Nie będzie prezydenckich wet do ustaw o SN i KRS? "Na dziś się na to nie zanosi"

01.12.2017 | Nie będzie prezydenckich wet do ustaw o SN i KRS? "Na dziś się na to nie zanosi"
01.12.2017 | Nie będzie prezydenckich wet do ustaw o SN i KRS? "Na dziś się na to nie zanosi"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
01.12.2017 | Nie będzie prezydenckich wet do ustaw o SN i KRS? "Na dziś się na to nie zanosi"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Nie takich projektów i poprawek spodziewał się Andrzej Duda na biurku po powrocie z Wietnamu. Przez ostatnie trzy dni posłowie PiS, wbrew opozycji i często też prezydenckim prawnikom, zmieniali ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Nadszedł czas próby prezydenta.

Andrzej Duda wracając z Wietnamu miał 13 godzin, by w samolocie doczytać, jak bardzo PiS zmienił jego ustawy o sądach.

- Teraz dwa razy weto - nie ma innego wyjścia. To, co wyszło z tej komisji to jest po prostu wstyd - tak efekty prac ocenił Borys Budka z PO.

Marzeniem opozycji jest prezydenckie weto ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, czyli powtórka z historii. Rzeczywistość jednak różni się od marzeń tym, że PiS i bliski współpracownik prezydenta są z ustaw zadowoleni.

- To, czego oczekiwał pan prezydent się ziściło, czyli podjęto pracę nad ustawami. Cieszę się także z tempa i tu duża zasługa pana przewodniczącego Stanisława Piotrowicza - stwierdził Paweł Mucha, sekretarz w Kancelarii Prezydenta.

Jeśli więc współpracownik prezydenta jest zadowolony i chwali przy okazji posła Piotrowicza, to temat wet na dziś należałoby zamknąć.

Wet nie będzie?

Zofia Romaszewska, doradczyni prezydenta, która - jak przyznał sam prezydent - miała ogromny wpływ na lipcową decyzję o ich ogłoszeniu, tym razem wet nie przewiduje. - Na dzisiaj się na to nie zanosi - podkreśliła Romaszewska.

- Naprawdę, wszyscy chcą reformy wymiaru sprawiedliwości. Ale przyjęte przed chwilą ustawy, milczą jak zaklęte na ten temat - stwierdziła natomiast Kamila Gasiuk-Pihowicz z .Nowoczesnej.

PiS swoimi poprawkami przynajmniej w jednej sprawie ograło prezydenta. Minister Ziobro dostał do ręki potężne narzędzia do dyscyplinowania sędziów. Będzie miał dużo większy wpływ na polskie sądy, niż zakładał prezydent, wysyłając do Sejmu swoje ustawy.

- Najbardziej przykre w tym wszystkim jest to, że 4 miesiące temu pan prezydent dał pewną nadzieję - ocenił Michał Szczerba z PO.

Dla przypomnienia, to w lipcu prezydent ogłosił weta po fali protestów przeciwników oddawania niezależnych sądów pod wpływy polityków.

Natomiast na początku grudnia na biurku prezydenta leżą ustawy, które dają politykom narzędzia do wymiany kadr i w Sądzie Najwyższym i w Krajowej Radzie Sądownictwa, która miała strzec niezależności sądów.

Symboliczne konsultacje

- Dochodzimy do takiej sytuacji, w której wszystkie podstawowe zasady ustrojowe są naruszone, a projektodawcy twierdzą, że działają zgodnie z wycinkiem przepisu konstytucji - prof. Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Piątkowe konsultacje w Sejmie, które zorganizowała opozycja, miały sens tylko symboliczny, bo odbywały się po trzech dniach burzliwych obrad komisji, gdy właściwie domknięto ostateczny kształt ustaw kończących z pełną niezależnością władzy sądowniczej.

Takie spotkanie powinna - w modelowej sytuacji - organizować partia, która rządzi, a nie opozycja, która zaprasza jedynie swoich ekspertów.

- Nie skończył się komunizm, ale skończyły się rządy prawa. To jest bardzo przykre - powiedział Michał Szczerba z PO.

- Myślę, że zapamiętają nam to obywatele, którzy na tę ustawę czekają - ocenił Stanisław Piotrowicz z PiS.

Jeśli w przyszłym tygodniu ustawę zatwierdzi Sejm, potem szybko Senat, a prezydent nie będzie się wahał, rewolucja w sądownictwie rozpocznie się po nowym roku.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Kwiecień będzie ostatnim miesiącem obowiązywania profilaktycznego programu zdrowotnego Profilaktyka 40 PLUS. To dobrze. Bo zacznie się nowy program i skorzysta z niego jeszcze więcej Polaków - także młodszego pokolenia. Program Profilaktyka 40 PLUS to był sukces, jakich w ochronie zdrowia mamy niewiele.

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Źródło:
Fakty TVN

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na Ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na Ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bezpieczeństwo priorytetem Europy. W polskim Sejmie obraduje Konferencja Międzyparlamentarna ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Spotkanie zorganizowano w ramach polskiej prezydencji. Myślą przewodnią są zagrożenia ze sobą powiązane. Konieczne jest zatem wspólne, całościowe podejście państw członkowskich UE. A co konkretnie?

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

- Ocena działalności wiceministra Andrzeja Szejny należy do pana ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, a na końcu do premiera Donalda Tuska - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka PSL-Trzeciej Drogi Magdalena Sroka. Posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic komentowała, że "nie ma zarzutów" wobec Szejny jako wiceszefa MSZ. - Jedyne wątpliwości, które są, to kwestie związane z jego zdrowiem - dodała.  

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Źródło:
TVN24

Ponad 230 Wenezuelczyków ze Stanów Zjednoczonych trafiło do okrytego złą sławą więzienia w Salwadorze. Administracja Donalda Trumpa twierdzi, że wszyscy są członkami jednego z wenezuelskich gangów, ale nie przedstawia na to konkretnych dowodów. Rodziny deportowanych zapewniają o ich niewinności.

Deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej". Bliscy mówią o niesprawiedliwości

Deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej". Bliscy mówią o niesprawiedliwości

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS