"Nie uznam tego, ale stanę przed faktem dokonanym". Profesor Gersdorf o wakacie na jej stanowisko

30.08.2018 | "Nie uznam tego, ale stanę przed faktem dokonanym". Profesor Gersdorf o wakacie na jej stanowisko
30.08.2018 | "Nie uznam tego, ale stanę przed faktem dokonanym". Profesor Gersdorf o wakacie na jej stanowisko
Arleta Zalewska | Fakty TVN
30.08.2018 | "Nie uznam tego, ale stanę przed faktem dokonanym". Profesor Gersdorf o wakacie na jej stanowiskoArleta Zalewska | Fakty TVN

Z obwieszczenia prezydenta wynika, że jest wolny etat pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Ale profesor Małgorzata Gersdorf przypomina, że jej kadencja zgodnie z konstytucją kończy się w 2020 roku. Spór się zaostrza - pani prezes pozwie do sądu posła Piotrowicza.

To już oficjalnie potwierdzone, prezydent ogłosił nabór na ten etat zajmowany do tej pory przez profesor Małgorzatę Gersdorf, pierwszą prezes Sądu Najwyższego.

- Był określony termin, nie została wykonana określona czynność. Z mocy prawa osoba taka przechodzi w stan spoczynku, czyli idzie na emeryturę i w ten sposób zwalnia etat - tłumaczy Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. - Jeżeli pani sędzia Gersdorf uważa się za pierwszą prezes wbrew przepisom prawa, to ja już nic nie poradzę - dodaje.

Decyzja prezydenta oznacza, że sędziowie, którzy zgłoszą do Krajowej Rady Sądownictwa swoje kandydatury na ogłoszone cztery wakaty w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, będą ubiegać się o miejsce w praktyce wciąż zajmowane przez sędzię Gersdorf.

- Nie uznam tego, ale stanę przed faktem dokonanym - mówi w wywiadzie dla RMF FM prof. Gersdorf. - Na pewno nie będę się bić, przecież na siłę się tutaj nie zainstaluję - dodaje.

Sytuacja możliwie chaotyczna

Ta batalia już dziś jak w soczewce pokazuje, co w kolejnych tygodniach może wydarzyć się w Sądzie Najwyższym. Zdaniem sędziego SN Dariusza Zawistowskiego zgodnie z konstytucją etat zajmowany przez pierwszą prezes nie jest i nie będzie wolny do końca jej kadencji, czyli jeszcze 2 lata.

- Oczywiście, trudna sytuacja, może dojść do chaosu w tym zakresie - ocenia sędzia Zawistowski. - Tutaj bardzo istotna będzie decyzja pani pierwszej prezes Małgorzaty Gersforf, bo ona tu w pierwszym rzędzie będzie musiała zdecydować, jak zareaguje w tej sytuacji - dodaje.

Ani prezydent, ani rząd, ani KRS nie czekają na to, co o nowym wieku emerytalnym sędziów powie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - Chodzi tutaj o to, z punktu widzenia rządu, żeby pewne rzeczy możliwie szybko się dokonały, żeby usunąć pierwszą prezes - uważa rzecznik SN sędzia Michał Laskowski.

Jedno z pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego do TSUE dotyczy tego, czy Sąd Najwyższy miał prawo zawiesić przepisy ustawy o SN przenoszące sędziów w stan spoczynku do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Liczy się czas

- Jeśli nawet w perspektywie kilku miesięcy czy być może dłuższej zapadnie niekorzystne z puntu widzenia rządu orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości, to tak naprawdę powrót do stanu z kwietnia nie będzie praktycznie możliwy - ocenia Laskowski.

Do tego równocześnie, na wniosek prokuratora generalnego, działania sędziów Sądu Najwyższego ma ocenić Trybunał Konstytucyjny. I tu również liczy się czas.

- Jest pośpiech, bo Sąd Najwyższy swoim postanowieniem rości sobie prawo, żeby zawieszać stosowanie ustaw. Doprowadziło to do anarchii - twierdzi Jan Kanthak, rzecznik prasowy ministra sprawiedliwości.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf zapowiedziała w czwartek złożenie pozwu przeciwko posłowi PiS Stanisławowi Piotrowiczowi w związku z jego słowami o "sędziach, którzy są zwykłymi złodziejami".

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jemen to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Jest ogarnięty największym na świecie kryzysem humanitarnym. Jakby mało było wojny domowej i biedy, przyszła katastrofalna powódź. 18 milionów ludzi potrzebuje tam natychmiastowej pomocy.

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Źródło:
Fakty TVN

Kraków ma smoka, Wrocław - krasnale, a Bieruń od lat ma słowiańskie utopce. I ma problem, bo nie wszystkim mieszkańcom taki symbol pasuje. W petycji do władz miasta tak zwana grupa zatroskanych pisze o demonicznym rodowodzie stworów i o zagrożeniu duchowym jakie niosą.

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

Źródło:
Fakty TVN

Budować czy dopłacać do kredytów? W czasie, kiedy wśród rządzących nie ma zgody, jak pomóc Polakom w posiadaniu własnego mieszkania, współrządząca Lewica organizuje konwencję, na której przekonuje, że mieszkanie to nie towar, a prawo. Kredytu zero procent nie popiera, na "nie" jest też Polska 2050 - jedni i drudzy stawiają na budowę tanich mieszkań na wynajem.

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Naszym celem jest wprowadzenie sądownictwa do XXI wieku, tak żeby sądy odzyskały zaufanie Polaków - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, który brał udział w spotkaniu z premierem na temat naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecna w czasie rozmów mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy" podkreślała, że strona społeczna zgłaszała do przedstawionych rozwiązań uwagi. - Umówiliśmy się już w grupach roboczych na dalszą pracę nad tymi założeniami legislacyjnymi - przekazała.

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

Źródło:
TVN24

Prezydent zarzuca obecnym służbom, ludziom, którzy bronią interesów Polski, rzeczy niegodne. I to niedobrze o nim świadczy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceszef MON Paweł Zalewski. Odniósł się do wypowiedzi Andrzeja Dudy, który komentując doniesienia w sprawie udostępnienia akt śledztwa podejrzanemu o szpiegostwo Pawłowi Rubcowowi, stwierdził, że "wygląda na to", że służby za rządów Donalda Tuska współpracują z rosyjskimi odpowiednikami. Poseł klubu PiS Marcin Ociepa mówił z kolei, że "doskonale rozumie oburzenie pana prezydenta". Prokuratura podkreśla, że Rubcow nie zobaczył w dokumentach żadnych tajemnic państwowych.

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS