"Po dwóch latach to hasło nadal działało". Mail Dworczyka pozwalał na dostęp do planu Portu Wojennego Gdynia

"Po dwóch latach to hasło nadal działało". Mail Dworczyka pozwalał na dostęp do planu Portu Wojennego Gdynia
"Po dwóch latach to hasło nadal działało". Mail Dworczyka pozwalał na dostęp do planu Portu Wojennego Gdynia
Jan Piotrowski | Fakty po południu TVN24
"Po dwóch latach to hasło nadal działało". Mail Dworczyka pozwalał na dostęp do planu Portu Wojennego GdyniaJan Piotrowski | Fakty po południu TVN24

Hasło do danych w systemie ArcGIS, które wyciekło dwa lata temu ze skrzynki mailowej Michała Dworczyka, do piątku wciąż działało. Prezentacja chroniona tym hasłem miała zawierać między innymi plany obiektów w Porcie Wojennym Gdynia. Rząd uspokaja, że nie doszło do wycieku informacji niejawnych. ArcGIS to programy do tworzenia i analizy map, z których korzysta rząd.

Port Wojenny Gdynia to jedno z najważniejszych centrów logistycznych Marynarki Wojennej RP. Według OKO.press plany wszystkich jego obiektów, ich funkcje i plany stref bezpieczeństwa miały jeszcze do piątku być widoczne w systemie, do którego dane logowania wyciekły blisko dwa lata temu. Gdy w piątek hakerzy opublikowali je w internecie, dziennikarze spróbowali się zalogować.

- Najistotniejsze jest to, że po ponad dwóch latach (...) od wysłania tego maila to hasło nadal działało - uważa Dariusz Ćwiklak, dziennikarz "Newsweeka".

ArcGIS to program do tworzenia i analizy map. Korzystają z niego między innymi instytucje państwowe - w tym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Ale minister cyfryzacji zapewnia, że login i hasło dotyczyły tylko jednej prezentacji. - To były dane przygotowane na potrzeby demonstracji systemu, który miał być oferowany instytucjom rządowym. To nie były dane rządowe, tylko to były dane ogólnodostępne. Prezentowane rządowi jako klientowi, potencjalnemu klientowi - mówi Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

Rzecznik: to nie są niejawne informacje

Z opublikowanych maili wynika, że dane do logowania miał wysłać pracownik firmy zarządzającej oprogramowaniem do pracownika Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Ten przekazał je dalej szefowi kancelarii premiera Michałowi Dworczykowi. Ten ostatni korzystał z prywatnej skrzynki mailowej. Zdaniem rzecznika rządu - żadne wrażliwe dane nie zostały ujawnione i nie ma się czym martwić.

Nie zmienia to jednak faktu, że login do ważnego programu, przesłany Rządowemu Centrum Bezpieczeństwa, po dwóch latach od wycieku był w niepowołanych rękach. - Już były niejawne materiały w korespondencji ministra Dworczyka z niesławnym pułkownikiem Gajem. Nie rozumiem, dlaczego państwowe służby ostro nie reagują, dlaczego pozwala się na coś takiego - przypomina Tomasz Siemoniak, poseł PO i były minister obrony narodowej.

Tym wątkiem afery mailowej, po zawiadomieniu polityków opozycji, w marcu zajęła się prokuratura. Zapytaliśmy, czy sprawa najnowszych maili zostanie włączona do śledztwa. W lakonicznym komunikacie Prokuratury Okręgowej w Warszawie można przeczytać tylko, że materiał wciąż jest gromadzony, a ze względu na dobro postępowania nie można ujawnić szczegółów. Choćby tego, czy Michał Dworczyk w ogóle został przesłuchany.

Po dwóch latach od włamania do prywatnej skrzynki Michała Dworczyka wciąż nie udało się złapać sprawców. - Do dziś ani prokuratura, ani służby nie potrafiły wskazać osób, które przełamały zabezpieczenia, liche, marne, amatorskie, tych skrzynek pocztowych, i kto publikuje te maile - informuje Robert Zieliński, dziennikarz tvn24.pl.

Afera mailowa

Afera mailowa wybuchła w czerwcu 2021 roku. To wtedy ówczesny szef kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego i prominentny polityk PiS Michał Dworczyk potwierdził, że ktoś włamał się na jego prywatne konto mailowe. Od tamtej pory co jakiś czas publikowana jest zawartość skrzynki.

PiS sugerowało, że korespondencja jest zmanipulowana, ale prawdziwość kilku wiadomości potwierdzili ich adresaci. Rząd i politycy PiS-u w sprawie maili stosują wciąż tę samą taktykę. Podważają wiarygodność wycieku i mówią o rosyjskich służbach, którym na rękę ma być afera.

- Skoro my wszyscy wiemy o tych mailach i skoro my znamy te hasła, to mogły dostać się w niepowołane ręce dużo wcześniej - twierdzi Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Główny bohater afery Michał Dworczyk odszedł ze stanowiska, ale pozostał w kancelarii premiera jako minister bez teki. Wśród polityków słychać, że jego pozycja u boku premiera wciąż jest silna. - Będzie miał dowolność, żeby szykować się najpierw do wyborów parlamentarnych, a później do wyborów do europarlamentu. Bo taki jest podobno cel i marzenie Michała Dworczyka: żeby zacząć zarabiać duże pieniądze i zejść z pola widzenia Jarosławowi Kaczyńskiemu i części działaczy Prawa i Sprawiedliwości - mówi Tomasz Trela, poseł Lewicy.

W kwietniu "Gazeta Wyborcza" opisała maile ze skrzynki prezesa Orlenu Daniela Obajtka. Ma z nich wynikać, że jeszcze rok temu premier wciąż korzystał z prywatnej skrzynki w sprawach służbowych. Miał tylko zmienić adres.

Autor: Jan Piotrowski / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS