Jest dużo wyborców niezdecydowanych. "PiS może liczyć wyłącznie na mobilizację swojego elektoratu"

Źródło:
Fakty TVN
Jest dużo wyborców niezdecydowanych. "PiS może liczyć wyłącznie na mobilizację swojego elektoratu"
Jest dużo wyborców niezdecydowanych. "PiS może liczyć wyłącznie na mobilizację swojego elektoratu"
Jacek Tacik/Fakty TVN
Jest dużo wyborców niezdecydowanych. "PiS może liczyć wyłącznie na mobilizację swojego elektoratu"Jacek Tacik/Fakty TVN

Badania Fundacji Batorego nie pozostawiają wątpliwości - wyborców niezdecydowanych i wciąż wahających się, na kogo głosować, jest bardzo wielu - po każdej stronie podziału politycznego. Opozycja musi o nich walczyć, a politycy PiS, stając do debaty, ułatwiliby opozycji to zadanie. Tak wynika z badań.

Prawo i Sprawiedliwość postanowiło zignorować debatę w TVN24 jako jedyna duża partia polityczna. - W kampanii obowiązkiem telewizji publicystyczno-informacyjnej jest zorganizowanie debaty wyborczej. Dla państwa to jest standard w każdym demokratycznym kraju. W państwa ocenie pozostawiam, czy odmowa udziału w debacie jest lekceważeniem tych standardów, konkurentów politycznych i wszystkich państwa, czyli wyborców - mówił na początku debaty prowadzący Grzegorz Kajdanowicz.

Do braku udziału w debacie odniósł się premier Mateusz Morawiecki. - Sztaby wyborcze decydują o tym, kto z kim i na jakich zasadach debatuje. Ja zaproponowałem debatę Weberowi, który jest szefem Europejskiej Partii Ludowej, której częścią jest Platforma Obywatelska - mówił szef rządu.

PiS nie chce debatować z Koalicją Obywatelską, a Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński - z Donaldem Tuskiem, bo mają więcej do stracenia niż do zyskania, w przeciwieństwie do szefa Platformy Obywatelskiej, i to wprost wynika z badań opublikowanych przez Fundację Batorego. - Na pewno mógłby uzyskać efekt przekonania niezdecydowanych po swojej stronie - ocenia Edwin Bendyk, prezes Fundacji.

Z badań wynika, że 29 procent potencjalnych wyborców opozycji demokratycznej nie jest do końca przekonanych, czy oddać na nią głos. Po stronie PiS-u to 34 procent. Partia Kaczyńskiego ma jednak jeden dodatkowy problem: to szklany polityczny sufit.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sondaż United Surveys dla WP. PiS na prowadzeniu, walka o trzecie miejsce

- PiS może liczyć wyłącznie na mobilizację swojego elektoratu. Natomiast opozycja, wliczając w to Konfederację, może trafić do elektoratu wahającego się - wskazuje Szymon Gutowski z Fundacji Batorego.

Debata bez udziału PiS

W trakcie debaty Andrzej Domański z Platformy Obywatelskiej stwierdził, że puste miejsce przy mównicy to dowód tchórzostwa ze strony PiS-u. Następnie polityk podszedł do mównicy i położył na nim paczkę pieluch.

- Może przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości, który to ogląda, odpowie na pytanie: co się stało, że po 8 latach rządów PiS pół miliona ludzi, mimo że pracuje, znajduje się w skrajnej biedzie? - mówił Dariusz Standerski z Nowej Lewicy. To nieprzypadkowe pytanie, bo elektorat PiS-u, ale nie tylko, za drożyznę obwinia rządzących. Polska pod rządami partii Kaczyńskiego, jak wynika z badań, to nie jest kraj równych szans. Panuje w nim nepotyzm, a w sytuacji kryzysowej nie można liczyć na pomoc państwa. Wyborcy PiS-u krytykują też politykę rozdawnictwa.

ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW PO POŁUDNIU": Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić, by wziąć udział w wyborach?

- Elektorat PiS-u jest niezadowolony z bliskich związków partii z Kościołem. Elektorat PiS-u jest niezadowolony, że TVP stało się tubą propagandową rządu - wskazuje Szymon Gutowski.

Wyborcy PiS-u, którzy PiS-u nie są już pewni, wskazują, że nie ma alternatywy. Przynajmniej na razie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS