Niemal 200 osób utonęło w czasie tych wakacji. "Natura, poza tym, że jest piękna, może być groźna"

Autor:
Źródło:
Fakty TVN
Niemal 200 osób utonęło w czasie tych wakacji. "Natura, poza tym, że jest piękna, może być groźna"
Niemal 200 osób utonęło w czasie tych wakacji. "Natura, poza tym, że jest piękna, może być groźna"
Paweł Szot/Fakty TVN
Paweł Szot/Fakty TVNNiemal 200 osób utonęło w czasie tych wakacji. "Natura, poza tym, że jest piękna, może być groźna"

Niemal 200 osób utonęło w czasie tych wakacji. Przerażające jest nie tylko to, do jak wielu takich tragedii doszło, ale też to, że właściwie wszystkich można było uniknąć. To nie były niespodziewane uderzenie żywiołu, coś czemu nie można zapobiec.

Z raportu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wynika, że od 25 czerwca do końca sierpnia w Polsce odnotowano 183 utonięcia. Średnio każdego dnia wakacji życie pod wodą traciły niemal trzy osoby. - Mimo że wakacje dla większości z nas są już tylko wspomnieniem, pamiętajmy o zasadach bezpiecznego zachowania nad wodą przez cały rok, słuchajmy poleceń ratownika, pływajmy tylko w wyznaczonych miejscach oraz bezwzględnie nie łączmy alkoholu z zabawą nad wodą - apeluje Piotr Błaszczyk, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Polacy najczęściej toną w jeziorach, stawach i rzekach. Stosunkowo najrzadziej w morzu. Dziewięciu na dziesięciu tonących to mężczyźni, najczęściej w wieku powyżej 50 lat. Mniej niż pięć procent ofiar utonięć to dzieci. Zdaniem psychologa Leszka Mellibrudy - w wodzie naszym zachowaniem rządzą emocje, a nie logika. - Przestajemy wtedy kontrolować niebezpieczeństwa, zagrożenia. Stajemy się wtedy częścią natury, a natura - poza tym, że jest piękna -może być groźna - wyjaśnia Leszek Mellibruda, psycholog społeczny.

Najtragiczniejszy weekend nad wodą od początku wakacji. Na jednym ze strzeżonych kąpielisk utonął 10-latek
Najtragiczniejszy weekend nad wodą od początku wakacji. Na jednym ze strzeżonych kąpielisk utonął 10-latekJarosław Kostkowski/Fakty TVN

Po pierwsze: edukacja

Większość Polaków pływa rzadko - zazwyczaj tylko w wakacje. Woda to dla nas egzotyczne środowisko. Wielu turystów nie zna nawet podstawowych zasad na strzeżonych kąpieliskach. - Jeżeli jest biała flaga, wchodzimy do wody. Jeżeli jest czerwona flaga, nie wchodzimy do wody. Jeżeli nie ma flagi, to znaczy, że dyżur się zakończył - tłumaczy Jakub Byczkowski, Sopockie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Leszek Naziemiec od lat propaguje pływanie w otwartych akwenach. Twierdzi, że kluczem do bezpieczeństwa są nie ograniczenia lecz edukacja. - Trzeba by pewnie zacząć od dorosłych, którzy w naszym kraju mają bardzo małe umiejętności i teraz ci dorośli, którzy będą wyszkoleni, którzy będą wiedzieli, jak korzystać z wody, jak pływać - będą tę kulturę przenosili na następne pokolenie - opowiada Leszek Naziemiec, pływak długodystansowy, autor książki "Dzikie pływanie".

Córka pana Leszka pod jego okiem radzi sobie nawet z zimnym i wzburzonym Bałtykiem. Zawsze mają ze sobą dmuchaną bojkę. - Jeżeli się źle poczuję, coś mi się dzieje, mogę się jej złapać, ale też jak pójdę ja pod wodę, czy dziecko pójdzie pod wodę, a ja jestem na plaży, to ja widzę, gdzie - wyjaśnia pan Leszek.

W ostatnich latach w Polsce liczba utonięć nieznacznie spada. Wciąż jednak - w przeliczeniu na liczbę ludności - jest ich dwa razy więcej niż na przykład w Niemczech.

Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS