Obietnice dużych inwestycji i "wielkie wsparcie" dla kandydatów. Rządowa kampania samorządowa

30.08.2018 | Obietnice dużych inwestycji i "wielkie wsparcie" dla kandydatów. Rządowa kampania samorządowa
30.08.2018 | Obietnice dużych inwestycji i "wielkie wsparcie" dla kandydatów. Rządowa kampania samorządowa
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
30.08.2018 | Obietnice dużych inwestycji i "wielkie wsparcie" dla kandydatów. Rządowa kampania samorządowaKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Pieniądze na obiekty sportowe, pieniądze na metro - nie trzeba mówić, że znajdą się, gdy wygra odpowiedni kandydat. Wystarczy o nich wspomnieć w obecności kandydata. W kampanii samorządowej każdy może obiecać wszystko - tylko władza ma większe możliwości.

Kandydaci opozycji w konkurencji wspólnych zdjęć z premier Morawieckim przegrywają na starcie. Nie mają także szans na odwiedziny w czasie kampanii, a już na pewno nie mają szans na takie deklaracje. - Z dobrymi gospodarzami będziemy inwestować tyle w drogi lokalne w jednym roku, ile Platforma Obywatelska i PSL zaangażowały w ciągu 8 lat - obiecuje pan premier.

Według opozycji ten "tour de Pologne" premiera i nie tylko premiera, lecz także innych ważnych polityków PiS, to więcej niż kampanijny rajd po Polsce i rytualne zdjęcia z kandydatami. Bo tym prezentacjom i wystąpieniom towarzyszą śmiałe deklaracje.

Deklaracje takie jak szefa sztabu wyborczego PiS Tomasza Poręby. - Jeśli będzie prezydentem (warszawy - przyp. red.) Patryk Jaki, to myślę, że będzie również olbrzymie rządowe wsparcie, żeby tutaj w Warszawie te linie (metra - przyp. red.) powstały - zapewnia.

- Typowy szantaż wyborczy: albo warszawiacy wybiorą PiS, albo Warszawa będzie pozbawiona środków - komentuje poseł PO Marcin Kierwiński.

Obietnice warunkowe

Opozycja ma prawo mówić, że to chwyt poniżej pasa, bo trudno mówić o grze fair, gdy premier, mówiąc o inwestycjach w Zachodniopomorskiem, w tym samym zdaniu sugeruje współpraca z kim to ułatwi - z kandydatem PiS.

Kandydat PiS na prezydenta Gdyni Marcin Horała poszedł nawet dalej. - Na pewno, jeżeli ktoś zaczyna rozmowę z rządem od tego, że go nienawidzi i oskarża o wszelkie zło tego świata, a potem wyciąga rękę po pieniądze, to nie buduje sobie dobrej pozycji negocjacyjnej - twierdzi.

To wyraźna sugestia, że samorządowcy niepokorni wobec rządu mogą mieć utrudniony dostęp do publicznych pieniędzy. Albo nawet bardzo utrudniony.

A mowa tu o gigantycznych pieniądzach, którymi dysponuje rząd na przykład na lokalne drogi czy odbudowę łódzkiego stadionu. Pieniądzach, na które do budżetu zrzucają się nie tylko wyborcy PiS-u, nie tylko z regionów, w których PiS rządzi, lub będzie rządziło.

Oficjalna kiełbasa wyborcza

- To się nie mieści w moim systemie postrzegania świata. Przepraszam. Nie mam nawet słów - komentuje Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi i kandydatka Koalicji Obywatelskiej. Rząd jej nie obiecał tego, z czym w środę do Łodzi na wspólną konferencję z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości przyjechał najbliższy współpracownik premiera.

- Chciałbym zadeklarować, że prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki jest gotowy przekazać z rezerwy celowej, której dysponentem jest premier RP, jest gotów przekazać dofinansowanie w kwocie co najmniej pół miliona złotych na wsparcie infrastruktury klubu SKS Start - powiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, na konferencji Waldemara Budy - kandydata PiS na prezydenta Łodzi.

- Obiecują transfery pieniędzy, ale robią to w taki sposób, że to się staje kabaretowe, i myślę, że Polacy będą to widzieć - uważa Grzegorz Schetyna.

Dziś Prawo i Sprawiedliwość nie ma prezydenta w żadnym z miast wojewódzkich.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ponad miesiąc temu Adam Bodnar wysłał do Krajowego Biura Wyborczego zawiadomienie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Pieniądze, które miały w założeniu pomagać ofiarom przestępstw, miały być przeznaczone na kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości. Teraz podobne zawiadomienie wysyła ministra klimatu, a chodzi o miliony z Funduszu Leśnego.

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0? "Na ochronę przyrody szło pół procenta"

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0? "Na ochronę przyrody szło pół procenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

- To jest chyba jasne dla każdego obywatela i też dla tego rządu, że działania związane z Pegasusem były w latach, kiedy władzę sprawowało PiS. To nie jest pierwsza taka sprawa w trybunale, gdzie obecny rząd odpowiada, w sensie formalnym, za działania poprzedniego - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram. Odniosła się do kwestii pytań do polskich władz, jakie sformułował Europejski Trybunał Praw Człowieka, który zbada stosowanie Pegasusa w Polsce.

"Rebus dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych"

"Rebus dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych"

Źródło:
TVN24

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS