Wypadek autokaru w Niemczech. "Pierwsze rzeczy, które pamiętam, to krzyki, dźwięk tłuczonego szkła"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Wypadek autokaru w Niemczech. "Pierwsze rzeczy, które pamiętam, to krzyki, dźwięk tłuczonego szkła"
Wypadek autokaru w Niemczech. "Pierwsze rzeczy, które pamiętam, to krzyki, dźwięk tłuczonego szkła"
Fakty po Południu TVN24
W wypadku w Niemczech cudem nikt nie zginął. "Pierwsze rzeczy, które pamiętam, to krzyki, dźwięk tłuczonego szkła"Fakty po Południu TVN24

Optymistyczne komunikaty płyną z niemieckich szpitali, do których trafili Polacy ranni w wypadku na autostradzie A12. Większość je już opuściła. Najciężej poszkodowana osoba jest już po operacji. 

Kobieta, która najbardziej ucierpiała we wtorkowym wypadku polskiego autokaru na autostradzie A12 między Świeckiem a Berlinem, jest już po operacji. - Była zakleszczona, co samo w sobie oznacza, że mogła mieć różne obrażenia, które wymagały zabiegów operacyjnych. Takie zabiegi przeszła. Leczy się, ale stan stabilny - wyjaśnia Marek Król, konsul RP w Berlinie.

W niemieckich szpitalach wciąż jest hospitalizowanych 12 osób. Patrząc na to, jak wygląda autokar, to cud, że nikt nie zginął.

Większość poszkodowanych Polaków wraca do domów z lekkimi obrażeniami. Moment wypadku pamiętają jak przez mgłę. - Pierwsze rzeczy, które pamiętam, to krzyki, dźwięk tłuczonego szkła - mówi poszkodowany w wypadku Patryk Kurek, który moment po zderzeniu wylądował na podłodze autokaru.

Przebieg wypadku

Był wtorek około godziny 12:30. Autokar z polskimi pasażerami jechał niemiecką autostradą w stronę Berlina - około pięćdziesięciu kilometrów od polskiej granicy. Do wypadku doszło przy węźle Storkow. Kierowca autokaru jechał lewym pasem, pasem obok jechała ciężarówka. Na prawym pasie pojawił się korek. Żeby go ominąć, kierowca ciężarówki zaczął zjeżdżać na lewy pas. Uderzył w polski autokar i zepchnął go na bariery energochłonne.

- Obudziłem się podczas tego zdarzenia. Zerwałem się. Widziałem, jak autobus rozrywa się. Pierwsze co, to się wzięło wszystkie rzeczy. Ludzie w panikę wpadli wszyscy. Wiadomo, jak to jest podczas takich zdarzeń. Trzeba było wybić szybę i wszyscy się ewakuowaliśmy - wspomina poszkodowany Mateusz Zwolski.

Wypadek polskiego autokaru w Niemczech
Wypadek polskiego autokaru w NiemczechTVN24

Akcja służb

Na miejscu natychmiast pojawiły się służby ratunkowe. - Wysłano też trzy śmigłowce ratunkowe. Najciężej poszkodowane osoby przewieziono do szpitali. Część osób strażacy musieli wyciągać z pojazdu - przekazał mediom niemiecki policjant.

Do niemieckich kolegów dołączyła polska policja. Na miejsce zdarzenia przyjechał konsul RP w Berlinie. - Byłem jak najbardziej pod wrażeniem tego, w jaki sposób to funkcjonowało. Wszystko było bardzo dobrze koordynowane. Służby niemieckie były bardzo szybko na miejscu wypadku, udzieliły niezwłocznej pomocy - relacjonuje Marek Król.

Początkowo poszkodowani trafili do kilku niemieckich szpitali i tam przeszli kontrolne badania. - Tam, gdzie były rany, zostały rany zaszyte. Został zrobiony tomograf komputerowy i też rentgen - mówi Iwona Tatarska, pielęgniarka w szpitalu we Frankfurcie nad Odrą.

Gorzowska policja uruchomiła specjalną infolinię dla bliskich poszkodowanych. Wszyscy podróżujący autokarem byli pełnoletni, jechali do pracy w Niemczech.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS