Spekulacje się nie potwierdziły. Witold Waszczykowski pozostaje w rządzie

11.12.2017 | Spekulacje się nie potwierdziły. Witold Waszczykowski pozostaje
11.12.2017 | Spekulacje się nie potwierdziły. Witold Waszczykowski pozostaje
Maciej Knapik | Fakty TVN
11.12.2017 | Spekulacje się nie potwierdziły. Witold Waszczykowski pozostajeMaciej Knapik | Fakty TVN

Witold Waszczykowski ponownie objął urząd ministra spraw zagranicznych. O wizerunek Polski ma walczyć nowy premier. Czy ze starym szefem dyplomacji będzie mu łatwo?

Witold Waszczykowski zostaje na stanowisku. Ale w poniedziałek rano to nie było to pewne - minister nieoczekiwanie przerwał wizytę w Brukseli. - Mam brać udział w ceremonii o godzinie 17, o ile pogoda pozwoli - mówił. Spekulowano, czy chodzi o dymisję, czy o nominację.

Sytuację komplikowała też pogoda i zamknięte lotnisko w Brukseli - minister wyleciał o 15:25 z Rotterdamu. Nie poleci na szczyt klimatyczny do Paryża. Ale na razie nie sprawdził się scenariusz, że szefem dyplomacji zostanie minister prezydencki Krzysztof Szczerski, a sprawy zagraniczne staną się domeną prezydenta.

- Trójkąt Weimarski nie istnieje, czyli relacje z Francją i Niemcami, fatalne stosunki z sąsiadami plus Grupa Wyszehradzka podzielona i skłócona - ocenił Grzegorz Schetyna. - Nie mamy żadnych sojuszy poza Węgrami - stwierdziła Katarzyna Lubnauer.

Ryszard Czarnecki (PiS) zapewnił, że pierwszym bilateralnym spotkaniem Mateusza Morawieckiego będzie rozmowa z prezydentem Francji.

Źle na odcinku wschodnim

Jak wygląda sytuacja na wschodzie? Tu ostatnim wydarzeniem polskiej polityki była wypowiedź szefa biura politycznego ministra Waszczykowskiego o Ukrainie, na spotkaniu w Klubie Ronina. - Polska jest w NATO i UE, jest głównym krajem flanki wschodniej i będzie istnieć niezależnie od tego, co się dzieje na Ukrainie - ocenił Jan Parys.

Tę wypowiedź można zrozumieć tak, że los Ukrainy jest nam w znaczniej mierze obojętny, bo my, Polacy, mamy gwarancje Zachodu. To zupełnie nowy ton. Niepodległa i suwerenna Ukraina, jak najbliżej Zachodu, była do tej pory priorytetem. - To są niebywałe głupstwa - skomentowała Zofia Romaszewska, doradczyni prezydenta.

W Pałacu Prezydenckim - jak słyszymy - oburzenie. To zły moment. Już w środę prezydent leci z oficjalną wizytą na Ukrainę, w chwili szczególnie kryzysowej dla wzajemnych relacji.

- Mamy jakiś przełomowy moment w relacjach polsko-ukraińskich i trzeba się zastanowić, co dalej. To wymaga rozmowy na najwyższym szczeblu - ocenił politolog Paweł Kowal.

Doktryna Giedroycia?

Minister Waszczykowski próbował tłumaczyć współpracownika, przekonując, że chodziło o debatę historyczną i tak zwaną doktrynę Giedroycia. - Nie odnosiło się to do dzisiejszej sytuacji. Giedroyć napisał swoją doktrynę, gdy jeszcze był Związek Radziecki - mówił w Brukseli.

Nie chodziło o czasy Związku Radzieckiego. Jan Parys powiedział "jesteśmy w NATO", mówił o obecnej sytuacji.

- Nieprzypadkowo rosyjskie media zauważyły tę wypowiedź - skomentował Tomasz Siemoniak. Złe stosunki z Kijowem są na rękę putinowskiej Rosji, która zaatakowała Ukrainę i zaanektowała Krym.

Stosunki są zaogniane i to nie tylko w słowach. Minister próbował ukarać oskarżanego o nacjonalizm szefa ukraińskiej państwowej komisji historycznej. Wydał mu zakaz wjazdu do Polski i strefy Schengen. Urzędnik poleciał bez przeszkód do Berlina, bo Niemcy wydały mu swoją wizę, a w internecie wpisał złośliwy komentarz.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS