Obietnice dużych inwestycji i "wielkie wsparcie" dla kandydatów. Rządowa kampania samorządowa

30.08.2018 | Obietnice dużych inwestycji i "wielkie wsparcie" dla kandydatów. Rządowa kampania samorządowa
30.08.2018 | Obietnice dużych inwestycji i "wielkie wsparcie" dla kandydatów. Rządowa kampania samorządowa
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
30.08.2018 | Obietnice dużych inwestycji i "wielkie wsparcie" dla kandydatów. Rządowa kampania samorządowaKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Pieniądze na obiekty sportowe, pieniądze na metro - nie trzeba mówić, że znajdą się, gdy wygra odpowiedni kandydat. Wystarczy o nich wspomnieć w obecności kandydata. W kampanii samorządowej każdy może obiecać wszystko - tylko władza ma większe możliwości.

Kandydaci opozycji w konkurencji wspólnych zdjęć z premier Morawieckim przegrywają na starcie. Nie mają także szans na odwiedziny w czasie kampanii, a już na pewno nie mają szans na takie deklaracje. - Z dobrymi gospodarzami będziemy inwestować tyle w drogi lokalne w jednym roku, ile Platforma Obywatelska i PSL zaangażowały w ciągu 8 lat - obiecuje pan premier.

Według opozycji ten "tour de Pologne" premiera i nie tylko premiera, lecz także innych ważnych polityków PiS, to więcej niż kampanijny rajd po Polsce i rytualne zdjęcia z kandydatami. Bo tym prezentacjom i wystąpieniom towarzyszą śmiałe deklaracje.

Deklaracje takie jak szefa sztabu wyborczego PiS Tomasza Poręby. - Jeśli będzie prezydentem (warszawy - przyp. red.) Patryk Jaki, to myślę, że będzie również olbrzymie rządowe wsparcie, żeby tutaj w Warszawie te linie (metra - przyp. red.) powstały - zapewnia.

- Typowy szantaż wyborczy: albo warszawiacy wybiorą PiS, albo Warszawa będzie pozbawiona środków - komentuje poseł PO Marcin Kierwiński.

Obietnice warunkowe

Opozycja ma prawo mówić, że to chwyt poniżej pasa, bo trudno mówić o grze fair, gdy premier, mówiąc o inwestycjach w Zachodniopomorskiem, w tym samym zdaniu sugeruje współpraca z kim to ułatwi - z kandydatem PiS.

Kandydat PiS na prezydenta Gdyni Marcin Horała poszedł nawet dalej. - Na pewno, jeżeli ktoś zaczyna rozmowę z rządem od tego, że go nienawidzi i oskarża o wszelkie zło tego świata, a potem wyciąga rękę po pieniądze, to nie buduje sobie dobrej pozycji negocjacyjnej - twierdzi.

To wyraźna sugestia, że samorządowcy niepokorni wobec rządu mogą mieć utrudniony dostęp do publicznych pieniędzy. Albo nawet bardzo utrudniony.

A mowa tu o gigantycznych pieniądzach, którymi dysponuje rząd na przykład na lokalne drogi czy odbudowę łódzkiego stadionu. Pieniądzach, na które do budżetu zrzucają się nie tylko wyborcy PiS-u, nie tylko z regionów, w których PiS rządzi, lub będzie rządziło.

Oficjalna kiełbasa wyborcza

- To się nie mieści w moim systemie postrzegania świata. Przepraszam. Nie mam nawet słów - komentuje Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi i kandydatka Koalicji Obywatelskiej. Rząd jej nie obiecał tego, z czym w środę do Łodzi na wspólną konferencję z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości przyjechał najbliższy współpracownik premiera.

- Chciałbym zadeklarować, że prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki jest gotowy przekazać z rezerwy celowej, której dysponentem jest premier RP, jest gotów przekazać dofinansowanie w kwocie co najmniej pół miliona złotych na wsparcie infrastruktury klubu SKS Start - powiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, na konferencji Waldemara Budy - kandydata PiS na prezydenta Łodzi.

- Obiecują transfery pieniędzy, ale robią to w taki sposób, że to się staje kabaretowe, i myślę, że Polacy będą to widzieć - uważa Grzegorz Schetyna.

Dziś Prawo i Sprawiedliwość nie ma prezydenta w żadnym z miast wojewódzkich.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS