Co będzie w poprawkach do prezydenckich ustaw? Politycy PiS nie wiedzą

21.11.2017 | Co będzie w poprawkach do prezydenckich ustaw? Politycy PiS nie wiedzą
21.11.2017 | Co będzie w poprawkach do prezydenckich ustaw? Politycy PiS nie wiedzą
Krzysztof Skórzyńki | Fakty TVN
21.11.2017 | Co będzie w poprawkach do prezydenckich ustaw? Politycy PiS nie wiedząKrzysztof Skórzyńki | Fakty TVN

W środę w Sejmie zaplanowano pierwsze czytanie prezydenckich projektów ustaw w sprawie sądownictwa. Były długo oczekiwane, omawiane z prezesem Kaczyński i owiane taką tajemnica, że nawet politycy PiS nie wiedzą, co w nich ostatecznie będzie. 28 organizacji pozarządowych apeluje o wstrzymanie prac nad ustawami.

- Ja nie prowadzę tej ustawy. Naprawdę nie pomogę - mówi Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS, pytany o kwestię ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. Dodaje, że nie wie, co znajdzie się w poprawkach do tych ustaw. Na 24 godziny przed startem prac nad ustawami o sądach właściwie nikt w Sejmie nie wie, nad czym posłowie będą pracować.

Dobę przed startem prac nad ustawami o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa politycy oficjalnie wiedzą o nich tyle, że PiS i prezydent osiągnęli porozumienie po serii utajnionych negocjacji politycznych. Nikt poważny nie nazwie tej serii rozmów społecznymi konsultacjami.

- Pan Jarosław Kaczyński traktuje Polskę jak swój prywatny folwark. To on zdecyduje, jakie poprawki zostaną zaakceptowane - komentuje Borys Budka, poseł PO i były minister sprawiedliwości. - Wszystko ma być po cichu, bez głosów opozycji. Mamy do czynienia z pełzającą dyktaturą - dodaje Marcin Kierwiński, poseł PO.

Zupełnie innego zdania jest Stanisław Karczewski. - Opozycja zawsze tak mówi, ale niestety nie ma racji - mówi marszałek Senatu.

Plan prac

W środę wieczorem Sejm rusza z pracami nad prezydenckimi projektami ustaw. Na pierwszy ogień - o godzinie 17:45 - idzie ustawa o Sądzie Najwyższym. Później - już późnym wieczorem, o godzinie 19:15 - startują pracę nad ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa. Skończą się najpewniej późno w nocy. Do tego momentu politycy nie będą mieli zielonego pojęcia, co znajduje się w poprawkach, które PiS ustalało z Prezydentem. Dowiedzą się tego, wszystko na to wskazuje, dopiero na posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Przy dobrym układzie odbędzie się w czwartek. Jeżeli PiS nie zwoła posiedzenia w nocy. Co przecież już praktykowano m.in. w lipcu tego roku.

"Wszystko odbywa się zgodnie z zasadami"

- Zmieniamy ustrój państwa w ciągu pięciu minut dla każdego klubu. To jest niepoważne traktowanie Polaków i parlamentarzystów - mówi Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu z PO.

W odpowiedzi senator Jan Maria Jackowski z PiS wskazuje, że takie rzeczy miały miejsce również "gdy koalicja PO-PSL rządziła". To niewątpliwie prawda. Koalicja PO i PSL w cztery dni przepychały w grudniu 2013 roku ustawę o Funduszach Emerytalnych. Ale - żeby zachować kronikarską uczciwość - trzeba przypomnieć, że tamta ustawa była znana ze szczegółami tygodnie przed jej przyjęciem. Ten tryb pracy nad nią nazywano skandalicznym. Wtedy protestowali politycy PiS-u.

Teraz są już innego zdania. - Wszystko odbywa się zgodnie z regulaminem i zgodnie z takimi zasadami, jakie w tym parlamencie już były - podkreśla Jan Maria Jackowski.

We wtorek prawie 30 organizacji pozarządowych podpisało wspólne wezwanie, aby wstrzymać pracę nad tymi ustawami. Nie usłyszeli od władzy żadnej odpowiedzi.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS