Samorząd lekarski walczy z receptami wystawianymi przez internet. "Kaliber przewinienia został oceniony jako ciężki"

Źródło:
Fakty TVN
Samorząd lekarski walczy z receptami wystawianymi przez internet. "Kaliber przewinienia został oceniony jako ciężki"
Samorząd lekarski walczy z receptami wystawianymi przez internet. "Kaliber przewinienia został oceniony jako ciężki"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Samorząd lekarski walczy z receptami wystawianymi przez internet. "Kaliber przewinienia został oceniony jako ciężki"Marek Nowicki/Fakty TVN

To prawda, że był problem z lekarzami wystawiającymi rocznie setki tysięcy recept, ale samorząd lekarski potrafi z tym walczyć. Za to działania byłego ministra zdrowia w tej sprawie skończyły przekonaniem ponad 60 procent badanych Polaków, że dane osobowe w państwowych rejestrach nie są właściwie chronione.

Dwóch lekarzy z centralnej Polski nie będzie już zarabiać na wypisywaniu recept. A zarabiali sporo. - W skali miesiąca są to kwoty na pewno sześciocyfrowe, to znaczy z pięcioma zerami. Nie potrafię podać dokładnej ilości, ale tyle mniej więcej wiemy, że te wynagrodzenia mogły wynosić - mówi Piotr Pawliszak, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. Zarobili dużo, bo i dużo recept wystawili. Jeden w 2022 roku 300 tysięcy, a drugi niewiele mniej. Pierwszemu sąd lekarski zawiesił za to prawo wykonywania zawodu na rok, a drugiemu je ograniczył. Nie jest to jeszcze kara i wyrok, tylko środek zapobiegawczy w maksymalnym wymiarze. - Dalsze wykonywanie zawodu grozi albo ponownym popełnianiem przewinienia zawodowego, albo zagraża bezpieczeństwu pacjentów. W związku z tym ten kaliber przewinienia został oceniony jako ciężki - dodaje Piotr Pawliszak.

Takich spraw toczy się w tej chwili przed sądami lekarskimi kilkanaście. Samorząd lekarski bardzo skutecznie rozwiązuje w ten sposób problem handlu receptami w internecie. A problem faktycznie był duży. Do niedawna, bez medycznej konsultacji, każdy mógł kupić w internecie receptę, na co chciał. Na przykład na narkotyk.

Problem jeszcze niedawno chciał rozwiązać minister zdrowia Adam Niedzielski, ale w fatalny sposób. Najpierw obraził lekarzy. - Samo środowisko lekarskie nie jest w stanie pozbyć się ze swojego grona czarnych owiec - mówił w czerwcu Adam Niedzielski, ówczesny minister zdrowia.

Potem minister wprowadził im dzienne limity na wystawianie recept, a od sierpnia ograniczył możliwość wypisywania leków przeciwbólowych i opioidowych. Nie słuchał przy tym dobrych rad Naczelnej Rady Lekarskiej. - Rynek tak zwanych receptomatów wymaga uregulowania, ale należy to zrobić w zupełnie inny sposób, niż proponuje to Ministerstwo Zdrowia - podkreślał w lipcu Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Echa receptowego skandalu
Echa receptowego skandaluTVN24

Niezamierzony efekt

Adam Niedzielski swoimi drastycznymi działaniami osiągnął szybki efekt, ale nie taki, jak chciał. A publikując dane doktora Piotra Pisuli z Poznania przy okazji przyczynił się do ujawnienia, że dane wszystkich pacjentów są na portalu gabinet.gov.pl bardzo źle chronione. - Bez konsultacji ze środowiskiem, co od razu dało się zauważyć, problemy z wystawianiem recept, problemy z realizacją, problemy dla pacjentów, dla medyków. Po co to wszystko było? Do końca chyba nikt nie wie. Natomiast wiemy, co to spowodowało. Jeden wielki chaos i brak zrozumienia - mówi Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.

Minister został odwołany, ale efekty wywołanego zamieszania jeszcze z nami pozostaną. Z badania zleconego przed "Dziennik Gazetę Prawną" i RMF FM wynika, że ponad 60 procent Polaków w tej chwili nie ufa, że państwo jest w stanie skutecznie ochronić nasze dane na swoich portalach.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS