Jest dużo wyborców niezdecydowanych. "PiS może liczyć wyłącznie na mobilizację swojego elektoratu"

Źródło:
Fakty TVN
Jest dużo wyborców niezdecydowanych. "PiS może liczyć wyłącznie na mobilizację swojego elektoratu"
Jest dużo wyborców niezdecydowanych. "PiS może liczyć wyłącznie na mobilizację swojego elektoratu"
Jacek Tacik/Fakty TVN
Jest dużo wyborców niezdecydowanych. "PiS może liczyć wyłącznie na mobilizację swojego elektoratu"Jacek Tacik/Fakty TVN

Badania Fundacji Batorego nie pozostawiają wątpliwości - wyborców niezdecydowanych i wciąż wahających się, na kogo głosować, jest bardzo wielu - po każdej stronie podziału politycznego. Opozycja musi o nich walczyć, a politycy PiS, stając do debaty, ułatwiliby opozycji to zadanie. Tak wynika z badań.

Prawo i Sprawiedliwość postanowiło zignorować debatę w TVN24 jako jedyna duża partia polityczna. - W kampanii obowiązkiem telewizji publicystyczno-informacyjnej jest zorganizowanie debaty wyborczej. Dla państwa to jest standard w każdym demokratycznym kraju. W państwa ocenie pozostawiam, czy odmowa udziału w debacie jest lekceważeniem tych standardów, konkurentów politycznych i wszystkich państwa, czyli wyborców - mówił na początku debaty prowadzący Grzegorz Kajdanowicz.

Do braku udziału w debacie odniósł się premier Mateusz Morawiecki. - Sztaby wyborcze decydują o tym, kto z kim i na jakich zasadach debatuje. Ja zaproponowałem debatę Weberowi, który jest szefem Europejskiej Partii Ludowej, której częścią jest Platforma Obywatelska - mówił szef rządu.

PiS nie chce debatować z Koalicją Obywatelską, a Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński - z Donaldem Tuskiem, bo mają więcej do stracenia niż do zyskania, w przeciwieństwie do szefa Platformy Obywatelskiej, i to wprost wynika z badań opublikowanych przez Fundację Batorego. - Na pewno mógłby uzyskać efekt przekonania niezdecydowanych po swojej stronie - ocenia Edwin Bendyk, prezes Fundacji.

Z badań wynika, że 29 procent potencjalnych wyborców opozycji demokratycznej nie jest do końca przekonanych, czy oddać na nią głos. Po stronie PiS-u to 34 procent. Partia Kaczyńskiego ma jednak jeden dodatkowy problem: to szklany polityczny sufit.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sondaż United Surveys dla WP. PiS na prowadzeniu, walka o trzecie miejsce

- PiS może liczyć wyłącznie na mobilizację swojego elektoratu. Natomiast opozycja, wliczając w to Konfederację, może trafić do elektoratu wahającego się - wskazuje Szymon Gutowski z Fundacji Batorego.

Debata bez udziału PiS

W trakcie debaty Andrzej Domański z Platformy Obywatelskiej stwierdził, że puste miejsce przy mównicy to dowód tchórzostwa ze strony PiS-u. Następnie polityk podszedł do mównicy i położył na nim paczkę pieluch.

- Może przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości, który to ogląda, odpowie na pytanie: co się stało, że po 8 latach rządów PiS pół miliona ludzi, mimo że pracuje, znajduje się w skrajnej biedzie? - mówił Dariusz Standerski z Nowej Lewicy. To nieprzypadkowe pytanie, bo elektorat PiS-u, ale nie tylko, za drożyznę obwinia rządzących. Polska pod rządami partii Kaczyńskiego, jak wynika z badań, to nie jest kraj równych szans. Panuje w nim nepotyzm, a w sytuacji kryzysowej nie można liczyć na pomoc państwa. Wyborcy PiS-u krytykują też politykę rozdawnictwa.

ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW PO POŁUDNIU": Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić, by wziąć udział w wyborach?

- Elektorat PiS-u jest niezadowolony z bliskich związków partii z Kościołem. Elektorat PiS-u jest niezadowolony, że TVP stało się tubą propagandową rządu - wskazuje Szymon Gutowski.

Wyborcy PiS-u, którzy PiS-u nie są już pewni, wskazują, że nie ma alternatywy. Przynajmniej na razie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet, jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS