Najnowsze

Najnowsze

Danina wiecznie żywa. Przynajmniej w polskim Sejmie

To nie jest żadna danina, to jest zwykły podatek, tylko rząd jak ognia chce uniknąć zarzutu, że opodatkowuje obywateli - tak brzmią zarzuty opozycji. Odmienianie przez wszystkie przypadki słowa "danina" tego nie zmieni. Jedynie zachęca by sprawdzić i powiedzieć wprost - co to takiego jest. I czym była danina.

Prognoza pogody na środę 16 maja

W środę zachmurzenie w kraju będzie umiarkowane, lokalnie duże. Pojawią się przelotnie opady deszczu i burze z gradem. Na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie i w Małopolsce opady wyniosą do 40 mm. Na pozostałym obszarze kraju od 10 do 20 mm. Opady wystąpią w całym kraju, pomijając Pomorze Zachodnie. Temperatura wyniesie od 16 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 22 stopni Celsjusza na zachodzie. Wiatr będzie północno-wschodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w burzach porywy wyniosą do 90 km/h.

"Ciekawe, co powie Zbigniew Ziobro". Echa wydarzeń z Uniwersytetu Szczecińskiego

Policjanci weszli na teren ośrodka Uniwersytetu Szczecińskiego w piątek podczas konferencji "Karol Marks 1818-2018", organizowanej przez Instytut Filozofii Uniwersytetu Szczecińskiego i redakcję czasopisma filozoficznego "Nowa Krytyka" w ośrodku Uniwersytetu Szczecińskiego w Pobierowie. Pojawiają się pytania o to, jakim prawem na uniwersytet wchodzą służby i jakie prawo na Uniwersytecie służy nauce.

Burmistrz chce załagodzić sprawę Pomnika Katyńskiego

Spór o pomnik wkracza w kolejną fazę. Burmistrz New Jersey chce sprawę załagodzić. Tłumaczy, że pomnik upamiętniający ofiary Katynia przenieść trzeba, a nowa lokalizacja jest tak samo prestiżowa. Zupełnie inne zdanie ma jednak w tej sprawie Polonia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Gremliny, czyli najnowszy wynalazek dla wojska USA

Mają latać w czwórkę, komunikując się i koordynując swoje działanie, dzięki sztucznej inteligencji. Gremliny to nowe drony, opracowywane dla wojska USA. Mają robić to, co będzie zbyt ryzykowne dla zwykłych samolotów. Na przykład bezpiecznie unieszkodliwiać rosyjską obronę przeciwlotniczą. Agencja Pentagonu opublikowała pierwsze nagranie pokazujące je w działaniu. Materiał Faktów o Świecie TVN24 BiS.

Polska może potrzebować głosów sześciu państw. Czego zażądają?

3 lipca - to właśnie ten dzień wyznaczyła Komisja Europejska Polsce. Do tego dnia dialog musi się zakończyć - albo zakończeniem sporu albo... wniesieniem go na kolejny szczebel - tym razem o losie naszego kraju decydowałaby już nie Komisja, a poszczególne państwa Unii. By zablokować procedurę wystarczy sześć głosów, więc każdy sojusznik będzie ważny. Takie głosowanie odbędzie się jednak już podczas negocjacji budżetowych, gdzie każde państwo będzie chciało ugrać dla siebie jak najwięcej. Każdy głos, tak Polsce potrzebny, może nie być tani.

"W wolności kobiet chodzi o to, by móc decydować jak żyć, i czuć się bezpieczne"

W krajach arabskich takie informacje nie pojawiają się jako top news - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Magdalena el Ghamari z Fundacji El-Karama, komentując wyrok skazujący na śmierć dziewczynę, która podczas gwałtu w samoobronie zabiła swojego męża. - Te drastyczne historie pokazywane są jako taka daleka egzotyka. W Polsce i całej Europie giną rocznie setki kobiet, mordowanych w wynikach konfliktów małżeńskich - stwierdziła z kolei Barbara Nowacka z Inicjatywy Polskiej. Nowacka przypomniała, że 40 procent ofiar przemocy na świecie nie szuka pomocy, bo wiedzą, że instytucje państwa nie pomogą. Zdaniem Nowackiej na świecie mamy zmianę cywilizacyjną i "wielki, ale bardzo późny sukces emancypacyjny". - W wolności kobiet chodzi o to, żebyśmy same mogły zdecydować jak żyć, i żebyśmy się czuły bezpieczne - dodała Nowacka.

