Jak będzie wyglądał rząd Mateusza Morawieckiego? Czy odejdzie Antoni Macierewicz?

10.12.2017 | Jak będzie wyglądał rząd Mateusza Morawieckiego? Czy odejdzie Antoni Macierewicz?
10.12.2017 | Jak będzie wyglądał rząd Mateusza Morawieckiego? Czy odejdzie Antoni Macierewicz?
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
10.12.2017 | Jak będzie wyglądał rząd Mateusza Morawieckiego? Czy odejdzie Antoni Macierewicz?Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Trzy dni po publicznym ogłoszeniu decyzji o zmianie premiera, Jarosław Kaczyński wciąż jej nie wyjaśnia, ale PiS zapowiada, że już wkrótce ruszy w podróż po Polsce i będzie przekonywał, że dobra zmiana z Mateuszem Morawieckim na czele będzie lepsza. Mieli się zmienić ministrowie, zmienił się premier. Na jakie zmiany szefów resortów PiS może sobie pozwolić?

Po Nowym Roku w planach jest "Tour de Pologne" prezesa PiS, jak w partii nazywany jest objazd lokalnych struktur partii. Jarosław Kaczyński dawno tego nie robił.

Ale dawno też nie musiał osobiście tłumaczyć i przekonywać do swojej decyzji. Teraz będzie przekonywał, że zmiana premiera była konieczna.

- To on stworzył ten sukces, on nim pokierował, miał szczęśliwą rękę. Mam nadzieję, że tak będzie nadal, ale czas pokaże - ocenił Tadeusz Cymański (PiS).

Kwestia Macierewicza

Według informacji "Faktów" TVN, negocjacje w sprawie Antoniego Macierewicza wcale się nie zakończyły. Bliski współpracownik prezydenta Krzysztof Łapiński wie dlaczego. Andrzej Duda dalej ma negocjować z nowym premierem, by Macierewicz nie był już ministrem obrony.

Na te negocjacje Andrzej Duda ma czas do momentu zaprzysiężenia rządu Mateusza Morawieckiego. Do chwili rozpoczęcia uroczystości, która ma się zgodnie z planem odbyć w Pałacu w poniedziałek, prezydent może próbować blokować nominację dla ministra.

Sprzyjający Andrzejowi Dudzie politycy PiS twierdzą, że konstytucja otwiera mu furtkę do takiego ruchu, bo to on odbiera przysięgę od ministrów. Nie przez przypadek pojawiło się to w tej wypowiedzi.

- Konstytucja przewiduje pewien tryb powoływania i prezydent będzie postępował zgodnie z konstytucją - oświadczył Krzysztof Łapiński.

Długa zmiana

To na prezesie PiS w ogromnej mierze będzie ciążyło także przekonanie wyborców do kształtu nowego rządu.

Aktualny plan zakłada, że do stycznia Mateusz Morawiecki ma nawet nie zrezygnować z kierowania Ministerstwem Rozwoju. Nie ma formalnych przeszkód, by łączył funkcję premiera i ministra. Ale to możliwe na krótką metę.

- Lepiej, żeby ten lifting trwał nieco dłużej, by rząd w nowym kształcie mógł pracować do końca kadencji - skomentował Jacek Sasin (PiS).

Styczniowa rekonstrukcja ma objąć nawet pięciu ministrów. Gdyby nowy premier kierował się tu społecznymi sympatiami, to tę piątkę ma podaną na tacy. W sondażu dla serwisu internetowego "Rzeczpospolitej", jeszcze przed wymianą premiera, ministrowie, którzy - według respondentów - powinni odejść, to Antoni Macierewicz, Jan Szyszko, Witold Waszczykowski, Konstanty Radziwiłł oraz Zbigniew Ziobro.

- Siła polityczna Morawieckiego jest równa zeru. Decyzje będą podejmowane przez Jarosława Kaczyńskiego - ocenił Bartosz Arłukowicz (PO). - Ministrowie już 3 miesiące nie pracują, tylko knują, jak tu się utrzymać na stołkach - stwierdził Marek Sawicki (PSL).

Mniej więcej trzy miesiące temu ministrowie usłyszeli, że część z nich straci pracę w rządzie. Od piątku wiedzą, że rekonstrukcja została przełożona. Po raz czwarty.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS