Ofiary przemocy mają swój znak. To dłoń zaciskająca się w pięść

Źródło:
Fakty TVN
Ofiary przemocy mają swój znak. To dłoń zaciskająca się w pięść
Ofiary przemocy mają swój znak. To dłoń zaciskająca się w pięść
Maria Mikołajewska/Fakty TVN
Ofiary przemocy mają swój znak. To dłoń zaciskająca się w pięśćMaria Mikołajewska/Fakty TVN

Dłoń zaciskająca się w pięść - taki znak, może już teraz, wszyscy powinniśmy poznać. Ma on oznaczać, że ofiara przemocy prosi o ratunek, a boi się zrobić to na głos. Celem kampanii "Sztuka reagowania na przemoc" jest zwiększenie wrażliwości mieszkańców Warszawy na sytuacje doznawania przemocy domowej.

To przykład sytuacji, w której przypadkowa osoba zmieniła losy dwuletniego dziecka. - Mama dziewczynki, jeszcze z drugą krewną osobą, idąc po ulicy, uderzyła ją (dziecko - przyp. red.) w twarz, zaczęła ją szarpać. Kiedy zaczęła dziewczynka płakać, krzyczeć, zaczęły jej zakrywać twarz rękami. I ktoś to nagrał - opowiada Karolina Tatrzańska, kampania "Rodzina jest dla dzieci", Centrum Administracyjne Pieczy Zastępczej w Łodzi. W przypadku tej dziewczynki po udostępnieniu nagrania interweniowały służby. Przemoc okazała się być stała i wykraczać daleko poza to, co widział świadek. Szczęściem było, że ten jeden raz do przemocy nie doszło za zamkniętymi drzwiami. Dlatego tak ważne jest, by reagować. Do tego namawia najnowsza kampania informacyjna w Warszawie. - Wciąż jesteśmy społeczeństwem, które myśli o tym jako w kategorii donosów. Nie w kategorii robienia czegoś dobrego - tłumaczy Maja Herman, psychiatra.

Dwa lata od początku reformy psychiatrii dziecięcej. "To jest doskonały krok naprzód, ale tylko krok"
Dwa lata od początku reformy psychiatrii dziecięcej. "To jest doskonały krok naprzód, ale tylko krok"Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

Po pierwsze - reagować

Celem kampanii "Sztuka reagowania na przemoc" jest zwiększenie wrażliwości mieszkańców Warszawy na sytuacje doznawania przemocy domowej przez osoby zależne - czyli dzieci, osoby z niepełnosprawnościami i seniorów. Ofiary - na różny sposób zależne od sprawców - często same nie potrafią poprosić o pomoc. Wśród seniorów problemem jest niewiedza - jak nazwać przemoc domową i gdzie szukać pomocy. - Przede wszystkim czują wstyd. (...) Dlatego, że sprawcami najczęściej są osoby z najbliższego otoczenia, z rodziny - mówi Magdalena Rutkiewicz, prezeska zarządu Fundacji "Projekt Starsi". To sprawia, że często ofiarę mogą uratować tylko świadkowie. Dlatego w centrum kampanii jest informacja o geście dłoni, którym w prosty i niewerbalny sposób można dać otoczeniu znać, że potrzebuje się pomocy. Można to zrobić poza zasięgiem wzroku sprawcy - ale tak, by widzieli go inni. - To jest dłoń, która zaciska się w pięść, czyli taki sygnał, który ktoś do nas puści, którym w ten sposób sygnalizuje się na całym świecie to, że ktoś potrzebuje pomocy - wyjaśnia Monika Beuth, rzeczniczka prasowa w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy.

Według danych urzędu miasta w 2022 roku w Warszawie niemal sześć i pół tysiąca ofiar przemocy objęto procedurą niebieskiej karty. Były to przede wszystkim kobiety i dzieci. Statystyki z roku na rok są coraz gorsze, nie tylko w stolicy. Dlatego kampanie antyprzemocowe organizują miasta w całej Polsce. - Tegoroczną kampanię, którą jak zwykle inicjujemy wraz z końcem listopada, będziemy dedykowali też seniorom - informuje Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu. Reakcją, do której zachęcają samorządy, jest telefon na numer 112.

Autorka/Autor:Maria Mikołajewska

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS