Będzie kolejna wycinka w Puszczy Białowieskiej? Organizacje apelują do UNESCO o ochronę

Źródło:
Fakty TVN

Ręce precz od Puszczy Białowieskiej - 100 organizacji i stowarzyszeń apeluje do UNESCO o ochronę lasu przed zakusami władzy. Ta niestety szykuje zamach na kolejny fragment tego unikatowego i cennego obszaru.

Jeszcze u wielu nie wyschły łzy po tym, jak rząd PiS wbrew protestom Unii Europejskiej i wbrew jej zakazom ciął puszczę na potęgę, a już szykuje się na Puszczę Białowieska, najstarszy w Europie pierwotny las, kolejny zamach. I to bez cienia sprzeciwu z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. - Wiadomo, że minister jest z frakcji, która jest bardzo podatna na wpływy Lasów Państwowych, więc wydaje się nam, że Lasy Państwowe wywołują bardzo silny wpływ na ministra, który zmierza do podpisania tych proponowanych zmian - mówi Adam Bohdan, Fundacja "Dzika Polska".

Cel to wyjęcie spod ścisłej ochrony około 10 procent jej polskiej powierzchni, co oznacza, że w strefie dopuszczającej wycinkę znajdą się drzewa, które mają nawet ponad 250 lat i wiele zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. - Bez lasu tak naprawdę, mówiąc kolokwialnie, będziemy w lesie - alarmuje Agnieszka Veljković, WWF Polska.

Stąd apel podpisany przez ponad 100 organizacji i stowarzyszeń, by kolejnej zbrodni zapobiec. Puszcza Białowieska - tak jak na przykład Wawel - jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, bo jest jednym z najcenniejszych lasów na świecie. - To też jest obiekt historyczny, wbrew temu co mówią niektórzy byli ministrowie albo posłowie. Drzewo jest wartością - dodaje Veljković.

Protesty przeciw wycince w Puszczy Białowieskiej
Protesty przeciw wycince w Puszczy BiałowieskiejTVN24

Regularna wycinka

Po masakrze z 2017 roku Puszcza Białowieska zaczęła sobie radzić. Ekosystem zaczął się sam odbudowywać, co jest istotą pierwotnych lasów. - Teraz wejście z cięciami pokazuje tylko właściwie jedno, że do wycięcia, a raczej do głębokiej reformy, jest instytucja, która stoi za takimi postulatami, czyli Lasy Państwowe - ocenia Adam Wajrak, dziennikarz "Gazety Wyborczej" i przyrodnik.

W Lasach Państwowych słyszymy, że nikt złych zamiarów nie ma. - Przede wszystkim nie jest chęć pozyskiwania drewna, tylko tutaj zupełnie inaczej myślimy o pracach ochrony czynnej w Puszczy Białowieskiej, a to wcale nie musi wiązać się z pozyskiwaniem drewna - przekonuje Jarosław Krawczyk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Nie musi, ale może, stąd protesty w obronie również innych lasów chronionych. Na przykład Puszczy Goleniowskiej. - Zostawiono taką małą firankę młodych drzew, bo akurat pasowało miejsce leśnikom, a te naprawdę cenne, które były wartościowe, to wycięto - mówi Paweł Herbut, Klub Kniejołaza.

Taki sam los spotkał zachodniopomorską Puszczę Bukową w okolicach Szczecina i Puszczę Karpacką. - Lasy Państwowe i klika pana Ziobry dopuszcza się absolutnej zbrodni robiąc tam po prostu zrywki i wycinki, które niszczą ten piękny pejzaż Bieszczadów - alarmuje Hanna Gill-Piątek, Koalicja Obywatelska. W Juracie miejsce trzymających w ryzach wydmy drzew zająć może ośrodek wypoczynkowy. PiS jest głuchy na pytania, ale odwdzięczyć się umie. Dla dyrektora Lasów Państwowych w Szczecinie znalazło się miejsce na listach PiS do parlamentu.

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy wreszcie finał sporu, o którym już wiele razy mówiliśmy w "Faktach" TVN. Chodzi o lekarzy, którzy przepisywali mleko na receptę ciężko chorym dzieciom. Narodowy Fundusz Zdrowia upierał się, że przepisywano je bezzasadnie i oczekiwał zwrotu siedmiu milionów złotych z tytułu nienależnej refundacji. Najpierw sąd stanął po stronie lekarzy, a teraz minister zdrowia jest gotowa na ugodę.

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

Źródło:
Fakty TVN

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jako PSL złożyliśmy swój projekt, który mówi o tym, żeby wrócić do zapisów sprzed haniebnego wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej. To byłby pierwszy krok - powiedziała w "Faktach po Faktach" Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), komentując odrzucenie ustawy dekryminalizującej pomocnictwo w aborcji. Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) wskazywała, że "w umowie koalicyjnej nie ma słowa na A, ale jest mowa o prawach kobiet i o prawie kobiet do decydowania o sobie".

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Źródło:
TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS