Najnowsze

Najnowsze

10 lat Polski w strefie Schengen. Co Polska zyskuje dzięki UE?

To już dziesięć lat, jak możemy jeździć po Europie bez paszportów i wiz. Dekadę temu weszliśmy do unijnej strefy Schengen i uzyskaliśmy wolność poruszania się po upragnionym Zachodzie. Właściwie to stało się to tak oczywiste, że na co dzień nie pamiętamy, że kiedyś było inaczej.

Catering w Święta? Zainteresowanie Polaków rośnie

W przedświąteczny piątek wiele osób już wie, co upiec, ugotować, usmażyć na Święta. Ale jest coraz więcej osób, którym albo opadają ręce, albo po prostu wolą, by zrobił to dla nich ktoś inny. Płacą za święty spokój.

Prognoza pogody na sobotę 23 grudnia

W sobotę okresami opady deszczu, a na wschodzie opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna w dzień od 2 stopni Celsjusza na Rzeszowszczyźnie do 8 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr dość silny i silny, w porywach 60-80 km/h, zachodni.

Dr Pawłowski: nie wiem, co osiągamy, antagonizując Francję i USA

- Nie widzę, by PiS przekonał do siebie kraje Europy Wschodniej - oświadczył w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS dr Łukasz Pawłowski z "Kultury Liberalnej". - Patrzymy na Francję i USA. Oczywiście, te kraje nie są idealne. Nie wiem jednak, co osiągamy, antagonizując te państwa - dodał. - To, poza ewentualnymi sankcjami, klęska wizerunkowa i skazanie się na rolę chorego człowieka Europy - ocenił drugi gość programu, publicysta Tomasz Wołek. Skomentowali w ten reformy sądownictwa w Polsce oraz uruchomienie przez Komisję Europejską artykułu 7. unijnego traktatu.

"Największe firmy sportowe i telewizja to prawdziwi władcy igrzysk"

- Międzynarodowy Komitet Olimpijski to właściciel spektaklu. Uwłaszczył się na igrzyskach i znakomicie nimi handluje - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Mirosław Żukowski, szef działu sportowego "Rzeczpospolitej". - Telewizja wymusza wszystko - również zmiany regulaminu i czas rozgrywania konkurencji. Największe firmy sportowe i telewizja to prawdziwi władcy igrzysk - dodał. - Władimir Putin spokojnie rozgrywa MKOl jak chce, od wielu lat. Wszystkie pociągnięcia Komitetu są dyskretnie uzgadnianie wcześniej - przekonywał z kolei drugi gość programu, Maciej Petruczenko z "Przeglądu Sportowego", odnosząc się do kwestii dopingu wśród rosyjskich sportowców. - Robi się komedię, że różni oficjele protestują, ale wiadomo było, że Rosja nie zbojkotuje igrzysk - dodał dziennikarz.

Wrak MiG-a 29 przewieziony na lotnisko w Mińsku Mazowieckim

Trzy wojskowe ciężarówki wywiozły po południu wrak myśliwca, który rozbił się dwa dni temu pod Warszawą. Został przewieziony na lotnisko wojskowe w Mińsku Mazowieckim, gdzie zostanie ułożony na płycie i gdzie będzie badany przez prokuratorów i ekspertów.

Wjechał TIR-em na chodnik. Został zatrzymany

Kilkanaście godzin policja szukała kierowcy TIR-a, który wykonał kompletnie niezrozumiały i niebezpieczny manewr. Nawet nie na drodze, ale na chodniku. Chwilę po tym, jak pasażerowie wysiedli z autobusu, przejechał tuż obok, staranował znaki i biletomat.

Prognoza pogody na piątek 22 grudnia

W piątek pochmurno. Na północnym zachodzie Polski bez opadów, gdzie indziej okresami opady deszczu ze śniegiem do 1-3 mm, a na wschodzie kraju opady śniegu do 1-3 cm. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na wschodzie i 3 stopni Celsjusza w centrum kraju do 6 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr zachodni i północno-zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach do 50-60 km/h.

Senat pracuje nad kodeksem wyborczym. Ma wrócić głosowanie korespondencyjne

Senat decyduje o zmianach w Kodeksie wyborczym. W projekcie PiS jest nowa definicja znaku X. Zdaniem Państwowej Komisji Wyborczej wprowadzi to chaos. Są nowe uprawnienia dla szefa MSWIA. Ma pozostać głosowanie korespondencyjne. W Sejmie posłowie PiS je zlikwidowali, w izbie wyższej - senatorowie partii rządzącej chcą je przywrócić.

Premier Wielkiej Brytanii w Polsce. Jednym z tematów współpraca w sprawach bezpieczeństwa

Brexitowe negocjacje, samo wyjście Londynu z UE i przyszłość Polaków - dziś żyjących i pracujących na Wyspach to jedne z najważniejszych spraw w negocjacjach między Polską a Wielką Brytanią. Ale nie mniej ważne są także te dotyczące bezpieczeństwa. Brytyjska premier przyjechała do Warszawy z najważniejszymi członkami swojego rządu, by podpisać dwustronny pakt bezpieczeństwa i obrony.

Kierowca szefa MON oskarżony o spowodowanie wypadku

Śledczy postawili starszemu kapralowi Grzegorzowi G. zarzut spowodowania wypadku drogowego. Do karambolu z udziałem rządowego pojazdu, którym podróżował minister obrony narodowej doszło w styczniu. Zderzyło się 10 pojazdów, ucierpiały trzy osoby.

Prezydent podpisze ustawy dotyczące sądownictwa

- W naszym kraju zapanowała tyrania większości - komentuje historyk idei , profesor Marcin Król, były premier Włodzimierz Cimoszewicz mówi o upodleniu Polski na oczach Europy i sporej części świata. Według opozycji to czarny dzień dla polskiej demokracji, dzień wstydu dla rządu PiS. Nie będzie weta - będzie podpis. Prezydent Andrzej Duda akceptuje ustawy sądowe. A jego oświadczenie pojawia się kilka godzin po decyzji Komisji Europejskiej o uruchomieniu wobec Polski artykułu 7 unijnego traktatu. Politycy PiS przekonują, że procedura nie zakończy się sankcjami, a komisarze podjęli decyzję czysto polityczną.

Dorn: polityka europejska rządu jest poza granicą racjonalności

- Jeśli chodzi o politykę europejską, to jest ona poza granicą racjonalności - tak Ludwik Dorn, były marszałek Sejmu, ocenił dążenie PiS-u do zmian w sądownictwie w obliczu groźby sankcji z Brukseli. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS wskazał, że po środowej decyzji Komisji Europejskiej Polska nie może liczyć na jedność Grupy Wyszehradzkiej. - Ten mit już runął 23 października podczas głosowania stanowiska Rady Unii Europejskiej w sprawie pracowników delegowanych - przypomniał Dorn. - Nie ma przypadków. Kiedy w Brukseli ogłoszono, że Polska ma 3 miesiące na negocjacje w ramach artykułu 7. i dostosowanie tych trzech ustaw (o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa - przyp. red.), pan prezydent podjął decyzję o podpisaniu dwóch ustaw. Po to, żeby dać sygnał, że Polska nie ma zamiaru ustąpić - ocenił z kolei były szef MSWiA Ryszard Kalisz.

"Dla Prawa i Sprawiedliwości im gorzej, tym lepiej"

- Dla Prawa i Sprawiedliwości im gorzej, tym lepiej. Im więcej będą mogli zrzucić odpowiedzialności na kogoś z zewnątrz, tym lepiej - tak Piotr Apel, poseł klubu Kukiz'15, skomentował reakcję partii rządzącej na rozpoczęcie przeciwko Polsce unijnej procedury praworządności. Zdaniem gościa "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS "chęć dominacji na polskiej scenie politycznej jest tak wielka, że dla Prawa i Sprawiedliwości zagranica mogłaby nie istnieć". - Jest tylko narzędziem do tego, żeby szukać "złego wilka" - dodał Apel. - Polska trafia na kompletny margines. Staje się absolutnie mało wiarygodnym parterem - ocenił z kolei Michał Szczerba (PO).

Nie tylko sankcje. Jak Unia może ukarać Polskę

Wyrazy zaniepokojenia Brukseli były przez rząd lekceważone, prośby o rozmowy i negocjacje - zbywane. Rząd PIS-u grał na czas, a unijni urzędnicy słyszeli, że są niedoinformowani. Trwała też wymiana pism, z których niewiele wynikło. Do teraz. W środę KE zdecydowała o uruchomieniu procedury zapisanej w artykule 7. Traktatu o Unii Europejskiej. Jakie są możliwe scenariusze?

Weto prezydenta, kampania i przepychanie poprawek. Jak wprowadzano zmiany w sądach

Jakiś sędzia kiedyś ukradł kiełbasę, inny PenDrive'a - takimi argumentami, za państwowe pieniądze, przez miesiące przekonywano społeczeństwo do zmian nazywanych przez rząd reformą sądów. Jednak żadna z tych ustaw - zdaniem ekspertów - nie skróci kolejek w sądach, a nowe przepisy oddadzą politykom wpływ na nominacje sędziów i i ich kariery.

Wiceszef MON dla "Faktów": pilot MiG-a się nie katapultował

Pilot myśliwca MiG-29, który rozbił się pod Warszawą, nie katapultował się - mówi "Faktom" Bartosz Kownacki, wiceszef resortu obrony. Na tę informację czekaliśmy kilkadziesiąt godzin. Wcześniej MON albo milczał, albo wydawał sprzeczne sygnały.