Robert Bąkiewicz w Radomiu, Jadwiga Emilewicz bez "jedynki" w Poznaniu. Listy PiS pełne niespodzianek

Autor:
Źródło:
Fakty TVN
Robert Bąkiewicz w Radomiu, Jadwiga Emilewicz bez "jedynki" w Poznaniu. Listy PiS pełne niespodzianek
Robert Bąkiewicz w Radomiu, Jadwiga Emilewicz bez "jedynki" w Poznaniu. Listy PiS pełne niespodzianek
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Arleta Zalewska/Fakty TVNRobert Bąkiewicz w Radomiu, Jadwiga Emilewicz bez "jedynki" w Poznaniu. Listy PiS pełne niespodzianek

To już ostatni dzwonek, by przetasować wyborcze listy i powalczyć o miejsca biorące. Do środowego popołudnia trzeba je zarejestrować. Na listach PiS wiele kontrowersji i niespodzianek - nie ma ministrów, wiceministrów i ważnych polityków albo są niżej, niż się spodziewali.

Dla Roberta Bąkiewicza miejsce na liście w Radomiu jest, ale dla urzędującej minister klimatu i środowiska - już nie, choć to Anna Moskwa w ostatnich miesiącach bywała w okręgu często i w nieoficjalnych rozmowach była wymieniana jako nowa lokomotywa wyborczej listy.

- Chyba pani minister nie widziałem na żadnej z list, tak mi się wydaje, ale to będzie już niedługo wiadomo, jak wszystkie listy się zarejestrują - mówi Radosław Fogiel, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Na listach nie ma Adama Niedzielskiego, zdymisjonowanego ministra zdrowia, który w prekampanii walczył o pierwsze miejsce w Pile. Z listy w Bydgoszczy wypadł poseł Tomasz Latos, szef sejmowej komisji zdrowia, ale akurat to efekt wewnętrznych walk w lokalnym PiS-ie.

Na listach zabrakło też miejsc dla wiceministrów Adama Gawędy i Piotra Wawrzyka. W tle dymisji Wawrzyka, jak opisuje "Gazeta Wyborcza", pojawia się kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego. - Ja wiem o takim postępowaniu wyjaśniającym, które trwa, i stąd ta dymisja - wyjaśnia premier Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ TAKŻE: Jarosław Kaczyński, w związku z aferą na poczcie, apelował o jego dymisję. Teraz Michał Cieślak jest na jednej liście z prezesem PiS

Miejsce numer jeden na liście w Wałbrzychu stracił minister w kancelarii premiera Michał Dworczyk - bohater afery mailowej. Jadwiga Emilewicz, była wicepremier i minister rozwoju, nie jest już liderką listy w Poznaniu, a Marcin Horała, odpowiedzialny za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, spadł z pierwszego miejsca w Gdyni.

- Stało się - podobnie jak w wielu innych przypadkach - po analizie tego, jaki układ listy spowoduje, że weźmiemy największą liczbę głosów - tłumaczy Dworczyk.

Nieoficjalnie jednak słyszymy, że te zmiany na listach pokazują słabnącą pozycje premiera i są oceną, jaką władze partii wystawiają głównie ludziom Morawieckiego oraz niektórym ministrom. - Jarosław Kaczyński przygotowuje grunt pod koalicję PiS-u z Konfederacją - uważa Robert Biedroń, eurodeputowany Nowej Lewicy.

Łapiński: na pewno najmocniejsza jest grupa, która spogląda na Jarosława Kaczyńskiego
Łapiński: na pewno najmocniejsza jest grupa, która spogląda na Jarosława KaczyńskiegoTVN24

Kandydatura Bąkiewicza

Robert Bąkiewicz wystartuje z list partii, o której kilka lat temu pisał tak: "PiS pełza przed Żydami. Robert Winnicki w osamotnieniu walczy o honor naszego narodu". Z kolei tak mówił o Unii Europejskiej: "Niemcy, Berlin, Unia Europejska to dzisiaj zagrożenie nie mniejsze niż Rosja imperialna, która atakuje dzisiaj Ukrainę", a to wypowiedź o Strajku Kobiet: "miecz sprawiedliwości nad nimi wisi, jeśli będzie trzeba, zgnieciemy ich w proch". Wtedy powołana przez Bąkiewicza Straż Narodowa miała bronić kościołów przed protestującymi.

- Akurat ta postać mnie nie bulwersuje w przeciwieństwie do postaci Romana Giertycha, który jest na listach Platformy - komentuje Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. - Każda partia ma prawo wystawiać kogo chce, a wyborcy weryfikują każdego kandydata - dodaje Elżbieta Witek, marszałek Sejmu.

Zobacz też: Robert Bąkiewicz na liście PiS. Co warto wiedzieć o byłym prezesie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości

Tyle że każda partia bierze też odpowiedzialność za swoich kandydatów, za ich poglądy i za to, komu umożliwia wejście do Sejmu. Decyzji o wystawieniu Bąkiewicza jednak nie pochwala doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz, który w TVN24 stwierdził, że "nigdy by nie umieścił go na listach wyborczych". - Ja bym na niego nie głosował, gdybym był w Radomiu - mówił o Bąkiewiczu polityk PiS Łukasz Schreiber.

- PiS, biorąc go na listy, bierze odpowiedzialność za wszystkie jego słowa, czyny, za obrażanie, wygwizdywanie Powstanek, za niechęć, za ksenofobię, za agresję - podkreśla Barbara Nowacka, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Ostateczny termin rejestracji list wyborczych mija w środę.

Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jan K., ginekolog skazany za zgwałcenie pacjentki, nie jest już pracownikiem Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jest też zawieszony w pracy na uczelni. Sąd nie zakazał mu wykonywania zawodu, więc K. przez długi czas prowadził praktykę i miał zajęcia ze studentami. Ich relacje są porażające.

Ginekolog skazany za gwałt na pacjentce po wyroku prowadził zajęcia na uczelni i pracował w szpitalu

Ginekolog skazany za gwałt na pacjentce po wyroku prowadził zajęcia na uczelni i pracował w szpitalu

Źródło:
Fakty TVN

Nie udało się już 10 razy, ale góralki z Zakopanego nie poddają się. Wzywają radnych do przegłosowania uchwały antyprzemocowej. Kolejne podejście może mieć związek ze zmianą władzy w Polsce, bo dotąd PiS wspierało władze Zakopanego w odrzucaniu przepisów antyprzemocowych.

Góralki walczą o przyjęcie uchwały antyprzemocowej. "Na Podhalu ten temat jest zupełnie niewidzialny"

Góralki walczą o przyjęcie uchwały antyprzemocowej. "Na Podhalu ten temat jest zupełnie niewidzialny"

Źródło:
Fakty TVN

Monika Horna-Cieślak jest wspólną kandydatką sejmowej większości na Rzecznika Praw Dziecka. W poniedziałek dostała poparcie sejmowych komisji, wcześniej organizacji pozarządowych. Horna-Cieślak jest adwokatką z doświadczeniem w sprawach ochrony praw dzieci. 

Monika Horna-Cieślak jedyną kandydatką na Rzecznika Praw Dziecka. Otrzymała poparcie sejmowych komisji

Monika Horna-Cieślak jedyną kandydatką na Rzecznika Praw Dziecka. Otrzymała poparcie sejmowych komisji

Autor:
Adrianna
Otręba
Źródło:
Fakty TVN

We wtorek Sejm ma zająć się powołaniem pierwszych komisji śledczych. Mają prześwietlić wybory kopertowe, aferę wizową oraz inwigilację programem szpiegowskim Pegasus. Dotychczasowa opozycja mówi, że spełni żądanie wyborców i rozliczy odchodzącą władzę, dlatego w planie są też kolejne komisje.

Sejmowa większość planuje kolejne komisje śledcze. "Tych kwestii jest bardzo dużo"

Sejmowa większość planuje kolejne komisje śledcze. "Tych kwestii jest bardzo dużo"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trwa miesiąc świadomości męskich nowotworów. Badać się, oczywiście, warto przez cały rok, bo, jak podkreślają specjaliści, wcześnie wykryte choroby, również te nowotworowe, są zazwyczaj możliwe do wyleczenia. Niektórym to nie wystarcza i potrzebują innej zachęty.

Nagrali piosenkę, aby zachęcić panów do badań profilaktycznych. "Apelujemy razem z medykami"

Nagrali piosenkę, aby zachęcić panów do badań profilaktycznych. "Apelujemy razem z medykami"

Autor:
Katarzyna
Czupryńska-Chabros
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widzimy rząd desperatów. To jest serial, który będzie trwał dwa tygodnie - oceniła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Scheuring-Wielgus z klubu Lewicy, komentując zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego, który - jak wszystko na to wskazuje - nie ma sejmowej większości. Senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski mówił o "dwóch tygodniach obciachu", który "całkiem drogo kosztuje". Jak mówił, "ta zabawa" będzie kosztowała "ponad milion złotych".

"Drogie dwa tygodnie obciachu"

"Drogie dwa tygodnie obciachu"

Autor:
mjz/kg
Źródło:
TVN24

Będziemy mogli dojść do tego, kto za tym stał. Kto podejmował decyzje polityczne, żeby tego typu systemu inwigilacji totalnej używać w walce wyborczej oraz polityczne - mówił w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Bosacki (Koalicja Obywatelska) na temat powołania sejmowej komisji śledczej do spraw Pegasusa. - W Sejmie powinniśmy mieć dostęp do tego, by w sposób ludzki, kiedy mówimy ludzkim językiem, a nie tylko cytujemy paragrafy i przepisy, wytłumaczyć, jaki proces się odbywał - stwierdziła profesor Monika Płatek, kierowniczka Zakładu Kryminologii w Instytucie Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego.

"Będziemy mogli dojść do tego, kto za tym stał. Kto podejmował decyzje polityczne"

"Będziemy mogli dojść do tego, kto za tym stał. Kto podejmował decyzje polityczne"

Autor:
ks
/ prpb
Źródło:
TVN24

Zagranicznym mediom trudno jest zrozumieć polityczny scenariusz, realizowany przez Mateusza Morawieckiego. Dlatego w tytułach artykułów opisujących sytuację polityczną w Polsce coraz częściej pojawiają się słowa "farsa" lub "kabaret". Tak nazywany jest manewr mający opóźnić zmianę władzy w Polsce.

"Zaopatrzcie się w popcorn. Polska ma teraz dwa rządy". Europejskie media przyglądają się sytuacji na polskiej scenie politycznej

"Zaopatrzcie się w popcorn. Polska ma teraz dwa rządy". Europejskie media przyglądają się sytuacji na polskiej scenie politycznej

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa Organizacja Zdrowia monitoruje sytuację zdrowotną w Chinach. Liczba zachorowań dzieci na infekcję, której objawy przypominają zapalenie płuc, gwałtownie wzrosła. Izby przyjęć w szpitalach są przepełnione, ludzie czekają w kolejkach do lekarzy wiele godzin. Chińskie służby twierdzą, że nie ma mowy o żadnym nowym nieznanym wirusie, który mógłby doprowadzić do pandemii.

Nagły wzrost liczby przypadków chorób płuc, tysiące pacjentów czekających w szpitalach. "Władze twierdzą, że winne są znane patogeny"

Nagły wzrost liczby przypadków chorób płuc, tysiące pacjentów czekających w szpitalach. "Władze twierdzą, że winne są znane patogeny"

Autor:
Justyna
Kazimierczak
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS