Najnowsze

Najnowsze

Donald Trump będzie w Polsce jeden dzień. Szykuje się napięty grafik

Prezydent USA, Donald Trump, będzie w Polsce 6 lipca. Przyleci do Warszawy, a nie do Wrocławia, gdzie zaplanowano szczyt Trójmorza. Dlatego właśnie zostanie on przeniesiony do stolicy. Uznano, że ze względów bezpieczeństwa i logistyki to Warszawa jest lepszym miejscem na organizację tego wydarzenia. Szczegóły wizyty są jeszcze ustalane. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Procedura KE wszczęta. Bruksela jest gotowa pozwać Polskę, jeśli nie przyjmiemy uchodźców

Minął termin ultimatum, słowo się rzekło, procedura przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom została rozpoczęta. Komisja Europejska zarzuca nam łamanie prawa, kiedy odmawiamy przyjęcia uchodźców w myśl decyzji Rady UE, do czego zobowiązał się rząd Ewy Kopacz. Jeśli Polska nie zastosuje się do opinii KE, skieruje ona sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który może nałożyć karę finansową.

Trwa walka o Puszczę Białowieską. "To jest ostatni krok desperacji"

Protest ekologów broniących Puszczy Białowieskiej zyskał rangę międzynarodową. Wsparcie przybyło z Czech i Rumunii. Zagraniczni ekolodzy razem z Polakami przykuli się do maszyn drwali, którzy mieli wycinać drzewa. Akcja "Stop wycince" trwa już ponad miesiąc. Dla Ministerstwa Środowiska jest to atak na PiS.

Prognoza pogody na środę 14 czerwca

Zachmurzenie kłębiaste umiarkowane i duże. Na Suwalszczyźnie oraz w pasie od Pomorza przez Kujawy, Wielkopolskę, Ziemię Łódzką, Mazowsze po Lubelszczyznę i Podkarpacie słabe opady deszczu do 2 mm. Temperatura maksymalna od 17 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, 20 stopni Celsjusza w centrum kraju do 22 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 50 km/godz.

Ekwador: zerwał się most wiszący, kilkadziesiąt osób rannych

Co najmniej 30 osób zostało rannych, kiedy zawalił się most wiszący w Ekwadorze. Moment zdarzenia został nagrany przez świadka wypadku. Na moście w prowincji Manabi na zachodzie Ekwadoru stało 150 osób. Oglądali występy na lokalnym festynie. W pewnym momencie most się zerwał i kilkadziesiąt osób wpadło do wody. Niektórzy z nich zostali ciężko ranni. Według władz, główny powód katastrofy to przeciążenie konstrukcji. Lokalne media poinformowały, że most nie był konserwowany w odpowiedni sposób.

Nowa metoda leczenia wzroku komórkami macierzystymi

Szansa na rewolucyjne leczenie wzroku za pomocą komórek macierzystych z rogówki zdrowego oka. Pionierską operację właśnie wykonali polscy lekarze - specjaliści z Klinicznego Oddziału Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. To pierwsza na świecie taka terapia komórkami macierzystymi. W kolejce są następni pacjenci, między innymi 9-letni Kuba.

Policjanci skarżą się, że zarabiają za mało. Związkowcy grożą strajkiem

Sygnał ostrzegawczy w policji. Na alarm biją sami policjanci, bo mówią, że służba potrzebuje gruntownej naprawy. Jest coraz gorzej: funkcjonariusze zwalniają się ze służby, żeby pracować w supermarketach, a system szkoleń jest najkrótszy w Europie. Policyjni związkowcy przygotowali program naprawczy, przekażą go ministrowi spraw wewnętrznych. Jeśli nie wprowadzi go w życie, to ma odbyć się ogólnopolski strajk.

Wakacje za pasem, a brakuje pracowników sezonowych

Przed wakacyjnym sezonem pracodawcy pilnie szukają pracowników. Szczególnie w gastronomii potrzeba wielu rąk do pracy. Przedsiębiorcy mają problem i przyznają, że gdyby nie pracownicy z Ukrainy, to mieliby problemy ze skompletowaniem zespołów. Podnoszą więc stawki i proponują lepsze warunki. Mimo to chętnych wciąż brakuje, bo nawet po podwyższeniu płac wielu młodych nie chce pracować.

Migalski: niechęć do uchodźców podsycana jest świadomą, systematyczną, codzienną propagandą

Sytuacja w Europie wywołuje u wszystkich lęki co przekłada się na irracjonalne zachowania - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS doktor Zbigniew Girzyński, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Skomentował w ten sposób informację o tym, że kierowca autokaru nie pozwolił na Dworcu Zachodnim wejść do pojazdu Togijczykowi. Jego zdaniem zachowanie kierowcy wynikało właśnie ze strachu, a nie było motywowane niechęcią do narodowości pasażera. Doktor Marek Migalski, politolog z Uniwersytetu Śląskiego, zauważył, że lęków Polaków nie podsycają wyłącznie zamachy w Europie. - Rok temu te nastroje (w stosunku do uchodźców - przyp. red.) były prawie diametralnie odmienne. To oznacza, że coś się stało. To nie tylko rzeczywistość wpłynęła na zmianę tych poglądów i dzisiaj 75 proc. Polaków jest niechętna przyjmowaniu uchodźców, ale również świadoma, systematyczna, codzienna propaganda - stwierdził.

Kamiński o słowach Błaszczaka. "Cyniczne granie lękami"

Nie podzielam argumentów ministra Błaszczaka. Jest to bardzo cyniczne granie lękami - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Michał Kamiński (Europejscy Demokraci) o wypowiedziach szefa MSWiA dotyczących przyjmowania imigrantów. - W latach dziewięćdziesiątych Polska przyjęła 100 tysięcy muzułmanów z Czeczenii. Nic się nie stało, myśmy nie widzieli tych ludzi na ulicach. Siedmiu tysięcy uchodźców też byśmy nie widzieli - dodał. Zdaniem Kamińskiego jeśli Unia Europejska obłoży Polskę sankcjami przez nieprzyjęcie uchodźców, największą cenę jaką zapłacimy będzie cena wizerunkowa.

Prognoza pogody na wtorek 13 czerwca

Na Pomorzu, Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie słaby, przelotny deszcz. Poza tym pogodnie. Temperatura maksymalna od 15 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 21 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. W północnej części kraju porywy mogą przekraczać 60 km/h. Ciśnienie rośnie, w południe 998 hPa.

Ładunek wybuchowy w samochodzie nauczycielki. Zatrzymano jej męża

Z zespołu szkół w miejscowości Warlubie niedaleko Świecia trzeba było ewakuować blisko 700 osób. Pod samochodem jednej z nauczycielek zainstalowane było urządzenie, które wydawało dźwięk tykania. Na miejsce sprowadzono saperów. Wiele wskazuje na to, że to nie była atrapa, a mała bomba. Jak dowiedział się reporter TVN24, w sprawie został zatrzymany 42-letni mąż nauczycielki. We wtorek ma zostać zatrzymany przez prokuraturę.

Wystartował festiwal "Memphis in Poland" w Sopocie

Tydzień wyjątkowych wydarzeń zakończony koncertem w sopockiej Operze Leśnej i pokazem kulinarnym - to wszystko z okazji festiwalu "Memphis in Poland" w Sopocie. W poniedziałek wydarzenie zainaugurowała wystawa "Freedom Award" w Europejskim Centrum Solidarności poświęcona laureatom Nagrody Wolności.

Jechał pewnie, ale egzaminator wyczuł alkohol. Obywatel Niemiec ukarany

Obywatel Niemiec próbował zdać egzamin na prawo jazdy w Szczecinie. Najpierw bez problemu zaliczył łuk, ale kiedy egzaminator wszedł do samochodu, natychmiast wyczuł alkohol. I chociaż kursant jeszcze w samochodzie zapewniał, że nic nie pił, to w trakcie badania alkomatem przyznał, że już jedno prawo jazdy w Niemczech stracił. Właśnie za jazdę pod wpływem. Sąd ukarał go ekspresowo.

Rusza komisja ds. reprywatyzacji w stolicy. Wezwana ma zostać Gronkiewicz-Waltz

Ruszyły prace komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji w Warszawie. Na razie komisja kierowana przez Patryka Jakiego ustaliła harmonogram prac i już wiadomo, że pierwsze rozprawy odbędą się w sprawie ulicy Twardej. Na świadka zostanie wezwana prezydent Warszawy, ale Hanna Gronkiewicz-Waltz już wcześniej zapowiadała, że stawić się nie zamierza.

Warszawa, Kraków i Rzeszów w czołówce. Zaskakujący ranking bezpieczeństwa w polskich miastach

Najbezpieczniej w Warszawie, niewiele gorzej w Krakowie i Rzeszowie. To wnioski z raportu Polskiej fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera przygotowanego przez "Politykę Insight", a dotyczącego bezpieczeństwa w polskich miastach. Pod lupę wzięto ponad 60 z nich. Miasta oceniano nie tylko przez pryzmat liczby przestępstw i działań organów ścigania. Pod uwagę wzięto także czynniki związane m.in. z szansami na znalezienie pracy.

Jeden granat znaleziony. Drugiego szukają z wykrywaczami metalu

Jedna zguba znaleziona, ale wciąż nie wiadomo co z drugą. Nadal prowadzona jest akcja poszukiwania granatu zagubionego w czasie akcji antyterrorystów z Rzeszowa. Policjanci przeczesują tereny kilku gmin na Podhalu z wykrywaczami metalu. Prokuratura z Nowego Targu prowadzi śledztwo w sprawie zgubionych granatów.

Po amputacji zdobywają góry. "Z każdego szczytu widać trzy kolejne"

Zbierają pieniądze na protezy, uczą jak w nich chodzić i jak wrócić do normalnego życia. Wolontariusze Fundacji Jaśka Meli "Poza Horyzonty" pomagają osobom niepełnosprawnym zdobywać szczyty nie tylko własnych możliwości, ale i te górskie. Razem chodzili już po Beskidzie Niskim, Tatrach Wysokich, zdobywali tysięczniki. Przed nimi kolejne wyprawy i wyzwania.