Czy w czasie rządów PiS jakość ochrony zdrowia się poprawiła? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty TVN
Czy w czasie rządów PiS jakość ochrony zdrowia się poprawiła? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Czy w czasie rządów PiS jakość ochrony zdrowia się poprawiła? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Marek Nowicki/Fakty TVN
Czy w czasie rządów PiS jakość ochrony zdrowia się poprawiła? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24Marek Nowicki/Fakty TVN

36 procent Polaków uważa, że w ciągu ośmiu lat rządów PiS jakość ochrony zdrowia w Polsce się pogorszyła - wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Dodatkowo 32 procent ankietowanych twierdzi, że nic w tej kwestii w ostatnich latach się nie zmieniło. Jednak teraz - w kampanii - z zapowiedzi zarówno polityków KO, jak i PiS wynika, że będzie lepiej.

W najnowszym sondażu zrealizowanym przez firmę Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 respondenci zostali zapytani o to, jak zmieniła się jakość służby zdrowia w ciągu 8 lat rządów PiS.

Najwięcej badanych - 36 procent - stwierdziło, że w ciągu 8 lat rządów PiS jakoś systemu ochrony zdrowia pogorszyła się. Zdaniem 32 procent respondentów - nie zmieniła się, a 22 procent ankietowanych stwierdziła, że jakość poprawiła się.

10 procent pytanych wybrało opcję nie wiem/trudno powiedzieć.

Najnowszy sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 5-6 września 2023 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 osób powyżej 18. roku życia.

Oznacza to, że w sumie aż 68 procent badanych Polaków uważa, że jakość ochrony zdrowia w ciągu ostatnich ośmiu lat nie poprawiła się.

Obietnice polityków

Najwięksi polityczni gracze zapewniają jednak, że teraz się poprawi. Na pewno wkrótce - według zapowiedzi i to niezależnie od tego, kto wygra wybory - nie będziemy musieli już stać w kolejce do rejestracji w przychodniach, bo na wizytę zapiszemy się przez internet, a o terminie system przypomni nam SMS-em. Obiecują to i PiS, i Koalicja Obywatelska.

Według obietnic polityków będzie też więcej pieniędzy na ochronę zdrowia, z różnych źródeł. W 2024 roku ma to być aż 190 miliardów, a może i więcej. - Dwa miliardy, które chcą wydać ponownie na telewizję publiczną, pójdą na walkę z rakiem - zapowiada Donald Tusk.

PiS z kolei przypomina, że za cztery lata państwo będzie przeznaczać na medycynę aż siedem procent PKB. Pieniędzy za składki na ubezpieczenie zdrowotne nie można przeznaczyć na coś innego, choć ochota polityczna jest. - Na różne dobre pomysły ze strony Ministerstwa Sportu trochę brakuje środków, a środki na służbę zdrowia będę gwałtownie zwiększane - mówi Jarosław Kaczyński.

Pod pretekstem profilaktyki zdrowotnej PiS proponuje część tych środków oddać na sport. - Ja nie chcę wyprowadzać z równowagi przedstawicieli służby zdrowia, ale czy tutaj troszeczkę nie można by zrobić jakiś kombinacji? Bo naprawdę niektóre pomysły w tym programie (Ministerstwa Sportu - przyp. red.) są bardzo dobre - wyjaśnia wicepremier Kaczyński.

Tak czy inaczej - pieniędzy na leczenie będzie więcej, więc Koalicja Obywatelska obiecuje z nich dofinansować między innymi stomatologię szkolną i rozładować kolejki do szpitali. - Zniesiemy limity w NFZ dla szpitali. Już nikt nigdy nie będzie odesłany ze szpitala, dlatego, że skończyły się limity - zapowiada Bartosz Arłukowicz z PO. Ile to będzie kosztować? Tego KO nie podaje.

20.03.2023 | Ochrona zdrowia tematem numer jeden dla Polaków
Ochrona zdrowia tematem numer jeden dla PolakówTVN24

Niewydolny system

PiS zapowiada uporządkowanie leczenia hematologicznego i neurologicznego. No i obfite posiłki w szpitalach. To już drugie podejście do poprawy posiłków. Pierwszy raz PiS mierzył się z tym cztery lata temu.

Obydwie partie zgodnie też zapowiadają inwestowanie w opiekę długoterminową i w ogóle opiekę zdrowotną na podstawowym poziomie: powiatów i lekarzy rodzinnych.

Politycy PiS i PO są bardzo uczciwi. I jedni i drudzy już rządzili po osiem lat i w tym czasie nie byli w stanie przeprowadzić żadnej poważniejszej reformy w ochronie zdrowia. Więc teraz w programach wyborczych nic takiego też nie proponują. Choć system szpitalnictwa jest niewydolny i stale zadłuża się na grube miliardy.

ZOBACZ WIĘCEJ SONDAŻY DLA "FAKTÓW" TVN I TVN24

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS