Najnowsze

Najnowsze

Komisja Wenecka ma wydać cztery opinie o zmianach w polskim prawie

Komisja Wenecka szykuje nowe rekomendacje dla polskiego rządu. Tym razem będą one dotyczyły między innymi zmian w prokuraturze, w sądach oraz prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. Co najmniej 4 opinie mają być gotowe i przyjęte w grudniu. Już teraz rządzący mówią, że eksperckie rady są zbędne, bo nic nadzwyczajnego w Polsce się nie dzieje. Innego zdania jest opozycja.

Pierre Levy: idea ws. pracowników delegowanych nie jest taka, by obniżyć wynagrodzenia

- Mogę potwierdzić, że pani premier niedługo wybiera się do Paryża i myślę, że od wyboru Emmanuela Macrona mamy intensywny dialog - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Pierre Levy, ambasador Francji w Polsce, komentując fakt, że premier Beata Szydło spotka się w Paryżu z prezydentem Francji. Ambasador mówił między innymi o zerwaniu przetargu na caracale oraz o kwestii pracowników delegowanych, która jest jedną ze spraw priorytetowych dla prezydenta Macrona. - Idea nie jest taka, by obniżyć wynagrodzenia - zaznaczył Levy.

Polska ma poważny problem ze smogiem. "Taki Kołobrzeg znika co roku z mapy Polski"

- Taki Kołobrzeg znika co roku z mapy Polski - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Kamil Wyszkowski z UN Global Compact, wskazując, że z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera w naszym kraju co roku 45-48 tysięcy ludzi. - Poprawa świadomości, działania na poziomie rządowym, normy jakości węgla, rozporządzenie o tym, że znikną z Polski kotły najgorszej jakości - takie działania, konieczne do poprawy tej dramatycznej sytuacji wyliczył natomiast Piotr Siergiej z Krakowskiego Alarmu Smogowego. - To wymaga odważnej polityki - dodał Wyszkowski i stwierdził, że "Polska jest w ogonie UE" pod względem jakości powietrza. - Polacy palą w piecach odpadami górniczymi - dodał i stwierdził, że brakuje nam edukacji ekologicznej.

Prognoza pogody na sobotę 18 listopada

Weekend będzie pochmurny, ale z przejaśnieniami. Opady deszczu wystąpią na zachodzie kraju i Pomorzu do 5 mm. Słaby deszcz możliwy również na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, 6 stopni Celsjusza w centrum kraju do 7 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny. Jego porywy na Wybrzeżu mogą osiągnąć prędkość do 80 km/h, na zachodzie do 60 km/h. Kraj pozostanie w umiarkowanie chłodnej masie powietrza polarnego.

"Wszyscy do wioseł". Akcja Fundacji Legii oraz kibiców klubu

W tym przypadku sport to nie tylko zdrowie, ale też realna pomoc. W Warszawie trwa akcja "wszyscy do wioseł". To pomysł fundacji Legii i grupy kibiców. Akcja polega na tym, by na siłowni pokonać dystans ponad 1000 kilometrów, czyli całą długość Wisły. Wszystko po to, żeby zebrać pieniądze na karetkę pogotowia dla Centrum Zdrowia Dziecka.

Prezydent Łodzi oskarżona o poświadczenie nieprawdy. "Nie czuję się winna"

Ruszył proces Hanny Zdanowskiej. Prokuratura oskarża ją o poświadczenie nieprawdy w dokumentach, które były niezbędne do zaciągnięcia kredytu na zakup mieszkania przez jej partnera. Włodzimierz G. też musi się tłumaczyć przed sądem. Usłyszał zarzut posługiwania się nieprawdziwymi dokumentami. Zdarzyło się to w 2008 roku, kiedy Zdanowska nie była jeszcze prezydentem Łodzi, tylko posłanką Platformy Obywatelskiej.

Zmarł 3,5-letni chłopczyk, który miał być pobity przez ojca

Zmarł 3,5-letni chłopiec, który trafił do szpitala w Grudziądzu po ciężkim pobiciu przez partnera matki. To nie był jedyny taki przypadek w ostatnich dniach - w Białymstoku o życie walczy 2-miesięczne dziecko, pobite przez swojego ojca. Na Śląsku policja wyjaśnia, dlaczego doszło do tego, że matka wyrzuciła przez okno dwuletniego syna.

"Książka na wynos" ma propagować czytelnictwo

Dać lekturom drugie życie. W Szczecinie ruszył punkt ,,Książka na wynos”. Przeczytane powieści, komiksy, czasopisma można bez żadnych opłat i formalności zostawić, a w zamian wybrać coś dla siebie. Też bez opłat, formalności i terminów zwrotu.

Rosjanie nie pojadą do Korei? MKOl podejmie decyzję w grudniu

Kolejne igrzyska olimpijskie bez reprezentacji Rosji? WADA, czyli Światowa Agencja Antydopingowa, uznała, że rosyjskie władze nie wypełniły części wymagań "mapy drogowej", która ma uzdrowić rosyjski sport. Moskwa nie uznała tzw. raportu McLarena i nie przyznała, że doping jest wspierany na poziomie państwa. Nie dopuściła także niezależnych ekspertów do laboratorium w Moskwie, które jest opieczętowane i gdzie są przechowywane testy. Rosjanie mogą więc nie pojechać na igrzyska zimowe w Korei. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Od 30-letniego renault do lamborghini. Wszystkie samochody papieża

Ponad 600 koni mechanicznych dla papieża. Franciszek dostał Lamborghini Huracan od producenta tego auta. Supersamochód nie trafi jednak do watykańskich garaży, tylko na aukcję charytatywną. Auto przyspiesza od 0 do 100 kilometrów na godzinę w nieco ponad 3 sekundy. Prędkość maksymalna to 300 kilometrów na godzinę. Ceny tego auta zaczynają się od niemal 800 tysięcy złotych. Papieskie Lamborghini, gdy trafi na aukcję, osiągnie prawdopodobnie wyższą cenę. Dodatkowym atutem jest papieskie błogosławieństwo i autograf, który Franciszek złożył na masce. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Najlepsi z najlepszych podjęli wyzwanie. Za kulisami ćwiczeń saperów

Kulisy zawodu, w którym każdy krok może okazać się ostatnim. Chodzi o saperów. Na Islandii właśnie odbywają się wielkie NATO-wskie ćwiczenia. Zadaniem żołnierzy jest odnalezienie i rozbrojenie bomb. Ktoś te bomby jednak musi przygotować, dlatego część żołnierzy biorących udział w ćwiczeniach musiała wcielić się w terrorystów. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Pitera o głosowaniu za rezolucją: popieram ją, co miałam zrobić?

Utwierdzam się w przekonaniu, że słusznie głosowałam - powiedziała w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Julia Pitera, eurodeputowana PO, która w Parlamencie Europejskim głosowała za przyjęciem rezolucji o sytuacji w Polsce. Zdaniem Pitery "najgorsze z tego, co robi PiS, to jest zatruwanie ludzkich umysłów kłamstwem", bo jej zdaniem "rezolucja w żaden sposób nie mówi o sankcjach dla Polski". - Rezolucję należało poprzeć - oceniła i przyznała, że "było zalecenie, żebyśmy wstrzymali się od głosu". - Dla mnie jest głosowanie "przeciw" albo "za" - podkreśliła jednak posłanka i stwierdziła, że czuła się do takiego czynu zobligowana ze względu na ludzi, którzy protestowali na ulicach przeciwko działaniom PiS.

Zalewski: problemem nie są posłowie głosujący za rezolucją, problemem są działania PiS

- Problemem nie są posłowie, którzy głosowali za tą rezolucją, która domagała się powrotu praworządności, a rządzący, którzy działają sprzecznie z polskim interesem narodowym - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były eurodeputowany Paweł Zalewski. - Uważam, że spraw polskich nie rozwiązuje się poza granicami naszego państwa - stwierdził z kolei Marian Piłka z Prawicy RP i dodał, że głosowanie europosłów PO za przyjęciem rezolucji było "karygodne", bo "to jest rezolucja przeciwko państwu polskiemu". Zdaniem Zalewskiego "skandaliczne" były jednak słowa polityków PiS z prezydentem i panią premier na czele.