Jest dużo wyborców niezdecydowanych. "PiS może liczyć wyłącznie na mobilizację swojego elektoratu"

Autor:
Źródło:
Fakty TVN
Jest dużo wyborców niezdecydowanych. "PiS może liczyć wyłącznie na mobilizację swojego elektoratu"
Jest dużo wyborców niezdecydowanych. "PiS może liczyć wyłącznie na mobilizację swojego elektoratu"
Jacek Tacik/Fakty TVN
Jacek Tacik/Fakty TVNJest dużo wyborców niezdecydowanych. "PiS może liczyć wyłącznie na mobilizację swojego elektoratu"

Badania Fundacji Batorego nie pozostawiają wątpliwości - wyborców niezdecydowanych i wciąż wahających się, na kogo głosować, jest bardzo wielu - po każdej stronie podziału politycznego. Opozycja musi o nich walczyć, a politycy PiS, stając do debaty, ułatwiliby opozycji to zadanie. Tak wynika z badań.

Prawo i Sprawiedliwość postanowiło zignorować debatę w TVN24 jako jedyna duża partia polityczna. - W kampanii obowiązkiem telewizji publicystyczno-informacyjnej jest zorganizowanie debaty wyborczej. Dla państwa to jest standard w każdym demokratycznym kraju. W państwa ocenie pozostawiam, czy odmowa udziału w debacie jest lekceważeniem tych standardów, konkurentów politycznych i wszystkich państwa, czyli wyborców - mówił na początku debaty prowadzący Grzegorz Kajdanowicz.

Do braku udziału w debacie odniósł się premier Mateusz Morawiecki. - Sztaby wyborcze decydują o tym, kto z kim i na jakich zasadach debatuje. Ja zaproponowałem debatę Weberowi, który jest szefem Europejskiej Partii Ludowej, której częścią jest Platforma Obywatelska - mówił szef rządu.

PiS nie chce debatować z Koalicją Obywatelską, a Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński - z Donaldem Tuskiem, bo mają więcej do stracenia niż do zyskania, w przeciwieństwie do szefa Platformy Obywatelskiej, i to wprost wynika z badań opublikowanych przez Fundację Batorego. - Na pewno mógłby uzyskać efekt przekonania niezdecydowanych po swojej stronie - ocenia Edwin Bendyk, prezes Fundacji.

Z badań wynika, że 29 procent potencjalnych wyborców opozycji demokratycznej nie jest do końca przekonanych, czy oddać na nią głos. Po stronie PiS-u to 34 procent. Partia Kaczyńskiego ma jednak jeden dodatkowy problem: to szklany polityczny sufit.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sondaż United Surveys dla WP. PiS na prowadzeniu, walka o trzecie miejsce

- PiS może liczyć wyłącznie na mobilizację swojego elektoratu. Natomiast opozycja, wliczając w to Konfederację, może trafić do elektoratu wahającego się - wskazuje Szymon Gutowski z Fundacji Batorego.

Debata bez udziału PiS

W trakcie debaty Andrzej Domański z Platformy Obywatelskiej stwierdził, że puste miejsce przy mównicy to dowód tchórzostwa ze strony PiS-u. Następnie polityk podszedł do mównicy i położył na nim paczkę pieluch.

- Może przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości, który to ogląda, odpowie na pytanie: co się stało, że po 8 latach rządów PiS pół miliona ludzi, mimo że pracuje, znajduje się w skrajnej biedzie? - mówił Dariusz Standerski z Nowej Lewicy. To nieprzypadkowe pytanie, bo elektorat PiS-u, ale nie tylko, za drożyznę obwinia rządzących. Polska pod rządami partii Kaczyńskiego, jak wynika z badań, to nie jest kraj równych szans. Panuje w nim nepotyzm, a w sytuacji kryzysowej nie można liczyć na pomoc państwa. Wyborcy PiS-u krytykują też politykę rozdawnictwa.

ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW PO POŁUDNIU": Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić, by wziąć udział w wyborach?

- Elektorat PiS-u jest niezadowolony z bliskich związków partii z Kościołem. Elektorat PiS-u jest niezadowolony, że TVP stało się tubą propagandową rządu - wskazuje Szymon Gutowski.

Wyborcy PiS-u, którzy PiS-u nie są już pewni, wskazują, że nie ma alternatywy. Przynajmniej na razie.

Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS