Najnowsze

Najnowsze

Tajna notatka, analiza i oficjalne zaprzeczenia. Jak wyglądają relacje polsko-amerykańskie?

Stosunek Ameryki do Polski jako sojusznika się nie zmienia, ale USA mają swoje obawy co do ustawy o IPN - oświadczyła we wtorek rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu pytana o treść notatki ujawnionej przez portal onet.pl. Relacje Polski i USA raczej nie są zamrożone, ale chyba są chłodne, skoro w MSZ powstał dokument mówiący o zablokowanych kontaktach prezydenta i premiera z głównym sojusznikiem.

Powstanie Muzeum Getta Warszawskiego

Muzeum Getta Warszawskiego ma stanąć za pięć lat między ulicami Śliską i Sienną. Premier Morawiecki uroczyście ogłosił powstanie instytucji, a wicepremier Gliński chciałby, aby stało się ono "muzeum 800 lat miłości między dwoma narodami" z solidarnością, braterstwem i "prawdą ze wszystkimi aspektami".

Oficer rosyjskiego wywiadu otruty w Londynie. "Trwa policyjne śledztwo"

Gorąco na linii Moskwa-Londyn. W brytyjskim szpitalu walczą o życie były rosyjski szpieg i jego córka. Zostali otruci nieznaną substancją przez nieznanych sprawców. Londyn podejrzewa Rosjan. W związku z tą sprawą zebrał się sztab antykryzysowy Cobra, a Theresa May musiała się tłumaczyć w parlamencie.

Prognoza pogody na czwartek 8 marca

W czwartek przeważnie pochmurno. Możliwy słaby przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na Podlasiu do 10 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. Ciśnienie rośnie, w południe 997 hPa.

Uciekał przed policją. Wpadł pod własne auto

Kiedy zatrzymał samochód, nie zaciągnął hamulca ręcznego. Po wyjściu z auta od razu pod nie wpadł. Policjanci gonili mężczyznę na sygnale w stanie Wirginia, bo nie zatrzymał się na ich polecenie. Podejrzewali, że jedzie uszkodzonym samochodem. Mężczyzna uciekając przed nimi, skręcił na parking, wysiadł z auta i zaczął uciekać. Nie zaciągnął jednak hamulca ręcznego i samochód jechał dalej. Kierowca wpadł na maskę i sturlał się pod koła. Nic poważnego mu się nie stało. Usłyszał zarzuty kierowania samochodem pod wpływem środków odurzających i posiadania marihuany.

"Miała być pokora i umiar, wyszło jedno wielkie dojenie"

Premier Mateusz Morawiecki już zapowiedział zmiany w systemie wynagradzania członków rządu, wedle których ministrowie będą otrzymywali część uposażenia poselskiego. Pensje więc wzrosną, a samych ministrów i wiceministrów ma być za to o 1/4 mniej. Jacek Sasin, pytany o plan oszczędności szefa rządu, stwierdził, że to przejrzysty system. Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów dodał, że w sprawie nagród nikt niczego nie ukrywa. Opozycja za to apeluje w Sejmie do ministrów: oddajcie w premie.

Coraz więcej Iranek chce zrzucić hidżaby. "Gdy go zakładasz, to jakbyś sama zaczynała się cenzurować"

Czy w Iranie możliwa jest obyczajowa odwilż? Kobiety coraz głośniej i coraz śmielej mówią o tym, że chcą chcą odsłonić głowy i zrzucić hidżaby. Protesty - mimo, że jeszcze nie masowe - stają się coraz bardziej widoczne. Iranki, nie tylko w Teheranie, ale i w mniejszych miastach, zaczynają pojawiać się na ulicach bez nakrycia głowy. Często trafiają za to do więzienia. Ale to wcale nie powstrzymuje kolejnych. Dla irańskich kobiet hidżab coraz częściej oznacza cenzurę.

Odnaleziono zatopiony lotniskowiec USS Lexington

U wybrzeży Australii, na głębokości blisko 3 km odkryto amerykański lotniskowiec, zatopiony w czasie II wojny światowej. Okręt USS Lexington odnalazła ekipa, której prace finansuje Paul Allen, czyli współzałożyciel firmy Microsoft. To już kolejny podwodny skarb, znaleziony po latach. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

"Ekipa PiS nie bardzo umie się cofać"

- Jest duże obniżenie zaufania w relacjach z najważniejszymi politykami w USA - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były wiceszef MSZ i członek PAN Paweł Kowal. W jego ocenie, rząd nie przewidział konsekwencji nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, jeśli chodzi o relacje ze Stanami Zjednoczonymi. - Ekipa PiS nie bardzo umie się cofać. To jej najgorzej wychodzi - skomentował drugi gość programu, socjolog prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego. Zdaniem Śpiewaka, Trybunał Konstytucyjny powinien "wyrzucić do kosza" nowelizację ustawy o IPN. - Jest nie do obrony - uważa socjolog.

"Operacja została tak zaplanowana, by nie można było zidentyfikować sprawców"

- Operacja została tak zaplanowana, by nie można było zidentyfikować sprawców - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Grzegorz Małecki, były szef Agencji Wywiadu, komentując zatrucie byłego podwójnego rosyjsko-brytyjskiego agenta Siergieja Skripala i jego córki w Wielkiej Brytanii. Jego zdaniem stoi za tym Kreml. - Podejmując się tego rodzaju przedsięwzięć, rosyjskie służby musiały miały pewność, że Brytyjczycy nie znajdą dowodów - stwierdził.

Ustawa degradacyjna przyjęta przez Sejm. "Nie akceptujemy sowieckich generałów"

- To historyczna sprawiedliwość czy pośmiertna zemsta? - pyta opozycja, ale Sejm pędzi z ustawą, która odbiera generalskie gwiazdki. Wojskowe stopnie mogą stracić między innymi generałowie należący do Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, w tym Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak i Mirosław Hermaszewski. Tempo ustawy nie nadrobi straconego czasu, bo generałów można było degradować za życia.

Prognoza pogody na środę 7 marca

W środę będzie pochmurno. Na północy i zachodzie kraju opady deszczu ze śniegiem do 3 mm oraz śniegu do 1-3 cm. Poza tym miejscami słaby deszcz do 1 mm, tylko na Podkarpaciu silniejszy - do 5 mm. Temperatura maksymalna od 0 w skali Celsjusza na Suwalszczyźnie, 6 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 8 stopni Celsjusza w Małopolsce. Wiatr z kierunków południowych, słaby i umiarkowany.

Lokomotywa do odśnieżania torów

Niezwykłe zdjęcia ze wschodniej Anglii, gdzie tory są tak zasypane, że kolejarze musieli doczepić do kilku pociągów pługi śnieżne. Podziałało. Spychacze, skonstruowane przez angielskich kolejarzy, składały się z dwóch lokomotyw, żeby mieć wystarczająco dużo mocy do kruszenia grubego lodu zalegającego na torach. Pługi mogły zacząć pracę dopiero, kiedy śnieg przestał padać. A takiej zimy w Wielkiej Brytanii nie było od 30 lat. W zeszłym tygodniu sparaliżowany został ruch samochodów, pociągów, odwołano wiele lotów i pozamykano szkoły.

"To był wieczór unikania ważnych spraw i decyzji. Takie też były filmy"

- Miałem wrażenie, że to były Oscary 2029 i że jesteśmy dawno po tym, co się stało w 2017 roku - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS dziennikarz Robert Kozyra, komentując tegoroczną galę rozdania Oscarów. Jego zdaniem sprawa molestowania seksualnego w Hollywood została zepchnięta na margines. Zgodził się z nim drugi gość programu, krytyk filmowy Tomasz Raczek. - To był wieczór unikania ważnych spraw i decyzji. Takie też były filmy. Nie mają one w sobie siły i pragnienia odkrywania nowych lądów - ocenił.

"Trzeba się bać wzrostu populizmów w Europie"

- Skąd się wzięły sukcesy partii takich jak Forza Italia i Liga Północna? Jest rozczarowanie Matteo Renzim i Partią Demokratyczną - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Roman Imielski z "Gazety Wyborczej", komentując wyniki wyborów we Włoszech. Jak dodał, na włoskie standardy są to partie "dość przewidywalne". - Trzeba się bać wzrostu populizmów w Europie. Po wyjściu Wielkiej Brytanii, Włochy będą trzecim najważniejszym i największym krajem w UE. Jego stan nie jest bez wpływu na całość Unii - dodał drugi gość programu, Marek Ostrowski z "Polityki". Jego zdaniem, Włosi są rozczarowani Unią Europejską za brak solidarności w sprawie uchodźców.

Premier zapowiada mniejszą administrację i likwidację nagród

Członkowie Kukiz'15 apelują do członków rządu, by ci oddali nagrody. Premier Mateusz Morawiecki planuje zbiorowe odchudzanie: mniej administracji i mniej kart kredytowych. Zapowiada też likwidację nagród i premii. Ale chudsza administracja będzie miała szansę na grubsze portfele.