Wypadek autokaru w Niemczech. "Pierwsze rzeczy, które pamiętam, to krzyki, dźwięk tłuczonego szkła"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Wypadek autokaru w Niemczech. "Pierwsze rzeczy, które pamiętam, to krzyki, dźwięk tłuczonego szkła"
Wypadek autokaru w Niemczech. "Pierwsze rzeczy, które pamiętam, to krzyki, dźwięk tłuczonego szkła"
Fakty po Południu TVN24
W wypadku w Niemczech cudem nikt nie zginął. "Pierwsze rzeczy, które pamiętam, to krzyki, dźwięk tłuczonego szkła"Fakty po Południu TVN24

Optymistyczne komunikaty płyną z niemieckich szpitali, do których trafili Polacy ranni w wypadku na autostradzie A12. Większość je już opuściła. Najciężej poszkodowana osoba jest już po operacji. 

Kobieta, która najbardziej ucierpiała we wtorkowym wypadku polskiego autokaru na autostradzie A12 między Świeckiem a Berlinem, jest już po operacji. - Była zakleszczona, co samo w sobie oznacza, że mogła mieć różne obrażenia, które wymagały zabiegów operacyjnych. Takie zabiegi przeszła. Leczy się, ale stan stabilny - wyjaśnia Marek Król, konsul RP w Berlinie.

W niemieckich szpitalach wciąż jest hospitalizowanych 12 osób. Patrząc na to, jak wygląda autokar, to cud, że nikt nie zginął.

Większość poszkodowanych Polaków wraca do domów z lekkimi obrażeniami. Moment wypadku pamiętają jak przez mgłę. - Pierwsze rzeczy, które pamiętam, to krzyki, dźwięk tłuczonego szkła - mówi poszkodowany w wypadku Patryk Kurek, który moment po zderzeniu wylądował na podłodze autokaru.

Przebieg wypadku

Był wtorek około godziny 12:30. Autokar z polskimi pasażerami jechał niemiecką autostradą w stronę Berlina - około pięćdziesięciu kilometrów od polskiej granicy. Do wypadku doszło przy węźle Storkow. Kierowca autokaru jechał lewym pasem, pasem obok jechała ciężarówka. Na prawym pasie pojawił się korek. Żeby go ominąć, kierowca ciężarówki zaczął zjeżdżać na lewy pas. Uderzył w polski autokar i zepchnął go na bariery energochłonne.

- Obudziłem się podczas tego zdarzenia. Zerwałem się. Widziałem, jak autobus rozrywa się. Pierwsze co, to się wzięło wszystkie rzeczy. Ludzie w panikę wpadli wszyscy. Wiadomo, jak to jest podczas takich zdarzeń. Trzeba było wybić szybę i wszyscy się ewakuowaliśmy - wspomina poszkodowany Mateusz Zwolski.

Wypadek polskiego autokaru w Niemczech
Wypadek polskiego autokaru w NiemczechTVN24

Akcja służb

Na miejscu natychmiast pojawiły się służby ratunkowe. - Wysłano też trzy śmigłowce ratunkowe. Najciężej poszkodowane osoby przewieziono do szpitali. Część osób strażacy musieli wyciągać z pojazdu - przekazał mediom niemiecki policjant.

Do niemieckich kolegów dołączyła polska policja. Na miejsce zdarzenia przyjechał konsul RP w Berlinie. - Byłem jak najbardziej pod wrażeniem tego, w jaki sposób to funkcjonowało. Wszystko było bardzo dobrze koordynowane. Służby niemieckie były bardzo szybko na miejscu wypadku, udzieliły niezwłocznej pomocy - relacjonuje Marek Król.

Początkowo poszkodowani trafili do kilku niemieckich szpitali i tam przeszli kontrolne badania. - Tam, gdzie były rany, zostały rany zaszyte. Został zrobiony tomograf komputerowy i też rentgen - mówi Iwona Tatarska, pielęgniarka w szpitalu we Frankfurcie nad Odrą.

Gorzowska policja uruchomiła specjalną infolinię dla bliskich poszkodowanych. Wszyscy podróżujący autokarem byli pełnoletni, jechali do pracy w Niemczech.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. 41 dni do pierwszej tury. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS