Najnowsze

Najnowsze

Ku pamięci wymordowanych sąsiadów. Wyjątkowe obchody w Brzesku

Kaligrafia hebrajska, muzyka klezmerska, koszerna kuchnia, a przede wszystkim - pamięć. Pamięć o sąsiadach, których już nie ma. Podczas wojny niemieckie władze okupacyjne ulokowały w getcie brzeskim kilka tysięcy Żydów z całego powiatu. Niemal wszyscy padli ofiarą ludobójstwa. Po wojnie do Brzeska wróciło kilkudziesięciu Żydów. Mieszkańcy Brzeska w Małopolsce wraz z ambasadorem Izraela oddali hołd Żydom wymordowanym podczas Holokaustu. Obchody miały też część poświęconą kulturze żydowskiej.

Na wniosek Ordo Iuris studenci UŚ znów są przesłuchiwani w sprawie skargi na wykładowczynię

Ruszyła kolejna runda przesłuchań studentów Uniwersytetu Śląskiego. Studenci socjologii skierowali do władz uczelni skargę na treść wykładów profesor Ewy Budzyńskiej, twierdząc, że są pełne treści ksenofobicznych, homofobicznych, rasistowskich i sprzecznych z wiedzą naukową. Najpierw na przesłuchania byli wzywani studenci związani ze skargą. Teraz wezwania otrzymali studenci, którzy dotąd nie byli przesłuchiwani. Wykładowczyni sama zwolniła się z pracy, a śledztwo dotyczy tego, czy studenci "nie tworzyli fałszywych dowodów". Prokuratura wznowiła postępowanie na wniosek Ordo Iuris.

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych napotyka na opór. "Rolnik nic innego nie potrafi"

Jest mocne wsparcie prezesa Prawa i Sprawiedliwości, ale jedności w rządzie nie ma. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt dzieli polityków prawicy. Po jednej stronie są minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski i hodowcy zwierząt futerkowych, a po drugiej: prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki. Kością niezgody jest zakaz hodowli zwierząt futerkowych.

Szpitale, DPS-y, szkoły. To właśnie w tych miejscach rozprzestrzeniania się koronawirus

W szpitalu wojewódzkim we Włocławku z powodu koronawirusa została sparaliżowana praca na 3 oddziałach. Przyjęcia pacjentów wstrzymano po tym, jak zakażenie stwierdzono u 46 osób, w tym u 22 pracowników. W powiecie Gostyńskim w dwóch domach pomocy społecznej wykryto zakażenie. Między innymi w miejscowości Chumiętki. Nauczanie zdalne w Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie w Świętokrzyskiem trwa już od 9 września, po tym, jak u dwóch księży i katechetki testy na koronawirusa dały wynik pozytywny.

Ojciec i syn pobili policjantów w Pastuchowie. Już po przesłuchaniu

Brutalnie i bez skrupułów. Dwóch mężczyzn pobiło policjanta i policjantkę, gdy przyjechali na interwencję. Do zdarzenia doszło w Pastuchowie na Dolnym Śląsku. Policjanci nie zaczęli nawet wyjaśniać sprawy, do której zostali wezwani, gdy zostali zaatakowani przez dwóch mężczyzn: 47-letniego mieszkańca powiatu świdnickiego i jego 25-letniego syna. Napastnicy byli pijani. Prokuratura w Świdnicy już ich przesłuchała i ma złożyć wniosek o tymczasowe aresztowanie obu mężczyzn.

Z 20 do 14 ministerstw? Zjednoczona Prawica coraz bliżej porozumienia

Toczące się w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości negocjacje przyniosły pierwsze ustalenia. Ma być mniej ministerstw, prawdopodobnie 14. To może oznaczać, że Porozumienie i Solidarna Polska stracą po jednym resorcie i zostanie im po jednym. Rząd ma działać sprawniej dzięki zmniejszeniu liczby ministerstw, obecnie jest ich 20. Mateusz Morawiecki ma ogłosić zmiany na przełomie września i października.

