Miód lepszy od pastylek. Rozwinięte kraje ograniczają przepisywanie antybiotyków

01.09.2018 | Miód lepszy od pastylek. Rozwinięte kraje ograniczają przepisywanie antybiotyków
01.09.2018 | Miód lepszy od pastylek. Rozwinięte kraje ograniczają przepisywanie antybiotyków
Marek Nowicki | Fakty TVN
01.09.2018 | Miód lepszy od pastylek. Rozwinięte kraje ograniczają przepisywanie antybiotykówMarek Nowicki | Fakty TVN

Pacjentom z trzydniową infekcją gardła zapisujcie miód, a nie antybiotyki - tak radzi lekarzom w najnowszych zaleceniach Brytyjski Instytut Zdrowia Publicznego.

Przyjmowanie antybiotyków w łagodnych infekcjach, gdy ich nie potrzebujemy, naraża nas na rozwój infekcji, których nie da się łatwo wyleczyć ze względu na odporność bakterii na leki. Warto więc próbować łagodzić dolegliwości za pomocą naturalnych środków, takich jak miód - zaleca dr Tessa Lewis z instytutu zdrowia publicznego.

Na gardło lek od pszczół zamiast pastylki? To nic zaskakującego dla doświadczonego pszczelarza Tomasza Woszczyńskiego. - To prawda! I to nie Brytyjczycy odkryli, tylko Egipcjanie. I przed Egipcjanami ludzie wiedzieli o tym - mówi pan Tomasz.

"Miód albo herbatka lipowa"

I nasi lekarze też wiedzą, choć często są pod presją pacjentów, którzy domagają się wręcz wypisania antybiotyku. Cały czas antybiotyk uchodzi za cudowny środek na wszystko.

- Jest bardzo wielu pacjentów, którzy przychodząc do gabinetu lekarskiego mają diagnozę i domagają się antybiotyku - mówi Maciej Fidelis, lekarz medycyny rodzinnej.

A tymczasem u dzieci do trzeciego roku życia i u pacjentów po czterdziestym piątym roku życia infekcje gardła prawie nigdy nie są bakteryjne. Więc chociażby jeżeli weźmie się to pod uwagę, to w tych grupach wiekowych... miód. - Miód na pewno albo herbatka lipowa - zaleca prof. Waleria Hryniewicz z Narodowego Instytutu Leków.

Albo czosnek, cebula, tymianek, czy propolis. Bo antybiotyki nas po prostu niszczą. W krajach bardziej rozwiniętych od nas wiedzą to doskonale.

Ograniczanie

W Szwecji w ciągu dwudziestu lat ograniczono wypisywanie antybiotyków dzieciom aż o siedemdziesiąt procent. To znaczy, że wcześniej lekarze wypisywali je niepotrzebnie.

- W Stanach Zjednoczonych co roku do szpitali trafia kilkaset tysięcy pacjentów z objawami niepożądanymi po antybiotykach, które były zapisane niepotrzebnie. A ilu w Polsce? Nie wiadomo, nikt tego nie liczy - dodaje prof. Hryniewicz.

A miód żadnych skutków ubocznych nie ma. Działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, wykrztuśnie, poprawia trawienie i obniża ciśnienie. Każdy miód jest dobry, a jaki najlepszy?

- Miód gryczany jest najlepszy - poleca pan Tomasz Woszczyński, pszczelarz.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jeśli nic się nie zmieni, to prawdopodobnie co piąty z nas na jakimś etapie życie usłyszy diagnozę: nowotwór. Co roku w całej Unii Europejskiej słyszy ją ponad dwa i pół miliona osób. Ale wcześnie wykryty to nie jest wyrok. Dlatego lekarze zachęcają do badań.

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych.  "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych. "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Źródło:
Fakty TVN

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS