Kampania wyborcza PiS pod lupą prokuratury. "Prokurator generalny zbiera haki na współkoalicjanta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Kampania wyborcza PiS pod lupą prokuratury. "Prokurator generalny zbiera haki na współkoalicjanta"
Kampania wyborcza PiS pod lupą prokuratury. "Prokurator generalny zbiera haki na współkoalicjanta"
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Kampania wyborcza PiS pod lupą prokuratury. "Prokurator generalny zbiera haki na współkoalicjanta"Fakty po Południu TVN24

Pojawiła się informacja, że prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie nielegalnego finansowania kampanii wyborczych PiS na Podkarpaciu. Informacja wypłynęła tuż po próbie odwołania z sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka posłów Suwerennej Polski. Dla opozycji to kolejna odsłona walki PiS i Suwerennej Polski. - Powszechna opinia mówi, że śląska prokuratura to jest ulubiona prokuratura pana ministra Ziobry - twierdzi Tomasz Grodzki, marszałek Senatu, senator PO.

Premier przekonuje, że nie zna szczegółów śledztwa formalnie niezależnej prokuratury. Nawet, jeśli dotyczy ono partii rządzącej. Śledztwo, o którym mowa - jak donoszą dziennikarze Radia ZET i RMF FM - to tajne śledztwo dotyczące finansowania kampanii wyborczej PiS-u na Podkarpaciu. - Powszechna opinia mówi, że śląska prokuratura to jest ulubiona prokuratura pana ministra Ziobry - twierdzi Tomasz Grodzki, marszałek Senatu, senator PO.

"Ulubiona" prokuratura Ziobry

To właśnie śląska prokuratura z innego postępowania wyłączyć miała wątek nieksięgowanych wpłat na fundusz wyborczy Prawa i Sprawiedliwości. Pieniądze od 5 do 15 tysięcy złotych wpłacać mieli działacze partii i ludzie ze spółek państwowych z Podkarpacia i Małopolski, omijając konto Komitetu Wyborczego PiS. Zbiórkę organizować miał były już szef jednej z dużych państwowych spółek. Przesłuchania były pół roku temu, przeszukania w marcu, a informacja do mediów wyciekła teraz.

- Prokuraturze w żaden sposób ufać nie można. W normalnej sytuacji, w normalnym, demokratycznym kraju, nie rozmawialibyśmy o tym, że minister sprawiedliwości, prokurator generalny zbiera haki na współkoalicjanta - przekonuje Cezary Tomczyk, poseł PO.

Czy rzeczywiście możemy mówić o "zbieraniu haków"? - Czasem można odnosić wrażenie, że to nie przypadek, ale prokuratura ma też jakieś swoje tryby - mówi Marek Pęk, wicemarszałek Senatu, senator PiS.

Z Podkarpacia startowali między innymi sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski i europoseł Tomasz Poręba, odpowiedzialny za działania wyborcze. Startował też wiceminister sprawiedliwości - polityk Suwerennej Polski Marcin Warchoł. Czy zatem Zbigniew Ziobro chce zaszkodzić swojemu koalicjantowi? - Jestem przekonany, że wszystkie postępowania, które się toczą, są prowadzone zgodnie z procedurami - zapewnia premier Mateusz Morawiecki.

Gawkowski: Ziobro szantażuje Kaczyńskiego
Gawkowski: Ziobro szantażuje KaczyńskiegoTVN24

Wymiana ciosów

Prokuratura Krajowa odmówiła w sprawie komentarza., powołując się na dobro prowadzonego postępowania. Zdaniem opozycji nic nie jest przypadkiem. - Cała Polska obserwuje, jak upada system sprawiedliwości. Jak politycznie można wykorzystywać prokuraturę. Jak Ziobro z Kaczyńskim doprowadzili do upadku praworządnego państwa - uważa Krzysztof Gawkowski, poseł Nowej Lewicy.

- Będą zaprzęgać wszystkie instytucje państwa, które są pod ich władaniem, pod ich butem, do tego, żeby się wzajemnie nawalać. Polacy są na końcu - przekonuje Miłosz Motyka, rzecznik prasowy PSL.

To, jak źle jest dzisiaj w koalicji, pokazały ostatnie dni. Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do Zbigniewa Ziobry, aby ten nie głosował w taki sam sposób jak "przewodniczący Tusk". Zbigniew Ziobro z kolei stwierdził, że premier Morawiecki zagłosował tak, jak chciał Donald Tusk w sprawie Fit for 55 (pakiet regulacji klimatycznych UE).

Prawo i Sprawiedliwość bezskutecznie próbowało odwołać czterech posłów Suwerennej Polski z sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, żeby stłumić bunt przeciwko dwóm ustawom. - To nie kłótnia, tylko wojna, i nie w rodzinie, tylko w patologicznej rodzinie - podkreśla Marcin Kierwiński, poseł PO. - Ziobro wie, że dzisiaj jest czas gry o swoje polityczne życie - dodaje Krzysztof Gawkowski.

Tomczyk: Ziobro podjął decyzję, że rozpocznie walkę o schedę po Kaczyńskim
Tomczyk: Ziobro podjął decyzję, że rozpocznie walkę o schedę po KaczyńskimTVN24

"Dwie różne mafie"

Punktów zapalnych jest więcej. Jak wprost mówi senator Pęk, zbliżające się wybory tonowaniu emocji nie sprzyjają. - Jest kryzys, to przecież każdy widzi i do tego kryzysu się, oczywiście, dokłada już ta przedwyborcza atmosfera. Widać, że to już jest w nerwach przedwyborczych - uważa senator PiS Marek Pęk.

Oznacza to, że choć na razie rozwodu w koalicji nie ma, to nikt nie gwarantuje, że go nie będzie. Suwerenna Polska walczy o swoją pozycję przed wyborami i nie chodzi tylko o miejsca na listach wyborczych. - Suwerenna Polska jest ugrupowaniem, które nie jest finansowane w ramach subwencji. Musiałaby być koalicja. To jest, oczywiście, najbardziej racjonalne, rozsądne rozwiązanie. Jesteśmy ugrupowaniem, które zdobywa sobie coraz większą popularność w społeczeństwie - tłumaczy Michał Wójcik, minister w kancelarii premiera, poseł Suwerennej Polski.

Pokazem siły miała być niedawna konwencja i zmiana nazwy. Zdaniem opozycji prężeniem muskułów SP jest również informacja o prowadzonym śledztwie. - Podobną aferę montowało samo PiS razem z Kamińskim i Wąsikiem przeciwko Lepperowi w sprawie słynnej afery gruntowej - zauważa Cezary Tomczyk.

- Dwie różne mafie. Ludzie Kaczyńskiego, ludzie Ziobry obsiedli różne instytucje i rzeczywiście zgromadzony został arsenał broni, który w tej wojnie gangów będzie użyty - mówi Krzysztof Brejza, senator PO.

Zbliżająca się kampania wyborcza próbie sił będzie tylko sprzyjać.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS