Miód lepszy od pastylek. Rozwinięte kraje ograniczają przepisywanie antybiotyków

01.09.2018 | Miód lepszy od pastylek. Rozwinięte kraje ograniczają przepisywanie antybiotyków
01.09.2018 | Miód lepszy od pastylek. Rozwinięte kraje ograniczają przepisywanie antybiotyków
Marek Nowicki | Fakty TVN
01.09.2018 | Miód lepszy od pastylek. Rozwinięte kraje ograniczają przepisywanie antybiotykówMarek Nowicki | Fakty TVN

Pacjentom z trzydniową infekcją gardła zapisujcie miód, a nie antybiotyki - tak radzi lekarzom w najnowszych zaleceniach Brytyjski Instytut Zdrowia Publicznego.

Przyjmowanie antybiotyków w łagodnych infekcjach, gdy ich nie potrzebujemy, naraża nas na rozwój infekcji, których nie da się łatwo wyleczyć ze względu na odporność bakterii na leki. Warto więc próbować łagodzić dolegliwości za pomocą naturalnych środków, takich jak miód - zaleca dr Tessa Lewis z instytutu zdrowia publicznego.

Na gardło lek od pszczół zamiast pastylki? To nic zaskakującego dla doświadczonego pszczelarza Tomasza Woszczyńskiego. - To prawda! I to nie Brytyjczycy odkryli, tylko Egipcjanie. I przed Egipcjanami ludzie wiedzieli o tym - mówi pan Tomasz.

"Miód albo herbatka lipowa"

I nasi lekarze też wiedzą, choć często są pod presją pacjentów, którzy domagają się wręcz wypisania antybiotyku. Cały czas antybiotyk uchodzi za cudowny środek na wszystko.

- Jest bardzo wielu pacjentów, którzy przychodząc do gabinetu lekarskiego mają diagnozę i domagają się antybiotyku - mówi Maciej Fidelis, lekarz medycyny rodzinnej.

A tymczasem u dzieci do trzeciego roku życia i u pacjentów po czterdziestym piątym roku życia infekcje gardła prawie nigdy nie są bakteryjne. Więc chociażby jeżeli weźmie się to pod uwagę, to w tych grupach wiekowych... miód. - Miód na pewno albo herbatka lipowa - zaleca prof. Waleria Hryniewicz z Narodowego Instytutu Leków.

Albo czosnek, cebula, tymianek, czy propolis. Bo antybiotyki nas po prostu niszczą. W krajach bardziej rozwiniętych od nas wiedzą to doskonale.

Ograniczanie

W Szwecji w ciągu dwudziestu lat ograniczono wypisywanie antybiotyków dzieciom aż o siedemdziesiąt procent. To znaczy, że wcześniej lekarze wypisywali je niepotrzebnie.

- W Stanach Zjednoczonych co roku do szpitali trafia kilkaset tysięcy pacjentów z objawami niepożądanymi po antybiotykach, które były zapisane niepotrzebnie. A ilu w Polsce? Nie wiadomo, nikt tego nie liczy - dodaje prof. Hryniewicz.

A miód żadnych skutków ubocznych nie ma. Działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, wykrztuśnie, poprawia trawienie i obniża ciśnienie. Każdy miód jest dobry, a jaki najlepszy?

- Miód gryczany jest najlepszy - poleca pan Tomasz Woszczyński, pszczelarz.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS