Bicie, kopanie po głowie, grożenie nożem. Ataki na policjantów to codzienność

30.08.2018 | Bicie, kopanie po głowie, grożenie nożem. Ataki na policjantów to codzienność
30.08.2018 | Bicie, kopanie po głowie, grożenie nożem. Ataki na policjantów to codzienność
Dariusz Łapiński | Fakty TNV
30.08.2018 | Bicie, kopanie po głowie, grożenie nożem. Ataki na policjantów to codziennośćDariusz Łapiński | Fakty TNV

18-latek dostał dozór policyjny, czterech młodszych trafiło do schroniska dla nieletnich. Odpowiedzą za atak na policjanta w Wołominie. Sprawa zyskała rozgłos, bo atak był wyjątkowo brutalny. Ale ze statystyk wynika, że średnio raz dziennie dochodzi do ataku na policjanta.

Ma dopiero osiemnaście lat, a już grozi mu to, że kolejne dziesięć spędzi w więzieniu. Młody mężczyzna razem z czterema młodszymi kolegami w wieku od trzynastu do szesnastu lat bili się na ulicy w Wołominie. Zauważył to policjant wracający do domu po dyżurze.

Próbował rozdzielić bijącą się młodzież. Ci jednak zjednoczyli siły i zaatakowali funkcjonariusza.

- Został brutalnie pobity, był uderzany w głowę, kopany po głowie, bity kastetem. To pokazuje, że ten zawód jest niebezpieczny i że policjantem jest się 24 godziny na dobę. Jego zachowanie było zdecydowane, ale takie powinno być - twierdzi rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji kom. Sylwester Marczak.

Czterech młodszych napastników decyzją sądu zostało w czwartek umieszczonych w schronisku dla nieletnich. Piąty, najstarszy - już pełnoletni - mimo wniosku prokuratury o areszt przynajmniej na razie do niego nie trafi. Dostał dozór policyjny. Trzy razy w tygodniu ma meldować się na komisariacie policji.

- Niezastosowanie aresztu ze strony prokuratury będzie skutkowało zażaleniem takiej decyzji - zapowiada Marcin Saduś z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

"Jeden z napastników groził użyciem noża, a drugi szczuł psem"

Prokuratura chce surowych kar za napaść na policjantów, aby ukrócić to zjawisko. - Praktycznie codziennie mamy do czynienia z taką sytuacją - mówi podkom. Robert Opas z biura rzecznika Komendanta Głównego Policji. Z sytuacjami, w których policjanci są ofiarami napaści. Takich ataków jest od trzystu do ponad czterystu rocznie.

W Warszawie rozpoczął się w czwartek proces czterech mężczyzn, którzy pobili policjanta, bo funkcjonariusz próbował zatrzymać sprawcę rozboju.

- Przewrócili policjanta na ziemię, kopali po plecach i klatce piersiowej, dodatkowo jeden z napastników groził użyciem noża, a drugi szczuł psem w celu odstąpienia od czynności służbowych - opisywała na sali sądowej przebieg ataku prokurator Katarzyna Dobrzańska z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota.

Policjant nie odstąpił od czynności, w efekcie wylądował w szpitalu. W zatrzymaniu sprawców jego pobicia przybyli z odsieczą koledzy.

Ryzyko zawodowe

W nocy w Poznaniu zraniony ostrym przedmiotem został policjant, który próbował zatrzymać złodzieja rowerów.

Kolejna dwójka umundurowanych policjantów w trakcie interwencji domowej została zaatakowana nożem przez awanturującego się właściciela mieszkania. W tym wypadku prokuratura postawiła zatrzymanemu nie tylko zarzut czynnej napaści na policjanta, ale też usiłowania zabójstwa.

- To jest wpisane w zawód policjanta. Rota ślubowania mówi też o wykonywaniu obowiązków z narażaniem życia, więc każdy policjant się z tym liczy - twierdzi podkom. Maciej Święcichowski z zespołu prasowego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS