Służby rozbiły nielegalne kasyna. Akcję uwieczniła kamera "Faktów" TVN

21.11.2017 | Służby rozbiły nielegalne kasyna. Akcję uwieczniła kamera "Faktów" TVN
21.11.2017 | Służby rozbiły nielegalne kasyna. Akcję uwieczniła kamera "Faktów" TVN
Dariusz Łapiński | Fakty TVN
21.11.2017 | Służby rozbiły nielegalne kasyna. Akcję uwieczniła kamera "Faktów" TVNDariusz Łapiński | Fakty TVN

Wspólna akcja funkcjonariuszy Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Krajowej Administracji Skarbowe. W sześciu lokalach w Wólce Kosowskiej pod Warszawą funkcjonariusze rozbili nielegalnie działające kasyna. Nocną akcję obserwował z bliska reporter "Faktów" TVN.

Jak się okazało, w środku nocy, gdy kończy się tam handel, niektóre pomieszczenia w Wólce Kosowsiej zamieniały się w nielegalne kasyna gry. - Na około 35 metrach jest ustawionych kilkadziesiąt automatów - mówi "Faktom" oficer operacyjny Straży Granicznej. Na miejscu funkcjonariusze przeprowadzili eksperyment procesowy. Pokazał on, jakie zyski przynoszą takie maszyny. - Jeden automat potrafi przynosić około 50 tysięcy zysku złotych miesięcznie - wskazuje Piotr Dziedzic, szef Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej w Ministerstwie Finansów. A poza dziesiątkami automatów w takich miejscach jest też ruletka, kości i karty.

Nikt nic nie wie

Stawki równie wysokie. - Na stole było kilkadziesiąt tysięcy złotych. W tej chwili trwają czynności. Na razie nikt się nie przyznaje do tych pieniędzy ale myślę, że ustalimy właściciela - zapewnia jeden z funkcjonariuszy SG.

Zresztą nie tylko do pieniędzy nikt w takich miejscach się nie przyznaje. Właściwie to nikt tu się nie zna, wszyscy są pierwszy raz i to przez przypadek. To ich wersja. - Przeważnie ktoś, kto wynajmuje powierzchnię twierdzi, że on tylko wynajmuje i nic nie wie. Ktoś inny obsługuje to pod względem technicznym i on też nic nie wie, bo tylko serwisuje - tak wersję uczestników hazardu przedstawia Dziedzic.

"Podziemie funkcjonuje, odradza się na nowo"

Wśród zatrzymanych w nocnej akcji było kilku nielegalnie przebywających w Polsce obcokrajowców. - Nie posiadają dokumentów. Prawdopodobnie podają się za członków innej narodowości, niż są - informuje Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych. Znaleziono też narkotyki. Ale nie to zaskoczyło strażników granicznych w trakcie akcji w środku nocy. - Czasami może zaskoczyć to, kto jest. Dzisiaj na jednym z adresów była kobieta z kilkumiesięcznym dzieckiem - podkreśla funkcjonariusz SG. Pierwsze takie kasyno Straż Graniczna zlikwidowała pół roku temu. Wtedy nie potraktowała go jako koniec śledztwa, a początek większego. Jak się okazało słusznie. - To raczej teren, na którym działają Chińczycy i Wietnamczycy. Ale myślę, że nasze grupy przestępcze też maja tu swój udział - zapewnia Piotr Dziedzic. Skala przestępczego procederu jest coraz większa. - Okazuje się, że to podziemie funkcjonuje, czyli odradza się na nowo - ocenia ppor. Dagmara Bielec-Janas, rzecznik Nadwiślańskiego Oddziału SG. A to oznacza, że ta wojna jeszcze się nie zakończyła.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sprowadzają ich Rosja i Białoruś, a nawet dają im narzędzia do sforsowania zapory. Migranci wciąż nacierają. Premier Donald Tusk zapowiedział umocnienie infrastruktury granicznej z Rosją i Białorusią za 10 miliardów złotych. Tarcza Wschód to przede wszystkim zaawansowane systemy monitoringu, modernizacja infrastruktury transportowej i budowa magazynów, a także gromadzenie materiałów i sprzętu inżynieryjnego.

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Źródło:
Fakty TVN

Zmiana władzy w tym przypadku niczego nie zmieniła. Narodowy Fundusz Zdrowia wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko. Dla chorych dzieci było jedyną szansą, środkiem ratującym życie, co potwierdzają kolejne ekspertyzy. Urzędnicy jednak trwają przy swoim. Żądana kwota to łącznie siedem milionów złotych.

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Źródło:
Fakty TVN

Najdłużej czeka się na serce i płuca, ale nawet nerek, których transplantacji jest najwięcej, wciąż przeszczepia się za mało. W Polsce obowiązuje zasada domniemanej zgody na pobranie organów od zmarłego, ale dla lekarzy transplantologów kluczowa jest opinia rodziny. Dlatego tak ważne jest świadome wyrażenie zgody, rozmowa z najbliższymi i edukacja.

Po co oddawać komuś swoje organy? Piotr Polk: ta jedna decyzja jest wieczna

Po co oddawać komuś swoje organy? Piotr Polk: ta jedna decyzja jest wieczna

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Anna Hernik jest laureatką nagrody internautów tegorocznego konkursu Grand Press Photo. Fotografka w jednym kadrze uchwyciła życie swoje, ale też innych rodzin, które, tak jak ona, mierzą się z glejakiem. To wyjątkowo złośliwy nowotwór mózgu. Ponad rok temu diagnozę usłyszał mąż pani Anny. 

Cała rodzina mierzy się z glejakiem taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

Cała rodzina mierzy się z glejakiem taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawidliwości, wystąpił w środę na posiedzeniu Zespołu ds. Rozliczeń PiS, któremu szefuje poseł Roman Giertych. Opisał, jak Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, nie dostała środków, ponieważ takie były naciski polityczne jego przełożonych. Przeprosił, ale dziś Fundacja nie czeka na przeprosiny.

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przez osiem lat mieliśmy do czynienia z procesem orbanizacji, a teraz jest deorbanizacja - mówił profesor Timothy Garton Ash o zmianie, która nastąpiła po wyborach parlamentarnych w Polsce. Stwierdził, że zmiany rządu to "ewidentnie trudny proces, zwłaszcza jeżeli prezydent na każdym kroku przeciwstawia się" propozycjom rządu.

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Źródło:
TVN24

- Będzie decyzja w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego na dniach - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - Myślę, że na pewno będzie powstawać lotnisko, które jest potrzebne - dodał. Wicepremier odniósł się także do poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Źródło:
TVN24

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu znajdzie się drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obywatele Unii Europejskiej wybierają posłów do Parlamentu Europejskiego, ale nie skład Komisji Europejskiej. Każdy członek KE, w tym przewodniczący, musi być jednak zatwierdzony przez PE. Obecna szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chce zostać na stanowisku na drugą kadencję. W czwartek stanęła w szranki w debacie z liderami innych najważniejszych frakcji w europarlamencie obecnej kadencji.

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS