Najnowsze

Najnowsze

Odwołane lekcje i ciepłownicze awarie. Mróz nie odpuszcza

Mróz delikatnie zelżał, ale to wciąż jeszcze nie koniec ataku "syberyjskiej bestii". Minus 20 - w Białymstoku i Lublinie, minus 17 na południu kraju. I te najtragiczniejsze liczby w zimowym bilansie - tylko w ostatnim tygodniu z powodu wychłodzenia zmarło ponad 20 osób. Pod dwiema kolejnymi minionej doby załamał się lód. Pogodowy alert obowiązuje niemal w całym kraju.

Europarlament poparł uruchomienie artykułu siódmego wobec Polski

Nowym wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego został Zdzisław Krasnodębski z Prawa i Sprawiedliwości. Zastąpił na tym stanowisku odsuniętego za wypowiedź o szmalcownikach Ryszarda Czarneckiego. W czwartek odbyło się też inne głosowanie, w którym parlament opowiedział się za rezolucją w sprawie Polski. Rezolucją popierającą działania Komisji Europejskiej, w tym uruchomienie artykułu siódmego. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

"Strategia uśmiechów spaliła na panewce"

- Prezentowanie białych ksiąg niczego nie zmieni. To głosowanie o tym świadczy - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar, komentując czwartkową rezolucję Parlamentu Europejskiego, który wyraził poparcie dla podjęcia wobec Polski kroków w sprawie praworządności i uruchomienia artykułu siódmego unijnego traktatu. Zdaniem Smolara to, co robi PiS w tej sprawie, czyli próba przekonywania polityków europejskich do reformy sądownictwa w Polsce, nie jest wystarczające, by ta procedura została zatrzymana. - Strategia uśmiechów spaliła na panewce - ocenił i dodał, że "podstawowe fakty o Polsce są znane na świecie".

Sokołowski: włoskie grupy przestępcze starają się znaleźć nowe rynki

- Ograniczenie obszaru działania dla grup przestępczych we Włoszech skutkuje tym, że one starają się znaleźć nowe rynki - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Mariusz Sokołowski z Katedry Nauk o Bezpieczeństwie UW. Jak dodał , włoska mafia zajmuje się między innymi wyłudzeniami środków unijnych. Mówił też, że włoska mafia sprzedaje w Polsce broń. - Może nie jesteśmy jako pierwszy kraj na celowniku włoskiej mafii, ale więzi gdzieś tam są - dodał Sokołowski. Zgodził się z nim Piotr Niemczyk, ekspert ds. bezpieczeństwa i drugi gość programu. - Kontrole we Włoszech zmusiły przestępców, by wyjeżdżali poza Włochy - podkreślił. Dodał, że obecnie mafie zarabiają dużo więcej na oszustwach podatkowych, niż na handlu narkotykami czy kontrolowaniu prostytucji.

Delegacje Polski i Izraela spotkały się po raz pierwszy

Ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej wchodzi w życie. Dwie strony siadają do rozmów. Polska delegacja liczy na zrozumienie, Izrael na zmianę prawa. To próba osiągnięcia porozumienia pod presją czasu, bo wkrótce delegacja rządu Izraela udaje się do Stanów Zjednoczonych.

Prognoza pogody na piątek 2 marca

W Małopolsce, na Podkarpaciu i Suwalszczyźnie słaby przelotny śnieg. Poza tym na ogół pogodnie. Temperatura maksymalna od -10 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do -3 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni. Ciśnienie spada, w południe 996 hPa.

Kolejny rekord zimna w Polsce. Trzy osoby zmarły z powodu wychłodzenia

Rekord padł w Bieszczadach - było minus 29 stopni Celsjusza. Ostrzeżeń nigdy za wiele, ponieważ zima może mieć dla nas jeszcze wiele niespodzianek. Zimno dokucza między innymi pasażerom pociągów, ale i pacjentom gołdapskiego szpitala. W łazience temperatura spadła poniżej zera, na korytarzu jest około pięciu stopni Celsjusza.

Zlikwidowany sklep z dopalaczami, pijany kierowca bez prawa jazdy i policjant-strażak

W poznaniu policjanci zlikwidowali sklep z dopalaczami. Wejścia broniły grube metalowe drzwi. Żeby dostać się do środka policjanci musieli użyć tarana i piły do metalu. W sklepie zatrzymano dwóch sprzedawców dopalaczy i trzech klientów. Z kolei funkcjonariusz z drogówki w Nowej Soli ugasił płonące auto na stacji benzynowej. Gdy zobaczył dym wydobywający się spod maski, od razu ruszył na ratunek, by ogień nie zdążył się rozprzestrzenić. W miejscowości Biały Kościół policja zatrzymała 42 latka, który spowodował wypadek pod wpływem alkoholu. Okazało się, że nie ma prawa jazdy, a dodatkowo jego samochód jest poszukiwany przez niemiecka policję.

Mobilny punkt straży miejskiej przed sklepem z dopalaczami

Mobilny, całodobowy i monitorowany posterunek straży miejskiej z lustrami weneckimi stanął przed sklepem z dopalaczami w Pabianicach. Przez 24 godziny na dobę będą przebywać w nim strażnik miejski i policjant. Zadanie jest proste – odstraszyć potencjalnych kupujących, a tych, którym uda się wejść do sklepu – wylegitymować i sprawdzić, czy kupili dopalacze.

Od milionów do... zera. Tak zarabiają światowi przywódcy

Gdy był ministrem, czasem nie wystarczało mu do pierwszego - oświadczył w Radiu Zet wicepremier Jarosław Gowin. Szybko za te słowa przeprosił, bo wiele osób w Polsce chciałoby mieć takie problemy finansowe, jak człowiek zarabiający średnio 10 tysięcy złotych miesięcznie. Ale zarobki polityków na całym świecie wzbudzają emocje.

Miała ochraniać burmistrza, twierdzi, że padła jego ofiarą. "To było miażdżące"

Mówił, że wygląda tak, że trudno się skupić, innym razem pytał czy nie myślała o tym, żeby tańczyć na rurze - w taki sposób burmistrz Denver zwracał się do chroniącej go policjantki. Teraz przeprasza i jednocześnie dodaje, że "szkoda, że nie powiedziała mu wcześniej". Nie brak głosów, że w ten sposób - może nieświadomie - obarcza winą swoją ofiarę, która ze strachu nie rozmawiała z nikim o sprawie.

Siódma debata o sytuacji w Polsce. " To, co mówicie państwo, ma się nijak do rzeczywistości"

W środę po południu w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się siódma debata na temat praworządności w Polsce i pierwsza po uruchomieniu przez Komisję Europejską artykułu 7. traktatu europejskiego. - Nie mogę sobie wyobrazić Unii Europejskiej bez Polski. Potrzebna jest nam Polska w Unii i myślę, że także Polsce potrzebna jest Unia Europejska - mówił Frans Timmermans. - Nie ma żadnej sprzeczności pomiędzy byciem aktywnym i pełnoprawnym członkiem Unii, a byciem suwerennym państwem - dodał. Ryszard Legutko, występując podczas debaty w imieniu grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, skrytykował podejście Komisji Europejskiej wobec Polski w sprawie praworządności. Przekonywał, że polski rząd naprawia system sprawiedliwości. - To, co mówicie państwo, ma się nijak do rzeczywistości, w której Polacy żyją - mówił Legutko. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Spór Polski z Komisją Europejską wygasa? "Atmosfera jest ważna, ale nie wystarczy"

Najczęściej stawiane jest takie pytanie: czy Polska się okopie na pozycjach, czy UE ustąpi. Ale podstawowy problem jest inny - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Tadeusz Iwiński, komentując dyskusję o praworządności w Polsce, jaka się toczy na forum unijnym. Jego zdaniem Brukseli w główniej mierze chodzi o to, że "Polska łamie własną konstytucję", a rozmowy między polskim rządem a KE to "dialog głuchych". - Nie widzę możliwości "ustępstwa" ze strony Komisji - dodał Iwiński. - Nie sądzę, by strony się zbliżały. Jest lepsza atmosfera niż za rządu Szydło. Atmosfera jest ważna, ale nie wystarczy - dodał drugi gość programu, Marcin Bosacki, były ambasador Polski w Kanadzie.

"Nigdzie na świecie nie jest tak, że ministrem się zostaje dla pieniędzy"

W biznesie się płaci za kompetencje, doświadczenie, wiedzę - oceniła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes zarządu Virgin Mobile. Jej zdaniem wicepremier Jarosław Gowin "powiedział brzydką prawdę", gdy się skarżył, że na ministerialnej pensji ledwo mu "starczało do pierwszego". - Nigdzie na świecie nie jest tak, że ministrem się zostaje dla pieniędzy. Sektor prywatny zawsze zapłaci więcej niż pensja ministra - argumentował drugi gość programu, prof. Witold Orłowski.

Ważna doba polskiej delegacji w Jerozolimie. Na szali nie tylko relacje z Izraelem

Dwa zespoły i jedna gorąca ustawa. W środę wieczorem w Izraelu wylądowała polska delegacja. Na miejscu czeka izraelska. Czeka też Waszyngton. - Nie jedziemy negocjować, jedziemy wyjaśniać - mówi szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski. Ale druga strona wyraźnie ma nadzieję nie tylko na zmianę tonu, ale też na zmianę ustawy.

25 lat więzienia za oblanie kwasem modelki

Jest prawomocny wyrok na mężczyznę, który oblał kwasem modelkę. Dręczył ją przez lata, a gdy sprawa trafiła do sądu, przyszedł z kwasem siarkowym. W środę sąd utrzymał wyrok 25 lat więzienia i dołożył 12 lat zakazu zbliżania się do ofiary.

Prognoza pogody na czwartek 1 marca

W czwartek pogodnie. Tylko na wschodnim Pomorzu oraz na północnym wschodzie i wschodzie kraju pochmurno. Na Podlasiu, Mazurach, Warmii i Gdańskim Wybrzeżu opady śniegu do 2 cm. Temperatura maksymalna od -12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i -8 stopni Celsjusza w centrum kraju, do -5 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr wschodni i północno-wschodni. Słaby i umiarkowany.