Najnowsze

Najnowsze

"To wygląda na nękanie niezależnych dziennikarzy"

Fotoreporter "Gazety Wyborczej" Jakub Atys, który robił zdjęcia protestującym przed domem Jarosława Kaczyńskiego, dostał wezwanie do sądu. Wcześniej został spisany przez policję i uznany za uczestnika manifestacji. Helsińska Fundacja Praw Człowieka ocenia to jako "nękanie dziennikarzy".

"Wprowadzono wirusa tam, gdzie byli ci najbardziej narażeni"

Choć od początku było wiadomo, że SARS-CoV-2 zagraża im najbardziej, to ta wiedza nie przełożyła się na ich odpowiednią ochronę. Chodzi o seniorów, którzy zamieszkują ponad cztery i pół tysiąca domów opieki we Włoszech. Włoskie media ujawniły, że w kryzysowym momencie niektóre samorządy robiły wszystko, by seniorzy nie zajmowali łóżek szpitalnych.

Poczta Polska szykuje się do przeprowadzenia wyborów

Przygotowania do głosowania korespondencyjnego trwają, jednak nie ma pewności, że wybory prezydenckie się odbędą, ani podstawy prawnej do ich przeprowadzenia. Jednocześnie rzecznik rządu Piotr Mueller przekonuje, że podejmowane działania są zgodne z prawem.

Prokurator krajowy żąda wyjaśnień od Małgorzaty Gersdorf

Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski żąda wyjaśnień na piśmie od Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf w sprawie zawieszenia Izby Dyscyplinarnej. Gersdorf nakazała przekierowywać sprawy do innych izb Sądu Najwyższego na podstawie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Protesty mieszkańców przygranicznych miast

Protesty rodzin podzielonych pandemią i granicą - polsko-niemiecką i polsko-czeską. Mieszkają w Polsce, a pracują w sąsiednim kraju. Po jednorazowym przejściu i powrocie muszą poddać się dwutygodniowej kwarantannie. Wiele osób więc nie wraca do domu.

"Ma się jedną twarz i jedno nazwisko"

Prokurator Ewa Wrzosek zwróciła się z apelem do swoich koleżanek i kolegów po fachu - Ma się jedną twarz, jedno nazwisko i jedną pieczątkę. Nie warto tego zatracać - powiedziała w "Faktach po Faktach" TVN24. To reakcja na dyscyplinarkę ze strony Prokuratury Krajowej po tym, jak prokurator Wrzosek wszczęła śledztwo w sprawie wyborów prezydenckich w czasie stanu epidemii. Śledztwo zostało umorzone przez jej przełożoną po trzech godzinach.

Trzygodzinne śledztwo w sprawie wyborów. Postępowanie wobec prokurator Wrzosek

W czwartek na wniosek prokurator Ewy Wrzosek zostało wszczęte śledztwo w sprawie organizacji wyborów prezydenckich w czasie stanu epidemii. Prokurator Wrzosek rozważała przesłuchanie ministra Jacka Sasina, premiera Mateusza Morawieckiego, a może nawet i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Chciała sprawdzić, czy wyborcy i członkowie komisji wyborczych będą bezpieczni. Jednak po trzech godzinach śledztwo zostało umorzone, a Prokuratura Krajowa wszczęła wobec prokurator Ewy Wrzosek postępowanie dyscyplinarne.

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało nowe dane

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 381 przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Resort poinformował też o śmierci 40 osób, a wśród nich 18-latek z Kędzierzyna Koźla. Od początku epidemii zakażenie stwierdzono w Polsce u 10 892 osób, a 494 pacjentów zmarło.

Poczta Polska domaga się od samorządowców danych wyborców

Poczta Polska przewiduje nałożenie nawet 10 tysięcy złotych kary za brak w budynku mieszkalnym skrzynki pocztowej. To właśnie w skrzynkach pocztowych listonosze będą umieszczać pakiety wyborcze. Poczta Polska chce nie tylko odpowiednich skrzynek, ale też wzywa samorządowców do przekazania danych wyborców.

Wziął urlop w pracy i zgłosił się jako wolontariusz do DPS-u

Pan Sebastian wziął w pracy wolne i zgłosił się jako wolontariusz do Domu Pomocy Społecznej. Chciał pomóc personelowi i pensjonariuszom. Przeszedł tam przez piekło epidemii, a także przez obowiązkową kwarantannę. Tym samym mówi, że zrobiłby to jeszcze raz. Pan Sebastian pomaganie ma w genach - jest dawcą szpiku i właśnie dowiedział się, że ktoś z jego szpiku skorzysta.

Prognoza pogody na sobotę 25 kwietnia

W sobotę na zachodzie i północy kraju na ogół będzie pogodnie. Poza tym wystąpią przelotne opady deszczu, a na południowym wschodzie możliwe burze Temperatura maksymalna w dzień od 12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 16 stopni Celsjusza na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, północny w porywach do 45 km/h, a w czasie burzy do 70 km/h.

Wielu Polaków za granicą nie ma jak zagłosować. Ustawa wciąż jest w Senacie

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, Polacy za granicą głosują tak jak do tej pory: osobiście w konsulatach i ambasadach. To teraz problem w wielu krajach, które z powodu pandemii COVID-19 wprowadziły ograniczenia w przemieszczaniu się. Ustawą, która mogłaby Polakom za granicą umożliwić głosowanie korespondencyjne, wciąż zajmuje się Senat.

Poczta Polska przypomina o obowiązku posiadania skrzynki pocztowej

Poczta Polska przypomina, że właściciele budynków mieszkalnych mają obowiązek umieszczenia w budynku skrzynki pocztowej. Kara za niespełnienie tego obowiązku to nawet 10 tysięcy złotych. To właśnie w skrzynkach pocztowych listonosze mają umieszczać pakiety wyborcze, jeśli ustawa o powszechnym głosowaniu korespondencyjnym wejdzie w życie.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym winą człowieka? "Nie oszukujmy się"

Trwa kolejna doba walki o Biebrzański Park Narodowy. Ogień strawił około sześć tysięcy hektarów łąk i lasów. Najwięcej ognisk płonie na obszarze Lasu Wroceńskiego i to tam strażacy skierowali największe siły. Z ogniem walczy już ponad trzystu strażaków oraz pięćdziesięciu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Akcja prowadzona jest z ziemi i powietrza. Choć pożar przestał się już rozprzestrzeniać na kolejne obszary, to wciąż trudno oszacować, jak długo potrwa gaszenie. Jest już niemal pewne, że przyczyną pożaru było wypalanie łąk.

MEN podało terminy matur i egzaminów ośmioklasistów

Zgodnie z najnowszą decyzją MEN szkoły pozostaną zamknięte do 24 maja. Matury rozpoczną się 8 czerwca, a egzamin ósmoklasisty - 16 czerwca. Dodatkowe terminy egzaminów dojrzałości przewidziano na lipiec, a wyniki CEK ma podać do 11 sierpnia. Dla tych, którym powinie się noga, termin poprawkowy zaplanowano na wrzesień. O jego wynikach maturzyści dowiedzą się jeszcze w tym samym miesiącu.

Śledztwo w sprawie wyborów umorzone w trzy godziny. "Totalne zaskoczenie"

Śledztwo w sprawie organizacji wyborów prezydenckich w czasie stanu epidemii trwało zaledwie trzy godziny. Prokuratorzy zwracają uwagę, że to rekord. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy w ciągu tych trzech godzin w ramach śledztwa zostały podjęte jakiekolwiek czynności. Prokurator Ewa Wrzosek, która wszczęła postępowanie, mówi, że o żadnych czynnościach nie wie. Treść uzasadnienia o umorzeniu postępowania też nie jest znana. Prokuratora Okręgowa w Warszawie twierdzi, że nie doszło do przestępstwa. Umorzenie postępowania bez przeprowadzenia czynności może być złamaniem prawa.

Śledztwo rozpoczęte i umorzone tego samego dnia. Prokurator rozważała przesłuchanie Jacka Sasina

Śledztwo w sprawie organizacji wyborów prezydenckich w czasie stanu epidemii szybko się skończyło. Zostało wszczęte w czwartek w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Mokotów i jeszcze tego samego dnia umorzone przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Ewa Wrzosek, prokurator, która wszczęła postępowanie, rozważała przesłuchanie wicepremiera Jacka Sasina w sprawie o sprowadzenie niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia wielu osób. Prokurator Krajowy polecił wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec prokurator Ewy Wrzosek.