Najnowsze

Najnowsze

Ustawa o IPN negocjowana z Mosadem? Rząd zaprzecza, Macierewicz "nie wyklucza"

Nie wykluczam, że częścią tych negocjacji był Mosad - tak mówi o kulisach powstawania najnowszej nowelizacji ustawy o IPN-ie Antoni Macierewicz. To oznacza, że doniesienia izraelskich dziennikarzy mogą być prawdziwe. Piszą, że ustawę o IPN-ie negocjowali europosłowie Ryszard Legutko i Tomasz Poręba w Wiedniu i w Izraelu. Platforma oficjalnie pyta premiera, czy ustawy piszą nam obce służby.

Pogoda na sobotę 7 lipca

W sobotę na wschodzie zachmurzenie będzie kłębiaste i umiarkowane. Na terenie kraju wystąpią przelotne opady deszczu, oraz lokalnie burze. Temperatura wyniesie od 21 stopni Celsjusza na Pomorzu, do 27 stopni Celsjusza na Mazowszu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany. W porywach burzowych osiągnie prędkość do 80km/h.

Pielęgniarki masowo poszły na zwolnienia. Dyrektor zawiadomił prokuraturę

Nieobecne i nieusprawiedliwione. Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie masowych zwolnień lekarskich w Szpitalu Specjalistycznym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu. Zawiadomienie złożył dyrektor, po tym jak ponad 100 pielęgniarek i położnych w jednym czasie nagle się rozchorowało. Nie tylko tam. W sumie na zwolnieniach lekarskich jest już ponad pięciuset pracowników z trzech szpitali na Podkarpaciu.

"Zimna wojna" z szansą na Oscary. Podobnie jak Joanna Kulig

Joanna Kulig w wyścigu do Oscara. Polka jest wymieniana tuż obok Nicole Kidman, Violi Davis czy Amy Adams. O jej zachwycającej roli w filmie "Zimna wojna" pisze amerykański portal filmowy "The Playlist". A krytycy uważają, że najnowszy film Pawła Pawlikowskiego ma duże szanse nie tylko na Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, ale na statuetkę w głównej kategorii.

Marcinkiewicz: to końcówka końca państwa prawa

To końcówka końca państwa prawa - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były premier Kazimierz Marcinkiewicz, komentując zmiany wokół Sądu Najwyższego. - To jest ostatnia batalia, którą możemy wygrać - stwierdził i dodał, że "to jest czas na walkę". Zdaniem byłego premiera Polacy "powinni trzymać puls", bo PiS przeforsuje zmiany w środku lata.

Wzruszające spotkanie szympansa i jego opiekunów

Szympans Limbani rozgrzał serca swoją wyjątkową reakcją, kiedy zobaczył parę, która go wychowywała. Spotkanie Tani i Jorge'a z szympansem zostało zarejestrowane w zoo w Miami. Na filmie Limbani radośnie wrzeszczy, po czym wskakuje w ramiona byłego opiekuna Jorge'a. Limbani urodził się z zapaleniem płuc i został odrzucony przez matkę. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Niemieckie media reagują na polskie protesty w obronie SN

Niemieckie media relacjonują to, co w związku reformą sądownictwa dzieje się w Polsce. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" na pierwszej stronie zamieszcza informację o demonstracjach w obronie sądów. Z kolei "Sueddeutsche Zeitung" w komentarzu redakcyjnym pisze o "końcu państwa prawa". "Jeśli rząd polski kontroluje również Sąd Najwyższy to kraj ten nie jest już państwem konstytucyjnym" - czytamy. Zdaniem komentatora protesty nie robią wrażenia na "faktycznym władcy Polski Jarosławie Kaczyńskim". Według gazety potrzebne są "zdecydowane kroki ze strony Unii Europejskiej". "Die Welt" z kolei w ponurych barwach widzi przyszłość polskiego wymiaru sprawiedliwości i przemian społecznych. Komentator zauważa odwrót od wartości demokratycznych również w innych społeczeństwach zachodnich, ale tam - jak pisze - "przywiązanie do konstytucji powoduje, że demokracje te nie są zagrożone, tak jak w Polsce". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Gen. Dukaczewski: nowiczok mógł wyjść poza kontrolę służb rosyjskich

Nowiczok jest grupą bojowych środków trujących pięć, osiem razy silniejszych niż najsilniejsze V gazy (podgrupa paralityczno-drgawkowych bojowych środków trujących - przyp. red.). Jest to środek, który był produkowany w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Może występować w formie płynnej, stałej, czyli może być również sproszkowany i podawany wziewnie. Co jest niezwykle niebezpieczne: może występować w dwóch komponentach o znacznie mniejszej toksyczności, które nie są na żadnych listach środków zakazanych. Po połączeniu daje ten nieprawdopodobnie silny środek. Policja londyńska nie stwierdziła, by miejsca wyczyszczone po znalezieniu Skripalów były na drodze przechodzenia zatrutej pary Brytyjczyków - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były szef WSI gen. Marek Dukaczewski, komentując kolejne zatrucie nowiczokiem na Wyspach. Jak sądzi gen. Dukaczewski, osoba, która zaplanowała i przygotowała atak na Skripala mogła wybrać parę miejsc, a resztkę środka w ampułce lub strzykawce mógł porzucić. Zdaniem generała nie jest przesądzone, że Rosjanie za tym stoją, ponieważ mogło się zdarzyć, że "ten środek wyszedł poza kontrolę służb rosyjskich i dostał się albo w ręce terrorystów, albo osób, które mają trochę inne poglądy niż bliscy współpracownicy prezydenta Putina".

Prezydent odsyła sędziów SN na emeryturę. Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej za Gersdorf

Tym razem oficjalnie i na piśmie prezydent poinformował 11 sędziów Sądu Najwyższego, że na mocy nowej ustawy przeszli w stan spoczynku. Nie złożyli oni oświadczeń, że chcą pracować dalej. 10 sędziów rzeczywiście przeszło na emeryturę. Pierwsza prezes pracuje, bo jej kadencję gwarantuje konstytucja. Oświadczenie w tej sprawie wydało prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, uznając Małgorzatę Gersdorf za jedynego Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, pełniącego tę funkcję do 2020 roku.

Prognoza pogody na piątek 6 lipca

Deszcz i burze wystąpią w województwach południowych oraz częściowo na Ziemi Świętokrzyskiej i Lubelskiej. W pozostałych regionach kraju będzie słonecznie. Temperatura maksymalna od 24 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 31 stopni Celsjusza w Małopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami silniejszy, północno-zachodni. Ciśnienie rośnie, w południe w stolicy barometry wskażą 998 hPa.

List sędziów do prezes TK. Sędziowie o "nieprawidłowościach", Przyłębska: to bezzasadne

Nieprawidłowe kierowanie Trybunałem Konstytucyjnym zarzuciło Julii Przyłębskiej siedmioro zasiadających w Trybunale sędziów. Pod listem podpisani są sędziowie: Leon Kieres, Piotr Pszczółkowski, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Stanisław Rymar, Piotr Tuleja, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz i Marek Zubik. Ich zdaniem składy orzekające są wyznaczane w sposób, który zagraża bezstronności. "Niemal od początku sprawowania przez Panią funkcji Prezesa TK obserwujemy praktykę kształtowania składów orzekających Trybunału, w której znajdujemy nieprawidłowości" - czytamy w liście. Julia Przyłębska odpowiedziała, że zarzuty pozbawione są podstaw prawnych.

Wilk pogryzł trzy osoby w Bieszczadach. "Pierwszy taki przypadek od 100 lat"

To wilk pogryzł dwoje dzieci i jedną osobę dorosłą w Bieszczadach. Wyniki badań potwierdzają, że zwierzę pochodzi z populacji w Karpatach Wschodnich i nie jest - jak przypuszczano - psem hybrydą. Eksperci mówią, że to bardzo nietypowy przypadek, więc ludzie nie powinni się bać. Burmistrz Sokołowa Małopolskiego chce zgody na odstrzał. Minister Środowiska dodaje, że "żyjemy w czasach nadmiernej wrażliwości w ochronie zwierząt”.

100 tysięcy ton ścieków w Motławie. "Trwałych skutków nie było"

Nie doszło do katastrofy ekologicznej w Gdańsku. Instytut Morski stwierdził, że awaria przepompowni ścieków nie spowodowała trwałych skutków dla środowiska. Cały czas pracuje zespół ekspercki i prokuratura, które wyjaśniają, jak mogło dojść sytuacji, której efektem było wypompowanie do Motławy ponad 100 tysięcy ton ścieków.

"Sugestie", by zgadzać się na strzelanie. Minister o "nadmiernej wrażliwości" w ochronie zwierząt

"Żyjemy w czasach nadmiernej wrażliwości w ochronie zwierząt" - to słowa ministra środowiska Henryka Kowalczyka na jednym ze spotkań z mieszkańcami Mławy. Minister środowiska mówił, że ochrony gatunkowej nie zdejmie, by uniknąć nowego konfliktu z Unią Europejską. Dodał jednak, że Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska mają "sugestie wręcz", by wydawać zgodę na odstrzały zwierząt chronionych.

Manifestacje w wielu miastach. Z tabliczkami "Konstytucja"

Prof. Małgorzata Gersdorf to była prezes Sądu Najwyższego - tak uważa minister sprawiedliwości i powołuje się na konstytucję. Nie zgadza się z nim środowisko prawnicze i sama I Prezes SN, która zamierza dokończyć w imię prawa swoją 6-letnią kadencję. W czwartek także stawiła się do pracy, a sędziowie, adwokaci, przedstawiciele organizacji pozarządowych i liczni obywatele - w geście sprzeciwu przeciwko zmianom w Sądzie Najwyższym i odwoływaniu sędziów, po raz kolejny manifestowali w kilku polskich miastach.