Najnowsze

Najnowsze

Zmiany personalne w Sądzie Najwyższym? Ministerstwo nie potwierdza

Zbigniew Ziobro kontra Sąd Najwyższy. Minister sprawiedliwości planuje kolejną kadrową zmianę. Stanowisko ma stracić nie tylko pierwsza prezes profesor Małgorzata Gersdorf, ale także prezesi i wiceprezesi poszczególnych izb oraz przewodniczący wydziałów. W sumie 93 osoby. Projekt zmian ma być już gotowy. Dotarli do niego dziennikarze Rzeczpospolitej.

17 osób z wirusem HAV. Sytuacja "epidemiologiczne niebezpieczna"

Aż 17 nosicieli wirusa HAV, odpowiedzialnego za wirusowe zapalenie wątroby typu A, trafiło do trzech wielkopolskich szpitali. Lekarze mówią, że mamy do czynienia z sytuacją "epidemiologicznie niebezpieczną", bo zwykle w całym kraju notuje się najwyżej kilkadziesiąt takich przypadków rocznie.

Walka o fotele. Nic nie przesądza wyniku we Francji, a May "jest niesłowna"

- Mówią, że elektorat jest labilny. On chyba jest bardziej labilny niż w jakichkolwiek wyborach francuskich, które pamiętam - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Marek Ostrowski z "Polityki". - Dwa tygodnie temu było całkiem jasne, że to będzie Macron i Le Pen, a obecnie to nie jest takie pewne - dodał. - Nagle jakaś wiara wstąpiła w lewicę i pech polega na tym, że najlepszym kandydatem w sondażach jest skrajny lewicowiec, chyba że traktować Macrona jako tajnego kandydata partii socjalistycznej, co nie jest znowu taką nieuprawnioną wersją - ocenił zaś Jerzy Haszczyński z "Rzeczpospolitej". Goście Katarzyny Kolendy-Zaleskiej komentowali też nagłą decyzję premier Wielkiej Brytanii. - Czyni z siebie polityka mniej solidnego - ocenił Ostrowski decyzję premier May o przyspieszonych wyborach, po tym jak podkreślała wielokrotnie, że tego nie zrobi. - To pokazuje, że ona bardziej dba o własną karierę niż o losy kraju. - Okazała się niesłowna - dodał Haszczyński.

Decyzja o przyspieszonych wyborach "nosi w sobie zarodek jeszcze większych podziałów"

- Ta decyzja zaskoczyła i partnerów europejskich, i dużą część opinii publicznej dlatego że przeczy temu, co mówiła pani premier wcześniej. Ona się pozycjonowała jako ktoś, kto chce stabilizować wyspę, goić rany i podziały po referendum, a ta decyzja nosi w sobie zarodek jeszcze większych podziałów, bo one ujawnią się w czasie kampanii, która już się pewnie rozpocznie jutro - powiedział w "Faktach z Zagranicy" eurodeputowany Janusz Lewandowski z PO, komentując decyzję premier May o rozpisaniu przyspieszonych wyborów. Zdaniem Lewandowskiego drugi raz dzieje się coś na Wyspach, co jest podyktowane przez wewnętrzne problemy polityczne, a nie - przez ogląd całości. W ocenie gościa programu "to wyraźny manewr", który ma na celu wzmocnienie bieżących sondaży, a ponadto "jej mandatu jako premiera i pozycję torysów w Izbie Gmin". - Ale jakie w tym jest ryzyko? To się okaże, bo ryzyko dotyczy też opóźnienia kalendarza Brexitu - stwierdził, ponieważ "kalendarz ten opóźnia się o 2 i pół miesiąca i rozhuśta nastroje na Wyspach".

Prezydent coraz ostrzej do Macierewicza. "Gdzie są odpowiedzi na nasze pisma?"

Prezydent musztruje Antoniego Macierewicza. Jest oficjalne pismo i stanowcze pytanie: gdzie są odpowiedzi na pilne listy sprzed roku? Chodzi o Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i o bezpieczeństwo państwa, więc Andrzej Duda żąda wyjaśnień. Szef MON kolejny raz publicznie dostaje po głowie - pytanie, czy głową za to zapłaci?

Wszystko może się zdarzyć - kandydaci idą łeb w łeb. Finisz kampanii we Francji

We Francji wszystko jest możliwe i każdy ma szansę na drugą turę. Takiej kampanii prezydenckiej jeszcze tam nie było - czworo kandydatów ma praktycznie takie samo poparcie, a wybory już za pięć dni. Na razie na prowadzenie wyszedł Emmanuel Macron, ale po piętach depcze mu Marine Le Pen, która chce wyrywać Francję z więzienia Unii.

Jak daje się znak, żeby nie dać plamy?

Pomocna dłoń pierwszej Damy i dłoń prezydenta od razu wędruje w stronę serca. Bez Melanii Trump Donald Trump nie trafiłby z hymnem. Tak samo, jak bez pomocnej dłoni pani premier Szydło nie trafiłaby za prezesem Kaczyńskim, a pani premier Kopacz - za kanclerz Merkel.

Prognoza pogody na środę 19 kwietnia

Pochmurno z przejaśnieniami, w południowej części kraju - opady śniegu, miejscami do 6 cm. Na Podkarpaciu i w Małopolsce deszcz ze śniegiem. W górach intensywne opady śniegu - lokalnie może spaść nawet ponad 50 cm. Temperatura maksymalna od 4 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 8 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr umiarkowany i dość silny, okresami w porywach do 80 km/h, północno-zachodni, lokalnie powodujący zawieje śnieżne. Ciśnienie rośnie - w południe 1013 hPa.

Szyszko chce odstrzału jeleniowatych. Bo podgryzają młode drzewka

Podgryzają pędy młodych drzew, tak więc trzeba się ich pozbyć. Ministerstwo środowiska zagięło parol na jeleniowate w Lesie Warmińskim. Jednakże na odstrzał w rezerwacie nie zgadza się Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie. Kto wygra - i co stanie się z rogaczami żyjącymi w warmińsko-mazurskich lasach?

Świadek Donald Tusk. "Próba zlinczowania go w kraju"

W środę w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej przesłuchany zostanie szef Rady Europejskiej. Śledztwo dotyczy byłych szefów Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) i ich współpracy z rosyjskim wywiadem bez zgody władz. Ale Platforma Obywatelska nie ma wątpliwości - nie chodzi o wiedzę, jaką były premier dysponuje, a o jego publiczny polityczny lincz. Zresztą przyjazd Donalda Tuska budzi emocje po obu stronach polskiej sceny politycznej. Ale główną sceną jutrzejszych wydarzeń będzie między innymi warszawski dworzec.

Erdogan wygrywa referendum. UE nie chce już Turcji we Wspólnocie?

Turecki prezydent bierze wszystko. Dostanie sto procent władzy i zielone światło do zmian - w sądach, mediach i prawie. Opozycja żąda unieważnienia referendum, ale nikt jej nie słucha. Z Niemiec za to już słychać, że o byciu w Unii Turcja może zapomnieć. Na kartach do głosowania nie było nawet pytania, i nie ma wątpliwości, że w Turcji zaczyna się dyktatura.

Czarna seria na drogach. Trzy karambole na autostradach

Uwaga w drodze do domu - nie jest najbezpieczniej. Na S3 doszło do karambolu, a na A2 - do dwóch. Dwie osoby zginęły też na Podlasiu po tym, jak kierowca Volkswagena uderzył w drzewo. A przed godziną doszło do kolejnego karambolu na A2, w którym zderzyły się aż 23 auta.

Śnieżki zamiast kubłów z wodą. Pogoda nie dopisała w święta

Pogodowy zawrót głowy, czyli świąteczny poniedziałek w deszczu, słońcu i... śniegu. Po białych drogach ciężko było jeździć samochodem, za to po białym stoku na nartach jeździło się świetnie. Kwiecień na razie jest taki, jak w znanym przysłowiu - przeplatający trochę zimy i trochę lata.

Prognoza pogody na wtorek 18 kwietnia

Na Podlasiu, Mazurach, Warmii i wschodnim Pomorzu pogodnie. Poza tym pochmurno z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem (do 5-15 mm), a w górach i obszarach podgórskich - śniegu (do 5-20 cm). Uwaga na trudne warunki na drogach! Temperatura maksymalna od 4 stopni Celsjusza miejscami na zachodzie, 5 stopni Celsjusza w centrum kraju do 8 stopni Celsjusza na wschodzie. Wiatr północno-wschodni i wschodni, umiarkowany i dość silny - w porywach do 50-70 km/h.

Zamiast odebrać mu dzieci, sąd dał drugą szansę. Codziennie udowadnia, że w pełni na nią zasługiwał

Dostał drugą szansę i jej nie zmarnował. Historia samotnego ojca sześciorga dzieci z Łodzi poruszyła całą Polskę. Z powodu biedy i trudnych warunków mieszkaniowych sąd chciał odebrać panu Wojciechowi dzieci. Za mężczyzną wstawili się sąsiedzi, szkoła, opieka społeczna - interweniował też minister sprawiedliwości. W efekcie - sąd zmienił decyzję. Pan Wojciech nadal ma ograniczone prawa rodzicielskie i nadzór kuratora, ale każdego dnia udowadnia, że jest coraz lepszym ojcem.