Niemal 200 osób utonęło w czasie tych wakacji. "Natura, poza tym, że jest piękna, może być groźna"

Źródło:
Fakty TVN
Niemal 200 osób utonęło w czasie tych wakacji. "Natura, poza tym, że jest piękna, może być groźna"
Niemal 200 osób utonęło w czasie tych wakacji. "Natura, poza tym, że jest piękna, może być groźna"
Paweł Szot/Fakty TVN
Niemal 200 osób utonęło w czasie tych wakacji. "Natura, poza tym, że jest piękna, może być groźna"Paweł Szot/Fakty TVN

Niemal 200 osób utonęło w czasie tych wakacji. Przerażające jest nie tylko to, do jak wielu takich tragedii doszło, ale też to, że właściwie wszystkich można było uniknąć. To nie były niespodziewane uderzenie żywiołu, coś czemu nie można zapobiec.

Z raportu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wynika, że od 25 czerwca do końca sierpnia w Polsce odnotowano 183 utonięcia. Średnio każdego dnia wakacji życie pod wodą traciły niemal trzy osoby. - Mimo że wakacje dla większości z nas są już tylko wspomnieniem, pamiętajmy o zasadach bezpiecznego zachowania nad wodą przez cały rok, słuchajmy poleceń ratownika, pływajmy tylko w wyznaczonych miejscach oraz bezwzględnie nie łączmy alkoholu z zabawą nad wodą - apeluje Piotr Błaszczyk, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Polacy najczęściej toną w jeziorach, stawach i rzekach. Stosunkowo najrzadziej w morzu. Dziewięciu na dziesięciu tonących to mężczyźni, najczęściej w wieku powyżej 50 lat. Mniej niż pięć procent ofiar utonięć to dzieci. Zdaniem psychologa Leszka Mellibrudy - w wodzie naszym zachowaniem rządzą emocje, a nie logika. - Przestajemy wtedy kontrolować niebezpieczeństwa, zagrożenia. Stajemy się wtedy częścią natury, a natura - poza tym, że jest piękna -może być groźna - wyjaśnia Leszek Mellibruda, psycholog społeczny.

Najtragiczniejszy weekend nad wodą od początku wakacji. Na jednym ze strzeżonych kąpielisk utonął 10-latek
Najtragiczniejszy weekend nad wodą od początku wakacji. Na jednym ze strzeżonych kąpielisk utonął 10-latekJarosław Kostkowski/Fakty TVN

Po pierwsze: edukacja

Większość Polaków pływa rzadko - zazwyczaj tylko w wakacje. Woda to dla nas egzotyczne środowisko. Wielu turystów nie zna nawet podstawowych zasad na strzeżonych kąpieliskach. - Jeżeli jest biała flaga, wchodzimy do wody. Jeżeli jest czerwona flaga, nie wchodzimy do wody. Jeżeli nie ma flagi, to znaczy, że dyżur się zakończył - tłumaczy Jakub Byczkowski, Sopockie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Leszek Naziemiec od lat propaguje pływanie w otwartych akwenach. Twierdzi, że kluczem do bezpieczeństwa są nie ograniczenia lecz edukacja. - Trzeba by pewnie zacząć od dorosłych, którzy w naszym kraju mają bardzo małe umiejętności i teraz ci dorośli, którzy będą wyszkoleni, którzy będą wiedzieli, jak korzystać z wody, jak pływać - będą tę kulturę przenosili na następne pokolenie - opowiada Leszek Naziemiec, pływak długodystansowy, autor książki "Dzikie pływanie".

Córka pana Leszka pod jego okiem radzi sobie nawet z zimnym i wzburzonym Bałtykiem. Zawsze mają ze sobą dmuchaną bojkę. - Jeżeli się źle poczuję, coś mi się dzieje, mogę się jej złapać, ale też jak pójdę ja pod wodę, czy dziecko pójdzie pod wodę, a ja jestem na plaży, to ja widzę, gdzie - wyjaśnia pan Leszek.

W ostatnich latach w Polsce liczba utonięć nieznacznie spada. Wciąż jednak - w przeliczeniu na liczbę ludności - jest ich dwa razy więcej niż na przykład w Niemczech.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS