Bicie, kopanie po głowie, grożenie nożem. Ataki na policjantów to codzienność

30.08.2018 | Bicie, kopanie po głowie, grożenie nożem. Ataki na policjantów to codzienność
30.08.2018 | Bicie, kopanie po głowie, grożenie nożem. Ataki na policjantów to codzienność
Dariusz Łapiński | Fakty TNV
30.08.2018 | Bicie, kopanie po głowie, grożenie nożem. Ataki na policjantów to codziennośćDariusz Łapiński | Fakty TNV

18-latek dostał dozór policyjny, czterech młodszych trafiło do schroniska dla nieletnich. Odpowiedzą za atak na policjanta w Wołominie. Sprawa zyskała rozgłos, bo atak był wyjątkowo brutalny. Ale ze statystyk wynika, że średnio raz dziennie dochodzi do ataku na policjanta.

Ma dopiero osiemnaście lat, a już grozi mu to, że kolejne dziesięć spędzi w więzieniu. Młody mężczyzna razem z czterema młodszymi kolegami w wieku od trzynastu do szesnastu lat bili się na ulicy w Wołominie. Zauważył to policjant wracający do domu po dyżurze.

Próbował rozdzielić bijącą się młodzież. Ci jednak zjednoczyli siły i zaatakowali funkcjonariusza.

- Został brutalnie pobity, był uderzany w głowę, kopany po głowie, bity kastetem. To pokazuje, że ten zawód jest niebezpieczny i że policjantem jest się 24 godziny na dobę. Jego zachowanie było zdecydowane, ale takie powinno być - twierdzi rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji kom. Sylwester Marczak.

Czterech młodszych napastników decyzją sądu zostało w czwartek umieszczonych w schronisku dla nieletnich. Piąty, najstarszy - już pełnoletni - mimo wniosku prokuratury o areszt przynajmniej na razie do niego nie trafi. Dostał dozór policyjny. Trzy razy w tygodniu ma meldować się na komisariacie policji.

- Niezastosowanie aresztu ze strony prokuratury będzie skutkowało zażaleniem takiej decyzji - zapowiada Marcin Saduś z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

"Jeden z napastników groził użyciem noża, a drugi szczuł psem"

Prokuratura chce surowych kar za napaść na policjantów, aby ukrócić to zjawisko. - Praktycznie codziennie mamy do czynienia z taką sytuacją - mówi podkom. Robert Opas z biura rzecznika Komendanta Głównego Policji. Z sytuacjami, w których policjanci są ofiarami napaści. Takich ataków jest od trzystu do ponad czterystu rocznie.

W Warszawie rozpoczął się w czwartek proces czterech mężczyzn, którzy pobili policjanta, bo funkcjonariusz próbował zatrzymać sprawcę rozboju.

- Przewrócili policjanta na ziemię, kopali po plecach i klatce piersiowej, dodatkowo jeden z napastników groził użyciem noża, a drugi szczuł psem w celu odstąpienia od czynności służbowych - opisywała na sali sądowej przebieg ataku prokurator Katarzyna Dobrzańska z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota.

Policjant nie odstąpił od czynności, w efekcie wylądował w szpitalu. W zatrzymaniu sprawców jego pobicia przybyli z odsieczą koledzy.

Ryzyko zawodowe

W nocy w Poznaniu zraniony ostrym przedmiotem został policjant, który próbował zatrzymać złodzieja rowerów.

Kolejna dwójka umundurowanych policjantów w trakcie interwencji domowej została zaatakowana nożem przez awanturującego się właściciela mieszkania. W tym wypadku prokuratura postawiła zatrzymanemu nie tylko zarzut czynnej napaści na policjanta, ale też usiłowania zabójstwa.

- To jest wpisane w zawód policjanta. Rota ślubowania mówi też o wykonywaniu obowiązków z narażaniem życia, więc każdy policjant się z tym liczy - twierdzi podkom. Maciej Święcichowski z zespołu prasowego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS