Mieszkańcy Koszalina obawiają się zawieszenia działalności oddziału neurologicznego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Mieszkańcy Koszalina obawiają się zawieszenia działalności oddziału neurologicznego
Mieszkańcy Koszalina obawiają się zawieszenia działalności oddziału neurologicznego
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
"Zlikwidowanie oddziału neurologicznego grozi śmiertelnie mieszkańcom naszego miasta"tvn24

Neurologia w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie zawiesza działalność. Mieszkańcy protestują, bo to był jedyny oddział neurologiczny w całym regionie. Ale Koszalin bez neurologii to niejedyne takie miejsce na medycznej mapie Polski.

Pani Daria jest osobą po wylewie. Ma tętniaka w mózgu i zdaje sobie sprawę, w jak bardzo niebezpiecznej sytuacji właśnie się znalazła. - W moim mózgu jest kolejny tętniak, który jeżeli pęknie, nie wiem, czy mam się położyć do tej trumny? Bo w naszym szpitalu nie dostanę pomocy - mówi pani Daria Dawhun, mieszkanka Koszalina.

Z podobną obawą na niedzielny protest przyszły tysiące mieszkańców Koszalina. Ich oburzenie wywołała informacja o zawieszeniu działalności oddziału neurologicznego jedynego szpitala w tym stutysięcznym mieście. - Zlikwidowanie oddziału neurologicznego grozi śmiertelnie mieszkańcom naszego miasta - uważa jedna z demonstrantek.

Obawa o zagrożenie życia jest bardzo realna. - Dzisiaj po prostu osoba, która będzie miała problem neurologiczny, będzie miała na przykład udar, jest duże prawdopodobieństwo, że umrze, zanim otrzyma pomoc - mówili protestujący.

Szpital w Koszalinie zawiesił oddział neurologiczny
Szpital w Koszalinie zawiesił oddział neurologicznyŁukasz Krajewski/tvn24

Reakcja wojewody

W odpowiedzi na protest mieszkańców pojawiła się reakcja wojewody zachodniopomorskiego. "Zawieszenie działalności oddziału neurologicznego poważnie naruszy zabezpieczenie świadczeń w tym zakresie, a są to świadczenia ratujące ludzkie życie i zdrowie" - napisał w uzasadnieniu swojej odmownej decyzji wojewoda.

Dwa tygodnie wcześniej szpital - zgodnie z procedurą - złożył stosowny wniosek. - Szpital Wojewódzki w Koszalinie, zmuszony sytuacją z powodu braku lekarzy neurologów, zwrócił się do wojewody zachodniopomorskiego z wnioskiem o zgodę na czasowe zawieszenie działalności oddziału neurologii od 15 maja - wyjaśnia Marzena Sutryk, rzeczniczka Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.

Brak zgody wojewody na niewiele się zda. Szpital szukał lekarzy od lutego. Ani nowoczesny oddział, ani dobra pensja nie przyciągnęły chętnych do pracy. Nowych lekarzy brak. Ci, którzy są, nie przedłużyli kontraktu. - Nie mają zastrzeżeń co do strony finansowej. Ich oczekiwania i warunki zostały spełnione ze strony dyrekcji. Nie mają zastrzeżeń co do oddziału. Oddział jest nowoczesny, jest świetnie wyposażony. Ci ludzie, ci lekarze mówią wprost: oni są wypaleni zawodowo, oni są przemęczeni - tłumaczy Marzena Sutryk.

Marzena Sutryk, rzeczniczka szpitala w Koszalinie, o zawieszeniu oddziału neurologicznego
Marzena Sutryk, rzeczniczka szpitala w Koszalinie, o zawieszeniu oddziału neurologicznegotvn24

Ogólnopolski problem

- Jeżeli wybierzemy się do mniejszych miejscowości, do szpitali powiatowych, to tam widać, jak duży niedobór personelu jest - dodaje doktor Tomasz Karauda, lekarz specjalista chorób płuc, Szpital imienia Barlickiego w Łodzi.

Braki kadrowe to zmora właściwie całego polskiego systemu opieki zdrowotnej. Ale to neurologia, zaraz obok psychiatrii, jest obszarem szczególnej troski. - Są ogromne braki w kształceniu nowego pokolenia neurologów - uważa Marzena Sutryk.

Średni wiek neurologa w Polsce to 55 lat. 33 procent z czynnych zawodowo lekarzy ma już prawa emerytalne. Neurologia nie jest jedyną specjalnością z takim problemem. - Wiek średni chirurgów w Polsce to jest 60 lat. Więc to jest tuż przed emeryturą. Kto będzie tych ludzi zastępował? - pyta doktor Karauda.

Z pytaniem o plan rozwiązania problemu braku specjalistów neurologów ekipa TVN24 zwróciła się się do Ministerstwa Zdrowia. Do czasu emisji materiału nie otrzymała jednak odpowiedzi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS