Najnowsze

Najnowsze

Nikola najdroższy lek na świecie dostała, inne dzieci czekają. "Daje nam to poczucie porażki"

Negocjacje w sprawie refundacji najdroższego na świecie leku zostały zawieszone. Ministerstwo Zdrowia czeka na ruch producenta, a producent analizuje sytuacje. Jednak jest nadzieja, że rozmowy znowu się zaczną. Dzieci czekają, w tym Nikola, której historia poruszyła widzów "Faktów". Pieniądze zebrane dzięki hojności ludzi wystarczą na dwa lata. Ale co po tym czasie? I co z innymi dziećmi chorymi na zespół hemolityczno-mocznicowy?

Prognoza pogody na niedzielę 20 sierpnia

W niedzielę przelotne opady deszczu, a na wschodzie i południowym wschodzie silne opady ciągłe - do 50 mm. Temperatura maksymalna w dzień od 17 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu do 23 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.

W Hiszpanii był "człowiekiem z żelaza", w Paryżu grzeje ławę. Co dalej z karierą Krychowiaka?

Chwilowe zatrzymanie kariery czy już poważniejszy problem? - to pytanie zadają sobie kibice piłkarskiej reprezentacji Polski w odniesieniu do Grzegorza Krychowiaka. Jeden z ważniejszych piłkarzy kadry tym razem nie dostał powołania na zgrupowanie reprezentacji. Nie mieści się bowiem w składzie swojego klubu, czyli Paris Saint Germain. Czas na zmianę klubu Krychowiak ma do końca sierpnia.

"Trzeba nauczyć się żyć w warunkach zagrożeń terrorystycznych"

- Terroryzm to bardzo złożone zjawisko - na pograniczu między działaniami zbrojnymi i miękkimi zagrożeniami - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były szef BBN, gen. Stanisław Koziej i dodał, że "dlatego bardzo trudno z nim walczyć". - Trzeba nauczyć się żyć w warunkach zagrożeń terrorystycznych - stwierdził. Zdaniem eksperta, by skuteczniej zapobiegać zamachom, należy prowadzić edukację na rzecz bezpieczeństwa i polepszać współpracę służb, także ze społeczeństwem. - Terroryzm jest dzieckiem czasów, w których żyjemy: czasów ery rewolucji informacyjnej i globalizacji - ocenił generał. Jego zdaniem, globalizacja doprowadza do zbliżania się różnych środowisk, które "nie mogą się w szybkim tempie zaadaptować", co prowadzi do napięć. - To, że terroryzm staje się pewną modą, to inspiruje różnych ludzi - ocenia. Zdaniem gen. Kozieja, "trzeba uczyć się umiejętnie informować o takich zdarzeniach".

Wawrzyk: w walce z terrorystami powinniśmy skończyć z poprawnością polityczną i stosować prawo wojny

- Problem polega na tym, że nasza cywilizacja tego nie traktuje jako wojny, tylko jako incydenty - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS dr Piotr Wawrzyk, którego zdaniem dżihadyści globalne działania antyterrorystyczne "traktują jak wojnę cywilizacji". Zdaniem Wawrzyka, drugą stroną jest cywilizacja Zachodu, która "tę wojnę będzie przegrywać" dopóki nie zrozumie, że "jesteśmy w niej stroną" i nie skończymy z tzw. poprawnością polityczną. - Powinniśmy stosować prawo wojny, deportować każdego podejrzanego o terroryzm, w tym także rodziny - zaznaczył. Nie zgodził się z nim publicysta "Polityki" Marek Ostrowski. - To, co pan mówi, byłoby przestępstwem wojennym, a nawet zbrodnią - ocenił Ostrowski. Jego zdaniem, problem terroryzmu można rozwiązać nasilając środki na przeciwdziałanie indoktrynacji w więzieniach, a także polepszając współpracę wywiadów.

"Przemoc w rodzinie jest pojęciem fałszywym". To opinia kandydata na sędziego Trybunału Konstytucyjnego

PiS zgłasza kolejnego kandydata na sędziego Trybunału Konstytucyjnego, choć opozycja podkreśla, że to kandydat na dublera, bo wszystkie miejsca są już tam dawno zajęte, nawet jeśli prezydent nie od wszystkich wybranych sędziów odebrał ślubowanie. To coś więcej, niż tylko przypomnienie niekończącego się konfliktu, bo Justyn Piskorski zwraca uwagę swoimi poglądami na temat przemocy w rodzinie, in vitro, czy koedukacji.

Trwa sprzątanie po nawałnicach. "Naszego sołtysa trzeba zrobić człowiekiem roku"

W nocy z piątku na sobotę minie tydzień od katastrofalnych nawałnic na Pomorzu, ale wciąż tysiące gospodarstw są bez prądu, z uszkodzonymi dachami, albo nawet bez nich. Wielkie sprzątanie i naprawianie szkód jeszcze długo potrwa. Ludzie są bardzo zmęczeni, ale nie ustają zarówno ci, którzy ratują swoje, jak i ci, którzy im pomagają. Są tacy, którzy już pokazali, że w trudnych sytuacjach, można na nich liczyć, na przykład sołtys Rytla Łukasz Ossowski.

Rusza festiwal Top of the Top w Sopocie

Zapowiedź wspaniałego wieczoru muzycznego na antenie TVN. O 19.55 zaczyna się pierwszy z trzech koncertów festiwalu Top of the Top. W Operze Leśnej w Sopocie w tym roku ma dominować tematyka miłości.

Prognoza pogody na sobotę 19 sierpnia

Sobota będzie deszczowa. Na południu i wschodzie można spodziewać się gwałtownych burz – lokalnie z gradem. Przewidywana wysokość opadu w ich czasie to 40 mm. Temperatura maksymalna w trakcie dnia od 20 stopni Celsjusza na Pomorzu do 33 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie i Rzeszowszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach burzowych do 90 km/h, zachodni. Na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Rzeszowszczyźnie możliwe trąby powietrzne rzędu 110 km/h.

Błyskawiczna reakcja maszynisty i konduktorów uratowała im życie

Najpierw do wagonu wbiegł konduktor i zaczął krzyczeć, żeby uciekać do tyłu, później usłyszeliśmy głośny huk - to dramatyczne relacje pasażerów pociągu Przewozów Regionalnych, który w czwartek po południu uderzył w betonową płytę. Element spadł z remontowanego wiaduktu pod Samborowem w województwie warmińsko-mazurskim. Dzięki błyskawicznej reakcji maszynisty i konduktorów, nikomu nic się nie stało.

Wciąż trwa usuwanie strat po nawałnicach

Gwałtowny żywioł i ludzkie dramaty. Po przejściu nawałnic pozostały zniszczone dachy, domy i zrujnowane uprawy. W wielu miejscach wciąż nie ma prądu. W kilkanaście minut ludzie tracili cały dorobek swojego dorobek życia.

"Terroryści zawsze będą mieli przewagę"

- Motywacje terrorystów są bardzo różne, a służby specjalne przegrywają tę walkę - stwierdził w "Faktach z Zagranicy TVN24 BiS specjalista ds. bezpieczeństwa Andrzej Kruczyński, komentując zamach terrorystyczny w Barcelonie. - Terroryści zawsze będą mieli przewagę - zgodził się z nim drugi gość programu, gen. Marek Dukaczewski, były szef Wojskowych Służb Informacyjnych. - To oni narzucają czas, miejsce, modus operandi - dodał.

Burza po słowach wojewody. "Niech on przyjedzie, będzie grabił"

Mniej mówić, a więcej robić - poradził wojewodzie pomorskiemu minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. To reakcja ministra po tym, jak wojewoda Dariusz Drelich stwierdził, że "do zbierania gałęzi i zamiatania liści nie będziemy wzywać wojska". Na Pomorzu po nawałnicach był prawdziwy dramat. Wojewoda tego nie zauważył.

Prokuratura dla "Faktów" TVN: zabezpieczono dokumentację medyczną dotyczącą terapii psychologicznej Magdaleny Żuk

Polska prokuratura otrzymała wykaz czynności procesowych, ale nie dotarły protokoły z tych czynności - mówi w rozmowie z "Faktami" TVN Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej. Strona polska nie otrzymała też protokołu z przesłuchania rezydenta Mahmuda K. W toczonym śledztwie zgromadzono już 10 tomów akt. Wśród nich jest dokumentacja medyczna dotycząca terapii psychologicznej Magdaleny Żuk.

Pieniądze na leczenie najdroższym lekiem na świecie zebrane. Mała Nikola rozpoczęła terapię

To przełomowy moment w życiu Nikoli. W Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczęła kurację najdroższym lekiem na świecie. Dzięki hojności widzów "Faktów" udało się zebrać blisko półtora miliona złotych. Pieniędzy starczy na ponad 2 lata. Nie wiadomo jednak, co z dalszą refundacją leku. W czwartek Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat, w którym poinformowało, że negocjacje z producentem leków zostały wstrzymane.

Prognoza pogody na piątek 18 sierpnia

W piątek zachmurzenie kłębiaste małe i umiarkowane, na zachodzie i północy Polski wzrastające do dużego z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Burze na ogół po południu i wieczorem. Z gradem i opadami do 20-40 mm. Temperatura maksymalna od 25 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim, 31 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 33 stopni Celsjusza na południu. Wiatr południowy i południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, na zachodzie i północy okresami dość silny. W burzach silny do 80-100 km/h. Noc z piątku na sobotę z burzami i deszczem na zachodzie i północy kraju.

Spowodował groźny wypadek. Poszukuje go policja

Groźnie wyglądający wypadek w Małopolsce. Ucierpiało w nim 9 osób, w tym troje dzieci Wszystko zarejestrowała kamera samochodowa. Kierowca, który prawdopodobniej go spowodował, odjechał. Teraz szuka go policja.

Lewicki o Charlottesville: wybuchły napięcia społeczne, które w poprzednich dekadach zostały zakopane

To, co się dzieje w Stanach Zjednoczonych, jest naturalne w pewien sposób. Napięcia społeczne w USA, które były przeogromne w latach 60., 70. i 80., zostały w dużej mierze spacyfikowane i w kolejnym pokoleniu wybuchły - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. - To zjawisko, które powtarza się w bardzo wielu krajach - stwierdził i dodał, że "jeśli są zaszłości, to można je na chwilę przyklepać, ale nie można się z nimi uporać".

Padają kolejne bastiony, wizjoner przestrzega. "Zagrożenie znacznie większe niż Korea Północna"

Elon Musk uważa, że skoro samochody i lekarstwa są poddane prawnym regulacjom, to również sztuczna inteligencja powinna im podlegać. Miliarder już kolejny raz ostrzega przed zagrożeniami związanymi z niekontrolowanym rozwojem sztucznej inteligencji. W lipcu Musk mówił o tym, że SI stanowi „fundamentalne ryzyko egzystencjalne dla całej ziemskiej cywilizacji”. Ryzyko w rozwoju sztucznej inteligencji widzą też m.in. twórca Microsoftu Bill Gates oraz astrofizyk Stephen Hawking. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Centrum Zarządzania Kryzysowego nie uprzedziło przed nawałnicami. Co zawiodło?

Po tragedii w Suszku, gdzie zginęły dwie harcerki, prokuratura szuka odpowiedzi na pytanie kto i jak bardzo zlekceważył informacje o możliwych zagrożeniach jakie niosły ze sobą burze. Przed tragiczną piątkową nocą IMGiW wydało komunikat z drugim stopniem zagrożenia i nie zmieniło go, choć na dwie godziny przed dramatem w obozie harcerskim o skali zagrożenia alarmowało Gniezno. Informacja z Wielkopolski nie dotarła do województwa kujawsko-pomorskiego.