Siemoniak: Chciałbym, żeby Tusk kandydował na prezydenta. Brakuje go

Siemoniak: Chciałbym, żeby Tusk kandydował na prezydenta. Brakuje go
Siemoniak: Chciałbym, żeby Tusk kandydował na prezydenta. Brakuje go
Fakty z zagranicy TVN24 BiS
Siemoniak: Chciałbym, żeby Tusk kandydował na prezydenta. Brakuje goFakty z zagranicy TVN24 BiS

- Na razie jego miejsce jest tam, w Brukseli - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, zapytany o jego oczekiwania względem Donalda Tuska. - Chciałbym bardzo, żeby kandydował na prezydenta w 2020 roku. Wielu polityków PO powiedziało to już przede mną kilkukrotnie, brakuje go. Natomiast dziś jego miejsce jest tam - przekonywał. Były minister w rządzie Donalda Tuska zabrał też głos w sprawie gen. Kraszewskiego i tarczy antyrakietowej.

- Tusk chciał przekazać, że polskie władze są na cienkiej, czerwonej linii - stwierdził Siemoniak, komentując głośny wpis przewodniczącego Rady Europejskiej na Twitterze. Donald Tusk napisał w niedzielę: "Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawisłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie".

Zdaniem Siemoniaka wpis Tuska nie wynika z jego chęci powrotu do krajowej polityki, lecz jest autentycznym ostrzeżeniem. - Zwraca się do Polaków, nie ma to związku z jego planami - przekonywał. W ocenie Siemoniaka koniec kadencji Tuska, który przypada na 2019 rok, to odległa przyszłość.

- Chciałbym bardzo, żeby kandydował na prezydenta w 2020 roku. Wielu polityków PO powiedziało to już przede mną kilkukrotnie, brakuje go. Natomiast dziś jego miejsce jest tam (w Brukseli - przyp. red.) - oświadczył były szef MON.

"Wyprzedzili nas Rumuni"
"Wyprzedzili nas Rumuni"Fakty z zagranicy TVN24 BiS

"Wyprzedzili nas Rumuni"

W sobotę Departament Stanu zawiadomił Kongres USA, że jest gotowy sprzedać Polsce zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot. Kwota, którą podał Pentagon, to 10,5 mld dolarów (blisko 38 mld zł). Większa niż kwota, którą podawał minister Macierewicz (30 mld zł).

- Jesteśmy zakładnikami odwlekania decyzji (przez ministra Macierewicza - przyp. red.) - ocenił Siemoniak. - Amerykanie są tym zmęczeni. I za to gadanie wystawiają rachunek - dodał.

Były szef MON zauważył, że w pozyskaniu rakiet patriot Rumunia okazała się szybsza od Polski. - Wyprzedzili nas Rumuni, którzy nie opowiadają niestworzonych historii, tylko po prostu robią swoje - podkreślił były szef MON.

Siemoniak stwierdził także, że ochrona przeciwrakietowa jest ważniejsza od wojsk obrony terytorialnej. - Współczesna wojna to pociski - powiedział wskazując konieczność ochrony m.in. przed rosyjskimi iskanderami.

Siemoniak: Gen. Kraszewski naruszył świętość Macierewicza
Siemoniak: Gen. Kraszewski naruszył świętość MacierewiczaFakty z zagranicy TVN24 BiS

"Prezydent Duda za wiele pozwolił Macierewiczowi"

Były szef MON odniósł się także do konfliktu między ministrem Macierewiczem a prezydentem Andrzejem Dudą. - Trwa brutalna wojna między prezydentem a ministrem - ocenił Siemoniak. - Zaraz coś się wydarzy, będzie jakieś doniesienie, artykuł na temat ludzi prezydenta - dodał.

- Gen. Kraszewski na różnych spotkaniach powątpiewał w to, czy obrona terytorialna to poważny projekt. Naruszył największą świętość Macierewicza, to jest czysta zemsta - ocenił Siemoniak. - Jego koledzy widzą, że mogą być jutro Kraszewskimi - dodał.

- Nie dziwię się prezydentowi Dudzie, że w tej sprawie uderzył pięścią w stół - oświadczył Siemoniak. - Mam nadzieję, że prezydent wymusi zmianę (na stanowisku szefa MON - przyp. red.). Prezydent Duda na za wiele pozwolił Macierewiczowi - ocenił.

Cała rozmowa z Tomaszem Siemoniakiem
Cała rozmowa z Tomaszem SiemoniakiemFakty z zagranicy TVN24 BiS

Autor: fil/dln / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS