Najnowsze

Najnowsze

Wrak MiG-a 29 przewieziony na lotnisko w Mińsku Mazowieckim

Trzy wojskowe ciężarówki wywiozły po południu wrak myśliwca, który rozbił się dwa dni temu pod Warszawą. Został przewieziony na lotnisko wojskowe w Mińsku Mazowieckim, gdzie zostanie ułożony na płycie i gdzie będzie badany przez prokuratorów i ekspertów.

Wjechał TIR-em na chodnik. Został zatrzymany

Kilkanaście godzin policja szukała kierowcy TIR-a, który wykonał kompletnie niezrozumiały i niebezpieczny manewr. Nawet nie na drodze, ale na chodniku. Chwilę po tym, jak pasażerowie wysiedli z autobusu, przejechał tuż obok, staranował znaki i biletomat.

Prognoza pogody na piątek 22 grudnia

W piątek pochmurno. Na północnym zachodzie Polski bez opadów, gdzie indziej okresami opady deszczu ze śniegiem do 1-3 mm, a na wschodzie kraju opady śniegu do 1-3 cm. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na wschodzie i 3 stopni Celsjusza w centrum kraju do 6 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr zachodni i północno-zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach do 50-60 km/h.

Senat pracuje nad kodeksem wyborczym. Ma wrócić głosowanie korespondencyjne

Senat decyduje o zmianach w Kodeksie wyborczym. W projekcie PiS jest nowa definicja znaku X. Zdaniem Państwowej Komisji Wyborczej wprowadzi to chaos. Są nowe uprawnienia dla szefa MSWIA. Ma pozostać głosowanie korespondencyjne. W Sejmie posłowie PiS je zlikwidowali, w izbie wyższej - senatorowie partii rządzącej chcą je przywrócić.

Premier Wielkiej Brytanii w Polsce. Jednym z tematów współpraca w sprawach bezpieczeństwa

Brexitowe negocjacje, samo wyjście Londynu z UE i przyszłość Polaków - dziś żyjących i pracujących na Wyspach to jedne z najważniejszych spraw w negocjacjach między Polską a Wielką Brytanią. Ale nie mniej ważne są także te dotyczące bezpieczeństwa. Brytyjska premier przyjechała do Warszawy z najważniejszymi członkami swojego rządu, by podpisać dwustronny pakt bezpieczeństwa i obrony.

Kierowca szefa MON oskarżony o spowodowanie wypadku

Śledczy postawili starszemu kapralowi Grzegorzowi G. zarzut spowodowania wypadku drogowego. Do karambolu z udziałem rządowego pojazdu, którym podróżował minister obrony narodowej doszło w styczniu. Zderzyło się 10 pojazdów, ucierpiały trzy osoby.

Prezydent podpisze ustawy dotyczące sądownictwa

- W naszym kraju zapanowała tyrania większości - komentuje historyk idei , profesor Marcin Król, były premier Włodzimierz Cimoszewicz mówi o upodleniu Polski na oczach Europy i sporej części świata. Według opozycji to czarny dzień dla polskiej demokracji, dzień wstydu dla rządu PiS. Nie będzie weta - będzie podpis. Prezydent Andrzej Duda akceptuje ustawy sądowe. A jego oświadczenie pojawia się kilka godzin po decyzji Komisji Europejskiej o uruchomieniu wobec Polski artykułu 7 unijnego traktatu. Politycy PiS przekonują, że procedura nie zakończy się sankcjami, a komisarze podjęli decyzję czysto polityczną.

Dorn: polityka europejska rządu jest poza granicą racjonalności

- Jeśli chodzi o politykę europejską, to jest ona poza granicą racjonalności - tak Ludwik Dorn, były marszałek Sejmu, ocenił dążenie PiS-u do zmian w sądownictwie w obliczu groźby sankcji z Brukseli. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS wskazał, że po środowej decyzji Komisji Europejskiej Polska nie może liczyć na jedność Grupy Wyszehradzkiej. - Ten mit już runął 23 października podczas głosowania stanowiska Rady Unii Europejskiej w sprawie pracowników delegowanych - przypomniał Dorn. - Nie ma przypadków. Kiedy w Brukseli ogłoszono, że Polska ma 3 miesiące na negocjacje w ramach artykułu 7. i dostosowanie tych trzech ustaw (o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa - przyp. red.), pan prezydent podjął decyzję o podpisaniu dwóch ustaw. Po to, żeby dać sygnał, że Polska nie ma zamiaru ustąpić - ocenił z kolei były szef MSWiA Ryszard Kalisz.

"Dla Prawa i Sprawiedliwości im gorzej, tym lepiej"

- Dla Prawa i Sprawiedliwości im gorzej, tym lepiej. Im więcej będą mogli zrzucić odpowiedzialności na kogoś z zewnątrz, tym lepiej - tak Piotr Apel, poseł klubu Kukiz'15, skomentował reakcję partii rządzącej na rozpoczęcie przeciwko Polsce unijnej procedury praworządności. Zdaniem gościa "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS "chęć dominacji na polskiej scenie politycznej jest tak wielka, że dla Prawa i Sprawiedliwości zagranica mogłaby nie istnieć". - Jest tylko narzędziem do tego, żeby szukać "złego wilka" - dodał Apel. - Polska trafia na kompletny margines. Staje się absolutnie mało wiarygodnym parterem - ocenił z kolei Michał Szczerba (PO).

Nie tylko sankcje. Jak Unia może ukarać Polskę

Wyrazy zaniepokojenia Brukseli były przez rząd lekceważone, prośby o rozmowy i negocjacje - zbywane. Rząd PIS-u grał na czas, a unijni urzędnicy słyszeli, że są niedoinformowani. Trwała też wymiana pism, z których niewiele wynikło. Do teraz. W środę KE zdecydowała o uruchomieniu procedury zapisanej w artykule 7. Traktatu o Unii Europejskiej. Jakie są możliwe scenariusze?

Weto prezydenta, kampania i przepychanie poprawek. Jak wprowadzano zmiany w sądach

Jakiś sędzia kiedyś ukradł kiełbasę, inny PenDrive'a - takimi argumentami, za państwowe pieniądze, przez miesiące przekonywano społeczeństwo do zmian nazywanych przez rząd reformą sądów. Jednak żadna z tych ustaw - zdaniem ekspertów - nie skróci kolejek w sądach, a nowe przepisy oddadzą politykom wpływ na nominacje sędziów i i ich kariery.

Wiceszef MON dla "Faktów": pilot MiG-a się nie katapultował

Pilot myśliwca MiG-29, który rozbił się pod Warszawą, nie katapultował się - mówi "Faktom" Bartosz Kownacki, wiceszef resortu obrony. Na tę informację czekaliśmy kilkadziesiąt godzin. Wcześniej MON albo milczał, albo wydawał sprzeczne sygnały.

Prognoza pogody na czwartek 21 grudnia

Czwartek w całym kraju zapowiada się przeważnie pochmurno. Na wschodzie śnieg przechodzący na zachodzie w deszcz ze śniegiem. Natomiast w pasie od Mazur przez Mazowsze, Ziemie Świętokrzyską po Małopolskę opady nad ranem mogą marznąć, powodując gołoledź. Temperatura maksymalna od -2 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 7 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr zachodni, słaby i umiarkowany. Okresami, w porywach, może osiągnąć do 60 km/h. Ciśnienie spada i w czwartkowe południe osiągnie 1010 hPa.

"Ja nawet nie wiem jakie są zarzuty". Senator Kogut bez immunitetu

Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich pozytywnie zaopiniowała rezygnację z immunitetu złożoną przez senatora Stanisława Koguta. Jeszcze w środę Prokuratura Krajowa ma podjąć decyzję czy skieruje do sądu wniosek o jego areszt. To efekt śledztwa Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które we wtorek zatrzymało syna senatora PiS-u i cztery inne osoby.

Pierwsze ustalenia po katastrofie kolejowej. Pociąg jechał za szybko

Pociąg na pewno jechał za szybko - to pierwsze ustalenia po katastrofie kolejowej w amerykańskim stanie Waszyngton. Skład wykoleił się na wiadukcie podczas przejazdu między miastami Olympia i Tacoma. Jeden z wagonów spadł na ruchliwą autostradę, przygniatając kilka samochodów. Zginęło sześciu pasażerów pociągu, około stu zostało rannych.

Od zaniepokojenia do "opcji atomowej". Kalendarium sporu z Komisją Europejską

W środę Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu artykuł 7. unijnego traktatu wobec Polski. Daje on możliwość dyscyplinowania i karania państw, które naruszają unijne wartości. Procedura praworządności to odpowiedź Komisji Europejskiej na prowadzone przez polityków PiS zmiany w systemie sądownictwa. Przypominamy, jak krok po kroku wyglądała dyskusja między Komisją a polskim rządem.

Belka: Morawiecki musi udowodnić "pisowskiemu ludowi", że jest krwią z krwi

Jest za wcześnie, żeby mówić o tym, jakim premierem będzie pan Mateusz Morawiecki. Ja mam nadzieję, że będzie innym premierem niż pani Beata Szydło. Na pewno jest człowiekiem bardziej komunikatywnym, używa w pewnych sprawach innego języka, nie języka inwektyw - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były premier Marek Belka. - Ale przecież musi udowodnić temu "pisowskiemu ludowi", że jest ich, krew z krwi, kość z kości - dodał były prezes NBP. - W związku z tym od czasu do czasu będzie musiał wypowiadać rzeczy, które będą nam szkodzić - ocenił Belka.

Pytania po wypadku myśliwca. MON udziela niewielu informacji

Prawie trzy godziny wojskowi, strażacy i leśnicy szukali pilota myśliwca MiG 29, który rozbił się w poniedziałek pod Warszawą. 28-letni pilot cudem przeżył, jest po operacji. Komunikaty resortu obrony w tej sprawie są niejasne. Wciąż nie wiadomo, czy pilot przed zderzeniem z ziemią zdążył się katapultować.