Spekulacje się nie potwierdziły. Witold Waszczykowski pozostaje w rządzie

11.12.2017 | Spekulacje się nie potwierdziły. Witold Waszczykowski pozostaje
11.12.2017 | Spekulacje się nie potwierdziły. Witold Waszczykowski pozostaje
Maciej Knapik | Fakty TVN
11.12.2017 | Spekulacje się nie potwierdziły. Witold Waszczykowski pozostajeMaciej Knapik | Fakty TVN

Witold Waszczykowski ponownie objął urząd ministra spraw zagranicznych. O wizerunek Polski ma walczyć nowy premier. Czy ze starym szefem dyplomacji będzie mu łatwo?

Witold Waszczykowski zostaje na stanowisku. Ale w poniedziałek rano to nie było to pewne - minister nieoczekiwanie przerwał wizytę w Brukseli. - Mam brać udział w ceremonii o godzinie 17, o ile pogoda pozwoli - mówił. Spekulowano, czy chodzi o dymisję, czy o nominację.

Sytuację komplikowała też pogoda i zamknięte lotnisko w Brukseli - minister wyleciał o 15:25 z Rotterdamu. Nie poleci na szczyt klimatyczny do Paryża. Ale na razie nie sprawdził się scenariusz, że szefem dyplomacji zostanie minister prezydencki Krzysztof Szczerski, a sprawy zagraniczne staną się domeną prezydenta.

- Trójkąt Weimarski nie istnieje, czyli relacje z Francją i Niemcami, fatalne stosunki z sąsiadami plus Grupa Wyszehradzka podzielona i skłócona - ocenił Grzegorz Schetyna. - Nie mamy żadnych sojuszy poza Węgrami - stwierdziła Katarzyna Lubnauer.

Ryszard Czarnecki (PiS) zapewnił, że pierwszym bilateralnym spotkaniem Mateusza Morawieckiego będzie rozmowa z prezydentem Francji.

Źle na odcinku wschodnim

Jak wygląda sytuacja na wschodzie? Tu ostatnim wydarzeniem polskiej polityki była wypowiedź szefa biura politycznego ministra Waszczykowskiego o Ukrainie, na spotkaniu w Klubie Ronina. - Polska jest w NATO i UE, jest głównym krajem flanki wschodniej i będzie istnieć niezależnie od tego, co się dzieje na Ukrainie - ocenił Jan Parys.

Tę wypowiedź można zrozumieć tak, że los Ukrainy jest nam w znaczniej mierze obojętny, bo my, Polacy, mamy gwarancje Zachodu. To zupełnie nowy ton. Niepodległa i suwerenna Ukraina, jak najbliżej Zachodu, była do tej pory priorytetem. - To są niebywałe głupstwa - skomentowała Zofia Romaszewska, doradczyni prezydenta.

W Pałacu Prezydenckim - jak słyszymy - oburzenie. To zły moment. Już w środę prezydent leci z oficjalną wizytą na Ukrainę, w chwili szczególnie kryzysowej dla wzajemnych relacji.

- Mamy jakiś przełomowy moment w relacjach polsko-ukraińskich i trzeba się zastanowić, co dalej. To wymaga rozmowy na najwyższym szczeblu - ocenił politolog Paweł Kowal.

Doktryna Giedroycia?

Minister Waszczykowski próbował tłumaczyć współpracownika, przekonując, że chodziło o debatę historyczną i tak zwaną doktrynę Giedroycia. - Nie odnosiło się to do dzisiejszej sytuacji. Giedroyć napisał swoją doktrynę, gdy jeszcze był Związek Radziecki - mówił w Brukseli.

Nie chodziło o czasy Związku Radzieckiego. Jan Parys powiedział "jesteśmy w NATO", mówił o obecnej sytuacji.

- Nieprzypadkowo rosyjskie media zauważyły tę wypowiedź - skomentował Tomasz Siemoniak. Złe stosunki z Kijowem są na rękę putinowskiej Rosji, która zaatakowała Ukrainę i zaanektowała Krym.

Stosunki są zaogniane i to nie tylko w słowach. Minister próbował ukarać oskarżanego o nacjonalizm szefa ukraińskiej państwowej komisji historycznej. Wydał mu zakaz wjazdu do Polski i strefy Schengen. Urzędnik poleciał bez przeszkód do Berlina, bo Niemcy wydały mu swoją wizę, a w internecie wpisał złośliwy komentarz.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN