Wings for Life. "Jak człowiek dostanie nadzieję, to jest nie do zatrzymania"

Wings for Life
Wings for Life
Marta Warchoł | Fakty po południu TVN24
Wings for LifeMarta Warchoł | Fakty po południu TVN24

Wings for Life startuje w niedzielę o 13 czasu polskiego. Meta goni zawodników - samochód pościgowy będzie prowadził Adam Małysz. Wszystko dla tych, którzy biegać nie mogą. Cel imprezy jest szczytny i ważny - chodzi o badania nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego.

Adam Małysz - czyli "Kapitan Wąs" - zasiądzie za sterami auta pościgowego, które będzie jechać za uczestnikami biegu Wings for Life. - Było bieganie, później było jeżdżenie, później była pandemia i znów było bieganie i teraz znów jest jeżdżenie, także fajnie. Wolę jednak jeździć - mówi Adam Małysz, ambasador Wings For Life World Run.

Tych, którzy wolą bieganie, na całym świecie jest ponad sto tysięcy, a tylko w Poznaniu osiem tysięcy. Adam Małysz podczas biegu wystąpi w nietypowej roli - będzie swoistą metą, która będzie gonić zawodników. - To jest ten jedyny moment, kiedy przestaję Adama bardzo lubić i zaczynam go lubić tylko trochę. Mam już przygotowaną taką wiązaneczkę w jego kierunku, żeby się zatrzymał - zapewnia Malwina Wędzikowska, kostiumografka i projektantka.

Najlepsi biegacze pokonują nawet 60 kilometrów. Aktor Alan Andersz biegnie po raz kolejny, ale to nie wynik jest dla niego najważniejszy. - Osobom z przerwanym rdzeniem dajesz iskrę nadziei, a jak człowiek dostanie nadzieję, to jest nie do zatrzymania. O to wszystko chodzi, żeby oni mieli nadzieję - uważa Alan Andersz, aktor.

W szczytnym celu

Każdy zakupiony pakiet startowy to cegiełka dla fundacji Wings for Life, która od lat zajmuje się badaniami nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego. - Myślę, że każda osoba, która jest osobą rozpoznawalną, powinna korzystać z tego w dobrym celu, a dobrym celem jest to, by zachęcać innych do robienia dobrego. Bo jednak mówi się, że jednostka może mało, ale jeśli jednostka zachęci kilka innych jednostek, to już można zrobić dużo rzeczy - zapewnia Natalia Janoszek, aktorka.

Fundacji Wings for Life przez dziewięć lat udało się zebrać blisko 40 milionów euro. Dzięki zaangażowaniu ponad miliona osób w blisko dwustu krajach łącznie udało im się przebiec już ponad dziesięć milionów kilometrów.

- Rok temu w ogóle oglądałam relację w telewizji i stwierdziłam, że w tym roku muszę pobiec. Tak się fajnie złożyło, że zostałam zaproszona do roli ambasadorki, więc tym bardziej się cieszę - opowiada Zuza Kołodziejczyk, modelka, zwyciężczyni "Top Model".

Różne sposoby uczestnictwa

Choć dla wielu to będzie pierwszy start, to nie brakuje też tych, którzy na Wings for Life wracają. To też bieg ponad podziałami. Nie ma znaczenia, czy dystans pokonuje się na nogach, kółkach, czy przy pomocy egzoszkieletu. - Nie chodzi tylko o pieniądze. Ważne, że się też łączymy z tymi ludźmi, myślimy o nich, biegniemy koło nich, wspieramy ich, bo to też będą z nami uczestniczyć - mówi pan Krzysztof.

Bieg tradycyjnie ruszy o godzinie 13 czasu polskiego. W niektórych zakątkach świata jest wtedy jeszcze środek nocy. Nie trzeba koniecznie stawiać się na mecie startowej w Poznaniu - można biec też z aplikacją. Auto rusza pół godziny po zawodnikach z prędkością czternastu kilometrów na godzinę, a później stopniowo przyspiesza.

Autor: Marta Warchoł / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. 41 dni do pierwszej tury. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS