Samorząd lekarski walczy z receptami wystawianymi przez internet. "Kaliber przewinienia został oceniony jako ciężki"

Źródło:
Fakty TVN
Samorząd lekarski walczy z receptami wystawianymi przez internet. "Kaliber przewinienia został oceniony jako ciężki"
Samorząd lekarski walczy z receptami wystawianymi przez internet. "Kaliber przewinienia został oceniony jako ciężki"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Samorząd lekarski walczy z receptami wystawianymi przez internet. "Kaliber przewinienia został oceniony jako ciężki"Marek Nowicki/Fakty TVN

To prawda, że był problem z lekarzami wystawiającymi rocznie setki tysięcy recept, ale samorząd lekarski potrafi z tym walczyć. Za to działania byłego ministra zdrowia w tej sprawie skończyły przekonaniem ponad 60 procent badanych Polaków, że dane osobowe w państwowych rejestrach nie są właściwie chronione.

Dwóch lekarzy z centralnej Polski nie będzie już zarabiać na wypisywaniu recept. A zarabiali sporo. - W skali miesiąca są to kwoty na pewno sześciocyfrowe, to znaczy z pięcioma zerami. Nie potrafię podać dokładnej ilości, ale tyle mniej więcej wiemy, że te wynagrodzenia mogły wynosić - mówi Piotr Pawliszak, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. Zarobili dużo, bo i dużo recept wystawili. Jeden w 2022 roku 300 tysięcy, a drugi niewiele mniej. Pierwszemu sąd lekarski zawiesił za to prawo wykonywania zawodu na rok, a drugiemu je ograniczył. Nie jest to jeszcze kara i wyrok, tylko środek zapobiegawczy w maksymalnym wymiarze. - Dalsze wykonywanie zawodu grozi albo ponownym popełnianiem przewinienia zawodowego, albo zagraża bezpieczeństwu pacjentów. W związku z tym ten kaliber przewinienia został oceniony jako ciężki - dodaje Piotr Pawliszak.

Takich spraw toczy się w tej chwili przed sądami lekarskimi kilkanaście. Samorząd lekarski bardzo skutecznie rozwiązuje w ten sposób problem handlu receptami w internecie. A problem faktycznie był duży. Do niedawna, bez medycznej konsultacji, każdy mógł kupić w internecie receptę, na co chciał. Na przykład na narkotyk.

Problem jeszcze niedawno chciał rozwiązać minister zdrowia Adam Niedzielski, ale w fatalny sposób. Najpierw obraził lekarzy. - Samo środowisko lekarskie nie jest w stanie pozbyć się ze swojego grona czarnych owiec - mówił w czerwcu Adam Niedzielski, ówczesny minister zdrowia.

Potem minister wprowadził im dzienne limity na wystawianie recept, a od sierpnia ograniczył możliwość wypisywania leków przeciwbólowych i opioidowych. Nie słuchał przy tym dobrych rad Naczelnej Rady Lekarskiej. - Rynek tak zwanych receptomatów wymaga uregulowania, ale należy to zrobić w zupełnie inny sposób, niż proponuje to Ministerstwo Zdrowia - podkreślał w lipcu Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Echa receptowego skandalu
Echa receptowego skandaluTVN24

Niezamierzony efekt

Adam Niedzielski swoimi drastycznymi działaniami osiągnął szybki efekt, ale nie taki, jak chciał. A publikując dane doktora Piotra Pisuli z Poznania przy okazji przyczynił się do ujawnienia, że dane wszystkich pacjentów są na portalu gabinet.gov.pl bardzo źle chronione. - Bez konsultacji ze środowiskiem, co od razu dało się zauważyć, problemy z wystawianiem recept, problemy z realizacją, problemy dla pacjentów, dla medyków. Po co to wszystko było? Do końca chyba nikt nie wie. Natomiast wiemy, co to spowodowało. Jeden wielki chaos i brak zrozumienia - mówi Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.

Minister został odwołany, ale efekty wywołanego zamieszania jeszcze z nami pozostaną. Z badania zleconego przed "Dziennik Gazetę Prawną" i RMF FM wynika, że ponad 60 procent Polaków w tej chwili nie ufa, że państwo jest w stanie skutecznie ochronić nasze dane na swoich portalach.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jest inna atmosfera w szkołach, nie ma już nacisków ministra Przemysława Czarnka, nauczyciele zarabiają zdecydowanie lepiej, podstawy programowe są odchudzone, nie ma prac domowych - tyle się zmieniło przez rok i tym chwali się ministra edukacji. Barbara Nowacka zapewnia, że pracuje nad kolejnymi zmianami, bo oczekiwania są wciąż wielkie.

Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Źródło:
Fakty TVN

Polki korzystają z nowej możliwości i robią badania prenatalne. Od początku roku ich liczba wzrosła aż o 25 procent w stosunku do roku ubiegłego. Od czerwca badania prenatalne są bezpłatne dla każdej kobiety w ciąży. Wcześniej takie prawo miały jedynie kobiety starsze, po ciążach, z wadami lub z podejrzeniami wad. Teraz wskazań do badań nie ma.

Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnych

Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnych

Źródło:
Fakty TVN

Krok po kroku i mozolnie idzie odbudowa po wrześniowej powodzi na Śląsku. Potrwa miesiące, jeśli nie lata. Choć wiele udało się już zrobić, to nadal część mieszkańców czeka ogrom pracy. Od czwartku mogą się starać o dofinansowanie z programu "Czyste powietrze". W dedykowanej dla powodzian puli jest 300 milionów złotych. 

Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od niecałego tygodnia Polska ma pięćdziesiąt trzy nowe rezerwaty przyrody. Ekolodzy zmianę popierają, ale nie zgadzają się na tempo zmian, zarzucając rządowi opieszałość. Jeden z nowych rezerwatów powstał w Dolinie Rospudy. To tam niemal 20 lat temu ekolodzy i aktywiści protestowali przeciwko budowie obwodnicy Augustowa.

W całej Polsce powołano 53 nowe rezerwaty przyrody

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest pierwszy przypadek w historii, że za parlamentarzystą, ale przede wszystkim byłym wiceministrem sprawiedliwości, wystawia się list gończy - mówiła o decyzji prokuratury w sprawie Marcina Romanowskiego ministra do spraw równości Katarzyna Kotula w "Faktach po Faktach".

Katarzyna Kotula: trzeba zdecydować, czy jest się byłym wiceministrem, czy jest się gangsterem

Katarzyna Kotula: trzeba zdecydować, czy jest się byłym wiceministrem, czy jest się gangsterem

Źródło:
TVN24

- Prokurator Ewa Wrzosek złożyła dzisiaj rezygnację i ta rezygnacja została przyjęta przez ministra Adama Bodnara. Delegacja do Ministerstwa Sprawiedliwości została cofnięta - powiedziała w "Faktach po Faktach" wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Mówiła, że ta decyzja nie była spowodowana niedawną wypowiedzią Wrzosek w mediach. Uznała też za "niepokojące" słowa Wrzosek z tej rozmowy, że "to nie są czasy, żeby trzymać się ściśle litery prawa".

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Źródło:
TVN24, OKO. press

Jeśli Donald Trump będzie chciał zadzwonić do Europy, to wykręci jej numer. Giorgia Meloni - premier Włoch - została uznana przez magazyn "Politico" najbardziej wpływowym politykiem nadchodzącego roku. Prognoza redakcji jest autorska i wskazuje listę europejskich polityków, od których zależeć będzie kierunek, w jakim podąży kontynent. Są na niej pozytywni i negatywni bohaterowie. W zestawieniu "Class of 2025" jest też aż czterech polityków z Polski.

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Baszara al-Asada już nie ma w Syrii, ale uwięzieni przez niego ludzie mogą zostać pogrzebani żywcem. Ich rodziny ścigają się z czasem, by dotrzeć do więzienia Sednaya - zwanego "ludzką rzeźnią" - i odnaleźć bliskich. Zamknięto tam tysiące ludzi, po wielu ślad zaginął. Walczą o każdą minutę, zanim więźniowie umrą z pragnienia lub braku powietrza.

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS