Najnowsze

Najnowsze

Amerykańska komisja odrzuca przepisy o neutralności sieci

Miliony amerykańskich internautów w kluczowej dla nich sprawie otrzymały pełne wsparcie z dość zaskakującej strony. "Komunikacja to jeden z największych darów Boga dla ludzkości. bez komunikacji nie możemy być w pełni ludźmi". To fragment listu, jaki przywódcy największych amerykańskich kościołów z katolickim na czele wystosowali do Federalnej Komisji ds. Łączności w sprawie zniesienia neutralności w sieci. Sprawa jest dość skomplikowana, ale dotknie każdego obywatela USA. Od tej pory dostawcy internetu będą mogli nie tylko wprowadzać dodatkowe opłaty za przeróżne serwisy, ale też tak naprawdę ułatwiać dostęp do jednych a utrudniać dotarcie do innych stron w sieci.

Rosja nie żałuje pieniędzy na wojnę propagandową

Rosja, ponieważ nie jest krajem demokratycznym, pozwala sobie na robienie rzeczy, których państwa demokratyczne nie robią - na przykład na ingerowanie w wybory na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Tymczasem na horyzoncie pojawia się inne zagrożenie. Wystarczy przeciąć jeden kabel na dnie oceanu, żeby w gruncie rzeczy sparaliżować życie zachodniej cywilizacji. Kreml nie szczędzi też środków na wojnę informacyjną.

Czarnecki: mamy do czynienia z propagandową nagonką

- Mamy do czynienia z propagandową nagonką - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego i polityk PiS Ryszard Czarnecki. Skomentował w ten sposób zapowiedź tego, że Komisja Europejska wystąpi do Rady Europejskiej z wnioskiem o stwierdzenie istnienia wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez Polskę zasady praworządności. - To nie zakończy się uruchomieniem artykułu 7. Nawet jakby to nastąpiło, to nie ma mowy o sankcjach. Do tego trzeba jednomyślności, a tego przeciwnicy Polski nie uzyskają - stwierdził.

"Dyskusje w rosyjskiej telewizji dotyczą głównie jednego tematu - Ukrainy"

- Jak się obserwuje dyskusje w rosyjskiej telewizji, to one dotyczą głównie jednego tematu - Ukrainy. Nie spotkałem się z programem dotyczącym spraw wewnętrznych Rosji - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Andrzej Załucki, były ambasador Polski w Moskwie. - Ludzie nie czytają tam gazet - podkreślił, dodając, że państwowa telewizja dla wielu Rosjan jest jedynym źródłem wielu informacji. - Te materiały robi się trochę pod Ukraińców - podkreślił drugi gość programu, Marcin Święcicki (PO). - Przekonuje się, że władze w Kijowie to jacyś faszyści i banda skorumpowanych oligarchów. To ma jakiś oddźwięk - zaznaczył poseł.

Race, petardy i fajerwerki. Awantura podczas derbów Krakowa

To wyglądało jak zaplanowany i dobrze przygotowany ostrzał z petard. Chuligani Cracovii zaatakowali trybunę gości. Derby Krakowa trzeba było przerwać. Atakujący byli zamaskowani, policja przegląda monitoring, a klub deklaruje współpracę. Pozostaje pytanie, jak można wnieść tyle petard na trybuny.

Premier sprzedał akcje BZ WBK. Za około 5 milionów złotych

Jako minister nie widział konfliktu interesów - zobaczył go dopiero jako premier. Mateusz Morawiecki sprzedał wszystkie akcje BZ WBK, którym przez wiele lat zarządzał jako prezes. Naciskała na to opozycja. Na konto premiera wpłynęło około pięć milionów złotych.

750 złotych dziennie za sprzedawanie samochodu na ulicy

Ulice i chodniki niczym komis samochodowy. Radni Myszkowa mówią temu zdecydowane "nie" i ustalają drakońskie opłaty dla właścicieli aut, którzy sprzedają je, wystawiając kartkę z ofertą za szybą. 750 złotych dziennie wystarczy, by wywołać oburzenie.

Prognoza pogody na sobotę 16 grudnia

W sobotę zachmurzenie duże z przejaśnieniami. Na południowym-wschodzie kraju opady śniegu do 2-8 cm, gdzie indziej miejscami przelotne opady do 1-2 cm. Temperatura maksymalna od 0 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i 2 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 3 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr zachodni i północno-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

Koniec z głosowaniem korespondencyjnym. Niepełnosprawny poseł: to pogarda dla wielu ludzi

"To insynuacje i to haniebne" mówi niepełnosprawny poseł Platformy Sławomir Piechota, kiedy słyszy, że głosowanie korespondencyjne rodzi w PiS podejrzenia kupowania głosów. Kiedy w partii rządzącej narodziły się nowe pomysły na ordynację, w dla niepełnosprawnych zniknęła jedna z możliwości wzięcia udziału w wyborach. - Dlaczego ogranicza nam się prawa obywatelskie? - pytają.

Protesty przeciwko reformom w sądownictwa w wielu miastach

"Jesteśmy tu, bo nie jest nam wszystko jedno" krzyczeli ci, którzy w wielu miastach w Polsce zgromadzili się wokół sądów. W Poznaniu, Szczecinie, Krakowie, czy Warszawie mówili o "złym śnie z PRL-u" i "złej zmianie PiS-u". - Nie może być tak, że "partia rządzi i to partia sądzi -" słychać było przed prezydenckim pałacem, pytanie czy Andrzej Duda usłyszy te wezwania oraz prośby o veta.

"Nie oszczędzili dzieci. Zabijali i torturowali je jak dorosłych"

Czystka etniczna dokonana na mniejszości muzułmańskiej Rohindża to bez wątpienia największa zbrodnia ostatnich lat. Szczegółowe dane na ten temat zebrali organizacja Lekarze bez Granic. Ich zdaniem co najmniej 6,7 tysięcy przedstawicieli mniejszości muzułmańskiej, w tym 730 dzieci poniżej pięciu lat, zostało zabitych w pierwszym miesiącu kampanii prowadzonej przez wojsko na zachodzie Birmy. Materia "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Debiut premiera Morawieckiego "został skradziony przez Tuska"

- Ten debiut został skradziony przez Donalda Tuska - tak Maran Piłka z Prawicy Rzeczpospolitej ocenił pierwszą zagraniczną wizytę nowego premiera Mateusza Morawieckiego w Brukseli. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS dodał, że nowy szef rządu jest w bardzo trudnym położeniu. - Jego miejsce w szeregu pokazał sam Jarosław Kaczyński, bo powiedział, że w styczniu będzie rekonstrukcja rządu. To premier powinien przecież o tym decydować - dodał Marian Piłka. Włodzimierz Czarzasty zwrócił z kolei uwagę na niekonsekwentną politykę władz Unii w sprawie uchodźców. - Sprawa uchodźców na pewno była nieprzemyślana - ocenił szef SLD.

Gretkowska: akcja #metoo zmienia prawo na świecie

Akcja #metoo na świecie zmienia prawo, w Polsce nazywana jest sabatem czarownic - powiedziała w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Manuela Gretkowska. - W Polsce 80 procent zarzutów o gwałt jest oddalonych. A 98 procent gwałcicieli w ogóle unika kary - dodała. Zdaniem pisarki głośne mówienie o molestowaniu seksualnym jest po to, żeby "kobiety i mężczyźni wiedzieli co wolno, a czego nie wolno". - Ale to wszystko jest bardzo "miękkie" - dodała.

PiS: propozycje kompromisowe. Opozycja: całe wybory w ręce Błaszczaka

Niektóre pomysły PiS na zmiany w ordynacji wyborczej trafiły do kosza. Jednak dzięki nowym poprawkom wygranym w sprawie nowelizacji Kodeksu wyborczego jest Mariusz Błaszczak. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji będzie miał władzę, jakiej dotąd nie miał żaden jego poprzednik. To szef MSWiA będzie mógł powołać komisarzy wyborczych i szefa Krajowego Biura Wyborczego.

Członek KRRiT: departament prawny nie widział podstaw do nałożenia kary

To była niefortunna decyzja - tak wicepremier Jarosław Gowin ocenia stanowisko Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która chce na TVN nałożyć blisko półtoramilionową karę za relacjonowanie wydarzeń kryzysu parlamentarnego z grudnia 2016 roku. W czwartek głos w tej sprawie zabrał też premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu w Brukseli mówił o tym, że wolne media są wielką wartością.

Prognoza pogody na piątek 15 grudnia

W piątek na przeważającym obszarze kraju spodziewane są opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Wyjątek na Pomorzu, gdzie będzie pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 1 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 6 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny. W porywach może osiągnąć do 45km/h. W górach przejściowo wiatr halny.