Najnowsze

Najnowsze

MON wycofuje nominacje generalskie. "W trosce o dobro Sił Zbrojnych"

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wycofuje generalskie nominacje. Oficjalnie "w trosce o dobro Sił Zbrojnych". Jednak szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego o tej decyzji MON dowiedział się z mediów. O tę sprawę prezydent Andrzej Duda będzie pytany w niedzielę w programie "Kawa na ławę" o 10:45 w TVN24.

Marynarka Wojenna będzie miała nowy okręt. Pierwszy od blisko 20 lat

Pierwszy od prawie 20 lat okręt dla polskiej Marynarki Wojennej - ORP Kormoran jest już niemal gotowy. W stoczni w Gdańsku niebawem ma mieć towarzystwo, ale na razie jest jedyną nową dumą i kroplą w morzu potrzeb. Polska Marynarka Wojenna ledwo utrzymuje się na powierzchni, a nowoczesny niszczyciel min ma jej dodać mocy.

Prognoza pogody na niedzielę 26 listopada

Aura w niedzielę szykuje się pochmurna z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Na południu i wschodzie kraju zachmurzenie będzie większe i dodatkowo z zanikającymi opadami deszczu do 5-15 mm. Ponadto mieszkańcy Pomorza powinni przygotować sobie parasole. Temperatura maksymalna od 4 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim i Górnym Śląsku do 7 stopni Celsjusza na wschodzie. Umiarkowany wiatr spodziewany jest z kierunków zachodnich. W porywach do 70 km/h na wybrzeżu.

"Nie uważam, że budowa państwa partyjnego naprawi cokolwiek"

- Istota nie jest w rozmiarach - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Marek Jurek, europoseł Prawicy Rzeczpospolitej, komentując spontaniczne protesty w obronie sądów w polskich miastach. - Jest w tej sprawie potężne napięcie polityczne - ocenił i dodał, że jego zdaniem "te propozycje (zmian w sądownictwie - przyp.red) poszły w złym kierunku". - Nie chcę żadnych sędziów związanych z opozycją ani z większością rządową - powiedział. - Sądownictwo wymagało zmian, ale nie uważam, że budowa państwa partyjnego naprawi cokolwiek - dodał.

Zbyt ostry wpis Tuska? "Mówił samą prawdę"

- To jest bezprecedensowa sytuacja - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Michał Kamiński z koła Europejscy Demokraci mówiąc o wpisie Donalda Tuska na temat sytuacji w Polsce. Zdaniem Kamińskiego Tusk miał prawo zabrać głos, ponieważ "to, co dzieje się w Polsce też jest bez precedensu". - Do tej wypowiedzi Tusk ma dwa tytuły: obywatelstwo polskie oraz fakt, że odpowiada za funkcjonowanie szefów państw członkowskich - stwierdził natomiast Janusz Zemke. Eurodeputowany SLD dodał, że "polemizować z nim można by tylko wówczas, gdyby nie mówił prawdy, a Donald Tusk mówił samą prawdę, dlatego ona tak boli".

Wymiana kadr, wielkie koszty i głosowanie hasztagiem. Propozycje PiS budzą kontrowersje

Wróżenie z fusów w sprawie liczenia głosów. Nawet szef Państwowej Komisji Wyborczej nie wie dziś jak poda wyniki przyszłorocznych wyborów samorządowych. Wątpi też w skuteczność głosowania według nowych zasad. PiS proponuje nowe granice okręgów i nowych komisarzy. Według opozycji partia rządząca wprowadza zmiany, by zwiększyć swoje szanse w walce o samorządy.

Posłowie mówili, marszałek nęcił. Prezes wolał "Atlas kotów"

"Atlas kotów" w centrum uwagi. W Sejmie wyszedł dziś na pierwszy plan, bo w pierwszym rzędzie przeglądał go prezes PiS. Jarosław Kaczyński zatopił się w lekturze, która pochłonęła go bardziej niż debata. I nie zmienił tego, ani minister z rządu, ani posłowie z opozycji.

Prognoza pogody na sobotę 25 listopada

Sobota w województwach północnych i zachodnich będzie pochmurna i deszczowa. W pozostałych regionach kraju pogodnie. Śnieg możliwy jedynie pod wieczór w górach. Temperatura maksymalna od 6 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 14 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie południowo-wschodni. We wschodniej części kraju prędkość porywów może osiągnąć prędkość 40-70 km/h. Ciśnienie spada, w południe 995 hPa.

Powstaje pierwszy na Pomorzu bank mleka kobiecego

Już wkrótce w Szpitalu Morskim w Gdyni powstanie jedyny na Pomorzu bank mleka kobiecego. Ma umożliwiać karmienie naturalnym pokarmem noworodków i niemowląt, które nie mogą być karmione mlekiem własnej mamy. To mleko ma dobroczynne właściwości: wspomaga układ nerwowy, pokarmowy i odpornościowy. Dlatego tym mamom, które nie mogą karmić, pomogą inne mamy.

Kładka dla pieszych runęła na samochody. Uszkodziła ją ciężarówka

Kładka dla pieszych runęła na ulicę i przygniotła przechodnia. Do tragicznego wypadku doszło na zachodzie Ekwadoru. O kładkę zahaczyła przejeżdżająca ciężarówka. Wszystko zarejestrowały kamery miejskiego monitoringu. Na nagraniu widać, jak samochód ciężarowy z podniesioną naczepą próbował przejechać pod kładką dla pieszych i uderzył w nią. Chwilę później cała kładka z pieszymi runęła na jezdnię prosto na nadjeżdżające samochody. Kilku osobom udało się w ostatniej chwili uciec. Jedna zginęła. Droga była zablokowana przez wiele godzin. Teraz miejscowa policja sprawdza, jak doszło do wypadku i dlaczego kierowca nie opuścił naczepy.

Rozpędzone auto wjechało do Wary. "Można założyć różne wersje wydarzeń"

Prokuratura bada przyczyny tragicznego wypadku w Kostrzynie nad Odra. Samochód zjechał z drogi i wpadł do Warty. W środku były dwie kobiety. Nie miały szans na przeżycie, choć niemal natychmiast na miejscu pojawili się strażacy i płetwonurkowie. Zabezpieczono monitoring z chwili, kiedy samochód wpadł do rzeki. Akcja wydobywania auta trwała ponad 8 godzin.

Nowoczesna podzielona zjednoczeniem. W sobotę partia wybierze lidera

Było porozumienie opozycji, będą wybory wewnątrz partii. W sobotę delegaci wybiorą nowego przewodniczącego Nowoczesnej, który poprowadzi partie do wyborów samorządowych. To o tyle istotne, że pretendentka do fotela przewodniczącego - Katarzyna Lubnauer - inaczej niż Ryszard Petru widzi współpracę z Platformą.

"Współpraca musi być ścisła, ale nie musimy być jednym organizmem"

- Dziś próba dyskusji o reformie sprawiedliwości w Polsce to takie "uważajcie, bo idziecie w złym kierunku, a to kiedyś doprowadziło Europę na drogę wojny" - tak senator niezależny Grzegorz Napieralski ocenił upomnienie Polski przez prezydenta Francji podczas spotkania z polską premier. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS wskazał, że gospodarz Pałacu Elizejskiego szuka nowych sojuszy w Europie. - Widać, że naturalną dziś drogą dla prezydenta Francji jest to, żeby ta współpraca w Unii Europejskiej była ściślejsza - dodał senator Napieralski. Bardziej powściągliwy był Piotr Strzembosz z Prawicy RP: - Współpraca musi być ścisła, ale nie musimy być jednym organizmem - zaznaczył. Polityk dodał, że prezydent Macron bardzo delikatnie zwrócił uwagę na reformy sądownictwa w Polsce i "było to na miejscu".

"Stany Zjednoczone zbudowały swoją potęgę na solidnych podstawach"

- Nic wielkiego się jeszcze nie stało. Dopiero teraz będą schody kogo przy tym stole posadzić - tak prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, skomentował planowane rozmowy o przyszłości Syrii. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS podkreślił, że rosyjski przywódca Władimir Putin zaprosił na negocjacje prezydenta Baszara al-Asada. - Morderca, który używa broni chemicznej przeciwko własnemu narodowi, teraz jest "cywilizowanym" rozmówcą na temat przyszłości - ocenił prof. Lewicki. - To trochę wstydliwa sprawa - dodał ekspert. Amerykanista jest przekonany, że Rosja Putina, mimo zapewnień Kremla, ma mniejsze możliwości niż USA. - Ameryka jest dużo potężniejsza i bogatsza. Stany Zjednoczone zbudowały swoją potęgę na solidnych podstawach - podkreślił.

Projekt ordynacji wyborczej w Sejmie. Szef PKW: będzie źle

- Czemu chcecie zmieniać ordynację? - pyta w Sejmie opozycja, bo PiS bez konsultacji i w ekspresowym tempie stara się przeforsować projekt zmian w ordynacji wyborczej. "Procedujecie tę ustawę skandalicznie" - krzyczy z sejmowej mównicy Paweł Kukiz. "Ustawa podporządkowująca Polskę PiS-owi" - taką nazwę proponuje opozycja.