"Po dwóch latach to hasło nadal działało". Mail Dworczyka pozwalał na dostęp do planu Portu Wojennego Gdynia

"Po dwóch latach to hasło nadal działało". Mail Dworczyka pozwalał na dostęp do planu Portu Wojennego Gdynia
"Po dwóch latach to hasło nadal działało". Mail Dworczyka pozwalał na dostęp do planu Portu Wojennego Gdynia
Jan Piotrowski | Fakty po południu TVN24
"Po dwóch latach to hasło nadal działało". Mail Dworczyka pozwalał na dostęp do planu Portu Wojennego GdyniaJan Piotrowski | Fakty po południu TVN24

Hasło do danych w systemie ArcGIS, które wyciekło dwa lata temu ze skrzynki mailowej Michała Dworczyka, do piątku wciąż działało. Prezentacja chroniona tym hasłem miała zawierać między innymi plany obiektów w Porcie Wojennym Gdynia. Rząd uspokaja, że nie doszło do wycieku informacji niejawnych. ArcGIS to programy do tworzenia i analizy map, z których korzysta rząd.

Port Wojenny Gdynia to jedno z najważniejszych centrów logistycznych Marynarki Wojennej RP. Według OKO.press plany wszystkich jego obiektów, ich funkcje i plany stref bezpieczeństwa miały jeszcze do piątku być widoczne w systemie, do którego dane logowania wyciekły blisko dwa lata temu. Gdy w piątek hakerzy opublikowali je w internecie, dziennikarze spróbowali się zalogować.

- Najistotniejsze jest to, że po ponad dwóch latach (...) od wysłania tego maila to hasło nadal działało - uważa Dariusz Ćwiklak, dziennikarz "Newsweeka".

ArcGIS to program do tworzenia i analizy map. Korzystają z niego między innymi instytucje państwowe - w tym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Ale minister cyfryzacji zapewnia, że login i hasło dotyczyły tylko jednej prezentacji. - To były dane przygotowane na potrzeby demonstracji systemu, który miał być oferowany instytucjom rządowym. To nie były dane rządowe, tylko to były dane ogólnodostępne. Prezentowane rządowi jako klientowi, potencjalnemu klientowi - mówi Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

Rzecznik: to nie są niejawne informacje

Z opublikowanych maili wynika, że dane do logowania miał wysłać pracownik firmy zarządzającej oprogramowaniem do pracownika Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Ten przekazał je dalej szefowi kancelarii premiera Michałowi Dworczykowi. Ten ostatni korzystał z prywatnej skrzynki mailowej. Zdaniem rzecznika rządu - żadne wrażliwe dane nie zostały ujawnione i nie ma się czym martwić.

Nie zmienia to jednak faktu, że login do ważnego programu, przesłany Rządowemu Centrum Bezpieczeństwa, po dwóch latach od wycieku był w niepowołanych rękach. - Już były niejawne materiały w korespondencji ministra Dworczyka z niesławnym pułkownikiem Gajem. Nie rozumiem, dlaczego państwowe służby ostro nie reagują, dlaczego pozwala się na coś takiego - przypomina Tomasz Siemoniak, poseł PO i były minister obrony narodowej.

Tym wątkiem afery mailowej, po zawiadomieniu polityków opozycji, w marcu zajęła się prokuratura. Zapytaliśmy, czy sprawa najnowszych maili zostanie włączona do śledztwa. W lakonicznym komunikacie Prokuratury Okręgowej w Warszawie można przeczytać tylko, że materiał wciąż jest gromadzony, a ze względu na dobro postępowania nie można ujawnić szczegółów. Choćby tego, czy Michał Dworczyk w ogóle został przesłuchany.

Po dwóch latach od włamania do prywatnej skrzynki Michała Dworczyka wciąż nie udało się złapać sprawców. - Do dziś ani prokuratura, ani służby nie potrafiły wskazać osób, które przełamały zabezpieczenia, liche, marne, amatorskie, tych skrzynek pocztowych, i kto publikuje te maile - informuje Robert Zieliński, dziennikarz tvn24.pl.

Afera mailowa

Afera mailowa wybuchła w czerwcu 2021 roku. To wtedy ówczesny szef kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego i prominentny polityk PiS Michał Dworczyk potwierdził, że ktoś włamał się na jego prywatne konto mailowe. Od tamtej pory co jakiś czas publikowana jest zawartość skrzynki.

PiS sugerowało, że korespondencja jest zmanipulowana, ale prawdziwość kilku wiadomości potwierdzili ich adresaci. Rząd i politycy PiS-u w sprawie maili stosują wciąż tę samą taktykę. Podważają wiarygodność wycieku i mówią o rosyjskich służbach, którym na rękę ma być afera.

- Skoro my wszyscy wiemy o tych mailach i skoro my znamy te hasła, to mogły dostać się w niepowołane ręce dużo wcześniej - twierdzi Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Główny bohater afery Michał Dworczyk odszedł ze stanowiska, ale pozostał w kancelarii premiera jako minister bez teki. Wśród polityków słychać, że jego pozycja u boku premiera wciąż jest silna. - Będzie miał dowolność, żeby szykować się najpierw do wyborów parlamentarnych, a później do wyborów do europarlamentu. Bo taki jest podobno cel i marzenie Michała Dworczyka: żeby zacząć zarabiać duże pieniądze i zejść z pola widzenia Jarosławowi Kaczyńskiemu i części działaczy Prawa i Sprawiedliwości - mówi Tomasz Trela, poseł Lewicy.

W kwietniu "Gazeta Wyborcza" opisała maile ze skrzynki prezesa Orlenu Daniela Obajtka. Ma z nich wynikać, że jeszcze rok temu premier wciąż korzystał z prywatnej skrzynki w sprawach służbowych. Miał tylko zmienić adres.

Autor: Jan Piotrowski / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

"Podróże z klasą", czyli nowy program Ministerstwa Edukacji Narodowej, to środki na wycieczki szkolne. Muszą być wizyty w muzeach, centrach nauki czy teatrach, ale nie ma listy dopuszczalnych miejsc - jak za czasów ministra Czarnka. Jest jeden problem: z dodatkowym wynagrodzeniem dla nauczycieli na wycieczce.

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

Źródło:
Fakty TVN

Według nieoficjalnych informacji Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska ambasadora RP w USA i z dyplomacji - dowiedział się korespondent "Faktów" TVN w USA Marcin Wrona.

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

Źródło:
tvn24.pl

W Sejmie wybuchł spór o to, kto częściej częściej zakuwał żołnierzy w kajdanki. To po tym, jak premier Donald Tusk w mediach społecznościowych napisał: "W czasie rządów PiS Żandarmeria nakładała zatrzymanym żołnierzom kajdanki ponad 500 razy. Nikt się nie oburzał, nie było sensacyjnych artykułów, nie żądano dymisji Ministra Obrony, prezydent nie zwoływał Rady Bezpieczeństwa". Na wpis postanowił zareagować były szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Zawrzało po wpisie Tuska. Błaszczak odpowiedział

Zawrzało po wpisie Tuska. Błaszczak odpowiedział

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzej kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego z odległych miejsc przeskoczyli partyjne "jedynki" i zdobyli mandaty. To posłowie Michał Dworczyk, Piotr Mueller i Waldemar Buda. Łączy ich to, że są ludźmi byłego premiera Mateusza Morawieckiego. - Morawiecki przykrył ludzi Kaczyńskiego ogromnymi pieniędzmi. Milionami. I Kaczyński się połapał, ale to dopiero w ostatnich dniach. To już było za późno - komentuje Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej. Materiał "Faktów po południu" w TVN24.

"Kaczyński się połapał dopiero w ostatnich dniach". Morawiecki i jego ludzie górą

"Kaczyński się połapał dopiero w ostatnich dniach". Morawiecki i jego ludzie górą

Źródło:
TVN24

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, mówił w "Faktach po po Faktach" w TVN24, że głównymi założeniami prezydenckiego projektu dotyczącego sił zbrojnych są wprowadzenie systemu kierowania obroną państwa, wprowadzenie stałych planów obrony oraz reforma systemu kierowania i dowodzenia. Odniósł się też do tego, że prezentował ten projekt w Sejmie niemal przy pustej sali. - To zdumiewające i porażające - ocenił.

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest bardzo ogólne pojęcie i moim zdaniem ciut niebezpieczne. Niewątpliwie potrzebujemy odbudowy przemysłu zbrojeniowego. Czy to oznacza, że cała gospodarka powinna funkcjonować na nadzwyczajnych warunkach? Nie wydaje mi się być to uzasadnione - mówił w programie "Fakty po Faktach" Jerzy Hausner, ekonomista, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, były wicepremier i szef resortu pracy, odnosząc się do słów wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza dotyczących przestawienia gospodarki w tryb zagrożenia wojną.

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Źródło:
TVN24

W gigantycznym więzieniu dla kobiet i dzieci w północnej Syrii bez procesu i wyroku przetrzymywane są przez lata żony wojowników tak zwanego Państwa Islamskiego razem z dziećmi. Zamknięte, odizolowane w trudnych warunkach, tylko się radykalizują. Dlatego ich synowie, kiedy skończą 12 lat, są im odbierani i zamykani w innym ośrodku - takim, który ma ich integrować ze społeczeństwem.

W Syrii jest więzienie dla żon i dzieci wojowników ISIS. Chłopcy są przenoszeni, jak skończą 12 lat

W Syrii jest więzienie dla żon i dzieci wojowników ISIS. Chłopcy są przenoszeni, jak skończą 12 lat

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nieco ponad połowa uprawnionych poszła w całej Europie wybrać posłów do europarlamentu. Są oczywiście kraje, które mogą pochwalić się dobrym wynikiem, jak Niemcy - ponad 64 procent czy Dania i Cypr - prawie 60 procent. Nie brak też miejsc jak Chorwacja czy kraje bałtyckie, gdzie głosujących było 20-30 procent. Czemu obywatele tych państw nie byli zainteresowani wyborami, o których od dawna mówiono, że są jednymi z najważniejszych dla przyszłości Wspólnoty?

Niektóre kraje prawie w ogóle nie są zainteresowane wyborami do europarlamentu. Skąd się to bierze?

Niektóre kraje prawie w ogóle nie są zainteresowane wyborami do europarlamentu. Skąd się to bierze?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest nazywana "partią TikToka". W opinii Deutsche Welle AfD skutecznie i strategicznie kierowała swoje komunikaty do najmłodszych wyborców. Nie tylko ta niemiecka partia z sukcesem wykorzystała media społecznościowe. Tak samo zrobił 28-letni Jordan Bardella z francuskiego Zjednoczenia Narodowego, a także 24-letni Fidias Panayiotou, influencer z Cypru.

AfD z powodzeniem wykorzystała TikToka w kampanii. Z kolei na Cyprze europosłem został 24-letni influencer

AfD z powodzeniem wykorzystała TikToka w kampanii. Z kolei na Cyprze europosłem został 24-letni influencer

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS