Nie milkną komentarze po śmierci Kamila. Ofiar "będzie jeszcze więcej, jeśli nie zmienimy tego, co nie działa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Nie milkną komentarza po śmierci Kamila. Ofiar "będzie jeszcze więcej, jeśli nie zmienimy tego, co nie działa"
Nie milkną komentarza po śmierci Kamila. Ofiar "będzie jeszcze więcej, jeśli nie zmienimy tego, co nie działa"
Fakty po Południu TVN24
Nie milkną komentarza po śmierci Kamilka. Dzieci "będzie jeszcze więcej, jeśli nie zmienimy tego, co nie działa"Fakty po Południu TVN24

Polityczna dyskusja na temat śmierci 8-letniego Kamila ma sens tylko wtedy, jeśli dzięki niej uda się w przyszłości uniknąć takich tragedii. Zdaniem rządzących zawinił człowiek, a obowiązujący w Polsce system działa. Opozycja uważa, że procedury mające chronić dzieci są niewystarczające i za słabo egzekwowane. Domaga się też dymisji Rzecznika Praw Dziecka.

W poniedziałek rano Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach poinformowało, że po ponad miesiącu leczenia w placówce zmarł ośmioletni Kamil z Częstochowy maltretowany wcześniej przez ojczyma. Tragedia odbiła się szerokim echem w Polsce.

Rzecznik rządu mówi, że w przypadku śmierci 8-latka to nie przepisy zawiodły. - Doszło do pewnej znieczulicy społecznej, mówiąc wprost. Braku reakcji osób w poszczególnych instytucjach i właściwego działania nie tylko w zakresie prawa, ale w zakresie etycznym i moralnym - stwierdził Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu.

Posłanki opozycji ponadpartyjnie domagają się zmian. Chcą wprowadzenia systemu analizy śmiertelnych przypadków krzywdzenia dzieci. - Kamil nie jest jedynym dzieckiem, które umarło w wyniku przemocy domowej. Były Hania, Blanka, Szymon, Wiktor i tych imion, niestety, będzie jeszcze więcej, jeśli nie zmienimy tego, co nie działa - alarmuje Monika Rosa z Koalicji Obywatelskiej.

- Nie może być tak, że rodzice, którzy zmieniają miejsce pobytu, bo uciekają przed odpowiedzialnością, bo wiedzą, że postępują źle, zabierają dziecko spod nadzoru jakiegoś organu i ono trafia w niebyt - komentuje Miłosława Zagłoba, ekspertka prawna Polski 2050.

Oświadczenie rzecznika szpitala w sprawie śmierci 8-letniego Kamila
Oświadczenie rzecznika szpitala w sprawie śmierci 8-letniego KamilaTVN24

Czytaj wywiad Małgorzaty Goślińskiej z Pawłem Maczyńskim, przewodniczącym Polskiej Federacji Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej: Syndrom dziecka krzywdzonego. "Aż się prosiło, żeby ktoś zajrzał do tej rodziny"

Wadliwy system?

PiS apeluje do opozycji, by nie wykorzystywać politycznie śmierci dziecka, ale minister edukacji i nauki bez wahania mówi o odpowiedzialności lewicowego samorządowca. - Trza zapytać, dlaczego opieka społeczna, podległa prezydentowi Matyjaszczykowi, będąc na miejscu w mieszkaniu, nie zareagowała na to, że Kamilek poparzony, ale nie herbatą, tylko bestialsko przez ojca, nie otrzymał opieki ze strony służb miejskich Częstochowy. To jest podstawowa przyczyna - uważa Przemysław Czarnek.

Pracownicy częstochowskiej pomocy społecznej wysłali do sądu dwa wnioski o odebranie dzieci. Bezskutecznie. - Wiemy, jako ludzie wierzący, że Kamil zaznał spokoju. Szkoda, że w tym drugim życiu. Tutaj, w swojej rodzinie, został okrutnie skrzywdzony i zniszczony - ocenia Teresa Wargocka, posłanka PiS.

Opozycja zwraca uwagę, że to nie dziecko znajduje się w centrum systemu, a powinno. - System jest nastawiony na to, żeby chronić rodzinę, instytucje, ale nie dzieci - uważa Monika Falej, posłanka Nowej Lewicy. - Jeśli dziecko poszłoby do lekarza poskarżyć się, że zostało pobite, przypalone, to lekarz nie przyjmie go bez obecności rodzica - dodaje Anita Kucharska-Dziedzic, również posłanka Nowej Lewicy.

Dr Aleksandra Piotrowska o śmierci Kamila: czy można było tego uniknąć? Boję się, że nie
Dr Aleksandra Piotrowska o śmierci Kamila: czy można było tego uniknąć? Boję się, że nieTVN24

Czytaj reportaż Małgorzaty Goślińskiej: Kamil cierpiał tyle dni. A gdzie wy wtedy byliście?

Politycy prawicy a walka z przemocą domową

W 2018 roku ówczesna premier Beata Szydło po decyzji radnych Zakopanego, które stało się jedyną gminą, gdzie nie wdrożono ustawy o przemocy w rodzinie, osobiście im gratulowała. - Muszę państwu przede wszystkim pogratulować, boście są odważni. Jedyny samorząd w całej Polsce, który się sprzeciwił, no ale górale, wiadomo, to jest naród odważny - mówiła była premier w 2018 roku.

W 2020 roku Zbigniew Ziobro chciał, by Polska wypowiedziała konwencję antyprzemocową. - Ta konwencja ma drugą część, która jest ukryta podstępnie, można powiedzieć, pod tymi pięknymi hasłami, z którymi się zgadzamy - twierdził wówczas. Jego zdaniem w konwencji za dużo było lewicowej ideologii. - Ideologii, która kwestionuje rodzinę, małżeństwo, kulturę, tradycję, religię - przekonywał trzy lata temu minister sprawiedliwości. Mateusz Morawiecki zdecydował o skierowaniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, by zbadać zgodność konwencji stambulskiej z konstytucją.

O winnych śmierci Kamila Zbigniew Ziobro mówi bardzo zdecydowanie. - Na pewno będziemy dążyć do najsurowszego wymiaru kary dla sprawcy oraz surowego ukarania wszystkich, którzy mieli świadomość nieprawidłowości, mieli świadomość patologicznych zachowań. Nie reagowali tak, jak zareagować powinni - zapowiada minister.

Po śmierci maltretowanego chłopca opozycja domaga się odwołania Rzecznika Praw Dziecka. - Żeby obnażyć to, co do tej pory ten rzecznik mówił, zrobił. Nie tylko czynem, ale i swoim słowem grzeszył, mówiąc, że należy odróżnić klapsa od bicia. To jest niedopuszczalne - uważa Marzena Okła-Drewnowicz, posłanka PO. Wniosek o odwołanie Mikołaja Pawlaka czeka na rozpatrzenie w sejmowej komisji od 2020 roku.

Autorka/Autor:Katarzyna Skalska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS