Najnowsze

Najnowsze

Poczta Polska wystąpi o rekompensatę za przygotowania do wyborów. "Mamy do tego prawo"

Była decyzja premiera, 70 milionów złotych zostało wydane, wyborów korespondencyjnych nie było, ale będzie wniosek o rekompensatę, bo Poczta Polska chce odzyskać wydane pieniądze. Spółka zapowiada, że zwróci się zwrot poniesionych kosztów do Krajowego Biura Wyborczego. O tym, że koszty niezorganizowanych wyborów ostatecznie pokryją podatnicy, opozycja mówiła od początku.

Wyrok w sprawie zbrodni miłoszyckiej. Dwóch skazanych

Sąd Okręgowy we Wrocławiu ogłosił w piątek wyrok w sprawie tak zwanej zbrodni miłoszyckiej. Za gwałt i zabójstwo sprzed ponad dwóch dekad skazani na 25 lat więzienia zostali dwaj mężczyźni. Obaj nie przyznają się do winy. Wyrok jest nieprawomocny. Wcześniej za tę zbrodnię niesłusznie skazano Tomasza Komendę.

Ponad półtora tysiąca nowych przypadków ostatniej doby. "To jest wynik naszego powrotu do normalności"

1587 nowych zakażeń koronawirusem odnotowano w Polsce w piątek. Resort zdrowia zapowiada wprowadzanie nowych obostrzeń w strefach czerwonych i żółtych, a także niezmiennie apeluje o to, by nie ignorować tych już istniejących. Dopóki nie ma szczepionki i skutecznego leku, jedynym sposobem na ochronę przed zakażeniem jest noszenie maseczki, częste mycie rąk i zachowywanie dystansu.

Młodzieżowy strajk klimatyczny na ulicach polskich miast

Obecne zmiany klimatyczne wynikają z ludzkiej działalności i głośno na ulicach mówią o tym młodzi ludzie. Młodzież strajkowała w piątek na całym świecie, także w Polsce. Uczestnicy demonstracji mówią o sprawiedliwości społecznej i klimatycznej, o rozczarowaniu postawą i biernością polityków. Domagają się od rządzących realizacji polityki na rzecz ochrony środowiska. Protestów nie ułatwia pandemia COVID-19 i związane z nią obostrzenia.

"Łukaszenka obawiał się, że inauguracja stanie się katalizatorem dla protestów"

Inauguracja zaprzysiężenia Alaksandra Łukaszenki odbyła się bez wcześniejszych zapowiedzi. O złożeniu przysięgi przez Łukaszenkę poinformowano dopiero po fakcie. - To pokazuje, że (Łukaszenka - przyp. red.) nie uważa się za pełnego zwycięzce tych wyborów - skomentował w "Faktach o Świecie" TVN24 Andrzej Poczobut, dziennikarz i członek Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi. - Łukaszenka organizując taką konspiracyjną imprezę dla zaufanych ludzi pokazał, że "jestem uzurpatorem i mogę sobie zrobić taką inaugurację i nie zależy mi na tym, by ktokolwiek mnie uznawał" - stwierdziła druga gość programu, Anna Łabuszewska z "Tygodnika Powszechnego". - Nie mamy pewności, kto te wybory wygrał, to znaczy nie mamy pewności, że te wybory wygrała Swiatłana Cichanouska. W związku z tym Europa czy Zachód nie może sobie pozwolić na ogłoszenie, że uznaje za prezydenta Białorusi Swiatłanę Cichanouską - zwrócił uwagę trzeci gość programu Jerzy Haszczyński z "Rzeczpospolitej".

"Byliśmy na naprawdę dramatycznym zakręcie i chyba z tego wirażu wychodzimy"

Zjednoczona Prawica wychodzi z najpoważniejszego kryzysu w swojej historii. Powoli wychodzą też na jaw szczegóły rekonstrukcji rządu. Do rządu ma wrócić Jarosław Gowin, któremu najprawdopodobniej przypadnie resort rozwoju. Chociaż Porozumienie i Solidarna Polska mają mieć po rekonstrukcji po jednym resorcie, to wcale nie musi to oznaczać, że z rządem pożegna się Jadwiga Emilewicz, obecna wicepremier z ramienia Porozumienia.

Prognoza pogody na piątek 25 września

W piątek w zachodniej i południowej części kraju będzie pochmurno z opadami deszczu. Na Pomorzu i Kujawach możliwe są burze. Poza tym będzie pogodnie. Temperatura maksymalna wyniesie od 16 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej do 25 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie. Wiatr będzie umiarkowany, okresami w porywach osiągnie do 60 km/h, przeważnie powieje z kierunku południowo-wschodniego.

Pożar w szkole przyklasztornej w Lublińcu. Nikt nie ucierpiał

W Lublińcu na Śląsku w czwartek o godzinie 6 rano zapalił się budynek szkoły należącej do zakonu oblatów. To, czego nie zniszczyły płomienie, zniszczyła woda. Walka z ogniem trwała 4 godziny, a dogaszanie może przeciągnąć się nawet do piątku. Na szczęście w szkole nie było jeszcze ani dzieci, ani nauczycieli. Nikt nie ucierpiał. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną pożaru.

1500 kilometrów w kajaku. Wyprawa to manifest przeciwko nierównemu traktowaniu

Pan Włodzimierz Zimnowłodzki i jego niepełnosprawny syn Mariusz przepłynęli prawie całą Polskę na kajakach. Swoją podróż zaczęli koło Przemyśla, a zakończą nad morzem. W czwartek zatrzymali się w Szczecinie. Cała wyprawa to manifest przeciwko nierównemu traktowaniu osób niepełnosprawnych przez pracodawców. Mariusz nie słyszy i niedowidzi. Po skończeniu szkoły, nikt nie chciał go zatrudnić, mimo że nie brakowało ofert dla osób niepełnosprawnych.

Wejście Kaczyńskiego do rządu. "Będzie się zajmował kontrolą spójności koalicji"

Ostatecznego porozumienia jeszcze nie ma, ale wejście Jarosława Kaczyńskiego do rządu jest niemal pewne. Prezes PiS w rządzie Mateusza Morawieckiego miałby zostać wicepremierem, a także szefem komitetu ds. bezpieczeństwa, któremu miałyby podlegać trzy kluczowe resorty: Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. To zrodziłoby sytuację, w której Jarosław Kaczyński jest formalnie podwładnym Mateusza Morawieckiego.

Rekordowa liczba nowych zakażeń koronawirusem

W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało, że zakażenie koronawirusem potwierdzono u kolejnych 1136 osób, a także że zmarło 25 kolejnych zakażonych osób. Nigdy przedtem nie potwierdzono w Polsce tylu nowych zakażeń w ciągu doby. To, jak wyjaśniają epidemiolodzy, efekt tego, że teraz testowane są głównie osoby z objawami. To podnosi wskaźnik wykrywalności, choć liczba wykonywanych testów pozostaje na podobnym poziomie.

Prezes PiS ma wejść do rządu i nadzorować trzy ministerstwa

Jarosław Kaczyński ma wejść do rządu. Będzie uczestniczył w posiedzeniach Rady Ministrów, zostanie szefem komitetu ds. bezpieczeństwa i będzie nadzorował Ministerstwo Sprawiedliwości, MON oraz MSWiA. Wciąż jednak nie ma ostatecznego porozumienia między koalicjantami w ramach Zjednoczonej Prawicy.

"Podstawowym problemem świata będzie rynek pracy"

Przedsiębiorstwa i światowy biznes stanęły w obliczu ciężkiej próby przez pandemię COVID-19. Jak obecnie wygląda sytuacja na światowym rynku? - Gospodarka światowa nie jest w najlepszym stanie. Wiele krajów ma ogromne problemy i dwucyfrową recesję - oceniła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. - Gospodarka dotycząca produkcji, konsumpcji, popytu konsumpcyjnego zaczęła się podnosić z fatalnego drugiego kwartału, ale teraz znalazła się w położeniu bezruchu z lekką tendencją do spadania nastrojów - stwierdził drugi gość programu, ekonomista Janusz Jankowiak. - Będziemy doświadczali spadku produkcji, zahamowania aktywności i będziemy doświadczali czegoś, czego jeszcze dziś nie obserwujemy, czyli wzrostu bezrobocia - dodał trzeci gość programu, Witold Gadomski z "Gazety Wyborczej". - Wiele rzeczy robimy jeszcze inaczej i to nie jest "new normal", ale to jest ciągle sytuacja awaryjna - stwierdziła czwarta z gości programu, Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Kaczyński postawił warunki, partia Ziobry nie ustępuje. "Wszystko zależy od ich decyzji"

"Piłka jest po stronie Solidarnej Polski" - twierdzi rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. To jedyny oficjalny komunikat po środowej naradzie w siedzibie PiS przy Nowogrodzkiej. Uczestnicy narady z Jarosławem Kaczyńskim nie udzielali żadnych wypowiedzi po wyjściu z budynku. Są za to nieoficjalne informacje: prezes PiS ma oczekiwać, że Solidarna Polska poprze projekt ustawy o bezkarności, a także tego, że Sejm odrzuci ewentualne weto prezydenta do ustawy wprowadzającej "piątkę dla zwierząt".

Andrzej Duda z wizytą we Włoszech

Prezydent Andrzej Duda we Włoszech. To jego pierwsza zagraniczna wizyta podczas drugiej kadencji. Andrzej Duda spotkał się w środę z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą. W piątek polski prezydent ma odwiedzić Watykan.

Epidemia w Polsce nie zwalnia. "Testujemy przede wszystkim osoby objawowe"

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 974 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2. Resort podał także informację o śmierci 28 osób. To największa liczba od ponad trzech miesięcy. Dlatego eksperci wciąż apelują o przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego. Jednocześnie polscy naukowcy ogłaszają sukces, bo zakończyła się produkcja leku, który zawiera przeciwciała osób ozdrowiałych z COVID-19.