Kampania wyborcza PiS pod lupą prokuratury. "Prokurator generalny zbiera haki na współkoalicjanta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Kampania wyborcza PiS pod lupą prokuratury. "Prokurator generalny zbiera haki na współkoalicjanta"
Kampania wyborcza PiS pod lupą prokuratury. "Prokurator generalny zbiera haki na współkoalicjanta"
Fakty po Południu TVN24
Kampania wyborcza PiS pod lupą prokuratury. "Prokurator generalny zbiera haki na współkoalicjanta"Fakty po Południu TVN24

Pojawiła się informacja, że prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie nielegalnego finansowania kampanii wyborczych PiS na Podkarpaciu. Informacja wypłynęła tuż po próbie odwołania z sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka posłów Suwerennej Polski. Dla opozycji to kolejna odsłona walki PiS i Suwerennej Polski. - Powszechna opinia mówi, że śląska prokuratura to jest ulubiona prokuratura pana ministra Ziobry - twierdzi Tomasz Grodzki, marszałek Senatu, senator PO.

Premier przekonuje, że nie zna szczegółów śledztwa formalnie niezależnej prokuratury. Nawet, jeśli dotyczy ono partii rządzącej. Śledztwo, o którym mowa - jak donoszą dziennikarze Radia ZET i RMF FM - to tajne śledztwo dotyczące finansowania kampanii wyborczej PiS-u na Podkarpaciu. - Powszechna opinia mówi, że śląska prokuratura to jest ulubiona prokuratura pana ministra Ziobry - twierdzi Tomasz Grodzki, marszałek Senatu, senator PO.

"Ulubiona" prokuratura Ziobry

To właśnie śląska prokuratura z innego postępowania wyłączyć miała wątek nieksięgowanych wpłat na fundusz wyborczy Prawa i Sprawiedliwości. Pieniądze od 5 do 15 tysięcy złotych wpłacać mieli działacze partii i ludzie ze spółek państwowych z Podkarpacia i Małopolski, omijając konto Komitetu Wyborczego PiS. Zbiórkę organizować miał były już szef jednej z dużych państwowych spółek. Przesłuchania były pół roku temu, przeszukania w marcu, a informacja do mediów wyciekła teraz.

- Prokuraturze w żaden sposób ufać nie można. W normalnej sytuacji, w normalnym, demokratycznym kraju, nie rozmawialibyśmy o tym, że minister sprawiedliwości, prokurator generalny zbiera haki na współkoalicjanta - przekonuje Cezary Tomczyk, poseł PO.

Czy rzeczywiście możemy mówić o "zbieraniu haków"? - Czasem można odnosić wrażenie, że to nie przypadek, ale prokuratura ma też jakieś swoje tryby - mówi Marek Pęk, wicemarszałek Senatu, senator PiS.

Z Podkarpacia startowali między innymi sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski i europoseł Tomasz Poręba, odpowiedzialny za działania wyborcze. Startował też wiceminister sprawiedliwości - polityk Suwerennej Polski Marcin Warchoł. Czy zatem Zbigniew Ziobro chce zaszkodzić swojemu koalicjantowi? - Jestem przekonany, że wszystkie postępowania, które się toczą, są prowadzone zgodnie z procedurami - zapewnia premier Mateusz Morawiecki.

Gawkowski: Ziobro szantażuje Kaczyńskiego
Gawkowski: Ziobro szantażuje KaczyńskiegoTVN24

Wymiana ciosów

Prokuratura Krajowa odmówiła w sprawie komentarza., powołując się na dobro prowadzonego postępowania. Zdaniem opozycji nic nie jest przypadkiem. - Cała Polska obserwuje, jak upada system sprawiedliwości. Jak politycznie można wykorzystywać prokuraturę. Jak Ziobro z Kaczyńskim doprowadzili do upadku praworządnego państwa - uważa Krzysztof Gawkowski, poseł Nowej Lewicy.

- Będą zaprzęgać wszystkie instytucje państwa, które są pod ich władaniem, pod ich butem, do tego, żeby się wzajemnie nawalać. Polacy są na końcu - przekonuje Miłosz Motyka, rzecznik prasowy PSL.

To, jak źle jest dzisiaj w koalicji, pokazały ostatnie dni. Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do Zbigniewa Ziobry, aby ten nie głosował w taki sam sposób jak "przewodniczący Tusk". Zbigniew Ziobro z kolei stwierdził, że premier Morawiecki zagłosował tak, jak chciał Donald Tusk w sprawie Fit for 55 (pakiet regulacji klimatycznych UE).

Prawo i Sprawiedliwość bezskutecznie próbowało odwołać czterech posłów Suwerennej Polski z sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, żeby stłumić bunt przeciwko dwóm ustawom. - To nie kłótnia, tylko wojna, i nie w rodzinie, tylko w patologicznej rodzinie - podkreśla Marcin Kierwiński, poseł PO. - Ziobro wie, że dzisiaj jest czas gry o swoje polityczne życie - dodaje Krzysztof Gawkowski.

Tomczyk: Ziobro podjął decyzję, że rozpocznie walkę o schedę po Kaczyńskim
Tomczyk: Ziobro podjął decyzję, że rozpocznie walkę o schedę po KaczyńskimTVN24

"Dwie różne mafie"

Punktów zapalnych jest więcej. Jak wprost mówi senator Pęk, zbliżające się wybory tonowaniu emocji nie sprzyjają. - Jest kryzys, to przecież każdy widzi i do tego kryzysu się, oczywiście, dokłada już ta przedwyborcza atmosfera. Widać, że to już jest w nerwach przedwyborczych - uważa senator PiS Marek Pęk.

Oznacza to, że choć na razie rozwodu w koalicji nie ma, to nikt nie gwarantuje, że go nie będzie. Suwerenna Polska walczy o swoją pozycję przed wyborami i nie chodzi tylko o miejsca na listach wyborczych. - Suwerenna Polska jest ugrupowaniem, które nie jest finansowane w ramach subwencji. Musiałaby być koalicja. To jest, oczywiście, najbardziej racjonalne, rozsądne rozwiązanie. Jesteśmy ugrupowaniem, które zdobywa sobie coraz większą popularność w społeczeństwie - tłumaczy Michał Wójcik, minister w kancelarii premiera, poseł Suwerennej Polski.

Pokazem siły miała być niedawna konwencja i zmiana nazwy. Zdaniem opozycji prężeniem muskułów SP jest również informacja o prowadzonym śledztwie. - Podobną aferę montowało samo PiS razem z Kamińskim i Wąsikiem przeciwko Lepperowi w sprawie słynnej afery gruntowej - zauważa Cezary Tomczyk.

- Dwie różne mafie. Ludzie Kaczyńskiego, ludzie Ziobry obsiedli różne instytucje i rzeczywiście zgromadzony został arsenał broni, który w tej wojnie gangów będzie użyty - mówi Krzysztof Brejza, senator PO.

Zbliżająca się kampania wyborcza próbie sił będzie tylko sprzyjać.

Autorka/Autor:Katarzyna Kowalska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS