800 plus zamiast 500 plus. "To są jakieś łatki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
800 plus zamiast 500 plus, bezpłatne leki i nie tylko. Jarosław Kaczyński przedstawił nowy program PiS
800 plus zamiast 500 plus, bezpłatne leki i nie tylko. Jarosław Kaczyński przedstawił nowy program PiS
Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24
800 plus zamiast 500 plus, bezpłatne leki i nie tylko. Jarosław Kaczyński przedstawił nowy program PiSKatarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24

Od nowego roku świadczenie 500 plus zmieni się w 800 plus , a wszystkie leki dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia oraz dla osób powyżej 65 lat będą bezpłatne - zapowiedział Jarosław Kaczyński na zakończenie dwudniowej konwencji PiS-u w Warszawie. Politycy PiS składali też obietnice dotyczące bezpieczeństwa Polski i energetyki. Opozycja w odpowiedzi wymienia porażki rządu Zjednoczonej Prawicy.

W niedzielę podczas konwencji programowej PiS prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział, że od nowego roku świadczenie 500 plus zostanie podniesione do 800 złotych. To jednak nie jedyna obietnica, bo prezes mówił też o bezpłatnych lekach dla dzieci do 18. roku życia i osób powyżej 65 lat, a także o bezpłatnych drogach i autostradach. 

Jarosław Kaczyński mówił także o ulepszeniach pod inwestycje zagraniczne. - Propozycja, by powstała tutaj jedna wielka strefa ekonomiczna dla inwestycji zagranicznych, żeby Polska była taką strefą - nakreślił. Jednocześnie prezes PiS zastrzegł, że to nie koniec obietnic.

- Mamy mówić o projektach społecznych, a tu kosztowna konwencja, bogaty wystrój, drogie ledy, które mają wzbudzić poczucie: "o, tu jest tak zachodnio, tu jest tak światowo", a tak naprawdę ty, Polaku, żyj w swojej codziennej biedzie - ocenia Aleksandra Gajewska, posłanka KO.

O bezpieczeństwie Polski

Drugi dzień konwencji PiS był też poświęconym panelom o bezpieczeństwie, zdrowiu czy bezpieczeństwie energetycznym.  - Zapewniam państwa, w ciągu dwóch lat będziemy mieć najsilniejszą armię lądową w Europie - tak o modernizacji polskiej armii mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 

Lider PO Donald Tusk w odpowiedzi na wystąpienie ministra obrony, nawiązując do nazwy kongresu PiS, napisał, że "dziś w ulu pan Błaszczak o bezpieczeństwie. W kolejce pszczółka Mejza o zdrowiu dzieci i Bielan o zbieraniu miodu".

- Minister Błaszczak po tym, jak przeleciała przez Polskę rakieta i leżała 5 miesięcy w lesie, on jest ekspertem głównym na ich posiedzeniu od spraw bezpieczeństwa państwa, to już jest pełen kosmos - ocenia Bartosz Arłukowicz, eurodeputowany KO.

Konwencja zamknięta

Media nie miały dostępu do środka, nie można było zadawać pytań, ani demonstrować. - (Konwencja - przyp. red.) jest tak naprawdę propagandą sukcesu, przypominającą mi zjazdy partyjne z lat 80., które doskonale pamiętam - ocenia Paweł Zalewski, poseł Polski 2050.

W wystąpieniach polityków nie zabrakło też nawiązań do lidera Platformy Obywatelskiej. - Ma na imię Donald, ale bardziej by pasowało określenie Gargamel, taki zły czarownik - mówił wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. 

Sasin mówił też bezpieczeństwie energetycznym, zwłaszcza o energetyce atomowej - 76 reaktorów chce wybudować Orlen, małych reaktorów, i to już są konkrety. W ostatnim czasie zostało wskazanych 7 lokalizacji, gdzie powstaną pierwsze elektrownie - zapewniał polityk.

Politycy opozycji, komentując kongres, wyliczają błędy rządzących. - Wymiar sprawiedliwości zdemolowany, media publiczne upolitycznione, w polskiej armii bałagan, polityka społeczna leży, polityka gospodarcza z największą inflacją od 26 lat i dziś na to wszystko jakieś łatki programu gospodarczego - wskazuje Krzysztof Gawkowski, poseł Nowej Lewicy. 

Protest Lotnej Brygady Opozycji

Przed halą, w której odbywała się konwencja PiS, Lotna Brygada Opozycji nawet nie rozpoczęła swojej demonstracji. Protestujący zostali otoczeni kordonem policji i zostali wypuszczeni dopiero po deklaracji, że wracają do domu.

Lotna Brygada Opozycji otoczona przez policjęFakty po Południu TVN24

- Skala jest uzależniona od ryzyka. Konsekwentnie też realizujemy tu zasadę analogii, na przykład w przypadku, gdy wpływały do nas ryzyka związane z bezpieczeństwem premiera Donalda Tuska, to otrzymał ochronę Służby Ochrony Państwa, w związku z tym te rozwiązania są stosowane w sposób bardzo podobny - wyjaśnia rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.

Mogłam zobaczyć to, jak bardzo PiS-owcy boją się zwykłych ludzi, wyborców. Policja na każdym rogu, właściwie w odstępie metra od siebie. Ja przy wizycie prezydenta Zełenskiego czy prezydenta Bidena nie widziałam tak dużo policji w jednym miejscu - komentuje Aleksandra Gajewska, posłanka KO.

W konwencji w niedzielę nie brał udziału premier Mateusz Morawiecki, który poleciał do Niemiec.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS