Najnowsze

Najnowsze

Ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego zmieniona

Sejmowe tempo jest tak zawrotne, że do wirówki da się wrzucić wszystko. I PiS dorzuca kolejne ustawy i kolejne istotne zmiany. Miedzy innymi zmianę ordynacji w wyborach do europarlamentu. Opozycja pyta - czy chcecie, by było tam więcej Ryszardów Czarneckich?

Prognoza pogody na sobotę 21 lipca

W sobotę na ogół słonecznie, choć miejscami może się trochę chmurzyć. Burze w Bieszczadach. Temperatura maksymalna od 24 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 28 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. Ciśnienie spada, w południe 998 hPa.

Silny deszcz w Małopolsce. Przerwany obóz harcerski, zniszczone drogi, uszkodzone ujęcia wody

Przerwano obóz harcerski w Hucie w woj. małopolskim. Komendantka harcerskiego obozu nie czekała na najgorsze, zadzwoniła do strażaków z prośbą o ewakuację - dzięki temu nikomu nic się nie stało. - Początkowo opady deszczu były normalne ale zaczęły coraz bardziej przybierać na sile, więc stwierdziłyśmy, że lepiej tę noc spędzić w szkole - mówi Kaja Jędrychowska, komendant obozu. W całym województwie opady były bardzo silne. W powiecie limanowskim woda zniszczyła drogę - mieszkańcy wsi Zasadne mogą się z niej wydostać jedynie pieszo. W Murzasichlu została przerwana magistrala wodna, uszkodzone zostało ujęcie wody dla Poronina, a w Zakopanem zamknięto jedno z trzech ujęć wody.

Planują dwa historyczne wyczyny na K2. Andrzej zjedzie na nartach, jego brat to nagra

Polski himalaista Andrzej Bargiel zamierza jako pierwsza osoba w historii zjechać na nartach z K2. Jego brat Bartłomiej Bargiel zamierza nagrać ten wyczyn specjalnie zmodyfikowanym dronem. Plan jest taki, że dron wleci na wysokość 8,6 tysięcy metrów, co też będzie pierwszym takim wyczynem. Obaj bracia zdradzili szczegóły wyprawy w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN Robertem Jałochą.

Airbus Beluga XL wykonał pierwszy lot testowy

W czwartek swój lot testowy wykonał zupełnie nowy samolot transportowy - Airbus Beluga XL. Maszyna jest celowo tak pomalowana, by wyglądać jak białucha, czyli arktyczny waleń, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Samolot ma ponad 60 metrów długości, prawie 20 metrów wysokości i ponad 60 metrów rozpiętości skrzydeł. Jego maksymalna masa startowa to 227 ton. Może pokonać trasę ponad 4 tysięcy km. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Znaleźliśmy się w świecie, który jest niestabilny, niejasny i nieprzewidywalny"

Zaczyna korodować wiarygodność NATO. To jest ogromne niebezpieczeństwo - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jerzy Maria Nowak, były ambasador RP przy NATO i wykładowca uczelni Vistula. - Znaleźliśmy się w świecie, który jest niestabilny, niejasny i nieprzewidywalny - dodał. Jego zdaniem trzeba przedyskutować, na Radzie Bezpieczeństwa ONZ, zmieniający się układ sił. - Ameryka sporo płaci, ale jest też wielkim mocarstwem i czerpie z tego korzyści - stwierdził.

Miłka Raulin: technologia zrewolucjonizuje ratownictwo

- Moment, w którym zobaczył drona, to musiała być dla niego gigantyczna radość i nadzieja, że uda mu się zejść - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Miłka Raulin, alpinistka. - To jest fantastyczna sprawa, że można było wykorzystać sprzęt, który jest nie tylko użyteczny ze względów filmowych, ale że można było uratować komuś życie - dodała. Jej zdaniem postęp nauki i technologii jest tak duży, że już niedługo na stałe wejdzie do służb ratowniczych.

Prognoza pogody na piątek 20 lipca

W piątek na zachodzie będzie pogodnie. W pozostałych częściach kraju wystąpią przelotne opady deszczu i burze. Temperatura wyniesie od 24 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim do 27 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany.

Na wsi jak w kosmosie. Wyjątkowa inicjatywa w Beskidach

W Sopotni Wielkiej - małej wsi Beskidzie Żywieckim - jest niezwykłe miejsce stworzone przez pasjonatów astronomii - model jednego z modułów międzynarodowej stacji kosmicznej. W specjalnie przystosowanych do misji kosmicznych pomieszczeniach można sprawdzić, jak czuje się astronauta, który leci w kosmos.

Kłopoty Trumpa po spotkaniu z Putinem. Republikanie chcą przesłuchać jego doradców

Gdy w poniedziałek Donald Trump przyjął wersję wydarzeń Władimira Putina, a nie własnych służb, to doprowadził Amerykę do furii. Krytykowali go nawet zwolennicy. Powód? Opinia publiczna uznała, że stanął murem za rywalami - a nawet wrogami - a nie za swoim krajem. Były oskarżenia o zdradę państwową. Teraz amerykański prezydent robi coś, co robi niebywale rzadko: tłumaczy się ze swoich słów i twierdzi, że po prostu źle się wyraził. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Sikorski: Trump traktuje sojuszników tak jak byłe żony

- Skoro prezydent Trump uważa, że bronienie Czarnogóry to jest coś, co może trzeba robić, ale w zasadzie po co nasi synowie mieliby ryzykować życiem w obronie Czarnogóry, to znaczy, że nie traktuje Sojuszu (Północnoatlantyckiego - przyp. red.) poważnie - stwierdził "Faktach o Świecie" TVN24 BIS Radosław Sikorski, komentując wywiad, jaki Donald Trump udzielił Fox News po powrocie z Helsinek. - On traktuje sojuszników tak jak byłe żony. Znaczy: pożytek z nich żaden, narzekają i kosztują. Skoro tak traktuje, to trzeba z tego wyciągnąć wnioski, że jak przyjdzie co do czego, to może nas nie wesprzeć - ocenił.

"Niewykluczone, że za 50 lat nasze wnuki będą jadły pomarańcze spod Grójca lub Krakowa"

- To ciepłe powietrze, które nadpływa znad zwrotnika, dociera do Skandynawii - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Tomasz Zubilewicz z tvnmeteo.pl, komentując anomalie pogodowe w Europie. Zwrócił uwagę, że rekordy ciepła w Europie to kwestia zmieniającego się klimatu, a zmieniający się klimat wpływa nie tylko na pogodę, ale także na zachowanie zwierząt i rolnictwo. - Niewykluczone, że za 50 lat nasze wnuki będą jadły pomarańcze spod Grójca lub Krakowa - spekulował.