Najnowsze

Najnowsze

Frasyniuk: niech Błaszczak stanie jako oskarżyciel

"Ten proces jest przykładem jak tworzy się państwo policyjne" mówi Władysław Frasyniuk, który przed sądem tłumaczył się z tego, dlaczego rok temu, podczas smoleńskiej miesięcznicy, podał policjantowi nieprawdziwe imię i nazwisko.

Sinice opanowały Bałtyk. Jest się czym przejmować

Upał, lato, wakacje, a ponad 50 kąpielisk zamkniętych. Nad Bałtykiem rządzą sinice i lepiej nie wchodzić im w drogę. Morską wodę zamieniają w zieloną zupę. I jeżeli napije jej się dziecko, z plaży może trafić prosto do szpitala.

Prognoza pogody na piątek 27 lipca

Na krańcach zachodnich Polski będzie pogodnie. Poza tym wystąpi przelotny deszcz i burze. Temperatura wyniesie od 27 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, do 31 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-wschodni. Ciśnienie spada, w południe wyniesie 1000 hPa.

Lodowiec Dachstein, widok zapiera dech. To tam Justyna Kowalczyk prowadzi trening biegaczek

Justyna Kowalczyk to najlepsza polska biegaczka narciarska w historii. Po zakończeniu kariery pięciokrotna medalistka olimpijska sprawdza się w nowej roli - asystentki trenera reprezentacji Polski biegaczek narciarskich. Robert Jałocha towarzyszył jej podczas zgrupowania kadry w Ramsau am Dachstein w Alpach. Autorem pięknych zdjęć z Lodowca Dachstein jest Maciej Siemaszko, naczelny "górski" operator "Faktów" TVN.

TSUE: każdy sąd w Unii może ocenić, czy w Polsce przestrzegana jest praworządność

To być może przełomowe orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu w sprawie polskiej praworządności. Sąd każdego kraju Unii Europejskiej może ocenić, czy istnieje ryzyko nieuczciwego procesu w Polsce. Trybunał wydał orzeczenie na wniosek sądu w Irlandii, który przed podjęciem decyzji o ewentualnej ekstradycji polskiego obywatela miał wątpliwości, czy ten w Polsce będzie miał uczciwy i sprawiedliwy proces. Co ta decyzja oznacza dla Polski? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Infrastruktura krytyczna na celowniku rosyjskich hakerów? "Wysyłają Ameryce sygnał"

Czy Kreml jednym przyciskiem może wyłączyć prąd w całych Stanach Zjednoczonych? Według informacji uzyskanych przez amerykański wywiad od dwóch lat pracują nad tym rosyjscy hakerzy. Podobno już za pośrednictwem serwerów mniejszych firm energetycznych dostali się do linii przesyłowych w całej Ameryce. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Bieńkowska obserwowała start rakiety Ariane. "To sukces wspólnej Europy"

- To jest sukces wspólnej Europy - stwierdziła w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Elżbieta Bieńkowska, która na Gujanie Francuskiej obserwowała start rakiety, która wyniosła na orbitę kolejne elementy systemu Galileo. - Chciano zamknąć ten program, a na dziś sytuacja jest taka, że z 26 satelitów, które są na orbicie w programie Galileo, 20 zostało umieszczonych na tej orbicie za moich czasów - dodała komisarz. Start rakiety obserwowała też twórca portalu "Z głową w gwiazdach", który mówił o tym, że największe sukcesy w "podboju" kosmosu osiąga się dzięki międzynarodowej współpracy, a nie rywalizacji.

"Jeśli źle pójdzie, to zafundujemy sobie coś więcej niż kłopot"

- Zafundowaliśmy sobie kłopot, a jeśli źle pójdzie, to zafundujemy sobie coś więcej niż kłopot - powiedział w "Faktach o Świecie TVN24 BiS senator Marek Borowski, komentując środowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie ekstradycji podejrzanego do Polski. Zdaniem senatora taki bezprecedensowy wyrok będzie bardzo wydłużał procesy ekstradycyjne, a efekt tego sporu może doprowadzić np. do tragedii rodzinnych. - Problem pojawi się wtedy, gdy inwestorzy wejdą w spór sądowy ze Skarbem Państwa, bo wtedy będą mogli powoływać się na to, że sądy nie są niezawisłe - stwierdził natomiast były marszałek Sejmu Ludwik Dorn, dodając, że "jesteśmy na polu minowym, a niektóre miny zaczną wybuchać za 4, 5, 6 lat".

Stowarzyszenia sędziowskie spotkały się z prof. Gersdorf. "Sami nie jesteśmy w stanie skutecznie bronić praworządności"

Głosowanie w środku nocy i awantura za awanturą. To była już piąta nowelizacja ustaw o sądach i Sądzie Najwyższym, i to w dodatku z błędem. Nowy projekt senatorowie przyjęli bez poprawek. Nie chcieli słuchać opinii swoich prawników, a sam marszałek przyznał, że te opinie odbiegają od jego poglądów. W tej nocnej debacie nie wszyscy mieli głos i Platforma pójdzie z tym do sądu.

"Zostało zdjęte domniemanie, że wszystko w Polsce jest w porządku"

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w środę, że można wstrzymać wykonanie Europejskiego Nakazu Aresztowania tylko po przeprowadzeniu dwuetapowej analizy. Według TSUE sąd podejmujący decyzję musi najpierw ocenić, czy w danym państwie członkowskim są nieprawidłowości systemowe, które stwarzają rzeczywiste ryzyko nieludzkiego traktowania, a następnie, czy mogą one dotknąć konkretną osobę objętą ENA.

Cztery osoby zatrzymane w sprawie pożaru w Jakubowie

Czarne chmury nad Dolnym Śląskiem. Płonące rozpuszczalniki w Jakubowie były tak groźne, że ponad 340 górników z KGHM-u natychmiast musiało wyjechać spod ziemi, bo swój szyb mieli tuż obok. Składowisko odpadów było nielegalne, cztery osoby zostały zatrzymane. Jedna z nich już dwa lata temu usłyszała za to zarzuty.

Był posłem, został ambasadorem. W Sejmie zagłosował jeszcze 175 razy

Ambasador głosuje w Sejmie. To fakt, że jeszcze niedawno w klubie PiS był posłem, ale wygasł mu mandat i tej zmiany w Sejmie nikt nie zauważył. Po tym jak w czerwcu prezydent mianował Konrada Głębockiego na placówkę we Włoszech, w Sejmie pan ambasador zagłosował jeszcze 175 razy. Jest wniosek do prokuratury.

Prognoza pogody na czwartek 26 lipca

Na północnym-zachodzie kraju będzie pogodnie. W pozostałych regionach zachmurzenie kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu, burzami z gradem. Temperatura maksymalna od 26 stopni Celsjusza miejscami na północy kraju oraz w Małopolsce i na Górnym Śląsku, 29 stopni Celsjusza w centrum kraju do 31 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr północno-wschodni, słaby i umiarkowany, powieje w burzach z prędkością do 90 km/h.

Protesty w wielu miastach w Polsce. "Czas karnawału się kończy"

Senat, po wielogodzinnej dyskusji w nocy z wtorku na środę przyjął bez poprawek nowelizację ustaw między innymi o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze. W trakcie obrad Senatu przed budynkiem Izby i w miastach w całej Polsce trwały protesty środowisk opozycyjnych, w tym Obywateli RP i Komitetu Obrony Demokracji. Nie tak liczne jak przed rokiem. Ale ciągle w tej samej sprawie- praworządności.

Uratowani chłopcy zostaną mnichami. Upamiętnią w ten sposób zmarłego nurka

Spędzili kilkanaście dni w jaskini, teraz spędzą dziewięć dni w buddyjskim klasztorze. Głowy małych piłkarzy z Tajlandii, którzy cudem zostali wydostani z jaskini, zostały ogolone. Chłopcy ubrali też szaty mnichów. W klasztorze mają odnaleźć spokój po traumatycznym przeżyciu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Działania Trumpa mogą stać się "katalizatorem wzmocnienia się tożsamości europejskiej"

W interesie Donalda Trumpa jest rozbicie jedności Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS politolog doktor Marek Migaliski - On rozumuje w kategoriach biznesowych i uważa, że jemu i Ameryce się to po prostu opłaci - dodał. Jednak zdaniem doktora Pawła Kowala, ataki prezydenta USA na Unię i poszczególne kraje mogą stać się "katalizatorem wzmocnienia się tożsamości europejskiej".

Polityczna gra na czas. Co dalej z prezydenckim referendum?

Senatorowie mają problem z pomysłem prezydenta. Referendum w sprawie konstytucji na razie odbija się od ściany. Jest wiele "za", ale termin nie jest najlepszy, a koszty są duże - mówi marszałek Stanisław Karczewski. Senacka komisja jest po prostu przeciw.