Będzie kolejna wycinka w Puszczy Białowieskiej? Organizacje apelują do UNESCO o ochronę

Źródło:
Fakty TVN

Ręce precz od Puszczy Białowieskiej - 100 organizacji i stowarzyszeń apeluje do UNESCO o ochronę lasu przed zakusami władzy. Ta niestety szykuje zamach na kolejny fragment tego unikatowego i cennego obszaru.

Jeszcze u wielu nie wyschły łzy po tym, jak rząd PiS wbrew protestom Unii Europejskiej i wbrew jej zakazom ciął puszczę na potęgę, a już szykuje się na Puszczę Białowieska, najstarszy w Europie pierwotny las, kolejny zamach. I to bez cienia sprzeciwu z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. - Wiadomo, że minister jest z frakcji, która jest bardzo podatna na wpływy Lasów Państwowych, więc wydaje się nam, że Lasy Państwowe wywołują bardzo silny wpływ na ministra, który zmierza do podpisania tych proponowanych zmian - mówi Adam Bohdan, Fundacja "Dzika Polska".

Cel to wyjęcie spod ścisłej ochrony około 10 procent jej polskiej powierzchni, co oznacza, że w strefie dopuszczającej wycinkę znajdą się drzewa, które mają nawet ponad 250 lat i wiele zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. - Bez lasu tak naprawdę, mówiąc kolokwialnie, będziemy w lesie - alarmuje Agnieszka Veljković, WWF Polska.

Stąd apel podpisany przez ponad 100 organizacji i stowarzyszeń, by kolejnej zbrodni zapobiec. Puszcza Białowieska - tak jak na przykład Wawel - jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, bo jest jednym z najcenniejszych lasów na świecie. - To też jest obiekt historyczny, wbrew temu co mówią niektórzy byli ministrowie albo posłowie. Drzewo jest wartością - dodaje Veljković.

Protesty przeciw wycince w Puszczy Białowieskiej
Protesty przeciw wycince w Puszczy BiałowieskiejTVN24

Regularna wycinka

Po masakrze z 2017 roku Puszcza Białowieska zaczęła sobie radzić. Ekosystem zaczął się sam odbudowywać, co jest istotą pierwotnych lasów. - Teraz wejście z cięciami pokazuje tylko właściwie jedno, że do wycięcia, a raczej do głębokiej reformy, jest instytucja, która stoi za takimi postulatami, czyli Lasy Państwowe - ocenia Adam Wajrak, dziennikarz "Gazety Wyborczej" i przyrodnik.

W Lasach Państwowych słyszymy, że nikt złych zamiarów nie ma. - Przede wszystkim nie jest chęć pozyskiwania drewna, tylko tutaj zupełnie inaczej myślimy o pracach ochrony czynnej w Puszczy Białowieskiej, a to wcale nie musi wiązać się z pozyskiwaniem drewna - przekonuje Jarosław Krawczyk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Nie musi, ale może, stąd protesty w obronie również innych lasów chronionych. Na przykład Puszczy Goleniowskiej. - Zostawiono taką małą firankę młodych drzew, bo akurat pasowało miejsce leśnikom, a te naprawdę cenne, które były wartościowe, to wycięto - mówi Paweł Herbut, Klub Kniejołaza.

Taki sam los spotkał zachodniopomorską Puszczę Bukową w okolicach Szczecina i Puszczę Karpacką. - Lasy Państwowe i klika pana Ziobry dopuszcza się absolutnej zbrodni robiąc tam po prostu zrywki i wycinki, które niszczą ten piękny pejzaż Bieszczadów - alarmuje Hanna Gill-Piątek, Koalicja Obywatelska. W Juracie miejsce trzymających w ryzach wydmy drzew zająć może ośrodek wypoczynkowy. PiS jest głuchy na pytania, ale odwdzięczyć się umie. Dla dyrektora Lasów Państwowych w Szczecinie znalazło się miejsce na listach PiS do parlamentu.

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po 13 latach sprzeciwu zakopiańscy radni przyjęli uchwałę antyprzemocową. Góralki, które wzywały do przegłosowania uchwały, podkreślają, że ofiary wreszcie nie będą bezradne, a sprawcy bezkarni. Teraz burmistrz Zakopanego ma dwa tygodnie, by powołać specjalny zespół i wdrożyć uchwałę.

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Źródło:
Fakty TVN

Raport Szlachetnej Paczki przynosi liczby grozy: prawie dwa miliony Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a niemal co dziesiątego nie stać na wykupienie leków. Pomóc takim osobom ma "Weekend cudów", którego finał już za kilkanaście dni. Co zrobić, żeby wziąć udział w inicjatywie? Wystarczy wejść na stronę Szlachetnej Paczki i wybrać rodzinę, której potrzeby oraz marzenia chcemy spełnić. Na taką paczkę czeka między innymi pani Wanda i jej córka, którym przyda się nowa kuchenka gazowa, pieluchy i słodycze.

Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Autor:
Adrianna
Otręba
Źródło:
Fakty TVN

Pacjenci kilkunastu ośrodków psychiatrycznych na Podlasiu boją się, że od nowego roku zostaną bez pomocy. Martwią się też lekarze, bo NFZ nie przedłużył im umów na kolejne lata, dlatego część z nich nie umawia nowych wizyt na przyszły rok. NFZ jednak zapewnia, że mieszkańcy wciąż będą mieć wsparcie, ale w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Ten pomysł budzi sporo wątpliwości.

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

Autor:
Joanna
Wyrwas
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Już za dwa tygodnie "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Na liście potrzebujących jest jeszcze ponad półtora tysiąca rodzin. Każdego dnia może ich jednak przybywać, bo wysokie ceny sprawiają, że wielu z nas żyje się coraz trudniej.

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Taka sytuacja dawno nie miała miejsca. Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji, żeby dwóch policjantów dostało postrzał w głowę - mówił w "Faktach po Faktach" Rafał Jankowski, szef Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, komentując piątkowy atak na policjantów we Wrocławiu. Jak stwierdził Robert Sysik, były policjant i antyterrorysta, "jeśli prowadzący sprawę wiedziałby o tym", jak groźna jest osoba zatrzymywana ,"wysłałby tam jednostkę kontrterrorystyczną".

"Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

"Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24, PAP

To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy? - stwierdziła w "Faktach po Faktach" TVN24 Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji ITAKA. Były komendant wojewódzki policji doktor Rafał Batkowski ocenił, że zostały spełnione wszystkie przesłanki, aby uruchomić Child Alert. - Ta sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem - dodał. Reporterka TVN24 Małgorzata Marczok zwróciła uwagę, że dla rodziny nastolatki komunikat policji jest "niezrozumiały i przede wszystkim krzywdzący, ponieważ - ich zdaniem - policja wykazała się sporą opieszałością".

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Autor:
tmw/ft
Źródło:
tvn24.pl

Władimir Putin ma kolejnego wroga. To osoby z tęczową flagą. Rosyjski Sąd Najwyższy uznał ruchy na rzecz LGBT za ekstremistyczne. W marcu w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Społeczeństwo musi się bać, by popierać dyktatora.

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szczyt Rady Europejskiej w grudniu będzie bardzo istotny i nie chodzi tylko o to, kto będzie na nim reprezentował Polskę. Chodzi o płynność finansową Ukrainy. Przywódcy mają na nim przyklepać 50 miliardów euro pomocy dla tego kraju. Problem w tym, że konsekwentnie przeciwny temu jest Viktor Orban. Ta decyzja Unii wymaga jednomyślności. W Brukseli spekuluje się, że premier Węgier za zrezygnowanie z weta w sprawie Ukrainy chce 13 miliardów euro z unijnych funduszy dla swojego kraju.

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS