Najnowsze

Najnowsze

Wielki "Marsz na Warszawę". Protest spokojny, niemal wszyscy zatrzymani to pseudokibice

100 tysięcy - jak podały władze miejskie - kobiet i mężczyzn, starszych i młodszych wzięło udział w piątkowym "Marszu na Warszawę". Według policji protest w większości przebiegł spokojnie, ale były incydenty z pseudokibicami w rolach głównych. Demonstranci wyrazili swój sprzeciw przeciwko ograniczaniu dostępu do aborcji. W pewnym momencie skierowali się w stronę domu Jarosława Kaczyńskiego na Żoliborzu.

Premier zaprasza opozycję na rozmowy. O aborcji czy o epidemii?

Może być nawet sobota, niedziela albo poniedziałek - premier Mateusz Morawiecki publicznie zapraszał w piątek opozycję do rozmów o prezydenckim projekcie nowelizacji prawa do aborcji. Teraz szef Kancelarii Premiera zaprasza, ale na rozmowy o epidemii. Czy kolejny sejmowy ekspres ruszy bez opozycji?

Rząd dopuszcza testy antygenowe. "To jest bardzo ważna zmiana"

Rząd zmienił przepisy i testy antygenowe będą uznawane za równie wiarygodne co testy PCR. Testy antygenowe są tańsze niż testy PCR i szybciej dają wynik - nawet już po kilkunastu minutach. Przede wszystkim nie trzeba ich wieźć do diagnosty do laboratorium. Mogą być jednak mniej dokładne.

Prognoza pogody na niedzielę 1 listopada

W niedzielę pogodnie, tylko w zachodniej części Polski pochmurno i opady deszczu do 10 mm. Temperatura maksymalna od 9 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 15 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, z kierunków południowych.

Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany dotyczące testów na koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia zapowiada szersze wykorzystanie testów antygenowych, których wyniki nie będą musiał być potwierdzane - jak dotąd - w laboratorium. Ma to ułatwić i przyśpieszyć diagnostykę osób zakażonych koronawirusem. Eksperci zwracają jednak uwagę, że testy antygenowe są też znacznie mniej czułe, dlatego powinny być przeprowadzane w określonych okolicznościach i czasie.

Poseł i aktywista wśród rannych po atakach na uczestników protestów

W piątek w Warszawie odbył się kolejny protest przeciwko wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. W ramach protestu tysięczne pochody jego uczestników ruszyły z placu Zamkowego, z placu Zawiszy i spod Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i spotkały się przy rondzie Dmowskiego. Policja ocenia, że podczas protestu było spokojnie, choć przyznaje, że doszło do kilku incydentów. Wśród poszkodowanych znalazł się miejski aktywista Jan Śpiewak i były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. Zdjęcia swoich obrażeń udostępnili w mediach społecznościowych.

Cmentarze zamknięte "z dnia na dzień". "To niepoważne"

Smutek rodzin, wściekłość sprzedawców. Zgodnie z decyzją rządu od soboty do poniedziałku zamknięte zostały cmentarze w całej Polsce. Premier Mateusz Morawiecki zakaz tłumaczy zagrożeniem epidemicznym. Sprzedawcy zniczy i kwiatów załamują ręce i pytają: dlaczego decyzja zapadała na ostatnią chwilę, kiedy oni już kupili towar.

"Liczyliśmy na to, że pandemia wyhamuje, niestety tak się nie stało"

Epidemia w Polsce nie hamuje. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w sobotę 21 897 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. To największy bilans od początku epidemii. Resort przekazał także informację o śmierci 280 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Krzywa zakażeń rośnie, ubywa za to wolnych respiratorów i miejsc w szpitalach. W całym kraju budowane są szpitale tymczasowe. Ten na Stadionie Narodowym wkrótce ma przyjąć pierwszych pacjentów.

Projekt prezydenta w sprawie ustawy aborcyjnej. Są wątpliwości, również prawne

W chwili gdy rozpoczynał się marsz w Warszawie, w Sejmie była już inicjatywa ustawodawcza prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie aborcji. Prezydent chce, by przesłanką do legalnej aborcji były tak zwane wady letalne. Prawo i Sprawiedliwość zapowiada prace na propozycją prezydenta. Z kolei część opozycji się dystansuje, część otwarcie mówi: nie ma mowy o takim kompromisie.

Z trzech miejsc ruszyli na Żoliborz. Tak wyglądał marsz "Wszyscy na Warszawę"

Kilkadziesiąt tysięcy protestujących przeszło ulicami Warszawy. To był największy, jak do tej pory, protest przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Manifestujący ruszyli z trzech lokalizacji: sprzed siedziby Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, z placu Zamkowego, a także z placu Zawiszy. Punktem docelowym trzech marszów było rondo Dmowskiego, gdzie spotkały się pochody protestujących, a potem przeszły przed dom prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Protestujący podkreślali, że wyszli na ulice, bo chcą mieć wybór i nie godzą się na zaostrzenie prawa aborcyjnego.

Ostatnie dni kampanii w USA. Kandydaci walczą o "stany bitewne"

3 listopada to dzień wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Głosują obywatele z całego kraju, ale uwaga zawsze skupia się na kilku stanach. To skutek specyficznego amerykańskiego prawa wyborczego. Każdy stan wybiera odpowiednią liczbę członków Kolegium Elektorskiego, którzy potem większością głosów nominują prezydenta. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Są ludzie, którzy z tego, co zarobią we Wszystkich Świętych, żyją przez cały rok"

Jak podjęta na ostatnią chwilę przez rząd decyzja o zamknięciu cmentarzy na Wszystkich Świętych wpłynie na gospodarkę? Między innymi o tym w "Faktach o Świecie" TVN24 dyskutowali ekonomiści. - Są ludzie, którzy z tego, co zarobią we Wszystkich Świętych, żyją przez cały rok - powiedziała dr Henryka Bochniarz z Konfederacji Lewiatan . - Ta decyzja powinna być zaplanowana w okresie wakacji - oceniła dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. - Skala kosztów, jakie być może musimy ponieść, bardzo zależy od tego, na ile umiemy sobie z tym radzić - stwierdził prof. Witold Orłowski, główny ekonomista PWC. - Problem sprzedaży zniczy, czy gastronomii, czy klubów fitness, to problem szeroko pojętej sfery usług. (...) Takie lekceważące podejście do tego sektora to działanie na szkodę standardu życia Polaków - skomentował prof. Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Kulminacja protestów po orzeczeniu w sprawie aborcji

Przed Kancelarią Premiera, na Placu Zamkowym i na Rondzie Zawiszy, niedaleko siedziby Prawa i Sprawiedliwości - w trzech miejscach równocześnie rozpoczął się "marsz na Warszawę". To kulminacja protestów po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, które znacząco ogranicza dostęp do aborcji. Ogólnopolski Strajk Kobiet apelował do uczestników o noszenie maseczek i odpowiedzialne zachowanie.

Ponad 21 tysięcy nowych zakażeń. Premier apeluje o pozostawanie w domach

Premier Mateusz Morawiecki apeluje, żeby wychodzenie z domu ograniczyć do minimum. Dużym zagrożeniem epidemicznym są też według premiera demonstracje. Mateusz Morawiecki apeluje, by w nich nie uczestniczyć. Wciąż napływają informacje o karetkach krążących między szpitalami, a zakażonych koronawirusem przybywa coraz szybciej.

Funkcjonariusz ABW, który potrącił kobiety podczas protestu, odpowie tylko za wykroczenie?

Mężczyzna, którego w nocy z poniedziałku na wtorek policja zatrzymała po potrącenia dwóch protestujących kobiet, to funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Prokurator z Warszawy chciała postawić oficerowi ABW zarzut karny, ale nie zdążyła, bo odebrano jej śledztwo. Dla kolejnego prokuratora potrącenie autem demonstrantek i ucieczka z miejsca zdarzenia mogą być tylko wykroczeniem drogowym.

Prognoza pogody na sobotę 31 października

W sobotę na zachodzie i na południu Polski opady deszczu (1-5 mm). Na pozostałym obszarze kraju pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 9 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 14 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie wschodni.

Prezydent Andrzej Duda przedstawił projekt zmian w ustawie aborcyjnej

Piątek to kolejny dzień manifestacji przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Pada polityczna propozycja ze strony prezydenta Andrzeja Dudy dotycząca rozwiązania konfliktu. Prezydent przekazał w piątek, że zdecydował się na złożenie projektu ustawy o zmianie ustawy dotyczącej aborcji.

Rośnie liczba pacjentów pod respiratorami

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w piątek 21629 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. To największy bilans od początku epidemii w Polsce. Resort przekazał także informację o śmierci 202 osób, u których stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2. W szpitalach zajętych jest coraz więcej miejsc, w niektórych placówkach zaczyna brakować łózek. W weekend ma zacząć działać szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym. Takie placówki mają powstać w całej Polsce. Premier Mateusz Morawiecki do ich budowania mobilizuje spółki Skarbu Państwa.

"To nie jest tylko kwestia aborcji, to jest cała masa zjawisk"

Od kilku dni w Polsce trwają manifestacje, które wybuchły po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. - Ten bunt jest naturalny szczególnie, że dotyczy tego społeczeństwa, które wejdzie w wiek zakładania rodzin, które będzie wydawało na świat potomstwo - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Daniel Boćkowski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku. - To okres, w którym wielka polityka styka się z sytuacją osób indywidualnych - dodał prof. Andrzej Rychard, socjolog, dyrektor Instytutu i Socjologi Polskiej Akademii Nauk. - Mamy tutaj do czynienia z sytuacją, którą można prosto rozwiązać, tylko trzeba zbliżyć się do rzeczywistości przetwarzania świata - powiedział dr Leszek Mellibruda, psycholog społeczny, Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu. - To nie jest tylko kwestia aborcji, to jest cała masa zjawisk, których politycy nie są w stanie zauważyć - zwróciła uwagę Janina Jankowska, publicystka.

Epidemia COVID-19. 100 tysięcy nowych zakażeń w ciągu tygodnia

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w czwartek 20 156 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Resort przekazał także informację o śmierci 301 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Resort przekazał także, że łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem przekroczyła w Polsce 300 tysięcy. Oznacza to, że w ciągu tygodnia wzrosła o ponad 100 tysięcy. Siła uderzenia epidemii teraz jest nieporównywalna z tym, co działo się na wiosnę.

Szpital polowy na Stadionie Narodowym otwarty

Po dwóch tygodniach przygotowań na Stadionie Narodowym w Warszawie w czwartek otwarty został pierwszy szpital tymczasowy w Polsce. To oddział szpitala MSWiA. Na razie dla chorych przygotowanych jest 300 łóżek, ale docelowo ma być ich 1200. Takich szpitali w Polsce potrzebnych może być o wiele więcej.