Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na wtorek 25 lipca

We wtorek w zachodniej części kraju opady ciągłe, do 30 mm. We wschodniej przelotny deszcz i burze, z opadami 10-20 mm i porywami wiatru do 80 km/h. Temperatura maksymalna od 17 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 26 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się. Ciśnienie spada, w południe 986 hPa.

Prezydent zawetował dwie ustawy, ale protesty mają trwać

"Trzy razy nie" skandowali protestujący od kilku dni na ulicach polskich miast. Wzywali prezydenta, by zawetował on trzy ustawy, które zmieniałyby system sądownictwa w Polsce. Weta są dwa, a ustawa o ustroju sądów powszechnych ma zostać podpisana. Jak zauważają prawnicy i politycy opozycji, ona sama wystarczy, by mówić o upartyjnieniu sądów i uzależnieniu ich od decyzji Prokuratora Generalnego. Organizatorzy manifestacji zapowiadają więc, że mimo decyzji prezydenta, "łańcuch światła nie zgaśnie".

Młodzi protestują. "Rodzice kiedyś musieli o to walczyć. My już trzeci dzień jesteśmy i trwamy"

Świat młodych w ulicznym tłumie, jednak nie "ubeków", "zdrajców" czy "komunistów". Urodzili się w latach dziewięćdziesiątych, więc Solidarność znają, ale wyłącznie ze szkolnych podręczników lub rodzinnych historii. Teraz piszą własną historię, prosząc o weto przed Pałacem, błagając o szanowanie konstytucji, albo pisząc do prezydenta o sędziach Sądu Najwyższego: czerpiemy z ich mądrości, to nasze autorytety.

Prognoza pogody na poniedziałek 24 lipca

W poniedziałek na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie, w Małopolsce, na Śląsku i Ziemi Lubuskiej zachmurzenie umiarkowane i duże z opadami deszczu do 10-30 mm i burzami z gradem. Poza tym pogodnie, tylko na północy i północnym-wschodzie kraju więcej chmur i lokalnie słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 21 stopni Celsjusza na Wybrzeżu, 26 stopni Celsjusza w centrum kraju do 28 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr północno-zachodni, skręcający na zachodzie na południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, podczas burz silny do 90 km/h.

Luc Besson, reżyser filmu "Valerian i Miasta Tysiąca Planet", opowiada o jego realizacji

Ten film ma być rewolucją na miarę "Avatara". Zbliża się premiera superprodukcji "Valerian i miasto tysiąca planet". To najdroższy film w historii europejskiego kina, bo kosztował ponad 200 milionów dolarów. Na ekranie zobaczymy między innymi Rihannę, Carę Delevigne, a w tytułowej roli, Dane'a Dehaana. Reżyserem filmu jest legenda światowej kinematografii - Luc Besson. Z twórcą "Valeriana" rozmawiała dziennikarka TVN24, Ewelina Woźnica.

Trzylatek z psem wyszli po pomoc na ulicę. "Wskazywał paluszkiem i krzyczał słowo: mama"

Policjanci z Myszkowa natknęli się w Poraju na nietypową parę. 3-letni chłopiec i mały york błąkali się po ulicach. Jak się okazało, nie bez celu. Chłopiec, choć wystraszony i zdezorientowany, był też zdeterminowany, żeby sprowadzić pomoc dla mamy. Pies doprowadził policjantów do mieszkania, w którym leżała nieprzytomna kobieta. A ci, reanimowali ją tak długo, aż odzyskała przytomność.

Nie ustają protesty przeciwko zmianom w sądownictwie. Także podczas obchodów Święta Policji

Politycy obozu rządzącego nie kryją swojego stosunku do tysięcy osób protestujących na ulicach od kilku dni w dużych i mniejszych miastach. Demonstrują oni w obronie wolnych sądów i z niezmiennym żądaniem zawetowania zmian przez prezydenta. "3 razy nie" dla ustaw zmieniających sądownictwo brzmiało w sobotę przed domem Jarosława Kaczyńskiego, a w niedzielę - przed bramą Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, gdzie Andrzej Duda gościł na obchodach Święta Policji. Z protestującymi prezydent się nie spotkał.

Ustawa o Sądzie Najwyższym przeszła przez Senat. Prezydent ma jednak zastrzeżenia

W nocy decyzja Senatu, w dzień głos prezydenta. Jest też głos z Brukseli i odpowiedź z Warszawy. Ustawa o Sądzie Najwyższym przez Senat przechodzi jak burza - bez poprawek i bez zastrzeżeń. Prezydent Andrzej Duda jednak zastrzeżenia ma. Jego rzecznik mówi o proceduralnych błędach. Jednak nawet prawnicy z Biura Legislacyjnego Senatu wyrazili obawę o konstytucyjność nowych przepisów.

Na kogo zagłosowaliby Polacy? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

W badaniu przeprowadzonym przez KANTAR Millward Brown SA na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 32 procent respondentów deklaruje, że zagłosowałoby na wspólną listę Prawa i Sprawiedliwości, Polski Razem i Solidarnej Polski. 23 procent ankietowanych wskazało Platformę Obywatelską. Trzecie miejsce przypadłoby Nowoczesnej, na którą zagłosowałoby 10 procent badanych.

Prognoza pogody na niedzielę 23 lipca

W niedzielę przelotne opady deszczu i lokalne burze, lokalnie z gradem. Temperatura maksymalna w dzień od 22 stopni Celsjusza nad Zatoką Gdańską do 31 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach burzowych do 90 km/h, południowo-wschodni.

Mija 30 lat od debiutu pierwszego albumu Guns N' Roses

Muzyczny debiut, który okazał się historycznym wydarzeniem i płyta, która już na starcie zrobiła z autorów gwiazdy rocka. "Appetite for Destruction" to album, który rozpoczął karierę zespołu Guns N' Roses. Mija 30 lat od jego premiery. Do dziś to jedna z najlepiej sprzedających się płyt w historii muzyki. Według wielu krytyków, pierwszy album zespołu jest prawdziwym punktem zwrotnym dla hard rocka.

Jaki naprawdę jest amerykański Sąd Najwyższy? "Amerykanie mają przekonanie, że należy dbać o różnorodność"

W Polsce często odwołujemy się do zagranicznych wzorców. Projektując rozwiązania prawne, polskim politykom zdarza się wskazywać na recepty opracowane w zachodnich demokracjach. Nie inaczej jest ze zmianami w sądach. Jak więc wygląda Sąd Najwyższy w Stanach Zjednoczonych oraz procedury wyboru i odwoływania jego sędziów? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Zandberg: Prezydent powinien rozpocząć debatę nad reformą sądownictwa. Ale taką na poważnie

Jeżeli chcemy tą przewagę PiS-u zniwelować, chcemy utrzymać normalność i demokracje, to musimy grać na wielu fortepianach - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Władysław Kosiniak-Kamysz. Przewodniczący PSL mówił, że jego partia, partia Razem, jak i inne partie muszą współpracować, bo każda trafia "do różnych ludzi". - To, co prezydent powinien zrobić, po pierwsze: zawetować te ustawy, te groźne ustawy - mówił z kolei Adrian Zandberg z partii Razem. - A po drugie, (prezydent powinien - przyp. red.) rozpocząć wielką publiczną debatę nad reformą polskiego sądownictwa, ale taką, która będzie się odbywała na poważnie - dodał.

Nałęcz: to, co robi PiS, zsyła Donalda Tuska do polskiej polityki

Nie jest marzenie Donalda Tuska, żeby ubiegać o jakieś stanowiska w Polsce. On już w życiu osiągnął wszystko - mówił w "Faktach z Zagranicy" profesor Tomasz Nałęcz, były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jego zdaniem Tusk marzy o tym, aby spędzić czas z rodziną, odpocząć i podróżować. - Jednak to, co robi PiS, w naturalny sposób zasysa go do polskiej polityki - dodał. - Wybiera się zawsze spośród kandydata (na lidera), którzy mogą być wybieralni, którzy są znani w szerokiej opinii publicznej. W tym rozumieniu Donald Tusk ma szansę - mówił Ryszard Bugaj, ekonomista i były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dodał, że nie jest pewien, czy Tusk nie chciałby wrócić na polską scenę polityczną.

"Tusk ma swoje obowiązki w Europie, powinien się nimi zajmować"

- Pan Donald Tusk ma swoje obowiązki w Europie, powinien się nimi zajmować. Liczymy, że zacznie również wykorzystywać tę swoją pozycję dla dobra Polski, dbając o Polskie interesy. Natomiast w Polsce będziemy rozmawiać we własnym gronie o naszych sprawach - mówił w "Faktach z Zagranicy" Marcin Horała, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Horała dodał, że "tytuł do spotykania się" może mieć Schetyna, bądź inni liderzy polskich partii politycznych. - Donald Tusk z troską o Polskę, bo wie doskonale, co dzieje się w Brukseli i co mówi się o Polsce, chce spotkać się z Polskim prezydentem - podkreślał z kolei Borys Budka z Platformy Obywatelskiej. - Donald Tusk chce wytłumaczyć Andrzejowi Dudzie te zagrożenia, które płyną z tych uchwalanych, niekonstytucyjnych, sprzecznym z prawem europejskim ustaw. Donald Tusk pragnie dialogu, by prezydent Rzeczpospolitej jeszcze przemyślał podpisanie niekonstytucyjnego prawa - dodał.

Zagraniczne media i rządy o sytuacji sądownictwa w Polsce

Powaga zmian w polskich sądach i skala protestów sprawiają, że to najważniejsze tematy w krajowych mediach w ostatnich dniach. To, co dzieje się w Warszawie i w wielu innych polskich miastach, nie umyka także zagranicznym redakcjom. Sprawami Polski za granicą zajmują się jednak nie tylko dziennikarze - nie brakuje komentarzy i oświadczeń rządowych. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

"Janek był pierwszy, żeby w trampkach pójść na Moskwę"

Polska zmienia się w zakład karny - mówi Jan Rulewski i do Senatu zakłada więzienny strój. Kto jak kto, ale on doskonale wie, jak to jest go nosić. W czasach, gdy walczył o wolną Polskę, na własnej skórze poznał represje i na własne oczy zobaczył celę. Teraz walczy o niezawisłe sądy.

"Konstytucję można podeptać, ale pieśń ujdzie cało"

Proste słowa o wielkich sprawach: o murach, o odwadze, o wolności. W czasach "Solidarności" te piosenki dodawały skrzydeł, a na złą politykę były dobrym lekarstwem. Pokolenie się zmieniło, ale te piosenki wciąż cieszą się dużą popularnością.