Marcinkiewicz: spór z KE jest dokładnie na tym samym poziomie, na którym był

Oni zupełnie coś innego mówią w Brukseli, a zupełnie coś innego do polskiej publiczności - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Kazimierz Marcinkiewicz, komentując spór na linii polski rząd-Komisja Europejska. Zdaniem byłego premiera rację ma komisarz Timmermans, a KE "wydała bardzo jasne" wytyczne, które w najważniejszych punktach nie zostały przez polski rząd spełnione. W opinii byłego premiera "spór jest dokładnie na tym samym poziomie, na którym był", a zmiany PiS "nie wykonały ani o pół kroku do przodu". - W moim przekonaniu jest bardzo trudne znalezienie rozwiązania - ocenił gość programu i dodał, że cofnięcie PiS zależne jest jedynie od sondaży. - My już dostajemy po kieszeni - stwierdził były premier, którego zdaniem "PiS ma strasznie trudną sytuację negocjacyjną" jeśli chodzi o nowy budżet UE. - W moim przekonaniu wielkość budżetu będzie absolutnie związana z zapisem dotyczącym praworządności - ocenił i dodał, że "Polska sama odwraca się od UE".

Zbliża się szczyt NATO, a końca protestów w Sejmie nie widać

Rząd nie docenił determinacji protestujących w Sejmie, albo chce prowadzić próbę sił do końca. Ten koniec to może być zbliżający się szczyt parlamentarny NATO. Politycy PIS chcą, by wtedy na galerii nie było już niepełnosprawnych i ich rodziców. Prezydent ekspresowo podpisał ustawy o pomocy dla nich.

Ministrowie przekazali nagrody? Opozycja: większość tego nie zrobiła

Skąd szef Kancelarii Premiera wziął pieniądze, by przkazać rządową nagrodę? Przyznał, że musiał sprzedać samochód i wziąć kredyt. W jego przypadku to 30 tysięcy złotych. 15 maja mija termin wyznaczony ministrom przez prezesa PiS - pieniądze mają znaleźć się na koncie Caritasu.

Prognoza pogody na wtorek 15 maja

We wtorek na terenie całego kraju zaobserwujemy przelotne opady deszczu. Lokalnie wystąpią burze z gradem. Temperatura maksymalna wyniesie do 19 stopni Celsjusza na Podkarpaciu, do 23 stopni Celsjusza na Pomorzu zachodnim. Wiatr umiarkowany, jednak w porywach burzowych osiągnie prędkość 90 km/h.

Wypadek w Częstochowie. Troje rowerzystów w szpitalu

Rowerzyści w szpitalu po serii niefortunnych zdarzeń w Częstochowie. Najpierw auto osobowe zahaczyło o samochód ciężarowy. Później z impetem wjechało w sygnalizator. Ten przewrócił się na troje rowerzystów, którzy akurat czekali na zielone światło. Wszyscy trafili do szpitala. Jedna mężczyzna jest w stanie ciężkim.

Policyjni związkowcy wyrażają żal wobec bliskich 36-latka z Pobiedzisk

Policjanci przepraszają. "Nie mieli prawa się tak zachować" - piszą związkowcy z woj. wielkopolskiego o interwencji dwójki funkcjonariuszy z Pobiedzisk. Pojechali oni do pijanego mężczyzny i, zamiast zawieźć go do izby wytrzeźwień, zostawili w lesie. 36-latek zmarł. Do jego bliskich policjanci kierują słowa żalu.

Tragedia nad Odrą i prokuratorskie śledztwo

Nie żyje jedna kobieta, druga jest w szpitalu. Obie wpadły do rzeki. Nie jest jasne, w jakich okolicznościach i dlaczego znalazły się w wodzie. Śledczy wyjaśniają, czy do śmierci nie przyczyniły się osoby trzecie.

Na razie mieszkają "treningowo". Potem zamieszkają sami

Mieszkania treningowe - w Warszawie są dwa i działają od dwóch lat. Trafiają do nich młodzi ludzie od 18 do 25 lat. Przychodzą prosto z ulicy albo różnego rodzaju placówek wychowawczych. Pracownicy fundacji "Po drugie" uczą ich, jak prowadzić gospodarstwo domowe - bo następnym krokiem ma być samodzielny wynajem.

Akcja ratunkowa w Zofiówce trwa. "Zawsze jest szansa"

W kopalni żałoba, przed nią - znicze. Ratownicy z Zofiówki dotarli do ciał dwóch zaginionych górników. Nadal szukają trzeciego. Akcja już określana jest jako jedna z najtrudniejszych w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Selekcja dosłownie zwala z nóg. Tak szuka się najlepszych ratowników

Poszukiwani są lekarze, pielęgniarki i ratownicy. Punktowana - sprawność i wytrzymałość, a w cenie także odporność na stres. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej prowadzi rekrutację. Czeka na ludzi, którzy w ciągu 24 godzin będą w stanie rzucić wszystko, by nieść pomoc na drugim krańcu świata.

Prognoza pogody na poniedziałek 14 maja

W poniedziałek na Pomorzu Zachodnimi i Ziemi Lubuskiej będzie pogodnie. Przelotny deszcz i burze możliwe są na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i Ziemi Świętokrzyskiej. Temperatura maksymalna od 17 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 24 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr wschodni, słaby i umiarkowany. Ciśnienie waha się, w południe barometry wskażą 1004 hPa.