"Nie uznam tego, ale stanę przed faktem dokonanym". Profesor Gersdorf o wakacie na jej stanowisko

30.08.2018 | "Nie uznam tego, ale stanę przed faktem dokonanym". Profesor Gersdorf o wakacie na jej stanowisko
30.08.2018 | "Nie uznam tego, ale stanę przed faktem dokonanym". Profesor Gersdorf o wakacie na jej stanowisko
Arleta Zalewska | Fakty TVN
30.08.2018 | "Nie uznam tego, ale stanę przed faktem dokonanym". Profesor Gersdorf o wakacie na jej stanowiskoArleta Zalewska | Fakty TVN

Z obwieszczenia prezydenta wynika, że jest wolny etat pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Ale profesor Małgorzata Gersdorf przypomina, że jej kadencja zgodnie z konstytucją kończy się w 2020 roku. Spór się zaostrza - pani prezes pozwie do sądu posła Piotrowicza.

To już oficjalnie potwierdzone, prezydent ogłosił nabór na ten etat zajmowany do tej pory przez profesor Małgorzatę Gersdorf, pierwszą prezes Sądu Najwyższego.

- Był określony termin, nie została wykonana określona czynność. Z mocy prawa osoba taka przechodzi w stan spoczynku, czyli idzie na emeryturę i w ten sposób zwalnia etat - tłumaczy Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. - Jeżeli pani sędzia Gersdorf uważa się za pierwszą prezes wbrew przepisom prawa, to ja już nic nie poradzę - dodaje.

Decyzja prezydenta oznacza, że sędziowie, którzy zgłoszą do Krajowej Rady Sądownictwa swoje kandydatury na ogłoszone cztery wakaty w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, będą ubiegać się o miejsce w praktyce wciąż zajmowane przez sędzię Gersdorf.

- Nie uznam tego, ale stanę przed faktem dokonanym - mówi w wywiadzie dla RMF FM prof. Gersdorf. - Na pewno nie będę się bić, przecież na siłę się tutaj nie zainstaluję - dodaje.

Sytuacja możliwie chaotyczna

Ta batalia już dziś jak w soczewce pokazuje, co w kolejnych tygodniach może wydarzyć się w Sądzie Najwyższym. Zdaniem sędziego SN Dariusza Zawistowskiego zgodnie z konstytucją etat zajmowany przez pierwszą prezes nie jest i nie będzie wolny do końca jej kadencji, czyli jeszcze 2 lata.

- Oczywiście, trudna sytuacja, może dojść do chaosu w tym zakresie - ocenia sędzia Zawistowski. - Tutaj bardzo istotna będzie decyzja pani pierwszej prezes Małgorzaty Gersforf, bo ona tu w pierwszym rzędzie będzie musiała zdecydować, jak zareaguje w tej sytuacji - dodaje.

Ani prezydent, ani rząd, ani KRS nie czekają na to, co o nowym wieku emerytalnym sędziów powie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - Chodzi tutaj o to, z punktu widzenia rządu, żeby pewne rzeczy możliwie szybko się dokonały, żeby usunąć pierwszą prezes - uważa rzecznik SN sędzia Michał Laskowski.

Jedno z pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego do TSUE dotyczy tego, czy Sąd Najwyższy miał prawo zawiesić przepisy ustawy o SN przenoszące sędziów w stan spoczynku do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Liczy się czas

- Jeśli nawet w perspektywie kilku miesięcy czy być może dłuższej zapadnie niekorzystne z puntu widzenia rządu orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości, to tak naprawdę powrót do stanu z kwietnia nie będzie praktycznie możliwy - ocenia Laskowski.

Do tego równocześnie, na wniosek prokuratora generalnego, działania sędziów Sądu Najwyższego ma ocenić Trybunał Konstytucyjny. I tu również liczy się czas.

- Jest pośpiech, bo Sąd Najwyższy swoim postanowieniem rości sobie prawo, żeby zawieszać stosowanie ustaw. Doprowadziło to do anarchii - twierdzi Jan Kanthak, rzecznik prasowy ministra sprawiedliwości.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf zapowiedziała w czwartek złożenie pozwu przeciwko posłowi PiS Stanisławowi Piotrowiczowi w związku z jego słowami o "sędziach, którzy są zwykłymi złodziejami".

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Joe Biden przeciął tę fatalną dyskusję, dotyczącą jego rezygnacji, ten stan, który trwał, uniemożliwiał prowadzenie kampanii wyborczej - mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Reiter, były ambasador RP w USA i w Niemczech. Komentował ogłoszoną w niedzielę rezygnację Bidena z kandydowania w wyborach prezydenckich.

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS