Mieszkańcy Koszalina obawiają się zawieszenia działalności oddziału neurologicznego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Mieszkańcy Koszalina obawiają się zawieszenia działalności oddziału neurologicznego
Mieszkańcy Koszalina obawiają się zawieszenia działalności oddziału neurologicznego
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
"Zlikwidowanie oddziału neurologicznego grozi śmiertelnie mieszkańcom naszego miasta"tvn24

Neurologia w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie zawiesza działalność. Mieszkańcy protestują, bo to był jedyny oddział neurologiczny w całym regionie. Ale Koszalin bez neurologii to niejedyne takie miejsce na medycznej mapie Polski.

Pani Daria jest osobą po wylewie. Ma tętniaka w mózgu i zdaje sobie sprawę, w jak bardzo niebezpiecznej sytuacji właśnie się znalazła. - W moim mózgu jest kolejny tętniak, który jeżeli pęknie, nie wiem, czy mam się położyć do tej trumny? Bo w naszym szpitalu nie dostanę pomocy - mówi pani Daria Dawhun, mieszkanka Koszalina.

Z podobną obawą na niedzielny protest przyszły tysiące mieszkańców Koszalina. Ich oburzenie wywołała informacja o zawieszeniu działalności oddziału neurologicznego jedynego szpitala w tym stutysięcznym mieście. - Zlikwidowanie oddziału neurologicznego grozi śmiertelnie mieszkańcom naszego miasta - uważa jedna z demonstrantek.

Obawa o zagrożenie życia jest bardzo realna. - Dzisiaj po prostu osoba, która będzie miała problem neurologiczny, będzie miała na przykład udar, jest duże prawdopodobieństwo, że umrze, zanim otrzyma pomoc - mówili protestujący.

Szpital w Koszalinie zawiesił oddział neurologiczny
Szpital w Koszalinie zawiesił oddział neurologicznyŁukasz Krajewski/tvn24

Reakcja wojewody

W odpowiedzi na protest mieszkańców pojawiła się reakcja wojewody zachodniopomorskiego. "Zawieszenie działalności oddziału neurologicznego poważnie naruszy zabezpieczenie świadczeń w tym zakresie, a są to świadczenia ratujące ludzkie życie i zdrowie" - napisał w uzasadnieniu swojej odmownej decyzji wojewoda.

Dwa tygodnie wcześniej szpital - zgodnie z procedurą - złożył stosowny wniosek. - Szpital Wojewódzki w Koszalinie, zmuszony sytuacją z powodu braku lekarzy neurologów, zwrócił się do wojewody zachodniopomorskiego z wnioskiem o zgodę na czasowe zawieszenie działalności oddziału neurologii od 15 maja - wyjaśnia Marzena Sutryk, rzeczniczka Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.

Brak zgody wojewody na niewiele się zda. Szpital szukał lekarzy od lutego. Ani nowoczesny oddział, ani dobra pensja nie przyciągnęły chętnych do pracy. Nowych lekarzy brak. Ci, którzy są, nie przedłużyli kontraktu. - Nie mają zastrzeżeń co do strony finansowej. Ich oczekiwania i warunki zostały spełnione ze strony dyrekcji. Nie mają zastrzeżeń co do oddziału. Oddział jest nowoczesny, jest świetnie wyposażony. Ci ludzie, ci lekarze mówią wprost: oni są wypaleni zawodowo, oni są przemęczeni - tłumaczy Marzena Sutryk.

Marzena Sutryk, rzeczniczka szpitala w Koszalinie, o zawieszeniu oddziału neurologicznego
Marzena Sutryk, rzeczniczka szpitala w Koszalinie, o zawieszeniu oddziału neurologicznegotvn24

Ogólnopolski problem

- Jeżeli wybierzemy się do mniejszych miejscowości, do szpitali powiatowych, to tam widać, jak duży niedobór personelu jest - dodaje doktor Tomasz Karauda, lekarz specjalista chorób płuc, Szpital imienia Barlickiego w Łodzi.

Braki kadrowe to zmora właściwie całego polskiego systemu opieki zdrowotnej. Ale to neurologia, zaraz obok psychiatrii, jest obszarem szczególnej troski. - Są ogromne braki w kształceniu nowego pokolenia neurologów - uważa Marzena Sutryk.

Średni wiek neurologa w Polsce to 55 lat. 33 procent z czynnych zawodowo lekarzy ma już prawa emerytalne. Neurologia nie jest jedyną specjalnością z takim problemem. - Wiek średni chirurgów w Polsce to jest 60 lat. Więc to jest tuż przed emeryturą. Kto będzie tych ludzi zastępował? - pyta doktor Karauda.

Z pytaniem o plan rozwiązania problemu braku specjalistów neurologów ekipa TVN24 zwróciła się się do Ministerstwa Zdrowia. Do czasu emisji materiału nie otrzymała jednak odpowiedzi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS