Bicie, kopanie po głowie, grożenie nożem. Ataki na policjantów to codzienność

30.08.2018 | Bicie, kopanie po głowie, grożenie nożem. Ataki na policjantów to codzienność
30.08.2018 | Bicie, kopanie po głowie, grożenie nożem. Ataki na policjantów to codzienność
Dariusz Łapiński | Fakty TNV
30.08.2018 | Bicie, kopanie po głowie, grożenie nożem. Ataki na policjantów to codziennośćDariusz Łapiński | Fakty TNV

18-latek dostał dozór policyjny, czterech młodszych trafiło do schroniska dla nieletnich. Odpowiedzą za atak na policjanta w Wołominie. Sprawa zyskała rozgłos, bo atak był wyjątkowo brutalny. Ale ze statystyk wynika, że średnio raz dziennie dochodzi do ataku na policjanta.

Ma dopiero osiemnaście lat, a już grozi mu to, że kolejne dziesięć spędzi w więzieniu. Młody mężczyzna razem z czterema młodszymi kolegami w wieku od trzynastu do szesnastu lat bili się na ulicy w Wołominie. Zauważył to policjant wracający do domu po dyżurze.

Próbował rozdzielić bijącą się młodzież. Ci jednak zjednoczyli siły i zaatakowali funkcjonariusza.

- Został brutalnie pobity, był uderzany w głowę, kopany po głowie, bity kastetem. To pokazuje, że ten zawód jest niebezpieczny i że policjantem jest się 24 godziny na dobę. Jego zachowanie było zdecydowane, ale takie powinno być - twierdzi rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji kom. Sylwester Marczak.

Czterech młodszych napastników decyzją sądu zostało w czwartek umieszczonych w schronisku dla nieletnich. Piąty, najstarszy - już pełnoletni - mimo wniosku prokuratury o areszt przynajmniej na razie do niego nie trafi. Dostał dozór policyjny. Trzy razy w tygodniu ma meldować się na komisariacie policji.

- Niezastosowanie aresztu ze strony prokuratury będzie skutkowało zażaleniem takiej decyzji - zapowiada Marcin Saduś z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

"Jeden z napastników groził użyciem noża, a drugi szczuł psem"

Prokuratura chce surowych kar za napaść na policjantów, aby ukrócić to zjawisko. - Praktycznie codziennie mamy do czynienia z taką sytuacją - mówi podkom. Robert Opas z biura rzecznika Komendanta Głównego Policji. Z sytuacjami, w których policjanci są ofiarami napaści. Takich ataków jest od trzystu do ponad czterystu rocznie.

W Warszawie rozpoczął się w czwartek proces czterech mężczyzn, którzy pobili policjanta, bo funkcjonariusz próbował zatrzymać sprawcę rozboju.

- Przewrócili policjanta na ziemię, kopali po plecach i klatce piersiowej, dodatkowo jeden z napastników groził użyciem noża, a drugi szczuł psem w celu odstąpienia od czynności służbowych - opisywała na sali sądowej przebieg ataku prokurator Katarzyna Dobrzańska z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota.

Policjant nie odstąpił od czynności, w efekcie wylądował w szpitalu. W zatrzymaniu sprawców jego pobicia przybyli z odsieczą koledzy.

Ryzyko zawodowe

W nocy w Poznaniu zraniony ostrym przedmiotem został policjant, który próbował zatrzymać złodzieja rowerów.

Kolejna dwójka umundurowanych policjantów w trakcie interwencji domowej została zaatakowana nożem przez awanturującego się właściciela mieszkania. W tym wypadku prokuratura postawiła zatrzymanemu nie tylko zarzut czynnej napaści na policjanta, ale też usiłowania zabójstwa.

- To jest wpisane w zawód policjanta. Rota ślubowania mówi też o wykonywaniu obowiązków z narażaniem życia, więc każdy policjant się z tym liczy - twierdzi podkom. Maciej Święcichowski z zespołu prasowego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Joe Biden przeciął tę fatalną dyskusję, dotyczącą jego rezygnacji, ten stan, który trwał, uniemożliwiał prowadzenie kampanii wyborczej - mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Reiter, były ambasador RP w USA i w Niemczech. Komentował ogłoszoną w niedzielę rezygnację Bidena z kandydowania w wyborach prezydenckich.

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS