Kompromis aborcyjny przestanie obowiązywać? "Jesteśmy w średniowieczu"

Kompromis aborcyjny przestanie obowiązywać? "Jesteśmy w średniowieczu"
Kompromis aborcyjny przestanie obowiązywać? "Jesteśmy w średniowieczu"
Fakty TVN
Kompromis aborcyjny przestanie obowiązywać? "Jesteśmy w średniowieczu"Fakty TVN

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, ale Sejm nie zmienił ustawą przepisów w sprawie aborcji. PiS mówi, że nie podejmie takiej inicjatywy, ale Konfederacja i Solidarna Polska takie projekty złożą. Najważniejsze pytanie brzmi: czy kobiety już dziś muszą bać się, że będą zmuszane do rodzenia ciężko i nieuleczalnie chorych dzieci?

Stanowisko Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji może oznaczać, że obowiązująca od ponad dwudziestu lat i niezwykle ważna dla kobiet przesłanka do legalnej aborcji w sytuacji podejrzenia ciężkiego uszkodzenia płodu oficjalnie zniknie z polskiego porządku prawnego.

- W tej sprawie nie jest potrzebna nowelizacja ustawy - zapewnia Bartłomiej Wróblewski z KP PiS.

Choć orzeczenia wydawane przez obecny Trybunał Konstytucyjny wielu profesorów prawa podważa, to jednocześnie byli sędziowie Trybunału przyznają, że na dziś wywalczony w latach 90. XX wieku wspólnie przez posłów i Kościół tak zwany "kompromis aborcyjny" przestanie w Polsce obowiązywać.

- Jeżeli ktokolwiek miał skierowanie na wykonie zabiegu, a wyrok będzie ogłoszony, no to wówczas nie może tego wykonać - mówił na antenie Radia Plus Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości z Solidarnej Polski i klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

Bez ogólnopolskiej debaty

- Nakaz rodzenia śmiertelnie chorych dzieci to właściwie nie jest decyzja jakiegoś tam Trybunału Konstytucyjnego, tylko to jest decyzja Jarosława Kaczyńskiego - przekonuje Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej.

Za tym konkretnym przepisem w ustawie o ochronie rodziny, który jedną decyzją skreślił w czwartek Trybunał, kryją się bardzo konkretne tragedie kobiet i ich rodzin.

- Inne matki czekając na dziecko, planują kupno łóżeczka, wózka. My planowaliśmy pogrzeb - opowiada jedna z kobiet.

W tym przypadku szans na przeżycie dziecka nie było. Wtedy prawa do legalnej aborcji odmówił lekarz, powołując się na klauzulę sumienia. To właśnie takie aborcje - po decyzji Trybunału, a bez szerokiej ogólnopolskiej debaty - będą w Polsce nielegalne.

"Jesteśmy w średniowieczu"

Na straży tak zwanego "kompromisu aborcyjnego" przez lata stała również część prawicy. Sam Lech Kaczyński przekonywał, że "kompromis aborcyjny" jest rozwiązaniem dobrym. - Uważam, że osiągnięty 15 czy 14 lat temu kompromis jest kompromisem, którego nie wolno naruszać. Powtarzam - nie wolno naruszać - mówił w marcu 2007 roku Lech Kaczyński.

Wygląda na to, że obecnie jednak Jarosław Kaczyński zdecydował się na radykalną w tej kwestii zmianę. Robi to przy rosnącej w siłę Konfederacji i walczącym o miejsce na prawicy Zbigniewie Ziobrze i w końcu zaostrzenie prawa aborcyjnego daje prezesowi PiS-u silniejszą niż kiedykolwiek wcześniej wdzięczność Kościoła.

- W XXI wieku my nie jesteśmy. My jesteśmy w średniowieczu. W Europie nie ma takiego prawa - wskazuje Joanna Scheuring-Wielgus z Wiosny i parlamentarnego klubu Lewicy.

Swój projekt ustawy chroniący kobiety, ich bliskich i lekarzy przed karaniem złoży w Sejmie Lewica. PiS po raz kolejny zapowiada pomoc dla rodzin niepełnosprawnych dzieci.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS