Będzie kolejna wycinka w Puszczy Białowieskiej? Organizacje apelują do UNESCO o ochronę

Źródło:
Fakty TVN

Ręce precz od Puszczy Białowieskiej - 100 organizacji i stowarzyszeń apeluje do UNESCO o ochronę lasu przed zakusami władzy. Ta niestety szykuje zamach na kolejny fragment tego unikatowego i cennego obszaru.

Jeszcze u wielu nie wyschły łzy po tym, jak rząd PiS wbrew protestom Unii Europejskiej i wbrew jej zakazom ciął puszczę na potęgę, a już szykuje się na Puszczę Białowieska, najstarszy w Europie pierwotny las, kolejny zamach. I to bez cienia sprzeciwu z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. - Wiadomo, że minister jest z frakcji, która jest bardzo podatna na wpływy Lasów Państwowych, więc wydaje się nam, że Lasy Państwowe wywołują bardzo silny wpływ na ministra, który zmierza do podpisania tych proponowanych zmian - mówi Adam Bohdan, Fundacja "Dzika Polska".

Cel to wyjęcie spod ścisłej ochrony około 10 procent jej polskiej powierzchni, co oznacza, że w strefie dopuszczającej wycinkę znajdą się drzewa, które mają nawet ponad 250 lat i wiele zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. - Bez lasu tak naprawdę, mówiąc kolokwialnie, będziemy w lesie - alarmuje Agnieszka Veljković, WWF Polska.

Stąd apel podpisany przez ponad 100 organizacji i stowarzyszeń, by kolejnej zbrodni zapobiec. Puszcza Białowieska - tak jak na przykład Wawel - jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, bo jest jednym z najcenniejszych lasów na świecie. - To też jest obiekt historyczny, wbrew temu co mówią niektórzy byli ministrowie albo posłowie. Drzewo jest wartością - dodaje Veljković.

Protesty przeciw wycince w Puszczy Białowieskiej
Protesty przeciw wycince w Puszczy BiałowieskiejTVN24

Regularna wycinka

Po masakrze z 2017 roku Puszcza Białowieska zaczęła sobie radzić. Ekosystem zaczął się sam odbudowywać, co jest istotą pierwotnych lasów. - Teraz wejście z cięciami pokazuje tylko właściwie jedno, że do wycięcia, a raczej do głębokiej reformy, jest instytucja, która stoi za takimi postulatami, czyli Lasy Państwowe - ocenia Adam Wajrak, dziennikarz "Gazety Wyborczej" i przyrodnik.

W Lasach Państwowych słyszymy, że nikt złych zamiarów nie ma. - Przede wszystkim nie jest chęć pozyskiwania drewna, tylko tutaj zupełnie inaczej myślimy o pracach ochrony czynnej w Puszczy Białowieskiej, a to wcale nie musi wiązać się z pozyskiwaniem drewna - przekonuje Jarosław Krawczyk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Nie musi, ale może, stąd protesty w obronie również innych lasów chronionych. Na przykład Puszczy Goleniowskiej. - Zostawiono taką małą firankę młodych drzew, bo akurat pasowało miejsce leśnikom, a te naprawdę cenne, które były wartościowe, to wycięto - mówi Paweł Herbut, Klub Kniejołaza.

Taki sam los spotkał zachodniopomorską Puszczę Bukową w okolicach Szczecina i Puszczę Karpacką. - Lasy Państwowe i klika pana Ziobry dopuszcza się absolutnej zbrodni robiąc tam po prostu zrywki i wycinki, które niszczą ten piękny pejzaż Bieszczadów - alarmuje Hanna Gill-Piątek, Koalicja Obywatelska. W Juracie miejsce trzymających w ryzach wydmy drzew zająć może ośrodek wypoczynkowy. PiS jest głuchy na pytania, ale odwdzięczyć się umie. Dla dyrektora Lasów Państwowych w Szczecinie znalazło się miejsce na listach PiS do parlamentu.

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Okres pokoju w Europie kończy się - mówili europejscy politycy na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Dodali też, że Europa musi teraz sama zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dlaczego? Bo Moskwa nie porzuca agresywnej polityki, a Waszyngton, po ewentualnym powrocie do władzy Donalda Trumpa, może przestać gwarantować pokój.

Komentarze po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny"

Komentarze po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pokażemy w marcu projekt ustawy o związkach partnerskich. Tak jak premier Donald Tusk obiecywał, do końca zimy ten projekt będzie gotowy - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Mówiła także o kwestii prawa aborcyjnego.

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Źródło:
TVN24

Mamy swój program i chcemy go realizować. Jedyna możliwa zmiana, która może zliberalizować dzisiejsze prawo aborcyjne, to jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie będę brał odpowiedzialności za to, że ustawy, które złożyliśmy pierwszego dnia w Sejmie, blokuje Szymon Hołownia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - powiedział wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy. Czarzasty zwrócił się z apelem do liderów Trzeciej Drogi o procedowanie w Sejmie projektów dotyczących liberalizacji prawa aborcyjnego.

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

Źródło:
TVN24

Konflikt między Chinami i Tajwanem w ostatnich dniach miał swoją nową odsłonę. Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej, która przypadkiem miała wpłynąć na kontrolowane przez Pekin wody.

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tysiące migrantów tylko czeka w Rosji na zmianę pogody - ostrzega fińska minister. Rosja nieraz próbowała już destabilizować państwa europejskie, w tym Polskę, kierując na granicę falę migrantów. To element większej strategii. W rosyjskich służbach specjalnych powstały oddzielne jednostki do planowania i wdrażania takich działań sabotażowych. Finlandia kilka miesięcy temu zareagowała zdecydowanie, zamykając przejścia graniczne. Czy to wystarczy?

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla Rosjan był dezerterem i zdrajcą, dla Ukraińców bohaterem. Rosyjski pilot, który sprzeciwiał się wojnie i uciekł helikopterem Mi-8 na stronę ukraińską, nie żyje. Jego ciało zostało odnalezione z ranami postrzałowymi w garażu podziemnym w hiszpańskim Alicante. Hiszpańska policja początkowo uznała sprawę za porachunki gangów. Gdy tożsamość ofiary potwierdzili Ukraińcy, śledztwo skręciło w stronę zemsty rosyjskich służb specjalnych.

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS