"Wszystkie ręce na pokład". Prywatna ochrona zdrowia włączy się w walkę z epidemią

23.09.2020 | "Wszystkie ręce na pokład". Prywatna ochrona zdrowia włączy się w walkę z epidemią
23.09.2020 | "Wszystkie ręce na pokład". Prywatna ochrona zdrowia włączy się w walkę z epidemią
Renata Kijowska | Fakty TVN
23.09.2020 | "Wszystkie ręce na pokład". Prywatna ochrona zdrowia włączy się w walkę z epidemiąRenata Kijowska | Fakty TVN

W walkę z koronawirusem ma włączyć się prywatna ochrona zdrowia. To dodatkowe gabinety, łóżka w szpitalach i personel medyczny. Wszystko ma odbyć się w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia.

Jest sporo do zrobienia, a czas ucieka. Już w najbliższy poniedziałek prywatny szpital im. św. Elżbiety w Katowicach pomoże pierwszym pacjentom z COVID-19. Jego przedstawiciele przyznają, że byli na to psychicznie przygotowani. Teraz technicznie - przygotowują 64 łózka, w tym na razie jedno z respiratorem.

- Przygotowujemy się pełną parą. Trwają rozmowy z naszym personelem, który zareagował bardzo dobrze i jesteśmy zbudowani ich postawą - mówi Paweł Kazimierczak, dyrektor medyczny i członek zarządu American Heart of Poland.

- Cieszę się, że to hasło "wszystkie ręce na pokład" jest pierwszy raz w historii w tak poważny sposób realizowane - mówił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Do walki z COVID-19 dołączają prywatne szpitale w całej Polsce. Deklarują zwiększenie bazy covidowej o co najmniej tysiąc łóżek

- Na liście mam dzisiaj 18 szpitali, będę robiła wszystko co w mojej mocy, żeby jeszcze włączać. Myślę, że moi koledzy i koleżanki mi pomogą - zapewnia Anna Rulkiewicz, prezes zarządu LUX MED sp. z.o.o.

Nie "kto chce", ale "kto może"

Prywatne placówki medyczne deklarowały wsparcie już na początku pandemii, oferując leczenie pacjentów z innymi dolegliwościami, którzy mieli problem z dostaniem się do szpitali. Teraz część łóżek przekształcają na zakaźne.

- Na pewno dobrze jest, że zaczynamy wykorzystywać wszelkie dostępne zasoby. To jest myślę, że podstawa. Natomiast obawa jest taka, że te zasoby nie są do końca do tego przygotowane, czyli wysyłamy żołnierzy na wojnę, nie dając im amunicji i broni - uważa doktor Marcin Kautsch, ekspert do spraw zarządzania w ochronie zdrowia.

Są miejsca uzbrojone po zęby. Inne teraz doposażają się w sprzęt i rozpisują grafiki. Pacjent ma dostać nie tylko łóżko.

- Wydelegowaliśmy te łóżka, do których mamy personel. Oczywiście ja tutaj chcę jasno zaznaczyć, że personel i liczba tego personelu jest dzisiaj największym wyzwaniem - dodaje Anna Rulkiewicz.

Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych Andrzej Sokołowski zapewnia, że nikogo nie trzeba prosić o przystąpienie do walki. - Na zasadzie dobrowolności i nie "kto chce", ale "kto może", dlatego że są szpitale, które nie mogą. Mają komplet pacjentów na przykład onkologicznych i wprowadzenie pacjenta z COVID-em do takiego szpitala oznaczałoby "bombę atomową" w szpitalu - wyjaśnia Sokołowski.

- Część oddziałów musimy zachować dlatego, że tam leczymy pacjentów ostrych, jesteśmy w trybie ostrym z izbami przyjęć - tłumaczy Hubert Bojdo, prezes zarządu Scanmed S.A.

- Nasz szpital deklaruje 80 takich miejsc. Reszta szpitala funkcjonowałaby na dotychczasowych zasadach - mówi Małgorzata Bacia, prezes zarządu i dyrektor Regionalnego Centrum Zdrowia w Lubinie. Przekazanie chorym na COVID-19 większej liczby łóżek zagroziłoby chirurgii czy porodom. Każdy więc daje tyle, ile może dać.

Autor: Reanta Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS