Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na piątek 23 października

W piątek zachmurzenie będzie zmienne. W pasie dzielnic północnych i środkowych pojawi się przelotny deszcz. Temperatura maksymalna wyniesie od 14 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 18 stopni Celsjusza w Małopolsce. Z zachodu powieje słaby i umiarkowany wiatr.

Przekładane głosowanie nad wyborem nowego RPO. "Pan marszałek nie zdecydował się dać mi nawet kilku minut"

Decyzja w sprawie wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich miała zapaść w środę, ale trafiła do czwartkowego bloku głosowań. Czekamy na rozstrzygnięcie. Przede wszystkim czeka na nie jednak Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Jedyna kandydatka na objęcie schedy po Adamie Bodnarze. Ma ogromne poparcie organizacji społecznych. Ale poparcia sejmowej większości brak. Stąd brak przesłanek, że wynik sejmowego głosowania może być zaskoczeniem.

W Sejmie klaruje się ostateczny kształt ustawy covidowej

W środę pierwsze czytanie, potem jedenaście godzin obrad w sejmowej Komisji Zdrowia i przesuwane wciąż głosowania. W Sejmie klaruje się ostateczny kształt ustawy covidowej. Będzie doprecyzowany obowiązek noszenia maseczek. Za ich brak - nawet do tysiąca złotych grzywny. Będzie też złagodzenie odpowiedzialności karnej lekarzy.

Chcą zakazić wolontariuszy koronawirusem. "Będziemy obserwować rozwój choroby od samego początku"

Ochotnicy w Wielkiej Brytanii mają zostać zakażeni koronawirusem SARS-CoV-2. Pomysł budzi wiele kontrowersji, ale zdaniem zwolenników pomoże w szybszym opracowaniu szczepionki. W badaniu wezmą udział osoby w wieku od 18 do 30 lat. Żaden z uczestników nie może cierpieć na schorzenia, które mogłyby zwiększyć ryzyko wystąpienia powikłań. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Gospodarka w czasach epidemii. "Z lockdownem czy bez lockdownu i tak ucierpimy"

Druga fala epidemii COVID-19 w Polsce przybiera na sile. Istnieje ryzyko wprowadzenia ponownego lockdownu w naszym kraju. Jak gospodarka sobie z nim poradzi? Czy warto w czasach kryzysu się zadłużać? Jak obecna sytuacja wpłynie na portfele Polaków? Na te pytanie pytania odpowiadali goście rozmowy "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: analityk rynków finansowych Piotr Kuczyński, zastępca redaktora naczelnego "Dziennika Gazety Prawnej" Marek Tejchman, redaktor naczelny "Subiektywnie o finansach" Maciej Samcik i dziennikarz ekonomiczny Rafał Hirsch.

Czego zabrakło w ustawie covidowej?

Dwukrotnie wyższe pensje dla medyków walczących z pandemią i zwolnienie lekarzy z odpowiedzialności za nieumyślne błędy - to niektóre przepisy rządowej ustawy covidowej. Do prac w komisjach przesłane zostały także projekty ustaw Koalicji Obywatelskiej, PSL i Lewicy.

Prognoza pogody na czwartek 22 października

W czwartek w kraju będzie pogodnie. Zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, wzrastające na zachodzie do dużego. Temperatura wyniesie od od 17 stopni Celsjusza na wschodzie i Górnym Śląsku do 20 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

Mimo zakazu zorganizowali dyskotekę. Rusza prokuratorskie śledztwo

Rusza prokuratorskie śledztwo w sprawie dyskoteki zorganizowanej w Częstochowie. Mogło się na niej bawić nawet tysiąc osób. Impreza została zorganizowana mimo obowiązujących obostrzeń. Śledztwo prowadzone jest w kierunku spowodowania zagrożenia epidemiologicznego oraz narażenia innych osób na niebezpieczeństwo, za co może grozić kara nawet do 8 lat więzienia.

ZNP apeluje o zamknięcia szkół podstawowych w Małopolsce

Zmierzamy do "szkolnego lockdownu" - alarmują nauczyciele z województwa małopolskiego. W samym Krakowie już niemal co dziesiąty nauczyciel jest na zwolnieniu lekarskim, a ponad 200 jest zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje o ferie jesienne i zamknięcie szkół w regionie na najbliższe dwa tygodnie.

To oni walczą na pierwszej linii frontu. Z czym mierzą się medycy?

Wyrazy podziwu i wdzięczność płyną z całej Polski dla lekarzy, pielęgniarki i ratowników - dla tych, którzy od miesięcy są na pierwszej linii frontu. To ich praca, często ponad siły, jest tym najcięższym orężem w walce z epidemią. Medycy opisują, jak wygląda ich codzienność, a te opisy można przeczytać na platformie Kontakt 24.

Morawiecki apeluje o współpracę, opozycja mówi o odrzuconych projektach

W środę rano rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie Sejmu. Posłowie pracują nad ustawami dotyczącymi walki z koronawirusem. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił także aktualną informację na temat walki z epidemią. Krytykował osoby nienoszące maseczek, wzywał do solidarności i apelował o rygorystyczne przestrzeganie obostrzeń.

Kolejne protesty rolników. Demonstrujący zablokowali część dróg w Polsce

Piątka dla zwierząt znowu wyprowadziła na ulice protestujących rolników. Punktowe blokady paraliżują drogi w kraju. Demonstrujących popierają związki zawodowe i przedstawiciele izb rolniczych. Oni także żądają odrzucenia nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Tymczasem prace legislacyjne trwają. Poprawiony przez senatorów projekt wrócił do Sejmu. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiada dyscyplinę partyjną w głosowaniu.

Ponad 10 tysięcy potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 jednej doby

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 040 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Przekazano także informację o śmierci 130 osób. Niemal dziewięć i pół tysiąca osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2, wymaga leczenia szpitalnego. Wirus nie wybiera i może zaatakować każdego, bez względu na wiek czy zawód. Chorują aktorzy, nauczyciele, politycy.

Sejmowa debata o epidemii. "Zamiast walką o łóżka zajmowaliście się walką o stołki"

W środę posłowie na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu pracują nad przepisami w sprawie walki z epidemią COVID-19. Wysłuchali też informacji premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na temat stanu przygotowania państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. - Sytuacja jest bardzo poważna - mówił szef resortu zdrowia i zapowiedział, że rząd może zwiększyć obostrzenia. Prawdopodobnie jeszcze w środę ma zapaść rządowa decyzja w sprawie szkół podstawowych. Uczniowie wyższych klas mają przejść na nauczanie zdalne lub hybrydowe.

Francuskie kina i teatry wznowiły działalność

W czasie pandemii w wielu miejscach na świecie życie kulturalne dosłownie zamarło. Kina, teatry czy sale koncertowe zostały zamknięte. Gdy wreszcie można było je otworzyć - zarówno artyści, jak i publiczność zareagowali na to z radością. Przykładem może być działający w Paryżu polski teatr. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Na pewno Francja jest na celowniku organizacji terrorystycznych"

Kilka dni temu we Francji zamordowano nauczyciela, który prowadził lekcje na temat wolności słowa, na temat tolerancji, na temat granic wolności słowa. Nauczyciel został zabity przez 18-letniego imigranta pochodzenia czeczeńskiego. Sytuacja wywołała w kraju ogromne poruszenie. - Niewątpliwie trzeba ograniczyć język nienawiści w mediach społecznościowych - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Ostrowski z "Polityki". - Na pewno Francja jest na celowniku organizacji terrorystycznych - dodał doktor Łukasz Jurczyszyn, dyrektor brukselskiego biura PISM. - Są przedmieścia, są dzielnice we Francji, gdzie faktycznie te zasady republikańskie nie są przestrzegane. Gdzie dziewczynki w wieku sześciu lat do szkoły chodzą w chustach, gdzie nie mogą bawić się lalkami, gdzie nie mają wstępu na basen - powiedziała Anna Kowalska, korespondentka TVN24 BiS we Francji. - W tej chwili te radykalne nurty Islamu dają ideologię, dają podstawę prowadzącą do zbrodni, ale w pewien sposób nobilitują gniew, bunt i wrogość wobec państwa i jego kultury - zaznaczył profesor Aleksander Hall, historyk, publicysta, autor książek o Francji.