Mieszkańcy Koszalina obawiają się zawieszenia działalności oddziału neurologicznego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Mieszkańcy Koszalina obawiają się zawieszenia działalności oddziału neurologicznego
Mieszkańcy Koszalina obawiają się zawieszenia działalności oddziału neurologicznego
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
"Zlikwidowanie oddziału neurologicznego grozi śmiertelnie mieszkańcom naszego miasta"tvn24

Neurologia w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie zawiesza działalność. Mieszkańcy protestują, bo to był jedyny oddział neurologiczny w całym regionie. Ale Koszalin bez neurologii to niejedyne takie miejsce na medycznej mapie Polski.

Pani Daria jest osobą po wylewie. Ma tętniaka w mózgu i zdaje sobie sprawę, w jak bardzo niebezpiecznej sytuacji właśnie się znalazła. - W moim mózgu jest kolejny tętniak, który jeżeli pęknie, nie wiem, czy mam się położyć do tej trumny? Bo w naszym szpitalu nie dostanę pomocy - mówi pani Daria Dawhun, mieszkanka Koszalina.

Z podobną obawą na niedzielny protest przyszły tysiące mieszkańców Koszalina. Ich oburzenie wywołała informacja o zawieszeniu działalności oddziału neurologicznego jedynego szpitala w tym stutysięcznym mieście. - Zlikwidowanie oddziału neurologicznego grozi śmiertelnie mieszkańcom naszego miasta - uważa jedna z demonstrantek.

Obawa o zagrożenie życia jest bardzo realna. - Dzisiaj po prostu osoba, która będzie miała problem neurologiczny, będzie miała na przykład udar, jest duże prawdopodobieństwo, że umrze, zanim otrzyma pomoc - mówili protestujący.

Szpital w Koszalinie zawiesił oddział neurologiczny
Szpital w Koszalinie zawiesił oddział neurologicznyŁukasz Krajewski/tvn24

Reakcja wojewody

W odpowiedzi na protest mieszkańców pojawiła się reakcja wojewody zachodniopomorskiego. "Zawieszenie działalności oddziału neurologicznego poważnie naruszy zabezpieczenie świadczeń w tym zakresie, a są to świadczenia ratujące ludzkie życie i zdrowie" - napisał w uzasadnieniu swojej odmownej decyzji wojewoda.

Dwa tygodnie wcześniej szpital - zgodnie z procedurą - złożył stosowny wniosek. - Szpital Wojewódzki w Koszalinie, zmuszony sytuacją z powodu braku lekarzy neurologów, zwrócił się do wojewody zachodniopomorskiego z wnioskiem o zgodę na czasowe zawieszenie działalności oddziału neurologii od 15 maja - wyjaśnia Marzena Sutryk, rzeczniczka Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.

Brak zgody wojewody na niewiele się zda. Szpital szukał lekarzy od lutego. Ani nowoczesny oddział, ani dobra pensja nie przyciągnęły chętnych do pracy. Nowych lekarzy brak. Ci, którzy są, nie przedłużyli kontraktu. - Nie mają zastrzeżeń co do strony finansowej. Ich oczekiwania i warunki zostały spełnione ze strony dyrekcji. Nie mają zastrzeżeń co do oddziału. Oddział jest nowoczesny, jest świetnie wyposażony. Ci ludzie, ci lekarze mówią wprost: oni są wypaleni zawodowo, oni są przemęczeni - tłumaczy Marzena Sutryk.

Marzena Sutryk, rzeczniczka szpitala w Koszalinie, o zawieszeniu oddziału neurologicznego
Marzena Sutryk, rzeczniczka szpitala w Koszalinie, o zawieszeniu oddziału neurologicznegotvn24

Ogólnopolski problem

- Jeżeli wybierzemy się do mniejszych miejscowości, do szpitali powiatowych, to tam widać, jak duży niedobór personelu jest - dodaje doktor Tomasz Karauda, lekarz specjalista chorób płuc, Szpital imienia Barlickiego w Łodzi.

Braki kadrowe to zmora właściwie całego polskiego systemu opieki zdrowotnej. Ale to neurologia, zaraz obok psychiatrii, jest obszarem szczególnej troski. - Są ogromne braki w kształceniu nowego pokolenia neurologów - uważa Marzena Sutryk.

Średni wiek neurologa w Polsce to 55 lat. 33 procent z czynnych zawodowo lekarzy ma już prawa emerytalne. Neurologia nie jest jedyną specjalnością z takim problemem. - Wiek średni chirurgów w Polsce to jest 60 lat. Więc to jest tuż przed emeryturą. Kto będzie tych ludzi zastępował? - pyta doktor Karauda.

Z pytaniem o plan rozwiązania problemu braku specjalistów neurologów ekipa TVN24 zwróciła się się do Ministerstwa Zdrowia. Do czasu emisji materiału nie otrzymała jednak odpowiedzi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS