Prezydent zadowolony z pracy Trybunału Konstytucyjnego. Czy ma do tego podstawy?

11.12.2017 | Prezydent zadowolony z pracy Trybunału Konstytucyjnego. Czy ma do tego podstawy?
11.12.2017 | Prezydent zadowolony z pracy Trybunału Konstytucyjnego. Czy ma do tego podstawy?
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
11.12.2017 | Prezydent zadowolony z pracy Trybunału Konstytucyjnego. Czy ma do tego podstawy?Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Prezydent Andrzej Duda podsumowuje obecny Trybunał Konstytucyjny - dziękuje jego członkom za "powrót do normalności" i za ciężką pracę. Ubolewa nad wciąganiem TK w politykę. Kto faktycznie wciągnął Trybunał w spór polityczny i czy praca w nim rzeczywiście wre?

Na Zgromadzenie Sędziów Trybunału Konstytucyjnego podsumowujące rok 2016 nie zaproszono ani Andrzeja Rzeplińskiego, który przez większość tamtego roku pełnił funkcję prezesa, ani żadnego innego byłego szefa Trybunału.

Brak zaproszenia dla profesora Rzeplińskiego próbowała tłumaczyć Julia Przyłębska. Prezes Trybunału przekonywała, że Andrzej Rzepliński złamał prawo, nie akceptując decyzji Sejmu o wyborze trzech sędziów. - Pan prezes Andrzej Rzepliński nie dopuścił tych sędziów do wykonywania swoich obowiązków. To ewenement w historii państwa prawa, kiedy prezes TK przyznaje sobie kompetencje nieznane konstytucji i ustawie - mówiła wówczas.

Problemy z publikacją

TK w grudniu 2015 roku orzekł, że niektóre przepisy ówczesnej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym są częściowo niezgodne z konstytucją. Beata Szydło nie opublikowała tamtego wyroku. Nowy premier raczej też tego nie zrobi.

- Jeżeli Mateusz Morawiecki jest odpowiedzialnym premierem, to powinien to zrobić od razu, powinna to być jego pierwsza decyzja - stwierdził Krzysztof Mieszkowski (Nowoczesna). - Siłą rzeczy jest to jakaś opinia grupy sędziów, a nie wyrok i jako taka nie powinna być publikowana - ocenił Marcin Horała (PiS).

- Czy nie drukuje Szydło czy nie drukuje Morawiecki, nie ma znaczenia, to decyzja Jarosława Kaczyńskiego, on tego zdania nie zmieni - uznał Marcin Kierwiński (PO).

Coraz mniej rozpraw

Gdy rok temu prezydent Duda nominował Julię Przyłębską na nowego prezesa, wyrażał nadzieję, że Trybunał będzie działał sprawniej i szybciej. Główny atak PiS koncentrował się na rzekomej małej efektywności sądu konstytucyjnego. Teraz prezydent jest zadowolony.

- Cieszę się, że obecnie sytuacja wraca do normy, że Trybunał wrócił do normalnej pracy - powiedział Andrzej Duda podczas uroczystości zaprzysiężenia rządu Mateusza Morawieckiego. - Trybunał orzeka, dobrze balansuje między interesem państwa a obywateli - dodał.

W 2014 roku Trybunał wydał 71 wyroków, rok później 63, w 2016 roku - w czasach największej bitwy o Trybunał - orzeczeń było 39. W tym roku zdecydowanie najmniej, zaledwie 27, a do końca roku zaplanowano tylko 5 posiedzeń. Mimo to, PiS upiera się, że Trybunał działa lepiej. Opozycja ma inne zdanie - Trybunał nie działa już w interesie obywateli, ale w interesie partii rządzącej - stwierdziła Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna).

Czy to jeszcze Trybunał Konstytucyjny?

Od czasu, gdy Julia Przyłębska została prezesem, drzwi do Trybunału zostały zamknięte. Nie ma rozpraw otwartych dla mediów, tylko w internecie pokazywane są transmisje. Opozycja przestała kierować wnioski do Trybunału. Uważa, że to już nie ma sensu.

- Trudno powiedzieć, że jest to w pełnym tego słowa znaczeniu Trybunał Konstytucyjny, z wszystkimi jego cechami, a więc pełną niezależnością od wszelkich władz państwowych - ocenił prof. Andrzej Zoll, były prezes TK.

Andrzej Duda chwalił nowy Trybunał za pracę i wspominał o niskim poziomie zaufania do sądów. Co może oznaczać, że ustawy o sądownictwie zostaną przez prezydenta podpisane.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Lekarz ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim został aresztowany pod zarzutem zabójstwa. Chodzi o odmowę podjęcia uporczywej terapii po stwierdzeniu u pacjenta śmierci mózgu. Komisja medyków, którą powołał szpital, ustaliła, że lekarz nie jest winny, ale do prokuratury zwrócił się inny lekarz z tego samego szpitala.

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Źródło:
Fakty TVN

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółtka karta dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółtka karta dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Życie za 20 złotych dziennie to rzeczywistość blisko dwóch milionów Polaków. Najnowszy raport Szlachetnej Paczki pokazuje, jak ogromna jest skala ubóstwa w naszym kraju, a także zwraca uwagę na rosnące nierówności i dysproporcje w największych miastach. Jednocześnie uczula na to, że bieda nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Źródło:
Fakty po południu TVN24

Słychać było rechot prawej strony sali na dość oczywiste stwierdzenia, że Niemcy są naszym bardzo ważnym partnerem - mówił szef MSZ Radosław Sikorski w "Faktach po Faktach", komentując reakcje na jego wystąpienie o celach polityki zagranicznej. Przyznał, że "zdziwiła" go reakcja prezydenta. Sikorski przekazał też, że "pierwsze wnioski" o zmiany na stanowiskach ambasadorów poszły już do Andrzeja Dudy. - Zobaczymy, co pan prezydent zrobi - dodał.

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Źródło:
TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS