Najnowsze

Najnowsze

Kowal: przed wyborami premierem może zostać Kaczyński lub Brudziński

- Mamy do czynienia ze zmianą pomiędzy jednym stanowiskiem a drugim. Wydaje mi się, że język polski nie dopuszcza tutaj zastosowania słowa "rekonstrukcja" - tak dr Paweł Kowal, politolog z Polskiej Akademii Nauk, skomentował wymianę szefa rządu z Beaty Szydło na Mateusza Morawieckiego. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS ocenił, że nowy premier może nie dotrwać do końca kadencji parlamentu. - Myślę, że przed wyborami premierem zostanie albo pan Jarosław Kaczyński albo Joachim Brudziński, czyli ktoś z serca partii - dodał były wiceszef resortu dyplomacji. Natomiast Jacek Protasiewicz, poseł Unii Europejskich Demokratów dziwi samo odejście Beaty Szydło z fotela szefowej rządu. - Zainwestowano bardzo wiele poważnych argumentów i autorytetu politycznego PiS w osobę, która dziś została wymieniona właściwie bez podania przyczyn - podkreślił. Zdaniem Protasiewicza, Szydło na stanowisku premiera do końca kadencji mogła zagrozić pozycji prezesa Kaczyńskiego w obozie prawicy.

"PiS przygotowuje się na spadki w sondażach"

- Mateusz Morawiecki właściwie swoim życiem zaprzecza głównej tezie, że rządzi układ - podkreślił Marek Ostrowski z tygodnika "Polityka", odnosząc się do pozycji nowego premiera w obozie PiS. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS dodał, że nie zmieniając żadnego członka rady ministrów Morawiecki naraził się na śmieszność. - Jeśli to jest rząd kontynuacji, to on zaprzecza temu, że to jest gabinet zmiany - ocenił Marek Ostrowski. Natomiast Michał Kolanko z dziennika "Rzeczpospolita", wskazał na niezrozumienie zmiany premiera wśród elektoratu prawicy. - PiS przygotowuje się na ewentualne spadki w sondażach - ocenił Kolanko. Komentator wskazał, że Jarosław Kaczyński mógł się przestraszyć zbyt silnej pozycji odwołanej premier, jak i wpływowych ministrów. - Jedna z teorii mówi, że Beata Szydło stała się zbyt popularna. Gdyby została premierem do następnych wyborów, to wtedy stałaby się kimś w rodzaju sukcesora Jarosława Kaczyńskiego. On chyba nie byłby na to gotowy - dodał Kolanko.

Komisja Weryfikacyjna zaprezentowała dokumenty w sprawie tzw. kamienicy Waltzów

Rodzina Waltzów miała świadomość, że działa w złej wierze, próbując odzyskać kamienicę przy ul. Noakowskiego 16 w Warszawie - to najnowsze ustalenia Komisji Weryfikacyjnej. Kierujący nią wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki zarzucił rodzinie prezydent Warszawy oszustwo. W tej sprawie w ubiegłym tygodniu zeznawał Andrzej Waltz, jeden ze współwłaścicieli budynku.

Seryjni porywacze dzieci ujęci. W lesie mieli specjalną kryjówkę

10-latek został porwany dla okupu. Był trzymany w lesie, w specjalnej skrzyni. Policja zatrzymuje podejrzanych o porwanie i ujawnia ich metody działania. Śledczy pokazali między innymi kryjówkę w lesie, gdzie mogło trafić niejedno dziecko. Zatrzymanym w tej sprawie grozi 25 lat więzienia.

Prognoza pogody na wtorek 12 grudnia

We wtorek w całym kraju spodziewane są przelotne opady deszczu. Dodatkowo na Pomorzu może pojawić się deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna w dzień od 6 stopni Celsjusza na Pomorzu do 12 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny. W porywach może wiać z prędkością do 60 km/h. W górach pojawi się halny.

Senat pochyli się nad ustawami dotyczącymi sądownictwa

We wtorek w Senacie rozpoczną się prace nad uchwalonymi w piątek przez Sejm ustawami o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji ma w poniedziałek wieczorem rozpocząć prace nad prezydenckimi projektami ustaw. Jednak zawiera on już kilkadziesiąt poprawek autorstwa posłów PiS.

Jak będzie wyglądał rząd Mateusza Morawieckiego? Czy odejdzie Antoni Macierewicz?

Trzy dni po publicznym ogłoszeniu decyzji o zmianie premiera, Jarosław Kaczyński wciąż jej nie wyjaśnia, ale PiS zapowiada, że już wkrótce ruszy w podróż po Polsce i będzie przekonywał, że dobra zmiana z Mateuszem Morawieckim na czele będzie lepsza. Mieli się zmienić ministrowie, zmienił się premier. Na jakie zmiany szefów resortów PiS może sobie pozwolić?

Prognoza pogody na poniedziałek 11 grudnia

W poniedziałek zachmurzenie duże z przejaśnieniami. Na północy oraz południu kraju okresami słabe opady deszczu do 1-5 mm. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i 8 stopni Celsjusza w centrum kraju do 12 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr południowy, umiarkowany i dość silny, w porywach od 50 km/h na północy do 90 km/h na południu, w górach powyżej 100 km/h.

Mikołaje w terenówkach odwiedzili szpital dziecięcy w Łodzi

Zamiast sań terenówki, a zamiast elfów - byli pacjenci. Do szpitala dziecięcego w Łodzi przyjechali członkowie miejscowego klubu offroadowego. Przebrani za Świętych Mikołajów i ich pomocników pojawili się z workami pełnymi prezentów, a na twarzach dzieci pojawił się uśmiech.

6-letni Tymek jedzie na leczenie do USA

Dla 6-latka to szansa na życie. Chłopczyk walczy z rzadkim nowotworem. W Polsce przeszedł 9 operacji mózgu, ale rak wciąż atakuje. Terapia za oceanem to koszt prawie dwóch milionów złotych. Rodzina Tymka nie miała takich pieniędzy, więc poprosiła o pomoc między innymi naszych widzów. I udało się. Teraz chłopczyk zbiera siły przed podróżą do Stanów Zjednoczonych.