Biskup napisał list w sprawie księdza pedofila. "Czuję ulgę, jak również jestem przerażony"

Wiernym z parafii w Międzybrodziu Bialskim, której proboszcz przez lata wykorzystywał nieletnich, został w niedzielę odczytany list biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindla. To reakcja kurii na historię pana Janusza Szymika, o której mówiliśmy w piątek. Biskup przyznał, że doszło do krzywdy, ale nie padło w liście słowo "przepraszam". Obecnie 48-letni Janusz Szymik jako nastolatek był przez pięć lat wykorzystywany seksualnie przez księdza Jana Wodniaka. O sprawiedliwość walczy od wielu lat.

Twierdzi, że nie chciał jej wykorzystać. 37-latek usłyszał zarzuty w sprawie 14-letniej Roksany

37-latek, z którym 14-letnia Roksana spotkała się na dworcu w Bolesławcu, usłyszał zarzut nawiązania kontaktu z małoletnią i zmierzania podstępem do spotkania z nią w celu wykorzystania seksualnego, a także zarzut narażania jej na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub poniesienia ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Prokuratura chce go tymczasowo aresztować na 3 miesiące.

Prognoza pogody na poniedziałek 14 września

W poniedziałek słonecznie, tylko na północnym-wschodzie Polski więcej chmur kłębiastych. Temperatura maksymalna od 20 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i 27 stopni Celsjusza w centrum kraju do 29 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr południowo-zachodni i zachodni, słaby i umiarkowany.

Symboliczne gesty zwyciężczyni kobiecego US Open

To był pierwszy finał wielkoszlemowego turnieju w czasach pandemii. W finale kobiecego US Open Japonka Naomi Osaka pokonała Białorusinkę Wiktorię Azarenkę. Ale tenisistka z Azji nie tylko postawą na korcie skupiła uwagę świata. Przed każdym meczem symbolicznie oddała hołd ofiarom przemocy na tle rasowym. Chciała tym samym zwrócić uwagę na problem dyskryminacji ze względu na kolor skóry.

Prace nad oxfordzką szczepionką przeciwko SARS-CoV-2 zostały wznowione

W Wielkiej Brytanii wznowiono testy nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. Badania wstrzymano po tym, jak jeden z uczestników testów nagle zachorował. Doktor Anthony Fauci - czołowa postać walki z koronawirusem w USA - uważa, że powrót do normalności po pandemii może nastąpić pod koniec 2021 roku.

Lider PSL rozmawiał z Jarosławem Kaczyńskim? Prezes PiS potwierdza

Rozmawiałem z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - przyznaje w wywiadzie Jarosław Kaczyński. Choć prezes PSL zarzekał się, że rozmów z PiS-em nie prowadzi. Wewnątrz rządowe przepychanki i koalicyjne próby sił to kolejna odsłona politycznego serialu pod tytułem rekonstrukcja rządu. Czy polityczny mariaż PiS-u z PSL jest możliwy i czy Jarosław Gowin wróci do rządu.

Finał poszukiwań. 14-letnią Roksanę odnaleziono na odludziu

Policji udało się odnaleźć zaginioną od poniedziałku czternastoletnią Roksanę. Z Bielska Podlaskiego przejechała ponad 600 km na Dolny Śląsk. Tam na dworcu spotkała się z trzydziestoletnim mężczyzną. Odnaleziono ją w piwnicy pustostanu na kompletnym odludziu.

Zarabiali miliony na nielegalnym handlu lekami, zamieszany były prokurator. Reportaż "Superwizjera"

Najdroższe apartamenty, sportowe samochody i biżuteria - to wszystko kupowali przestępcy z Trójmiasta, którzy przez lata zarabiali miliony na nielegalnym handlu lekami. Bezkarność gwarantował im były prokurator, który niegdyś prowadził sprawię doktora Mirosława G. Reportaż "Superwizjera" TVN "Lekowy biznes byłego prokuratora" o 20:00 na antenie TVN24 oraz już teraz na portalu tvn24.pl