800 plus zamiast 500 plus. "To są jakieś łatki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
800 plus zamiast 500 plus, bezpłatne leki i nie tylko. Jarosław Kaczyński przedstawił nowy program PiS
800 plus zamiast 500 plus, bezpłatne leki i nie tylko. Jarosław Kaczyński przedstawił nowy program PiS
Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24
800 plus zamiast 500 plus, bezpłatne leki i nie tylko. Jarosław Kaczyński przedstawił nowy program PiSKatarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24

Od nowego roku świadczenie 500 plus zmieni się w 800 plus , a wszystkie leki dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia oraz dla osób powyżej 65 lat będą bezpłatne - zapowiedział Jarosław Kaczyński na zakończenie dwudniowej konwencji PiS-u w Warszawie. Politycy PiS składali też obietnice dotyczące bezpieczeństwa Polski i energetyki. Opozycja w odpowiedzi wymienia porażki rządu Zjednoczonej Prawicy.

W niedzielę podczas konwencji programowej PiS prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział, że od nowego roku świadczenie 500 plus zostanie podniesione do 800 złotych. To jednak nie jedyna obietnica, bo prezes mówił też o bezpłatnych lekach dla dzieci do 18. roku życia i osób powyżej 65 lat, a także o bezpłatnych drogach i autostradach. 

Jarosław Kaczyński mówił także o ulepszeniach pod inwestycje zagraniczne. - Propozycja, by powstała tutaj jedna wielka strefa ekonomiczna dla inwestycji zagranicznych, żeby Polska była taką strefą - nakreślił. Jednocześnie prezes PiS zastrzegł, że to nie koniec obietnic.

- Mamy mówić o projektach społecznych, a tu kosztowna konwencja, bogaty wystrój, drogie ledy, które mają wzbudzić poczucie: "o, tu jest tak zachodnio, tu jest tak światowo", a tak naprawdę ty, Polaku, żyj w swojej codziennej biedzie - ocenia Aleksandra Gajewska, posłanka KO.

O bezpieczeństwie Polski

Drugi dzień konwencji PiS był też poświęconym panelom o bezpieczeństwie, zdrowiu czy bezpieczeństwie energetycznym.  - Zapewniam państwa, w ciągu dwóch lat będziemy mieć najsilniejszą armię lądową w Europie - tak o modernizacji polskiej armii mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 

Lider PO Donald Tusk w odpowiedzi na wystąpienie ministra obrony, nawiązując do nazwy kongresu PiS, napisał, że "dziś w ulu pan Błaszczak o bezpieczeństwie. W kolejce pszczółka Mejza o zdrowiu dzieci i Bielan o zbieraniu miodu".

- Minister Błaszczak po tym, jak przeleciała przez Polskę rakieta i leżała 5 miesięcy w lesie, on jest ekspertem głównym na ich posiedzeniu od spraw bezpieczeństwa państwa, to już jest pełen kosmos - ocenia Bartosz Arłukowicz, eurodeputowany KO.

Konwencja zamknięta

Media nie miały dostępu do środka, nie można było zadawać pytań, ani demonstrować. - (Konwencja - przyp. red.) jest tak naprawdę propagandą sukcesu, przypominającą mi zjazdy partyjne z lat 80., które doskonale pamiętam - ocenia Paweł Zalewski, poseł Polski 2050.

W wystąpieniach polityków nie zabrakło też nawiązań do lidera Platformy Obywatelskiej. - Ma na imię Donald, ale bardziej by pasowało określenie Gargamel, taki zły czarownik - mówił wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. 

Sasin mówił też bezpieczeństwie energetycznym, zwłaszcza o energetyce atomowej - 76 reaktorów chce wybudować Orlen, małych reaktorów, i to już są konkrety. W ostatnim czasie zostało wskazanych 7 lokalizacji, gdzie powstaną pierwsze elektrownie - zapewniał polityk.

Politycy opozycji, komentując kongres, wyliczają błędy rządzących. - Wymiar sprawiedliwości zdemolowany, media publiczne upolitycznione, w polskiej armii bałagan, polityka społeczna leży, polityka gospodarcza z największą inflacją od 26 lat i dziś na to wszystko jakieś łatki programu gospodarczego - wskazuje Krzysztof Gawkowski, poseł Nowej Lewicy. 

Protest Lotnej Brygady Opozycji

Przed halą, w której odbywała się konwencja PiS, Lotna Brygada Opozycji nawet nie rozpoczęła swojej demonstracji. Protestujący zostali otoczeni kordonem policji i zostali wypuszczeni dopiero po deklaracji, że wracają do domu.

Lotna Brygada Opozycji otoczona przez policjęFakty po Południu TVN24

- Skala jest uzależniona od ryzyka. Konsekwentnie też realizujemy tu zasadę analogii, na przykład w przypadku, gdy wpływały do nas ryzyka związane z bezpieczeństwem premiera Donalda Tuska, to otrzymał ochronę Służby Ochrony Państwa, w związku z tym te rozwiązania są stosowane w sposób bardzo podobny - wyjaśnia rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.

Mogłam zobaczyć to, jak bardzo PiS-owcy boją się zwykłych ludzi, wyborców. Policja na każdym rogu, właściwie w odstępie metra od siebie. Ja przy wizycie prezydenta Zełenskiego czy prezydenta Bidena nie widziałam tak dużo policji w jednym miejscu - komentuje Aleksandra Gajewska, posłanka KO.

W konwencji w niedzielę nie brał udziału premier Mateusz Morawiecki, który poleciał do Niemiec.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 28-letniego Marcina poruszyła nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale też całej Polski. Młody piłkarz został pobity przez 16-latków na imprezie masowej w Sosnowcu, a potem zmarł w szpitalu. Sprawcom grożą konsekwencje, ale nie wiadomo, czy będą sądzeni jak dorośli - mogą tego uniknąć, bo to zależy od kwalifikacji prawnej czynu.

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Co robi PiS? Rasistowsko używa uprawnionego lęku Polaków przed nielegalną imigracją (...) do politycznej propagandy - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO). Odniósł się do publikowanych przez polityków opozycji zdjęć osób o ciemnym kolorze skóry, ocenianych jako podsycanie lęku przed migrantami. - Jeżeli się napisze nieprawdę w internecie, to się to powinno skasować i przeprosić - mówił zaś Janusz Cieszyński (PiS).

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

Źródło:
TVN24

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Francja skupia na sobie uwagę wielu mediów po tym, jak eurowybory wygrało Zjednoczenie Narodowe, a Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Sytuacja nie umknęła również piłkarskiej reprezentacji Francji. Jej kapitan Kylian Mbappé otwarcie zaapelował do młodych obywateli, by nie pozwolili skrajnie prawicowej partii dojść do władzy.

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS