Wings for Life. "Jak człowiek dostanie nadzieję, to jest nie do zatrzymania"

Wings for Life
Wings for Life
Marta Warchoł | Fakty po południu TVN24
Marta Warchoł | Fakty po południu TVN24Wings for Life

Wings for Life startuje w niedzielę o 13 czasu polskiego. Meta goni zawodników - samochód pościgowy będzie prowadził Adam Małysz. Wszystko dla tych, którzy biegać nie mogą. Cel imprezy jest szczytny i ważny - chodzi o badania nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego.

Adam Małysz - czyli "Kapitan Wąs" - zasiądzie za sterami auta pościgowego, które będzie jechać za uczestnikami biegu Wings for Life. - Było bieganie, później było jeżdżenie, później była pandemia i znów było bieganie i teraz znów jest jeżdżenie, także fajnie. Wolę jednak jeździć - mówi Adam Małysz, ambasador Wings For Life World Run.

Tych, którzy wolą bieganie, na całym świecie jest ponad sto tysięcy, a tylko w Poznaniu osiem tysięcy. Adam Małysz podczas biegu wystąpi w nietypowej roli - będzie swoistą metą, która będzie gonić zawodników. - To jest ten jedyny moment, kiedy przestaję Adama bardzo lubić i zaczynam go lubić tylko trochę. Mam już przygotowaną taką wiązaneczkę w jego kierunku, żeby się zatrzymał - zapewnia Malwina Wędzikowska, kostiumografka i projektantka.

Najlepsi biegacze pokonują nawet 60 kilometrów. Aktor Alan Andersz biegnie po raz kolejny, ale to nie wynik jest dla niego najważniejszy. - Osobom z przerwanym rdzeniem dajesz iskrę nadziei, a jak człowiek dostanie nadzieję, to jest nie do zatrzymania. O to wszystko chodzi, żeby oni mieli nadzieję - uważa Alan Andersz, aktor.

W szczytnym celu

Każdy zakupiony pakiet startowy to cegiełka dla fundacji Wings for Life, która od lat zajmuje się badaniami nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego. - Myślę, że każda osoba, która jest osobą rozpoznawalną, powinna korzystać z tego w dobrym celu, a dobrym celem jest to, by zachęcać innych do robienia dobrego. Bo jednak mówi się, że jednostka może mało, ale jeśli jednostka zachęci kilka innych jednostek, to już można zrobić dużo rzeczy - zapewnia Natalia Janoszek, aktorka.

Fundacji Wings for Life przez dziewięć lat udało się zebrać blisko 40 milionów euro. Dzięki zaangażowaniu ponad miliona osób w blisko dwustu krajach łącznie udało im się przebiec już ponad dziesięć milionów kilometrów.

- Rok temu w ogóle oglądałam relację w telewizji i stwierdziłam, że w tym roku muszę pobiec. Tak się fajnie złożyło, że zostałam zaproszona do roli ambasadorki, więc tym bardziej się cieszę - opowiada Zuza Kołodziejczyk, modelka, zwyciężczyni "Top Model".

Różne sposoby uczestnictwa

Choć dla wielu to będzie pierwszy start, to nie brakuje też tych, którzy na Wings for Life wracają. To też bieg ponad podziałami. Nie ma znaczenia, czy dystans pokonuje się na nogach, kółkach, czy przy pomocy egzoszkieletu. - Nie chodzi tylko o pieniądze. Ważne, że się też łączymy z tymi ludźmi, myślimy o nich, biegniemy koło nich, wspieramy ich, bo to też będą z nami uczestniczyć - mówi pan Krzysztof.

Bieg tradycyjnie ruszy o godzinie 13 czasu polskiego. W niektórych zakątkach świata jest wtedy jeszcze środek nocy. Nie trzeba koniecznie stawiać się na mecie startowej w Poznaniu - można biec też z aplikacją. Auto rusza pół godziny po zawodnikach z prędkością czternastu kilometrów na godzinę, a później stopniowo przyspiesza.

Autor: Marta Warchoł / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS