Wielka Brytania dostarcza Ukrainie pociski manewrujące Storm Shadow. "Żołnierze będą mieli większe możliwości bojowe"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest przełom, na który Ukraińcy czekali bardzo długo. Wielka Brytania jako pierwszy kraj przekazuje im pociski manewrujące dalekiego zasięgu. To Storm Shadow, rakiety typu powietrze-ziemia, mogące lecieć 300 kilometrów. - Nie będziemy stać bezczynnie, gdy Rosjanie zabijają cywilów - argumentuje decyzję brytyjski minister obrony Ben Wallace

Były długie miesiące przekonywania i kierowane ku zachodnim partnerom prośby i argumenty. Teraz Ukraina wreszcie doczekała się konkretnej reakcji. Wielka Brytania jako pierwszy kraj zdecydowała się przekazać jej pociski manewrujące dalekiego zasięgu.

- Nie będziemy stać bezczynnie, gdy Rosjanie zabijają cywilów. Ukraina ma prawo się bronić przed agresją Rosji atakami na infrastrukturę cywilną, które są niezgodne z prawem międzynarodowym. Te pociski dają im szansę na taką obronę - mówi Ben Wallace, minister obrony Wielkiej Brytanii.

Storm Shadow to jedne z najbardziej zaawansowanych i precyzyjnych pocisków manewrujących na świecie. W wersji już dostarczanej Ukrainie mają zasięg około 300 kilometrów. "Według prognozy pogody z Wielkiej Brytanii w stronę Ukrainy zbliża się cyklon z burzami. Przez cień burzy przedrze się promień naszej wolności i oświetli nasze zwycięstwo" - tak decyzję o przekazaniu pocisków skomentował na Twitterze ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

Storm Shadow - co to za broń?

Rakieta waży ponad tonę i ma około 5 metrów długości. Wystrzeliwana jest z samolotu, a napędza ją silnik turboodrzutowy. Rakieta leci nisko, kilkadziesiąt metrów nad ziemią, co utrudnia wykrycie jej przez radary. - One są typu "wystrzel-zapomnij". Wystrzeliwujesz i już w trakcie lotu nie możesz jej ani przekierować, ani zniszczyć. Ona jest zaprogramowana i zgodnie z tym programem realizuje, szuka celu, manewruje, żeby nie zostać po drodze zniszczoną i uderza ostatecznie w ten wskazany, zaprogramowany wcześniej obiekt - wyjaśnia były dowódca jednostki GROM generał Roman Polko.

Ponadto - jak wskazuje generał Polko - pociski uderza z ogromną siłą. - Ona jest w stanie zniszczyć czy przebić się przez 4 metry żelbetonu. Moc głowicy jest bardzo duża - podkreśla.

Do tej pory Zachód dostarczał Ukrainie broń o zdecydowanie mniejszym zasięgu. Przykładowo amerykańskie HIMARS-y wystrzeliwują pociski maksymalnie na około 80 kilometrów. - Teraz ukraińscy żołnierze będą mieli większe możliwości bojowe. Dzięki pociskom Storm Shadow mogą uderzać głębiej, odeprzeć Rosjan, namierzać określone cele, na przykład składy amunicji, pasy startowe czy inne punkty wojskowe, które wróg dotąd bezkarnie obsługiwał - wskazuje Thomas Karako z Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych.

Był jeden warunek

Według telewizji CNN Wielka Brytania dostała od Ukrainy zapewnienie, ze pociski nie będą wykorzystane do ataków na cele znajdujące się na terytorium Rosji. - Warto zauważyć, że brytyjscy politycy wielokrotnie powtarzali, że postrzegają Krym jako terytorium Ukrainy, nielegalnie zaanektowane przez Rosję. Otwiera to Ukraińcom możliwość użycia Storm Shadow nie tylko do ofensywy we wschodniej Ukrainie, ale także na Krymie, który Rosja uważa za ważny strategicznie - podkreśla Jim Sciutto, korespondent CNN.

Nowy oręż w ukraińskich rękach na Kremlu może budzić niepokój zwłaszcza w obliczu zapowiadanej przez Kijów kontrofensywy. - Ogłoszone przez Wielką Brytanię dostawy pocisków dalekiego zasięg będą wymagały odpowiedniej reakcji ze strony naszego wojska. Dowódcy rozważą podjęcie decyzji, które będą najlepsze z wojskowego punktu widzenia - komentuje Dmitrij Pieskow, rzecznik prasowy Kremla.

- Rosja musi zrozumieć, że to swoimi działaniami doprowadziła do podjęcia przez nas decyzji o dostarczeniu pocisków Ukrainie - odpowiada na zarzuty Rosji Ben Wallace, minister obrony Wielkiej Brytanii.

Brytyjskie wsparcie

Wielka Brytania po raz kolejny nie czekała na ruch innych państw. To ona była pierwszym krajem, który zapowiedział przekazanie Ukrainie czołgów zachodniej produkcji. 

- Wszyscy czekają na tego pierwszego, który dokona tego precedensowego działania, ale później zwycięża jednak odpowiedzialność i solidarność z Ukrainą. To wsparcie również systemami, które na początku - jako sojusz NATO - nie chcieliśmy przekazywać Ukrainie, jest realizowane - zaznacza były dowódca jednostki GROM generał Roman Polko.

Wspierające Ukrainę kraje uzupełniają jej arsenał, ale Kijów wciąż czeka na zachodnie myśliwce. - Uwierzcie mi, dostaniemy te maszyny. F16 znajdą się na ukraińskim niebie. Będą bronić naszego kraju, uzyskamy dzięki temu przewagę w powietrzu nad rosyjskimi łajdakami - oznajmił w telewizyjnym wywiadzie Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Autorka/Autor:Paweł Laskosz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS