Wałęsa z KOD-em, Morawiecki z "Solidarnością". Podziały na obchodach rocznicy Sierpnia'80

31.08.2018 | Wałęsa z KOD-em, Morawiecki z "Solidarnością". Podziały na obchodach rocznicy Sierpnia'80
31.08.2018 | Wałęsa z KOD-em, Morawiecki z "Solidarnością". Podziały na obchodach rocznicy Sierpnia'80
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
31.08.2018 | Wałęsa z KOD-em, Morawiecki z "Solidarnością". Podziały na obchodach rocznicy Sierpnia'80Jan Błaszkowski | Fakty TVN

Lech Wałęsa z Komitetem Obrony Demokracji, premier Mateusz Morawiecki z "Solidarnością". Obchody rocznicy strajków na Wybrzeżu znów w atmosferze podziałów. Były protesty, okrzyki, akcja pod hasłem "Nie wygumkujecie ich". Premier za to kreślił wielkie plany odbudowy Stoczni.

W rocznicy Sierpnia'80 ważne są symbole. Jak historyczna brama Stoczni Gdańskiej, gdzie wszystko się zaczęło. I tradycyjne już oddzielne świętowanie rocznicy zwycięskiego strajku.

Lider tamtego strajku - Lech Wałęsa - świętował w piątek rano razem z politykami Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. "Solidarność" świętowała po południu z premierem i prezydentem. W tym samym miejscu - przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

- Zawsze jest miejsce dla Lecha Wałęsy. Jak byłem przewodniczącym komisji krajowej, to zawsze czekałem, aż Lech Wałęsa przyjdzie na te uroczystości - wspomina przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Kwestia agentury

Ale przywódca strajku sprzed 38 lat i pierwszy przywódca "Solidarności" dołączy do oficjalnego świętowania tylko na swoich warunkach. - Zanim mnie nie przeproszą sprawcy "agentury" mojej, to nie mamy o czym mówić - mówi Wałęsa.

Na to Lech Wałęsa raczej nie ma co liczyć, bo dla wielu jego dawnych współpracowników z sierpniowego strajku byłoby to zakłamywaniem historii.

- Jeżeli mamy wymazać przeszłość agenturalną Lecha Wałęsy, to również jego przeszłość tą pozytywną - twierdzi Andrzej Kołodziej, sygnatariusz Porozumień Sierpniowych, działacz "Solidarności".

Spór przeniósł się na historyczną bramę stoczni, gdzie w piątek rano działacze KOD-u zawiesili wizerunki znanych postaci Sierpnia z sugestią, że ci związani z opozycją mieliby zostać dziś z historii wygumkowani. Po południu działacze "Solidarności" usunęli portrety. Wszystkie.

Wciąż aktualne postulaty

- Najczęściej myślę o "Solidarności" jako o pewnym bohaterze zbiorowym - mówił na uroczystościach premier. Mateusz Morawiecki najpierw uczestniczył w prezentacji projektu Stocznia 4.0, czyli przyszłości kolebki "Solidarności" po jej przejęciu przez Skarb Państwa.

W sali BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie podpisywano Porozumienia Sierpniowe, Morawiecki stwierdził, że rząd PiS-u jest pierwszym, który prowadzi prawdziwy dialog społeczny i "Solidarność" traktuje jak partnera.

Ale lider związku wykorzystał ten moment, by przypomnieć, że 21 postulatów Sierpnia z historycznej tablicy wciąż jest aktualnych, bo niektóre wciąż czekają na spełnienie.

- Postulat 21: wolne soboty. A my walczymy o wolne niedziele i to nie dla wszystkich - tłumaczy Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność".

Wiatr historii

Strajk w Stoczni Gdańskiej przyniósł przede wszystkim powstanie "Solidarności". Tam zaczęła się droga do wolności - nie tylko Polski, ale wszystkich krajów komunistycznych.

Nawet jeśli prości robotnicy tego wówczas nie wiedzieli, to jak twierdzi strajkujący wtedy Antoni Załęski, mieli poczucie, że tworzą historię. - Radość, radość. Jeszcze dzisiaj patrzę, żeby na tej bramie na przykład podjechał na wózku Lech Wałęsa. To byłoby fajnie. Myślę, że to tak będzie jeszcze - mówi.

W piątek tłum pod Stocznią był mniejszy niż wtedy, a emocje inne. Działacze KOD zakłócali składanie kwiatów przez związkowców i rządzących, a później przeszli w marszu do centrum Gdańska.

W tym samym czasie w Bazylice Świętej Brygidy odprawiono uroczystą mszę świętą. To był jedyny moment, gdy Lech Wałęsa pojawił się obok swoich politycznych przeciwników.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN