Będzie kolejna wycinka w Puszczy Białowieskiej? Organizacje apelują do UNESCO o ochronę

Źródło:
Fakty TVN

Ręce precz od Puszczy Białowieskiej - 100 organizacji i stowarzyszeń apeluje do UNESCO o ochronę lasu przed zakusami władzy. Ta niestety szykuje zamach na kolejny fragment tego unikatowego i cennego obszaru.

Jeszcze u wielu nie wyschły łzy po tym, jak rząd PiS wbrew protestom Unii Europejskiej i wbrew jej zakazom ciął puszczę na potęgę, a już szykuje się na Puszczę Białowieska, najstarszy w Europie pierwotny las, kolejny zamach. I to bez cienia sprzeciwu z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. - Wiadomo, że minister jest z frakcji, która jest bardzo podatna na wpływy Lasów Państwowych, więc wydaje się nam, że Lasy Państwowe wywołują bardzo silny wpływ na ministra, który zmierza do podpisania tych proponowanych zmian - mówi Adam Bohdan, Fundacja "Dzika Polska".

Cel to wyjęcie spod ścisłej ochrony około 10 procent jej polskiej powierzchni, co oznacza, że w strefie dopuszczającej wycinkę znajdą się drzewa, które mają nawet ponad 250 lat i wiele zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. - Bez lasu tak naprawdę, mówiąc kolokwialnie, będziemy w lesie - alarmuje Agnieszka Veljković, WWF Polska.

Stąd apel podpisany przez ponad 100 organizacji i stowarzyszeń, by kolejnej zbrodni zapobiec. Puszcza Białowieska - tak jak na przykład Wawel - jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, bo jest jednym z najcenniejszych lasów na świecie. - To też jest obiekt historyczny, wbrew temu co mówią niektórzy byli ministrowie albo posłowie. Drzewo jest wartością - dodaje Veljković.

Protesty przeciw wycince w Puszczy Białowieskiej
Protesty przeciw wycince w Puszczy BiałowieskiejTVN24

Regularna wycinka

Po masakrze z 2017 roku Puszcza Białowieska zaczęła sobie radzić. Ekosystem zaczął się sam odbudowywać, co jest istotą pierwotnych lasów. - Teraz wejście z cięciami pokazuje tylko właściwie jedno, że do wycięcia, a raczej do głębokiej reformy, jest instytucja, która stoi za takimi postulatami, czyli Lasy Państwowe - ocenia Adam Wajrak, dziennikarz "Gazety Wyborczej" i przyrodnik.

W Lasach Państwowych słyszymy, że nikt złych zamiarów nie ma. - Przede wszystkim nie jest chęć pozyskiwania drewna, tylko tutaj zupełnie inaczej myślimy o pracach ochrony czynnej w Puszczy Białowieskiej, a to wcale nie musi wiązać się z pozyskiwaniem drewna - przekonuje Jarosław Krawczyk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Nie musi, ale może, stąd protesty w obronie również innych lasów chronionych. Na przykład Puszczy Goleniowskiej. - Zostawiono taką małą firankę młodych drzew, bo akurat pasowało miejsce leśnikom, a te naprawdę cenne, które były wartościowe, to wycięto - mówi Paweł Herbut, Klub Kniejołaza.

Taki sam los spotkał zachodniopomorską Puszczę Bukową w okolicach Szczecina i Puszczę Karpacką. - Lasy Państwowe i klika pana Ziobry dopuszcza się absolutnej zbrodni robiąc tam po prostu zrywki i wycinki, które niszczą ten piękny pejzaż Bieszczadów - alarmuje Hanna Gill-Piątek, Koalicja Obywatelska. W Juracie miejsce trzymających w ryzach wydmy drzew zająć może ośrodek wypoczynkowy. PiS jest głuchy na pytania, ale odwdzięczyć się umie. Dla dyrektora Lasów Państwowych w Szczecinie znalazło się miejsce na listach PiS do parlamentu.

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Pani Marlena 24 godziny na dobę będzie pacjentem słyszącym. Tylko ona i operujący lekarze wiedzą, w którym miejscu pod skórą został wszczepiony implant. Lekarze ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą przeprowadzili pionierską operację. Mają powody do dumy.

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Źródło:
Fakty TVN

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa rozpatrzył 9 grudnia wniosek Prokuratury Krajowej o areszt wobec Marcina Romanowskiego. Obrońca polityka mecenas Bartosz Lewandowski poinformował, że sąd zastosował areszt wobec byłego wiceministra na okres trzech miesięcy. Zapowiedział odwołanie od tej decyzji sądu.

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Te wydarzenia pokazują, że Federacja Rosyjska ma ograniczone możliwości oddziaływania na kilku teatrach jednocześnie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do sytuacji w Syrii. Dodał, że z punktu widzenia regionalnego bezpieczeństwa i interesów Polski widzi "wiele potencjalnych zagrożeń".

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Źródło:
TVN24

Za tydzień pokażemy osobę, która będzie reprezentowała inną wizję niż ci, którzy są już dzisiaj na rynku politycznym - zapowiadał w "Faktach po Faktach" europoseł Krzysztof Śmiszek (Lewica). W następną niedzielę jego formacja ogłosi nazwisko kandydata na prezydenta. Posłanka Monika Wielichowska (KO) przekonywała zaś, że Rafał Trzaskowski - kandydat jej ugrupowania - jest "ponad podziałami".

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Źródło:
TVN24

Wielka szansa na pozyskanie nowych rynków kontra mordowanie europejskiego rolnictwa - takie argumenty pojawiają się w związku z umową o wolnym handlu między Unią Europejską a krajami strefy wolnego handlu w Ameryce Południowej. Umowa została właśnie wynegocjowana przez Komisję Europejską i państwa tworzące znaną jako Mercosur. Negocjacje trwały ćwierć wieku. Ursula von der Leyen chciałaby ogłosić sukces na starcie swojej kolejnej kadencji na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej, ale może to nie być łatwe - spora część krajów Unii takiej umowy nie chce. Obawiają się zalania rynku tańszymi produktami rolnymi.

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nie pomogły ani "szczere" przeprosiny w orędziu do narodu, ani nieważne głosowanie nad jego impeachmentem. Prezydent Korei Południowej Jun Suk-Yeol opuści swój urząd - tak zdecydowała jego partia. Opozycja naciska, by stało się to jak najszybciej i by prezydent, który w zeszłym tygodniu zszokował świat nagle wprowadzając stan wojenny, odpowiedział za swoje czyny.

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS