Bez dyskusji z policją, zniesławianie ścigane z urzędu. Komenda Główna chce nowych przepisów

09.12.2017 | Bez dyskusji z policją, zniesławianie ścigane z urzędu. Komenda Główna chce nowych przepisów
09.12.2017 | Bez dyskusji z policją, zniesławianie ścigane z urzędu. Komenda Główna chce nowych przepisów
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
09.12.2017 | Bez dyskusji z policją, zniesławianie ścigane z urzędu. Komenda Główna chce nowych przepisówDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Policja przygotowuje przepisy, które mają zwiększyć ochronę prawną funkcjonariuszy. Chce wymusić posłuszeństwo wobec poleceń policji, na przykład na demonstrantach i odstraszyć przed zniesławianiem. Opozycja widzi w tym kolejny dowód na arogancję władzy. Władza uspokaja, że chodzi o porządek.

Wkrótce nie będzie miejsca na dyskusję demonstrantów z policją czy ignorowanie wydawanych poleceń. Komenda Główna Policji opracowuje właśnie przepisy, które mają zwiększyć ochronę prawną funkcjonariuszy.

- Za przykład podam chociażby propozycję znowelizowania art. 15 ustawy o policji, który nie mówi jednoznacznie o prawach policjantów dotyczących wydawania wiążących poleceń danej osobie - mówi podkom. Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

Jeśli proponowane przepisy wejdą w życie, niewykonanie polecenia policjanta automatycznie będzie wykroczeniem. I to nie jedyne zmiany, które chce wprowadzić policja. Z urzędu będą tez ścigani ci, którzy obrażą lub zniesławią funkcjonariusza. Niezależnie od tego czy będzie on w mundurze czy też po służbie.

Czas działa na niekorzyść?

Politycy opozycji zwracają uwagę, że prace nad zwiększaniem ochrony prawnej policjantów w obecnej sytuacji, gdy niemal każdego dnia na ulicach polskich miast odbywają się protesty, nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Nikt nie kwestionuje, że funkcjonariusze muszą mieć i czuć wsparcie ze strony państwa. Nie ma wątpliwości co do tego, że jeśli trzeba poprawić przepisy, które chroniłyby policję - to należy to zrobić. Wątpliwości budzą termin i okoliczności, w jakich się tego dokonuje.

- Jeśli dzisiaj to jest robione, to ja niestety jestem pesymistą. Uważam, że to będzie w celu odstraszania obywateli, żeby nie gromadzili się przed sądami, żeby nie gromadzili się przed Sejmem - tak pomysły zmian ocenia Ryszard Kalisz, były szef MSWiA.

- W Warszawie na ulicy Wilczej kordonem policji zostali otoczeni obywatele, którzy po prostu protestowali przeciwko tak zwanej reformie sadownictwa. I ja rozumiem, że bardzo PiS zależy na tym żeby mieć narzędzia, które będą uniemożliwiały obywatelom protestowanie - dodaje Adam Szłapka z .Nowoczesnej.

- Pomysły na budowanie swojej pozycji poprzez siłę, to nie jest wzmacnianie autorytetu państwa - ocenia z kolei Andrzej Halicki z PO.

Nadszarpnięty autorytet

Autorytet samej formacji nadszarpnął między innymi skandal we Wrocławiu i sprawa śmierci Igora Stachowiaka, którą opisał w swoim reportażu dla "Superwizjera" TVN reporter "Faktów" Wojciech Bojanowski [LINK]. Ale były też inne zdarzenia - jak choćby uroczyste powitanie wiceszefa MSWiA w Augustowie, gdzie funkcjonariusze przygotowywali zrzucone na cześć ministra konfetti. O sprawie jako pierwszy poinformował portal tvn24.pl [LINK].

Politycy rządzącej partii przyznają, że nie znają projektu dokumentu, który powstaje w Komedzie Głównej. Twierdzą jedynie, że wszelkie obawy opozycji są nieuzasadnione. - Nikt w Polsce nie będzie represjonowany ze względów politycznych - zapewnia wicepremier Jarosław Gowin.

Sami policjanci dodają, że celem prac ich zespołu jest zebranie w jednym dokumencie wszystkich przepisów, które maja chronić funkcjonariuszy

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Podrasowane rowery elektryczne mogą się rozpędzić nawet do 70 kilometrów na godzinę. Legalnie są nie zdobycia, a jednak coraz więcej ich na ulicach. Bierze się za nie policja. Nie tylko dlatego, że są niedozwolone, ale przede wszystkim dlatego, że są niebezpieczne.

Nowa plaga polskich ulic: przerobione, nielegalne rowery elektryczne. Walczy z nimi choćby Kraków

Nowa plaga polskich ulic: przerobione, nielegalne rowery elektryczne. Walczy z nimi choćby Kraków

Źródło:
Fakty TVN

Policyjna interwencja w centrum Warszawy. Pacjent siedzi na fotelu dentystycznym, a do jego szczęki zbliża się mężczyzna z narzędziami stomatologicznymi w rękach. Nie jest to dentysta, ale oszust. Prosto z gabinetu trafił do prokuratury. Takich medycznych oszustów jest całe mnóstwo.

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, zarabiają duże pieniądze

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, zarabiają duże pieniądze

Źródło:
Fakty TVN

Kolejne alarmujące informacje o stanie naszej planety. Amerykańskie Centrum Danych o Śniegu i Lodzie przewiduje, że lód morski w tym sezonie osiągnął już swój maksymalny zasięg na Oceanie Arktycznym i jest go najmniej w historii pomiarów. To zły zwiastun wzrostu ryzyka ekstremalnych zjawisk pogodowych. 

Rekordowo mała ilość lodu na Oceanie Arktycznym. "W tej chwili nie mam wielkich nadziei"

Rekordowo mała ilość lodu na Oceanie Arktycznym. "W tej chwili nie mam wielkich nadziei"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zaskakująco duża frekwencja i zaskakujące wyniki prawyborów prezydenckich w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu. Na pierwszy miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Adrian Zandberg. Karol Nawrocki daleko z tyłu, poza podium.

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS